Memede Kitle

MEMEDE KİTLE

Memeyle ilgili  şikayeti olan hastalar üç sebepten dolayı doktora başvurur: Ağrı, memenin ucundan akıntı ve kitle. Bunların arasında en sık başvuru sebebi kitledir ve ağrıdır. Kanser en sık ağrısız beze şeklinde kendini gösterir.

Memedeki kitlelerin büyük  bir kısmı (% 85)i iyi tabiatta (benign) kitlelerdir.

Memede kitle nasıl anlaşılır?

memede şişlik

Kitleler çoğunlukla kendi kendine muayene ile bulunurlar. Hastalar bu kitleleri kendileri bulduktan sonra doktora başvurduklarında büyük bir kısmında  gerçekten kitle tespit edilir, bir kısmında ise her hangi bir kitlenin varlığı tespit edilemez. Memenin parmaklar arasında sıkıştırılarak muayenesinde  meme dokusu sanki kitleymiş izlenimi verir. Hastaların kendi muayenelerinde buldukları kitlelerin gerçek kitle olma olasılığı yaş arttıkça artar. 30 yaş altında yanılma payı daha fazladır. Çünkü gençlerde meme dokusu daha yoğun (dens) olduğundan meme bezleri hasta tarafından kitleymiş gibi algılanabilir, yinede ayırımı doktor  yapmalıdır.

40 yaş üstü kadında muayenede ele gelen bir beze aksi ispatlanıncaya kadar kanser olarak kabul edilmeli ve bu yönde ileri tetkikler yapılmalıdır. Ayrıca memedeki  kanserlerin % 30 u 50 yaş altında olduğundan genç hastalardaki kitlelerin de kanser olabileceği göz ardı edilmemelidir. Kitlenin özellikleri ve hastaya ait özellikler (kanser riskini artıran faktörlerin varlığı) göz önüne alınarak ileri tetkik yapılmalı ve kanser olmadığı ispatlanmalıdır.

Kitleler yaklaşık 1 cm.den büyük ve yüzeysel  ise ele gelebilir, derin kitleler daha zor bulunur. Genç hastalarda tespit edilmesi daha zordur. Memenin üst dış tarafında daha fazla salgı dokusu olduğundan hasta bu bölgede memenin kendi dokusunu kitleymiş gibi  zannedebilir. Kitleler genellikle üst dış kadranda bulunur, meme kanserleri de büyük oranda bu bölgede bulunur.

Memede kitle ve ağrımeme şikayetleri

Memenin iyi tabiatlı kitleleri genellikle ağrılıdır, hassasiyet ve gerginlik yapar. Çoğunlukla düzgün çeperli, hareketli kitlelerdir.

Kanserli hastaların %80 inde tesadüfen bulunan ağrısız kitleler vardır. Memedeki habis kitleler ağrısız, sert, pütürlü ve düzensiz çeperli, cilde yapışık veya göğüs duvarına yapışık ise hareket ettirilemeyen karakterdedir. Bazı tip kanserlerin görünümü ve muayene bulguları ise iyi karakterli kitleyi taklit eder.

Kitlelerin iyi ve kötü olmasının ayırımı doktor muayenesi ve gereğinde başka  ileri tetkiklerle yapılmalıdır

memede tümörMemedeki iyi huylu kitleler:

      Kistler: İçi sıvı dolu kesecikler şeklindedir. Ağrılı olabilir. Adet  öncesi dönemde  artabilir ve memelerde gerginlik ve hassasiyete sebep olabilir. Tedavi gerektirmez, büyür ve hastayı çok rahatsız ederse enjektörle (ponksiyonla) boşaltılabilir. Bazı kistlerin içerisinde katı (solid) alanlar varsa bu kistler önemlidir ve tetkik gereklidir

Fibrokistler: Çoğu zaman net bir beze gibi ele gelmez. Memenin dokusu yoğun olarak ele gelir. Kistler büyürse ele gelir. Menapoz öncesi kadınlarda daha sıklıkla görülür. Hormon tedavisi almayan menapoz sonrası kadınlarda nadirdir. Sebep olarak memelere östrojen (kadınlık hormonu) hormonunun etkilerinin fazla olması ileri sürülmüştür. Ağrı ve hassasiyet vardır. Adet periyoduna uyan ağrı vardır (periyodik ağrı). Menapoz sonrasında devamlı ve periyodik olmayan ağrı vardır.

