Makat hastalıkları


MAKAT (ANAL BÖLGE) HASTALIKLARI

Çoğunlukla utanma duygusundan en çok ihmal edilen, en çok gereksiz ve yanlış ilaç kullanılan hastalıklardandır. Bu bölge hastalıklarının çok büyük bir kısmı iyi huyludur ancak azımsanmayacak oranda kötü huylu hastalıkları da olabilmektedir.

 

Yerleşim bölgesi nedeniyle hastalar doktora gitmeye utanırlar. Her iki cinste de utanma olsa da kadınlarda daha fazladır. Özellikle kadın hastalar erkek doktorlara gitmeyip kadın cerrah ararlar, kadın genel cerrahi uzmanı sayısı fazla olmadığından buluncaya kadar zaman kaybederler. Çoğu zaman aynı şikayeti yaşamış tanıdıklarından, eczanelerden ilaç ismi alırlar yada tamamen ticari amaçlarla çıkarılan bilimsellikten uzak, reklamı yapılan bazı bitkisel olduğu iddia edilen ilaçlardan kullanırlar. Hastalar genellikle çok ağrılı olduğunda dayanamadıklarında ya da kanama fazla geldiğinde korkudan hekime başvururlar, o zaman bile muayene olmaksızın basur ilacı yazması istenir. Bu nedenle hastalık iyi huylu ise ilerlemiş yada kronikleştiğinde, kötü huylu ise ileri evrede tespit edilirler. Teşhisin gecikmesi tedavinin zorlaşmasına ve tedaviye bağlı yan etkilerin (komplikasyonların) fazla olmasına yani tedavinin başarısının az olmasına sebep olabilir.

Anüs hastalıkları çoklukla iyi huylu olmasına rağmen hastalar açısından çektiricidir. Şiddetli ağrı, kanama, akıntı gibi  şikayetlere sebep olarak  hastayı bezdirir. Nüks etme ihtimali olan hastalıklar olduğundan çoğu hasta mükerrer defa ameliyat olmuştur. Doktor açısından da çok sevilen, tatmin edici hastalıklardan değildir, çoğu hekim arkadaşlar daha ciddi, hayati tehlikesi olan, daha prestijli hastalıklara ve ameliyatlara ilgi duyduklarından anüs hastalıkları büyük hastanelerde bile ihmal edilebilir.

Makat hastalıkıları hakkında hastaların bazı yanlış inanışları vardır:

*Hastalar anüs bölgesinde yaşadıkları tüm sorunlara basur adını verir.

*Fissür, siğiller, kaşıntı, fistül, apse hemoroid zannedilir.

*Hemoroidal hastalık tromboze olmadıkça ağrı yapmaz.

*Ağrısı olan ve hemoroid zannedilen hastaların büyük bir kısmında fissür vardır.

*Rektum kanseri olanların yarısından çoğu ‘bende uzun süredir basur var’ diyerek gelir.

Makatın İyi Huylu  Hastalıkları:

1-Hemoroid (basur)

2-Anal fissür (çatlak)makattan kanama

3-Kondyloma acuminata (Anal kondilom)

4-Perianal apse (makatta apse)

5-Perianal fistül,

6-Anal hematom,

7-Anal polip,

8-Pruritis ani (anal kaşıntı),

9-Venöz göllenme (genellikle hastalık olarak değerlendirilmez)

10-Anal  inkontinans (gaz ve dışkı kaçırma, tutamama)

11-Rektit ve rektal soliter ülser (barsak hastalıkları kapsamında incelenir).

12-Anal prolapsus, rektal prolapsus (barsağın son kısmının makattan dışarıya doğru sarkması)

13-Pilonidal Sinüs (Kıl dönmesi) (Makatta  olmamakla birlikte bu bölgenin hastalıklarıyla  birlikte incelenir)

Makatın Kötü Huylu Hastalıkları:

1-Anüs ve anal kanal kanserleri,

2-Rektum kanserleri.

 

                Anal bölge hastalıklarında ne gibi belirtiler görülür?

     Buradaki hastalıklarda görülen belirtilerin çoğu hem iyi, hem kötü hastalıklarda  görülebilen belirtilerdir. Halk arasında bütün şikayetler basur nedeniyle olduğu zannedilir ve kulaktan duyma ilaçlarla geçiştirilmeye çalışılır. Ancak bazen doktor muayenesiyle bile bir şey söylemek mümkün olmaz, anoskopi, kolonoskopi gibi ek tetkiklere ihtiyaç duyulur. Zaman zaman hasta doktora gittiğinde bile muayene olmak istemez, bu nedenle hastanın mahremiyetini koruyacak şekilde muayene ortamı sağlamak gereklidir. Muayene olurken hem hastanın hem doktorun kendini rahat hissedebilmesi için doktorun yanında bir sağlık elemanı bulunmalıdır, maalesef ülkemiz koşullarında bu pek mümkün olmamaktadır.

      Makattan  şikayeti olan hastalarda çok büyük oranda iyi seyirli hastalıklar tespit edilse de makat bölgesinin kötü hastalıkları, bağırsak kanserleri  de olabileceğinden doktora erken gitmek önemlidir.

      Makatta ağrı ve kanama  hastayı hekime getiren en önemli şikayetlerdir. Ağrıya dayanamadığından, kanama nedeniyle de kötü hastalıktan korktuğundan doktora başvurur.

   Makatta ağrı:  Makatta apse, boğulmuş (tromboze ) hemoroid, fissürde  sıklıkla görülür. Çoğunlukla apsede acil müdahale edilmesi gerekeceğinden doktora erken başvuru önemlidir, aksi taktirde makat gangrenine kadar giden kötü sonuçlara yol açabilir. Nadiren  ilerlemiş makat kanserlerinde görülür.

