Randevu Al Tedavi Fiyatları


MAKAT (ANAL BÖLGE) HASTALIKLARI

Çoğunlukla utanma duygusundan en çok ihmal edilen,en çok gereksiz ve yanlış ilaç kullanılan hastalıklardandır Makat hastalıklarının çok büyük bir kısmı iyi huyludur ancak azımsanmayacak oranda kötü huylu hastalıkları da olabilmektedir.

Yerleşim bölgesi nedeniyle hastalar doktora gitmeye utanırlar.Her iki cinste de utanma olsa da kadınlarda daha fazladır.Özellikle kadın hastalar erkek doktorlara gitmeyip kadın cerrah ararlar,kadın genel cerrahi uzmanı sayısı fazla olmadığından buluncaya kadar zaman kaybederler.Çoğu zaman aynı şikayeti yaşamış tanıdıklarından,eczanelerden ilaç ismi alırlar yada tamamen ticari amaçlarla çıkarılan bilimsellikten uzak,reklamı yapılan bazı bitkisel olduğu iddia edilen ilaçlardan kullanırlar.Hastalar genellikle çok ağrılı olduğunda dayanamadıklarından ya da kanama fazla geldiğinde korkudan hekime başvururlar,o zaman bile muayene olmaksızın basur ilacı yazması istenir.Bu nedenle hastalık iyi huylu ise ilerlemiş yada kronikleştiğinde, kötü huylu ise ileri evrede tespit edilirler.Teşhisin gecikmesi tedavinin zorlaşmasına ve tedaviye bağlı yan etkilerin (komplikasyonların) fazla olmasına yani tedavinin başarısının az olmasına sebep olabilir.

Anal bölge hastalıkları çoklukla iyi huylu olmasına rağmen hastalar açısından çektiricidir. Şiddetli ağrı, kanama,akıntı gibi  şikayetlere sebep olarak  hastayı bezdirir. Nüks etme ihtimali olan hastalıklar olduğundan çoğu hasta mükerrer defa ameliyat olmuştur.Doktor açısından da çok sevilen,tatmin edici hastalıklardan değildir,çoğu hekim arkadaşlar daha ciddi,hayati tehlikesi olan,daha prestijli hastalıklara ve ameliyatlara ilgi duyduklarından anal hastalıklar büyük hastanelerde bile ihmal edilebilir.

Makatın İyi Huylu  Hastalıkları:

makattan kanama1-Hemoroid(basur)

2-Anal fissür(makatta çatlak)

3-Kondyloma acuminata(Anal kondilom)

4-Perianal apse(makatta apse)

5-Perianal fistül,

6-Anal hematom,

7-Venöz göllenme (genellikle hastalık olarak değerlendirilmez)

8-Pruritis ani(anal kaşıntı),

9-Anal polip,

10-Anal  inkontinans(gaz ve dışkı kaçırma,tutamama)

11-Rektit ve rektal soliter ülser (barsak hastalıkları kapsamında incelenir).

12-Anal prolapsus,rektal prolapsus (barsağın son kısmının makattan dışarıya doğru sarkması)

13-Pilonidal Sinüs (Kıl dönmesi)(Makatta  olmamakla birlikte makat hastalıklarıyla birlikte incelenir)

Makatın Kötü Huylu Hastalıkları:

1-Anüs ve anal kanal kanserleri,

2-Rektum kanserleri.

 

                 Makat hastalıklarında ne gibi belirtiler görülür?

      Anal bölge hastalıklarında görülen belirtilerin çoğu hem iyi huylu hem kötü huylu hastalıklarda  görülebilen belirtilerdir.Halk arasında bütün şikayetler basur nedeniyle olduğu zannedilir ve kulaktan duyma ilaçlarla makat-hastaliklarigeçiştirilmeye çalışılır.Ancak bazen doktor muayenesiyle bile bir şey söylemek mümkün olmaz,anoskopi,kolonoskopi gibi ek tetkiklere ihtiyaç duyulur.Zaman zaman hasta doktora gittiğinde bile muayene olmak istemez,bu nedenle hastanın mahremiyetini koruyacak şekilde muayene ortamı sağlamak gereklidir.Muayene olurken hem hastanın hem doktorun kendini rahat hissedebilmesi için doktorun yanında bir sağlık elemanı bulunmalıdır,maalesef ülkemiz koşullarında bu pek mümkün olmamaktadır.

