Makat hastalıkları


MAKAT (ANAL BÖLGE) HASTALIKLARI

Çoğunlukla utanma duygusundan en çok ihmal edilen, en çok gereksiz ve yanlış ilaç kullanılan hastalıklardandır. Bu bölge hastalıklarının çok büyük bir kısmı iyi huyludur ancak azımsanmayacak oranda kötü huylu hastalıkları da olabilmektedir.

 

Yerleşim bölgesi nedeniyle hastalar doktora gitmeye utanırlar. Her iki cinste de utanma olsa da kadınlarda daha fazladır. Özellikle kadın hastalar erkek doktorlara gitmeyip kadın cerrah ararlar, kadın genel cerrahi uzmanı sayısı fazla olmadığından buluncaya kadar zaman kaybederler. Çoğu zaman aynı şikayeti yaşamış tanıdıklarından, eczanelerden ilaç ismi alırlar yada tamamen ticari amaçlarla çıkarılan bilimsellikten uzak, reklamı yapılan bazı bitkisel olduğu iddia edilen ilaçlardan kullanırlar. Hastalar genellikle çok ağrılı olduğunda dayanamadıklarında ya da kanama fazla geldiğinde korkudan hekime başvururlar, o zaman bile muayene olmaksızın basur ilacı yazması istenir. Bu nedenle hastalık iyi huylu ise ilerlemiş yada kronikleştiğinde, kötü huylu ise ileri evrede tespit edilirler. Teşhisin gecikmesi tedavinin zorlaşmasına ve tedaviye bağlı yan etkilerin (komplikasyonların) fazla olmasına yani tedavinin başarısının az olmasına sebep olabilir.

Anüs hastalıkları çoklukla iyi huylu olmasına rağmen hastalar açısından çektiricidir. Şiddetli ağrı, kanama, akıntı gibi  şikayetlere sebep olarak  hastayı bezdirir. Nüks etme ihtimali olan hastalıklar olduğundan çoğu hasta mükerrer defa ameliyat olmuştur. Doktor açısından da çok sevilen, tatmin edici hastalıklardan değildir, çoğu hekim arkadaşlar daha ciddi, hayati tehlikesi olan, daha prestijli hastalıklara ve ameliyatlara ilgi duyduklarından anüs hastalıkları büyük hastanelerde bile ihmal edilebilir.

Makat hastalıkıları hakkında hastaların bazı yanlış inanışları vardır:

*Hastalar anüs bölgesinde yaşadıkları tüm sorunlara basur adını verir.

*Fissür, siğiller, kaşıntı, fistül, apse hemoroid zannedilir.

*Hemoroidal hastalık tromboze olmadıkça ağrı yapmaz.

*Ağrısı olan ve hemoroid zannedilen hastaların büyük bir kısmında fissür vardır.

*Rektum kanseri olanların yarısından çoğu ‘bende uzun süredir basur var’ diyerek gelir.

Makatın İyi Huylu  Hastalıkları:

1-Hemoroid (basur)

2-Anal fissür (çatlak)makattan kanama

3-Kondyloma acuminata (Anal kondilom)

4-Perianal apse (makatta apse)

5-Perianal fistül,

6-Anal hematom,

7-Anal polip,

8-Pruritis ani (anal kaşıntı),

9-Venöz göllenme (genellikle hastalık olarak değerlendirilmez)

10-Anal  inkontinans (gaz ve dışkı kaçırma, tutamama)

11-Rektit ve rektal soliter ülser (barsak hastalıkları kapsamında incelenir).

12-Anal prolapsus, rektal prolapsus (barsağın son kısmının makattan dışarıya doğru sarkması)

13-Pilonidal Sinüs (Kıl dönmesi) (Makatta  olmamakla birlikte bu bölgenin hastalıklarıyla  birlikte incelenir)

Makatın Kötü Huylu Hastalıkları:

1-Anüs ve anal kanal kanserleri,

2-Rektum kanserleri.

