Kıl Dönmesi Flap Ameliyatı

Flep anlam olarak doku kaydırma demektir.Kıl dönmesinde kist yani kıl yumağı ve kapsülü etrafından bir miktar sağlam dokuyla birlikte genellikle eşkenar dörtgen şeklinde (baklava dilimi şeklinde ) çıkarılır. Oluşan geniş boşluğu karşılıklı dikmek mümkün olmadığından yandan doku kaydırma ile (flep) kapatılır.

Flep yöntemlerinin yapılan kesilere ve getirilen dokunun çeşitlerine göre çok farklı tipleri vardır. En fazla uygulanan Limberg plasti yöntemidir. Daha sonra rhomboid flep,dufourmentel flep sıkça yapılır. Rotasyon flebi , Z , Y , V , multible W plasti şekilleri vardır.

Flep Ameliyatlarının Yapılışı:

Ameliyatta kesilerin ve kaydırılan dokuların şekilleri değişmekle birlikte genel olarak flep ameliyatı anlatılacaktır.

Sinüs ,kıl giriş-çıkış deliklerini ve kapsülünü de içine alan ,etraf sağlam dokuyla birlikte geniş bir alan presakral fasya denilen kuyruk sokumu kemiğinin ön yüzüne kadar çıkarılır. Çıkarılan alanın şekli değişebilir. Örneğin eşkenar dörtgen , ikizkenar dörtgen gibi ,dar veya geniş açılı  şekillerde olabilir. Nüks olmuş hastalarda nedbe dokusu da çıkarılan alan içinde kalır. Bu alanı kapatmak için yan taraftan , şekil ve büyüklük olarak yine  değişecek  ve çıkarılan doku alanına uyumlu olacak şekilde ,  3 tarafı kesilerek bir tarafı doku beslenmesini sağlaması için bırakılan flep hazırlanır. Bu flepler  yeteri kadar kalınlıkta olmalı özellikle uç kısımlar nekroz olmayacak ve açık alanı kapatabilecek uygunlukta  hazırlanmalıdır. Kesilmeyen kök tarafındaki damarların korunması flebin beslenmesi açısından önemlidir. Ameliyat alanına birikecek kanlı sıvıyı dışarı alabilecek şekilde emici dren konulur.Kaydırılan dokunun tabanı boşluğun tabanına dikilir böylece tabanda sıvıların birikeceği boşluk olması engellenir.Dren genellikle ameliyat sonrası 4-6. günde çıkarılır. Ciltteki dikişler  10–12. günde alınır. Cilde emilebilen materyalle ve devamlı dikiş kullanılmamalı,alınması gerekli ve tek tek dikişler kullanılmalıdır.

Flep ameliyatının avantajları:

*Kıl kistini,etraf kapsülünü,kıl giriş çıkış deliklerni,daha önce iltihap geçirdiği için rengi değişmiş cildi içeren geniş bir doku çıkarılır. Bu özellik kitaplarda ve bazı çalışmalarda avantaj olarak gösterilmiştir. Ama bana göre dezavantajdır. Gerekmediği sürece sağlam doku çıkarılmamalıdır. Kistin kapladığı alanın geniş olması ,kıl  çıkış deliklerinin orta hattın uzağında olması  durumunda avantaj olabilir.

*Doku çıkarıldıktan sonraki boşluk gerginlik olmadan kapatılabilmektedir.

*Orta hattaki derinlik (intergluteal sulkus) kaybolmaktadır. Nüksün az olması açısından bu önemli bir özelliktir. Fakat flebi çevirirken ameliyat iyi yapılmazsa en altta gamze şeklinde bir çukurluk olmaktadır. Nüksler çoğunlukla bu alandan olmaktadır. Bu duruma sık  rastlanmaktadır,bu nedenle çok iyi ellerde yani deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.

*Tekrarlama ihtimali değişik yayınlarda değişik bildirilmektedir. % 1-9 arasında oranlar verilmiştir.

3 2 1

Flep ameliyatının dezavantajları:

*Gereğinden fazla sağlam doku çıkarılmaktadır. Kistin haricinde etraf yağlı doku da çıkarılmaktadır.

*Kanama ve hematom ihtimali bir çok yönteme göre daha fazladır.

*Hematom ve seromayı (sıvı birikmesi) engellemek için dren 5-6 gün kalır. Hasta bu sürede drenle kalmak zorunda kalır. Bu tıp mensupları için normal bir şey gibi görülse de hastalar için ürkütücüdür.

*Kesi uzun ve zikzaglar şeklindedir.Dolayısıyla çirkin bir dikiş izi vardır. Çoğu kadın hastalar için bu durum önemlidir.

*Kaydırılan dokunun beslenebilmesi için yüzükoyun yatılmalıdır.Sırt üstü yatma durumunda flebin beslenmesi riske girer.

*Kesi uzun olduğundan ağrı fazladır.

*Her keside olduğu gibi yara enfeksiyonu riski vardır. Yara büyük olduğundan bu risk fazladır. Enfeksiyon durumunda toparlaması zordur ve uzun süreli iyi bir pansuman gerektirir.

*İyileşme süreci uzundur.15-20 gün istirahat gerektirir. (Açık bırakma ve intrafleksiyon gibi yöntemlere göre daha kısadır.)

*Kaydırılan dokunun nekroz ( dokunun çürümesi) olma ihtimali vardır. Özellikle bu ihtimal sivri köşe kısımlarda sık görülür.

*Genel veya spinal anestezi gerektirir . Bölgesel(lokal) anestezi ile yapılamaz.

*2-5 gün hastanede yatış gerektirir.

*Pahalı bir yöntemdir.

*Teknik olarak zordur, ameliyat uzun sürer.Deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?