      Makattan  şikayeti olan hastalarda çok büyük oranda iyi huylu hastalıklar tesbit edilse de makat bölgesinin kötü hastalıkları,bağırsak kanserleri  de olabileceğinden doktora erken gitmek önemlidir.

      Makatta ağrı ve kanama  hastayı hekime getiren en önemli şikayetlerdir. Ağrıya dayanamadığından,kanama nedeniyle de kötü hastalıktan korktuğundan doktora başvurur.

   Makatta ağrı:  Makatta apse,boğulmuş (tromboze ) hemoroid,makat çatlağında sıklıkla görülür.Çoğunlukla apsede acil müdahale edilmesi gerekeceğinden doktora erken başvuru önemlidir,aksi taktirde makat gangrenine kadar giden kötü sonuçlara yol açabilir.Nadiren  ilerlemiş makat kanserlerinde görülür.

    Makattan kan gelmesi:Hemoroid,fissür,iltihabi barsak hastalıklarında ,barsak ülserleri gibi iyi huylu hastalıklarda  görülebileceği gibi makat ve barsak kanserlerinde de görülür. Eğer muayenede  kanamayı izah eden bir durum görülemiyorsa,kan dışkıya karışıksa,ailede barsak kanseri anamnezi varsa,hasta 40 yaşının üzerindeyse,diğer belirtilerle birlikte değerlendirilip mutlaka anoskopi,kolonoskopi yapılmalıdır.

   Makattan akıntı:En sık anal fistülde görülür.Barsağın iltihabi hastalıkları,barsağın iyi ve kötü huylu tümörleri,anal kanal bezlerinin iltihaplarında  görülebilir. Siğilde de ıslaklık tarzında akıntı görülebilir.

   Makatta şişlik:Tromboze hemoroid,3 ve 4.derecede hemoroid,anal apseler,prolapsus(barsağın makat dışına sarkması),makat tümörleri,anal kanal polipleri(iyi huylu) gibi hastalıklarda görülür.

  Makatta yanma:Anal fissür,hemoroid,fistül nedeniyle oluşan  akıntı,dermatit gibi sebepleri vardır.Dışkılamadan sonra uzun süre rahatsız eder.

   Makatta kaşıntı:Yetersiz makat temizliği,anal kondilom,akıntı,mantar enfeksiyonu,dermatitler,barsak parazitleri,makat kanserlerinde görülür.

  Dışkı kaçırma:Geçirilmiş makat ameliyatları,sinirsel hastalıklar,obesite,doğumda makat adelelerinin yırtılması gibi sebepleri vardır.

   Dışkılama alışkanlığının değişmesi:Barsak kanserleri,ciddi duygusal oynamalar,beslenme düzeninde değişmelerde görülebilir.

  Tenesm(dışkısı yokken varmış gibi hissetme):Makat kanserleri,kolitler.

  Bu belirtilerden birkaçı birlikte görülebilir.Hastadan alınan bilgiler doğrultusunda dikkatli bir muayene çoğunlukla teşhis koydurur.Muayenede öncelikle gözle bakılır,parmakla muayene (tuşe rektal)yapılır.Mutlaka  anoskopla bakılmalıdır. Rahatlıkla muayenehane koşullarında yapılabilir,anoskopta anal kanal ve barsağın son 15 cm.lik alanı görerek değerlendirilir.Tüm bunlarla şikayetler izah edilemiyorsa ve hasta bazı risk faktörleri taşıyorsa  kolonoskopi mutlaka yapılmalıdır.