 

                Anal bölge hastalıklarında ne gibi belirtiler görülür?

     Buradaki hastalıklarda görülen belirtilerin çoğu hem iyi, hem kötü hastalıklarda  görülebilen belirtilerdir. Halk arasında bütün şikayetler basur nedeniyle olduğu zannedilir ve kulaktan duyma ilaçlarla geçiştirilmeye çalışılır. Ancak bazen doktor muayenesiyle bile bir şey söylemek mümkün olmaz, anoskopi, kolonoskopi gibi ek tetkiklere ihtiyaç duyulur. Zaman zaman hasta doktora gittiğinde bile muayene olmak istemez, bu nedenle hastanın mahremiyetini koruyacak şekilde muayene ortamı sağlamak gereklidir. Muayene olurken hem hastanın hem doktorun kendini rahat hissedebilmesi için doktorun yanında bir sağlık elemanı bulunmalıdır, maalesef ülkemiz koşullarında bu pek mümkün olmamaktadır.

      Makattan  şikayeti olan hastalarda çok büyük oranda iyi seyirli hastalıklar tespit edilse de makat bölgesinin kötü hastalıkları, bağırsak kanserleri  de olabileceğinden doktora erken gitmek önemlidir.

      Makatta ağrı ve kanama  hastayı hekime getiren en önemli şikayetlerdir. Ağrıya dayanamadığından, kanama nedeniyle de kötü hastalıktan korktuğundan doktora başvurur.

   Makatta ağrı:  Makatta apse, boğulmuş (tromboze ) hemoroid, fissürde  sıklıkla görülür. Çoğunlukla apsede acil müdahale edilmesi gerekeceğinden doktora erken başvuru önemlidir, aksi taktirde makat gangrenine kadar giden kötü sonuçlara yol açabilir. Nadiren  ilerlemiş makat kanserlerinde görülür.

    Makattan kan gelmesi: Hemoroid, fissür, iltihabi barsak hastalıklarında, barsak ülserleri gibi iyi hastalıklarda  görülebileceği gibi makatın ve bağırsağın kanserlerinde de görülür. Eğer muayenede  kanamayı izah eden bir durum görülemiyorsa, kan dışkıya karışıksa, ailede bağırsak kanseri anamnezi varsa, hasta 40 yaşının üzerindeyse, diğer belirtilerle birlikte değerlendirilip mutlaka anoskopi, kolonoskopi yapılmalıdır.

   Makattan akıntı: En sık  fistülde görülür. Barsağın iltihabi hastalıkları, barsağın iyi ve kötü tümörleri, kanaldaki bezlerin iltihaplarında  görülebilir. Siğilde de ıslaklık tarzında akıntı görülebilir.

   Makatta şişlik: Tromboze hemoroid, 3 ve 4.derecede hemoroid, anüsteki apseler, prolapsus (barsağın makatın dışına sarkması), makat tümörleri, anal kanal polipleri gibi hastalıklarda görülür.

  Makatta yanma: Anal fissür, hemoroid, fistül nedeniyle oluşan  akıntı, dermatit gibi sebepleri vardır. Dışkılamadan sonra uzun süre rahatsız eder.

   Makatta kaşıntı:Makatın yetersiz temizliği veya aşırı yıkama, anal kondilom, akıntı, mantar enfeksiyonu, dermatitler, barsak parazitleri, makat kanserlerinde görülür.

  Dışkı kaçırma: Geçirilmiş anüs ameliyatları, sinirsel hastalıklar, obesite, doğumda makat adelelerinin yırtılması gibi sebepleri vardır.

   Dışkılama alışkanlığının değişmesi: Barsak kanserleri, ciddi duygusal oynamalar, beslenme düzeninde değişmelerde görülebilir.