Eskiden fibrokistik hastalık, reclus hastalığı gibi isimleri vardı. Ancak günümüzde hastalık olarak kabul edilmediğinden fibrokistik değişiklikler adı verilir. Çoğunlukla mikroskopik (gözle görülemeyen) kistler vardır. Bazen kistler büyüyebilir.

Önem arz etmez, tedavi gerektirmez.

  Fibroadenom: Çoğunlukla 1-2 cm büyüklüğünde ,hareketli,kauçuk kıvamında ,düzgün yüzeyli ve şekilli çok memede kitle tehlikelimidirgörülen kitlelerdir. Muayenede hareketli olduklarından meme faresi adı da verilir.

Genç yaşta sık görülür. 50 yaş üstü tarama mamografilerinde de nadiren rastlanır. Genellikle 2 cm. cıvarında büyümeleri durur. Menapozdan sonra küçülme gösterebilir. Bazen birden fazla ve iki taraflı olabilir.

Basit fibroadenomlarda kanserleşme riski yoktur. Bazı hızlı büyüyen kompleks fibroadenomlarda risk artışı vardır.

Muayeneyle kolaylıkla fibroadenom lehine düşünülebilmekle birlikte USG ve 40 yaş üstü mamografi gerekebilir. MR çoğunlukla gereksizdir. İyi huylu olduğundan emin olunan kitleler 1 yıl süreyle 6 ayda bir, sonra yılda bir kontrol gerekir. Hızlı büyüyen, bazı bulguları atipik olan kitlelere biyopsi gerekir (kalın iğne biyopsisi).

10-18 yaş arasında genç yaş (jüvenil) fibroadenomu olabilir. Hızlı büyüyorsa çıkarılır.

5 cm. üzerindekilere dev fibroadenom denir.Sıklıkla,bazen kötü huylu olabilen filloid tümörlerle karışabilir, kalın iğne biyopsisi yapıldıktan sonra  çıkarılmalıdır.

İntraduktal papillom (süt kanalı polipleri): Çoğunlukla iyi huyludur fakat kötü huylu da olabilirler. İlk başlangıçta iyi huylu olsa da büyüdükçe kanserleşme oranı yüksektir.Bazen tek, bazen çok sayıda olabilirler. İyi huylu bezeler arasında düşük bir oranı oluşturur. Meme başına yakın olanlarda kitle küçükken memenin ucundan akıntı görülebilir, uzak olanlar ele gelen beze şeklinde kendini gösterir. Her bir tipi değişen derecede kanserleşme riski taşıdığından papillomu  çıkarmak gerekir, çıkarmak hem tanı hem de  tedavi sağlar.

Memedeki kötü huylu kitleler

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Memede bir kitle görüldüğünde gerek muayeneyle, gerek tetkik yöntemleriyle aksi ispatlanana kadar kötü huylu kabul edilmelidir. Aksi taktirde zaman kaybı hastanın aleyhine olacaktır.

Muayenede sert, fiske (yerinden güç oynatılabilen), cilde yapışıktır. Hızla tetkik ve tedavi edilmelidir.

           Memede kitle tedavisi nasıl olmalı?kadınlarda memenin iyi huylu kitleleri

Memedeki kitlenin tedavisi çok genel bir tanımdır. Takip ve tedavi  kitlenin büyüklüğüne, cinsine, özelliklerine  ve hastanın yaşına, taşıdığı risk faktörlerine göre değişir.

Hasta genç ve herhangi başka risk faktörü taşımıyorsa, muayene ve tetkiklerde iyi huylu olduğu kesinse, 2 cm. den küçükse takip edilir.

Hastada meme kanseri açısından risk faktörleri varsa, 40 yaş üzerindeyse, muayenede ve tetkiklerde kötü huylu olduğu hakkında şüphe varsa ince iğne biyopsisi veya kalın iğne (keskin iğne-trucut) biyopsisi yapılmalıdır. Mümkünse trucut biyopsi tercih edilmelidir. Bu işlem doku tanısı konulduktan sonra ameliyat gerekip gerekmeyeceği hakkında fikir verir. Böylelikle hem tanı için hem tedavi için olmak üzere 2 kez ameliyat olmanın önüne geçilir.

İğne biyopsisi sonucunda  kitlenin  iyi huylu olması durumunda takip edilir, hızlı büyüyorsa  ve hastada risk varsa yalnızca kitle çıkarılır.

İğne biyopsisi sonucunda  kötü huyluysa meme kanseri  prensiplerine göre tedavi edilir.

453 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba. Ben 18 yasindadayim. Bir ay once memede bir kitle oldugunu gordum. Sert agrisiz haraketsiz. Adet doneminde de bazen gecikmeler olur. Bu kanserin belirtisi ola bilir mi?