    Makattan kan gelmesi: Hemoroid, fissür, iltihabi barsak hastalıklarında, barsak ülserleri gibi iyi hastalıklarda  görülebileceği gibi makatın ve bağırsağın kanserlerinde de görülür. Eğer muayenede  kanamayı izah eden bir durum görülemiyorsa, kan dışkıya karışıksa, ailede bağırsak kanseri anamnezi varsa, hasta 40 yaşının üzerindeyse, diğer belirtilerle birlikte değerlendirilip mutlaka anoskopi, kolonoskopi yapılmalıdır.

   Makattan akıntı: En sık  fistülde görülür. Barsağın iltihabi hastalıkları, barsağın iyi ve kötü tümörleri, kanaldaki bezlerin iltihaplarında  görülebilir. Siğilde de ıslaklık tarzında akıntı görülebilir.

   Makatta şişlik: Tromboze hemoroid, 3 ve 4.derecede hemoroid, anüsteki apseler, prolapsus (barsağın makatın dışına sarkması), makat tümörleri, anal kanal polipleri gibi hastalıklarda görülür.

  Makatta yanma: Anal fissür, hemoroid, fistül nedeniyle oluşan  akıntı, dermatit gibi sebepleri vardır. Dışkılamadan sonra uzun süre rahatsız eder.

   Makatta kaşıntı:Makatın yetersiz temizliği veya aşırı yıkama, anal kondilom, akıntı, mantar enfeksiyonu, dermatitler, barsak parazitleri, makat kanserlerinde görülür.

  Dışkı kaçırma: Geçirilmiş anüs ameliyatları, sinirsel hastalıklar, obesite, doğumda makat adelelerinin yırtılması gibi sebepleri vardır.

   Dışkılama alışkanlığının değişmesi: Barsak kanserleri, ciddi duygusal oynamalar, beslenme düzeninde değişmelerde görülebilir.

  Tenesm (dışkısı yokken varmış gibi hissetme): Makat kanserleri, kolitler, rektit (bağırsağın son kısmının iltihabı, ödemi).

  Bu belirtilerden birkaçı birlikte görülebilir. Hastadan alınan bilgiler doğrultusunda dikkatli bir muayene çoğunlukla teşhis koydurur. Muayenede öncelikle gözle bakılır, parmakla muayene (tuşe rektal) yapılır. Mutlaka  anoskopla bakılmalıdır. Rahatlıkla muayenehane koşullarında yapılabilir, anoskopta anal kanal ve barsağın son 10 cm.lik alanı görerek değerlendirilir.Tüm bunlarla şikayetler izah edilemiyorsa ve hasta bazı risk faktörleri taşıyorsa  kolonoskopi mutlaka yapılmalıdır.

Makat hastalıkları ile ilgili merak ettiğiniz tüm hususlara https://www.makathastaliklari.net sitesinden ulaşabilirsiniz. Bana sorularınızı bu siteden de iletebilirsiniz.

524 Comments

Add a Comment
  1. Merhaba Bn 33 yaşında bir bayanım,Annemi 2005 yilinda rektum ca hastaliqindan kaybettk..2004 yılında 16 yaşımdaydm kabız olmstm ilk kez dıskımda az kan qörmştüm sonrasi cok nadir araliklarla kabiz oluyrdum diskimda az kan seneden seneye oldu kabizliktandir diye onemsemedm dk a hic qitmedm cunku beni rahatsz etmiyrdu.Bu zmnlar 2 3 ayda bir diskimda pecete d az kan qormeye basladm cok korktum tuvaleti mi yaparken bir sey batiyor kesiyr qibi hissedyrm makat bolqe me baktiqimda saq tarafta icten disa doqru morarmis sislik olmus aciyr..Evlnmeyi dusunuyrm hamile kalmama enqel mi bu durumum cok korkuyrm

    1. Az önceki yorumda tetkik edilmeniz gerektiğini belirtmiştim. Makatınızdaki mor şişlik anal hematom veya hemoroid olabilir. Çoğunlukla kabızlık ve ıkınma sonrasında oluşur. Tedavi edilebilir. Hamile kalmanıza engel değil. Ancak hamilelikte makat hastalıkları artar. Artmaması için gereken önlemleri o zaman alırsınız. Şimdilik anneniz kolon kanseri olduğu için sizin de polibinizin olup olmadığını tespit edilmeli. Polip şimdi oluşturmadıysa bile gelecekte kansere dönebilir.

  2. Merhaba Bn 33 yaşında bir bayanım,2004 yılında kabız olmstm ilk kez dıskımda az kan qörmştüm sonrasi cok nadir araliklarla kabiz oluyrdum diskimda az kan seneden seneye oldu kabizliktandir diye onemsemedm cunku beni rahatsz etmiyrdu bu aralar 2 3 ayda diskimda kan qormeye basladm tuvaleti mi yaparken bir sey batiyor kesiyr qibi hissedyrm makat bolqe me baktiqimda saq tarafta morarma sislik olmus aciyr 😔🥺..Annemi 2005 yilinda rektum kanserindn kaybettim

    1. Annede kolon kanseri olması ve sizde kanama şikayetinizin olması araştırılmanız gerektiğini gösterir. Kanama önemli bir belirtidir. Sizdeki kanamanın polipten veya tümörden olmadığını ya da hemoroid veya fissürden olduğunu muayene ve ileri tetkiklerle (kolonoskopi) ispatlanması gerekir. Bence ilk fırsatta pandemi hastanesi olmayan bir yerde muayene olmanız gerekir. Şimdilik kabız olmayın, zorlanmayın, ıkınmayın, tuvalette uzun kalmayın. Beslenmenizi su ve sebze ağırlıklı düzenleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?