Makat hastalıkları


MAKAT (ANAL BÖLGE) HASTALIKLARI

Çoğunlukla utanma duygusundan en çok ihmal edilen,en çok gereksiz ve yanlış ilaç kullanılan hastalıklardandır Makat hastalıklarının çok büyük bir kısmı iyi huyludur ancak azımsanmayacak oranda kötü huylu hastalıkları da olabilmektedir.

Yerleşim bölgesi nedeniyle hastalar doktora gitmeye utanırlar.Her iki cinste de utanma olsa da kadınlarda daha fazladır.Özellikle kadın hastalar erkek doktorlara gitmeyip kadın cerrah ararlar,kadın genel cerrahi uzmanı sayısı fazla olmadığından buluncaya kadar zaman kaybederler.Çoğu zaman aynı şikayeti yaşamış tanıdıklarından,eczanelerden ilaç ismi alırlar yada tamamen ticari amaçlarla çıkarılan bilimsellikten uzak,reklamı yapılan bazı bitkisel olduğu iddia edilen ilaçlardan kullanırlar.Hastalar genellikle çok ağrılı olduğunda dayanamadıklarından ya da kanama fazla geldiğinde korkudan hekime başvururlar,o zaman bile muayene olmaksızın basur ilacı yazması istenir.Bu nedenle hastalık iyi huylu ise ilerlemiş yada kronikleştiğinde, kötü huylu ise ileri evrede tespit edilirler.Teşhisin gecikmesi tedavinin zorlaşmasına ve tedaviye bağlı yan etkilerin (komplikasyonların) fazla olmasına yani tedavinin başarısının az olmasına sebep olabilir.

Anal bölge hastalıkları çoklukla iyi huylu olmasına rağmen hastalar açısından çektiricidir. Şiddetli ağrı, kanama,akıntı gibi  şikayetlere sebep olarak  hastayı bezdirir. Nüks etme ihtimali olan hastalıklar olduğundan çoğu hasta mükerrer defa ameliyat olmuştur.Doktor açısından da çok sevilen,tatmin edici hastalıklardan değildir,çoğu hekim arkadaşlar daha ciddi,hayati tehlikesi olan,daha prestijli hastalıklara ve ameliyatlara ilgi duyduklarından anal hastalıklar büyük hastanelerde bile ihmal edilebilir.

Makatın İyi Huylu  Hastalıkları:

1-Hemoroid(basur)

2-Anal fissür(makatta çatlak)makattan kanama

3-Kondyloma acuminata(Anal kondilom)

4-Perianal apse(makatta apse)

5-Perianal fistül,

6-Anal hematom,

7-Anal polip,

8-Pruritis ani(anal kaşıntı),

9-Venöz göllenme (genellikle hastalık olarak değerlendirilmez)

10-Anal  inkontinans(gaz ve dışkı kaçırma,tutamama)

11-Rektit ve rektal soliter ülser (barsak hastalıkları kapsamında incelenir).

12-Anal prolapsus,rektal prolapsus (barsağın son kısmının makattan dışarıya doğru sarkması)

13-Pilonidal Sinüs (Kıl dönmesi)(Makatta  olmamakla birlikte makat hastalıklarıyla birlikte incelenir)

Makatın Kötü Huylu Hastalıkları:

1-Anüs ve anal kanal kanserleri,

2-Rektum kanserleri.

 

                 Makat hastalıklarında ne gibi belirtiler görülür?

      Anal bölge hastalıklarında görülen belirtilerin çoğu hem iyi huylu hem kötü huylu hastalıklarda  görülebilen belirtilerdir.Halk arasında bütün şikayetler basur nedeniyle olduğu zannedilir ve kulaktan duyma ilaçlarla geçiştirilmeye çalışılır.Ancak bazen doktor muayenesiyle bile bir şey söylemek mümkün olmaz,anoskopi,kolonoskopi gibi ek tetkiklere ihtiyaç duyulur.Zaman zaman hasta doktora gittiğinde bile muayene olmak istemez,bu nedenle hastanın mahremiyetini koruyacak şekilde muayene ortamı sağlamak gereklidir.Muayene olurken hem hastanın hem doktorun kendini rahat hissedebilmesi için doktorun yanında bir sağlık elemanı bulunmalıdır,maalesef ülkemiz koşullarında bu pek mümkün olmamaktadır.