  1. 18 yaşında memede kitle olduğunda ilk aklımıza gelen kanser değildir. Fakat memedeki her kitle hasta kaç yaşında olursa olsun kanser olmadığı daha doğrusu iyi ya da kötü olduğu kanıtlanmalıdır. Adet düzensizliğinin sebebi başka olabilir, kitle ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Kitlenin ne olduğunun tespiti için zaman geçirmeden genel cerrahi uzmanı muayenesi ve ultrasonografi gerekir.

 2. Mrb hocam benim 2gögsümdede kitleler var.Büyüklügü 25mm 3aydan 3aya kontrol edilecegi söylendi.Fakat hiç kan testi falan yapılmadı.Yapmam gereken bişeyler var mı yardımcı olabılırmısınız

  1. Memedeki kitleler için kan testinin çok önemi yok. Yaşınız gençse meme ultrasonu çoğunlukla yeterli. Bazen MR gerekebilmektedir. +0 yaş üstü mamografi de gerekir. 25 mm. olan kitle kist değilse trucut biyopsi yaptırmak gerekir ve sonuç iyiyse takip edilebilir. Karar vermek için muayene etmek, yaş,aile,adet, doğum durumlarınızı bilmek gerekir.

 3. Merhaba seher hanim mememde kitle var yag bezesi olabilirmi tesekkurler

  1. Memedeki kitle yağ bezesi olabilir tabii. Ama yazıyı okuduysanız memedeki kitlelerden fibroadenom, kist gibi iyi huylu şeyler olabildiği gibi kanser de olabilir. Yaşınız, ailedeki kanser durumunuz, menapoz-adet durumunuz ve muayene bulguları değerlendirilmeli ve gereken tetkikler istenmelidir. Memesinde kitle olan her kadın mutlaka muayene olmalı ve o kitlenin iyi- kötü ayırımı yapılmalıdır.

 4. merhaba hocam ergenlik döneminde kızım var . Göğüsünün boyutları değişik bir büyük biri küçük böyle olmazı normal mi dır ?

  1. Memelerde asimetri normaldir. Ergenlik döneminde bu daha barizdir.Nadiren aradaki fark büyük olabilir. Bu durum açısından alınabilecek bir önlem yoktur. çok nadir durumda ilk ergenliğinde meme ucunun altında kitle şeklinde beze oluşur. Bu beze uzman olmayan kişiler tarafından alınırsa o meme gelişmez. Böyle bir müdahale olmadıysa korkulacak bir durum yoktur.

 5. merhaba hocam eşim meme kanseri ne yapmalıyız ? kemoterapi alıyor .

  1. Meme kanseri konusunda ayrıntılı belirttiğim gibi tedavi ve hastalığın gidişatı her hastaya göre değişen bir süreçtir. Tedaviye genel cerrahi uzmanı,onkoloji uzmanları gibi uzmanların bulunduğu konsey her hastayı ayrı ayrı değerlendirerek karar verir. Eşinizin hastalığının evresi, ameliyat olup olmadığı, yaşı, menapoz durumu,tümörün cinsi gibi konular önemlidir. Dilerseniz 0542 6210888 numaralı telefona WhatsApp tan, facebook hesabıma ve Op.Dr.Seher Şirin facebook sayfama mesajla tetkiklerini yollayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 6. merhaba hocam 2 gün önce devlet hastanesinde meme de iyi huylu kitle teşhisi konuldu ne yapmalıyım ? bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Memede tespit edilen kitlenin iyi huylu olduğunun nasıl kanıtlandığı önemlidir. Eğer biyopsi yapıldıysa (tru cut biyopsi) ve 2 cm. den küçükse, kanser risk faktörleri yoksa beklenip takip edilebilir. kişi,nin yaşı,menapoz durumu,ailede kanser olup olmadığı gibi risk faktörleri yanı sıra kitleye ait bazı özellikler göz önüne alınarak karar vermek gerekir. Bu kriterlerdeki duruma göre izlenebilir ya da çıkarmak gerekebilir.

 7. Kitlenin boyut ölçülerinin özelliğine göre (eliptik olması) iyi gibi görülüyor. Fakat kitlede karar vermek için ultrason özelliği, sınırlarının şekli,yaşınız,menapoz,doğum ve ailede kanser varlığı gibi kriterleri de göz önünde tutmak gerekir. 2 cm. den büyük olduğu için önce trucut biyopsi ile parça almak gerekir. Yukarıdaki kriterlerin durumuna göre kitleyi çıkarmak gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?