  Tenesm (dışkısı yokken varmış gibi hissetme): Makat kanserleri, kolitler, rektit (bağırsağın son kısmının iltihabı, ödemi).

  Bu belirtilerden birkaçı birlikte görülebilir. Hastadan alınan bilgiler doğrultusunda dikkatli bir muayene çoğunlukla teşhis koydurur. Muayenede öncelikle gözle bakılır, parmakla muayene (tuşe rektal) yapılır. Mutlaka  anoskopla bakılmalıdır. Rahatlıkla muayenehane koşullarında yapılabilir, anoskopta anal kanal ve barsağın son 10 cm.lik alanı görerek değerlendirilir.Tüm bunlarla şikayetler izah edilemiyorsa ve hasta bazı risk faktörleri taşıyorsa  kolonoskopi mutlaka yapılmalıdır.

Makat hastalıkları ile ilgili merak ettiğiniz tüm hususlara https://www.makathastaliklari.net sitesinden ulaşabilirsiniz. Bana sorularınızı bu siteden de iletebilirsiniz.

500 Comments

Add a Comment
 1. Hocam benim makatımdaki ağrı ne çatlak ne hemoroid ağrısı. Kesinlikle böyle kesik gibi acı falan yok. Yanmada yok sadece tuvalette ıkınırken sancı giriyor böyle bir şey tarafından rektumun arkasına darbe alıyor musum gibi

  1. Tuvalette ıkınma zaten doğru bir davranış değil. Makat kasları, özellikle alt karın kasları zorlanır. uvalette ıkınmayın. Dışkınız iyice gelince gidin. Bol su ve lifli gıdalar tüketin.

   1. Ikınmak derken aman aman zorlama gibi bir ihtimal değil. Idrar yaparken bile makat arkasında ve sol tarafta bir sancı oluşuyor. Alt karın kenarlarında da ağrı oluyor makatima sancı girerken. Cevabınız benim için önemli okursanız bunu da sevinirim.

    1. Hocam bir de şöyle bir şey farkettim sadece tuvalet oturma pozisyonunda (Alaturka tuvalet) sancı giriyor. Mesela normal koltukta otururken denemek istedim ağrı girecek mi diye ama girmedi. Yani sadece yere otururken ağrı giriyor arkatarafa giriyor genelde ya da sol tarafta. Yani bu garip

 2. Hocam her yolu denedim bu makat ağrısı geçmiyor sebebi de bulunamıyor. Bu rektosel hastalığı belirtileri aslında bende var. Bende önceden vajina girişinde bir dolgu sertlik oluşuyordu. Fakat artık olmuyor. Fazla ıkındığımda bağırsağın son kısmı içinde balonlaşma oluyor hep olmuyor ama ve ayın 10 günü adete yakın ve adet zamanı ağrılarım oluyor makatta. Rektosel olabilir mi? Bir tahmininiz var mı

 3. Hocam benim şimdi adet olmama az kaldı ağrı başladı. Adrt döneminde şiddetleniyor. Ben bir ara kendim makat içini parmakla kontrol etmiştim. Elime çok büyük hemoroidden daha büyük bu iç hemoroid olduğunu sanmıyorum hatta bildiğin ağzı tamamen kapatan ama içte bir şişkinlik var. Bu şişkinlik geri kendi kendine yok olup adet döneminde geliyor. Bir şey duydum ben Rektosel bu şey makat girişinde adet döneminde makatın girişinde ama icinde gissettiğim şişkinlik rektosel fıtık olabilir mi? Değişik büyük bir şişkinlik var çünkü hemoroif benzeri değil bu şişkinlik ve ben hastanede bu şişkinlik varken gidemiyorum rendevu günü falan uymuyor hiç acaba bağırsağın son kısmında böyle bir şişkinlik olmasi normal mi onu bile bilmiyorum. Sanki bağırsağın son kısmını düşünün kenarlari şişiyor ıkınınca sanki yani bağırsak son kısım komplr şişkinlik oluşuyor fakat her zaman olmuyor bu geri gidiyor.