Makat hastalıkları ile ilgili merak ettiğiniz tüm hususlara https://www.makathastaliklari.net sitesinden ulaşabilirsiniz. Bana sorularınızı bu siteden de iletebilirsiniz.

416 Comments

Add a Comment
 1. hocam merhaba büyük abdestimi yapınca çok acılı oluyor ve akıntılarım oluyor makat çatlağından korkuyorum muayeneye gelsem ücret ne kadar istiyorsunuz?

  1. Makat çatlağı enfeksiyon eklenmediği sürece akıntı yapmaz. Fissür (çatlak) değil de fistül olabilir. Muayene ve tedavi ücretlerinde SGK anlaşmamız olmadığı halde indirim uyguluyoruz. Ayrıntılı bilgi için 0542 6210888 numaralı telefondan WhatsApp la alabilirsiniz.

 2. Hocam merhabalar,21 yasin 9 senelik diyabetliyim. Bugun anus bolgesinin hemen yaninda ve dis kisminda bir et parcasi fark ettim,normal bir et benine benzemiyor,aci,agri,sislik,akinti,kanama yok. Fakat bunun ne olabilecegine dair bir fikrim de yok,biraz endiselendim acikcasi. Ne olabilecegi konusunda bir fikriniz var mi?

  1. Ağrısız ,kanamasız et beni fissür pilisi veya siğil olabilir. Fissür pilisi çok uzun süre fissür olanlarda görülür,sizinki daha çok siğil olabilir. Kesin teşhis için muayene olmanız gerekir.Siğilse çoğalacaktır. Vakit kaybetmeden tedavi gerekir. En ideal tedavi radyofrekansla tedavidir. Anüsün iç kısmı da kontrol edilmeli ve orada da lezyon varsa tedavi edilmelidir.

 3. Hocam anüs deliğimden içeri bişiy giriyo sanki bide çıkmayan gazım ve biraz kabızlıkmvar 1 haftadır devam ediyor yaşım 15 lütfen cevaplarmısınız doktora gitmedim bide sandalyelerde düzensiz oturuyorum

  1. Kabızlık ve gazınızı çıkaramama muhtemelen yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam tarzından olabilir. Bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su tüketmelisiniz. Yemekleri ağzınız kapalı ve iyi çiğneyerek,yavaş yavaş yemelisiniz.Mutlaka hareketinizi artırmalısınız. Sizin yaşınızda fast food yemek,az su içmek,fazla gazlı içecek içmek ve bilgisayar başında fazla oturmak en fazla yapılan yanlışlardandır. Makatınızda ne olduğuna dair ise muayene etmeden bir şey söylemek doğru değil.

 4. Hocam iyi akşamlar eşim bugün genel cerrahi doktoruna gitti makamının dışında hemoriite benzer şişlik var doktor ıkındırmış orası morarmış doktor kanser olabilir demiş. Çok acil ameliyat olması gerektiğini söylemiş bağırmış kızmış imza artırmış mesuliyet kabul etmiyorum demiş bizi korkuttu hocam tahlil filan yaptırmamış ama bizi çok korkuttu. Hocam ne olabilir bu hastalık{bayan hasta) iyi akşamlar

  1. Her şeyden önce makattaki şişliği görmek gerekir. Kanser olabilir dendiğinde,makat kanseri ise tıkanmadığı sürece ameliyat acil yapılmaz. Önce biyopsi yapmak ve kanser olup olmadığını teyit etmek gerekir. Makat kanseri ise bazen önce radyoterapi gerekebilir ya da makatı kapatıp karına dışkılaması için torba bağlamak gerekir. Böyle bir ameliyat için zaten biyopsi ile kanser olduğunu kanıtlamak gerekir.