      Makattan  şikayeti olan hastalarda çok büyük oranda iyi huylu hastalıklar tesbit edilse de makat bölgesinin kötü hastalıkları,bağırsak kanserleri  de olabileceğinden doktora erken gitmek önemlidir.

      Makatta ağrı ve kanama  hastayı hekime getiren en önemli şikayetlerdir. Ağrıya dayanamadığından,kanama nedeniyle de kötü hastalıktan korktuğundan doktora başvurur.

   Makatta ağrı:  Makatta apse,boğulmuş (tromboze ) hemoroid,makat çatlağında sıklıkla görülür.Çoğunlukla apsede acil müdahale edilmesi gerekeceğinden doktora erken başvuru önemlidir,aksi taktirde makat gangrenine kadar giden kötü sonuçlara yol açabilir.Nadiren  ilerlemiş makat kanserlerinde görülür.

    Makattan kan gelmesi:Hemoroid,fissür,iltihabi barsak hastalıklarında ,barsak ülserleri gibi iyi huylu hastalıklarda  görülebileceği gibi makat ve barsak kanserlerinde de görülür. Eğer muayenede  kanamayı izah eden bir durum görülemiyorsa,kan dışkıya karışıksa,ailede barsak kanseri anamnezi varsa,hasta 40 yaşının üzerindeyse,diğer belirtilerle birlikte değerlendirilip mutlaka anoskopi,kolonoskopi yapılmalıdır.

   Makattan akıntı:En sık anal fistülde görülür.Barsağın iltihabi hastalıkları,barsağın iyi ve kötü huylu tümörleri,anal kanal bezlerinin iltihaplarında  görülebilir. Siğilde de ıslaklık tarzında akıntı görülebilir.

   Makatta şişlik:Tromboze hemoroid,3 ve 4.derecede hemoroid,anal apseler,prolapsus(barsağın makat dışına sarkması),makat tümörleri,anal kanal polipleri(iyi huylu) gibi hastalıklarda görülür.

  Makatta yanma:Anal fissür,hemoroid,fistül nedeniyle oluşan  akıntı,dermatit gibi sebepleri vardır.Dışkılamadan sonra uzun süre rahatsız eder.

   Makatta kaşıntı:Yetersiz makat temizliği,anal kondilom,akıntı,mantar enfeksiyonu,dermatitler,barsak parazitleri,makat kanserlerinde görülür.

  Dışkı kaçırma:Geçirilmiş makat ameliyatları,sinirsel hastalıklar,obesite,doğumda makat adelelerinin yırtılması gibi sebepleri vardır.

   Dışkılama alışkanlığının değişmesi:Barsak kanserleri,ciddi duygusal oynamalar,beslenme düzeninde değişmelerde görülebilir.

  Tenesm(dışkısı yokken varmış gibi hissetme):Makat kanserleri,kolitler.

  Bu belirtilerden birkaçı birlikte görülebilir.Hastadan alınan bilgiler doğrultusunda dikkatli bir muayene çoğunlukla teşhis koydurur.Muayenede öncelikle gözle bakılır,parmakla muayene (tuşe rektal)yapılır.Mutlaka  anoskopla bakılmalıdır. Rahatlıkla muayenehane koşullarında yapılabilir,anoskopta anal kanal ve barsağın son 15 cm.lik alanı görerek değerlendirilir.Tüm bunlarla şikayetler izah edilemiyorsa ve hasta bazı risk faktörleri taşıyorsa  kolonoskopi mutlaka yapılmalıdır.

Makat hastalıkları ile ilgili merak ettiğiniz tüm hususlara https://www.makathastaliklari.net sitesinden ulaşabilirsiniz. Bana sorularınızı bu siteden de iletebilirsiniz.

482 Comments

Add a Comment
  1. Hocam 1 den fazla çatlak oluşur mu? Yoksa sadece 1 tane mi çatlak oluşur. Ben Duxet adlı ağrı hapı kullanıyorum. Yan etkisi kabızlık yapıyor. Bu sebeple de iyileştirmeye çalıştığım çatlak da defalarca çatlıyor. 1 tane çatlak vardı bende merak ettim 2 3 tane çatlak aynı anda olusur mu diye. Benim çatlağım arka tarafta aşağı doğru.

    1. Birden fazla çatlak oluşabilir. Çoğunlukla tektir. Daha az olarak 2 olabilir. Nadiren de 2 den fazla olabilir. İkiden fazla olduğunda genellikle yüzeyel fissürlerdir. İlaçlarla geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018