  1. Rektosel yalnız adet döneminde değil, her zaman olur. Ve muayene etmeden bu konuda bir şey söylenemez.

 4. Hocam küçük bir hemoroidim var benim ben onun ağrıdığını hiç düşünmüyorum. Hani adet döneminde makat ağrım şiddetleniyor dedim ya bu hemoroidin böyle bir şey yani adet döneminde şiddetlendirme olasılığı var mı? Yani hemoroid tarafında ben hiç ağrı hissetmedim. Adet dönemlerinde oluşan bir ağrı var sadece. Hani çatlak vs yokmuş. Bu hemoroid tarafında da hiç ağrı görmedim. Genelde arka tarafta oluyor. Hemoroidim ön tarafta. Yani bu tip hemoroid bulunması adet döneminde ağrının daha bir şiddetli gelmesine sebep olur mu? Yoksa farklı bir neden mi vardır. Kadın hastalıkları ile alakalı olabilir.

  1. Hemoroid çoğunlukla ağrı yapmaz. Eğer ödem, pıhtılaşma, dışarı çıkıp girememe( boğulma) gibi durumlar olursa ağrı yapar. Bu ağrı da şiddetlidir ve tedavi gerektirir. Eğer adet döneminde dışkılama alışkanlığı değişiyorsa, şiddetli ishal ya da kabızlık oluyorsa akut hemoroidal atak gelişebilir. Aksi taktirde adetle bir ilgisi olmaz. Bu durum olsaydı gittiğiniz cerrahi uzmanları mutlaka tanırdı.

 5. Hocam merhaba 20 yaşındayım 18 yaşımda bir süre dışkımda kan görmüştüm muaynaneye gittiğimde çatlak ya da hemoroidin olmadığını yaşımdan dolayı kanserin küçük bir ihtimal olduğunu söylemişti doktor ama sanırım endoskopi vermişti bir de gitmemiştim. Şimdi 2 yıl sonra yine kan gördüm korktum. Onun dışında bir sıkıntım yok. Çatlak ya da hemoroid de değilmiş ailemde de böyle bir öykü yok sanırım teyzem de hemoroid vardı sanırım ya da öyle iyi huylu bir şey bilmiyorum çok korkuyorum. Sizce neden olabilir olasılıklar nedir ve ne yapmalıyım ? Hangi doktor ilgilenir sizin Ankara’da şubeniz var mı ? Lütfen cevaplar mısınız

  1. Genö olduğunuzdan kanser olma ihtimali tabii ki düşük ihtimal. Ama 2 yıl önceki kanamayla aynı sebep olmayabilir. Yani tekrar muayene olmanız gerekir. Normal muayenede (gözle ve parmakla muayene) içerideki kanama sebebi belirlenemez. Bu nedenle anoskop muayenesi yapılmasında fayda var. Bu muayene ile iç hemoroid varsa tespit edilebilir. Anoskop muayenesi yapılamazsa ya da anoskop muayenesinde bir hastalık görülemezse kolonoskopi ya da gençlerde rektosigmoidoskopi gerekir. Ankara’da Dr.Adil Altınsoy makat hastalıkları ağırlıklı çalışan deneyimli bir cerrahi uzmanıdır. 0312 431 75 47,0532 350 25 87 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

 6. Hocam bende sebebi bulunamayan adet dönemlerimde makatimda ağrının şiddeti artan ağrı vardı. İlaç tedavileri bitti. Ise yaramadı. Algoloji ağrı merkezi o kısıma iğne uygulayacağını söyledi. Fakat ben çok korkuyorum. Bir yan etkisi olur mu falan diye. Sizin bir bilginiz var mı? Oraya vurulan iğneden sonra o kısımda değişim rahatsız edici bir seyler olmasından korkuyorum