 5. Hocam merhabalar iç hemoroidim var daha önce muayene sonucu öğrendim, Her tuvalet çıkışı el yardımıyla içeriye gönderdiğim yara 3 gün önce tuvalet çıkışı dişta kaldı yara ne yapsam içe girmedi ve ben o gün dikkate almadan spor aktivitesi de yaptım akşam geceye doğru ciddi ağrı yapmaya başladı sabaha kadar devam etti uyuyamadım ve ağrı halen hafif kan sizintisiyla devam ediyor dikkat ettiğim bu iç yara değil de iç yaranın hemen altında dış hemoroid de hafif kızarma sertlesme balon gibi bir durum var o ağrı yapıyor bunun sebebi nedir hocam başka bir hastalığa mi dönüştü sebebi nedir hocam ?

  1. Dışarı çıkıp ta içeriye girmeyen iç hemoridler (boğulma) durumunda hemoroidin kan dolaşımı bozulur,içindeki kan pıhtılaşır(tromboze) ve ağrılı bir hal alır. Bu durumda pıhtıyı boşaltmak gerekebilir,yoğun ilaç tedavisi kullanılır. Bu nedenle genel cerrahi uzmanına muayeneye gitmelisiniz. Bu süre zarfında kabız ya da ishal olmayın, ıkınmayın. Tuvalette uzun kalmayın. Vazelinli kremle dışkıdan sonra hafif hareketlerle, zorlamadan içeriye atmaya çalışın.

 6. Hocam nasılsınız hayırlı günler dilerim. Önümüzdeki hafta fistül ameliyatı olacağım. Bu olacağım ilk ameliyat olacak. Biraz da korkuyorum. spinal anestezi ile olacakmışım. Hocam, ameliyattan çıkınca çok ağrım olur mu? Bu konuda çok korkuyorum. Spinal anestezi bacakları ağrıtırmı? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

  1. Spinal anestezide belden yapılan ilaçla belden aşağısı uyuşturulur. Duyu (his) ve motor(hareket) kaybı olur. Bu nedenle ameliyattan sonra spinal anestezinin etkisi geçinceye kadar (yaklaşık 7-8 saat) ağrı duymazsınız,bacaklarınızı hissetmezsiniz. Ameliyattan sonra bol sıvı tüketmelisiniz. Kahve, bitter çikolata tüketmelisiniz. En az 3 litre su tüketin. 24 saat ayağa kalkmayın. Bunlara uymazsanız sonraki günlerde baş ağrısı çekebilirsiniz. Yine de doktorunuza bu gibi önlemler hakkında danışmalısınız.

 7. iyi günler hocam benim özel bölgemde küçük bir sivilce çıktı ama geçmiyor küçük küçük kanamalar oluyor nedeni ne olabilir

  1. Genital bölgede sivilce kıl dibi iltihabı ya da siğil olabilir. Geçmiyorsa bir süre sonra çoğalıyorsa siğil olma ihtimali yüksektir. Muayene ile görmek gerekir. Eğer siğilse erken dönemde radyofrekansla yakılarak tedavi edilmelidir. Gecikirse tedavi zorlaşır.

 8. Hocam merhabalar. Fistül hastalığım var. Lakin beni pek rahatsız etmiyor. Ağrı ve acı yok. Akıntı ise günde belki 4-5 damla. MR çekildi. Fistül çıktı. Doktor basit fistül dedi. 1 hafta 10 gün içinde ameliyat olacağım. Lakin korkuyorum ameliyat sonrası ağrı çok olur mu? Bir de yan etkileri var mıdır? 1 hafta içinde iyileşebilir miyim? Bunun arkasına bir de jinekomasti ameliyatı olacağım. Plastik cerrahi doktorum önce fistülü ol sonra bunu yaparız dedi. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Fistülde ameliyat tekniğine göre sonraki durumlar değişebilir. Basit fisüldegenellikle dikiş atmamayı,açık bırakmayı tercih ediyorum. Açık bırakınca fazla ağrı olmaz. Bir süre (yaranın büyüklüğüne göre) 10 gün kadar hafif kanlı,sarı akıntı olabilir ama günlük yaşantınızı etkilemez. Basit fistülde uygunsa lokal anestezi ile yapmayı tercih ediyorum. Tüm bu konuları hastalığınızın durumunu bilen doktorunuzla konuşmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018