  1. Sizde cerrahi ve kadın hastalıkları uzmanları bu ağrıyı açıklayan bir sebep bulamamışlardı. Daha önce defalarca yazdığım gibi ben de muayene etmeden zaten tedavi öneremem. ama bir hastalığınız olsaydı zaten bu kadar cerrahi uzmanı mutlaka bulurdu. sebebi belirlenemeyen, bulunamayan hastalıklarda algoloji oldukça işe yaramaktadır. Tıpta yapılan her tedavinin yan etkisi vardır, ancak faydası daha fazla, yan etkileri göz ardı edilebilecekse tedavi yapılır. Aksi bir durum varsa doktorlarınız tedavi etmez zaten. Bence doktorlarınıza güvenin.

 7. Hocam bende 1 yıldır çatlak ve hemoroid var. Hemoorid beni hiç rahatsız etmiyor. Catlak bildigim kadarıyla arka tarafta. Son 1 haftadır her tuvalletten sonra yoğun kan geliyor peçeteye. Kan genelde hemoridin kenarından ya da uzerinden geliyor. Ama acı vs hiç yok. Kan gwliyor sürekli

  1. Belirtmeyi unuttum. Dışkıyı yumuşak ve rahat bir şekilde çıkarmama rağmen kan geliyor.

  2. Daha önce size defalarca belirttiğim gibi makat kanamasında muayene etmeden bir teşhis tahmin etmek ya da tedavi önermek doğru değil. Anüs muayenesinde imkan varsa anoskop muayenesi sonrasında herhangi bir hastalık bulunursa ona göre tedavi edilir. Bu hastalıklar ilaçla tedavi edilemiyorsa uygun cerrahi müdahaleler (ameliyatlı veya ameliyatsız tedaviler) yapılır. Anüs muayenesinde bir şey bulunamazsa ya da kanama geçmezse kolonoskopi gerekir. muayene ve tedavi olduğunuz doktora kontrole giderek kanamanın devam ettiğini belirtmelisiniz.

 8. Hocam 1 yıldır bu çatlağı çekmekteyim ben bir süre iyiyim bir süre iyi değilim. Yani çatlıyor 5 gün içinde iyileşiyor. 1 ay sonra tekrwr çatlıyor. Beslenmeme dikkat ederim. Dışkı yumuşak çıkarken bile tuvaletten sonra o bölge de yanma ve acı oluyor. Sert değil dışkı. Bugun tuvalete çıktım rahat bir şekilde yaptım çıkarken hiçbir acı sızı yoktu. Ama tuvaletten çıktıktan sonra yanma ve acı başlamaya başladı. Oysa hiç zorlamadım. Cidden bazen çok iyiyim bazen de acıyor. Kesinlikle geçmiyor tamamen.

  1. Ağrılarınızın olduğu zamanlar gerçekten fissür olup olmadığı, başka ağrı yapan bir durum olup olmadığı ya da fissürse anüs kaslarında kasılma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kronk fissürlerde eğer kaslarda kasılma(spazm) oluşmuşsa botoks ya da ameliyat gerekecektir. Kasılma yoksa iyi bir ilaç tedavisine cevap verebilir.

 9. Hocam 1 den fazla çatlak oluşur mu? Yoksa sadece 1 tane mi çatlak oluşur. Ben Duxet adlı ağrı hapı kullanıyorum. Yan etkisi kabızlık yapıyor. Bu sebeple de iyileştirmeye çalıştığım çatlak da defalarca çatlıyor. 1 tane çatlak vardı bende merak ettim 2 3 tane çatlak aynı anda olusur mu diye. Benim çatlağım arka tarafta aşağı doğru.

  1. Birden fazla çatlak oluşabilir. Çoğunlukla tektir. Daha az olarak 2 olabilir. Nadiren de 2 den fazla olabilir. İkiden fazla olduğunda genellikle yüzeyel fissürlerdir. İlaçlarla geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?