Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi

Anal fissür diğer adıyla makat çatlağı yada anüs yırtığı makat bölgesinin en sık görülen hastalıklarındandır. Yine bu bölgenin ağrı şikayetinin en sık görülen sebebidir ya da  en fazla ağrı yapan hastalıklarındandır. Kadınlarda daha sık rastlanır. Sıklıkla basur ile karıştırılır. Fissürü olan hasta hep basuru var zanneder. Oysa basur fissür kadar ağrı yapmaz.

Tedavide ana prensiplerden en önemlisi anüs çatlağına sebep olan durumun düzeltilmesidir. Fissüre en sık kabızlık yol açar. İshal de fissür oluşumuna sebep olur ama toplumda ishale kabızlık kadar sık rastlanmaz. Etkili bir tedavi ve daha çabuk sonuca ulaşmak için kabızlık düzeltilmelidir. Tedavi başarılı olsa bile kabızlık, ishal gibi sebepler devam ederse tekrarlama ihtimali de söz konusudur.

Teşhis nasıl konur?

Anal fissür teşhisi  muayenede % 100 yakın ve doğru olarak konabilir. Herhangi bir ek tetkik, film, MR gibi işlemlere gerek yoktur. Muayene ileri derecede ağrılıdır. Rektal tuşede yani parmakla muayenede makat kaslarının ileri derecede kasılması hissedilir. Tedavide bu kasılmış kasları gevşetme amacına yönelik işlemler yapılır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

Makat çatlağında anüsün etrafındaki  internal sfinkter (iç kas) istemsiz olarak kasılır. Ağrıyı yapan sebep mevcut çatlak kadar bu spazmdır. Tedavide ana prensip bu kasılmayı düzeltmektir. İlaç tedavisi, ameliyat ve botoks tedavisi gibi bütün tedavilerde anal iç sfinkterin kasılması kaldırılmaya çalışılır.

İlaçla Tedavi Etkili mi?

Erken dönemde başlandığında bazı kremlerle, kabızlığın önlenmesiyle ve sıcak oturma banyolarıyla  % 30-40 ihtimalle tamamen düzelebilir . Bu tedavilerde de amaç makat etrafındaki kasın gevşetilmesidir. Hastalık 2-4 hafta kadar uzadığında yani müzminleştiğinde kremlerle iyileşme ihtimali yok diyecek kadar azdır. Hastalığın kronik olduğunun bir kanıtı da çatlağın ucunda bir meme (bekçi meme) oluşması ve çatlağın derinleşmesidir.

Ameliyatla Yapılan Tedavi Yöntemi (Sfinkterotomi-LİS)

Yaygın olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Makatın etrafındaki internal sfinker (kas) kesilir. Çok çok nadir de olsa gaz-dışkı kaçırma riski vardır. Bu riskler oluşursa kalıcıdır. Botoks enjeksiyonu uygulamayı bilen doktor sayısı arttıkça yapılan ameliyat sayısı azalmaktadır.

Botilium Toksini (Botoks) ile  makat çatlağı tedavisi :

Erken dönem anal fissür hastalığının ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi durumunda ve müzminleşmiş makat çatlaklarında botilium toksininin kullanımı hızla artmaktadır. Ameliyatın zorluğu, kalıcı ve ciddi yan etkilerinin olması sebebiyle özellikle gelişmiş ülkelerde botoks yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Avrupa ülkelerinde sigorta şirketleri bu tedavinin bedelini öderken Türkiye’de ödememektedir bu durum hastaya ekonomik yük getirdiği için daha az tercih sebebi olmaktadır. Devlete ait sağlık kurumlarında SGK ödemediğinden dolayı uygulanmamaktadır

Botoks nedir?

Botilismus toxin A denilen bir maddedir. Clostridium  botulinum adında bir mikro organizmadan (mikrop) elde edilen bir toksindir. Bu toksin enjekte edildiği kaslara gelen sinir uyarılarını engelleyerek kaslardaki aşırı kasılmayı azaltır, geçici olarak bir felç oluşturur. Bu felç geri dönüşümlüdür. Botoks vücuttan atıldığında, yaklaşık 6 ay kadar bir sürede felç geçer, kas normal haline döner. Bu etki kötü bir etki gibi kulağa gelse de tıpta pek çok yerde kullanılır. Botoksun kullanıldığı yerleri kabaca sıralayabiliriz:

-Hepimizin bildiği,çok duyduğu ciltteki kırışıklıkları giderir. Cilt altındaki kasları felç edip kasılmasını önleyerek bu etkisini yapar.

-Koltuk altı, avuç içi gibi yerlere cilt altına verilirse ter bezlerini felç ederek terlemeyi azaltır.

-Mesane kaslarına yapılırsa mesane kasının kasılmasına bağlı idrar kaçırmayı (idrar inkontinansı) engeller.

-Migrende kullanılır.

-Şaşılık,irade dışı göz kırpma da kullanılabilir.(12 yaş sonrası)

-2 yaş üzeri cerebral palsi hastalığında kullanılır.

Her ilaç gibi çok nadirde olsa allerji yapabilir. Enfeksiyonlu alana yapılmamalıdır. Kas güçsüzlüğü (myastenia graver gibi)  hastalığı olanlarda, yutma ve nefes alma güçlüğü olanlarda kullanılmamalıdır. 65 yaş üstü ve 2 yaş altında dikkatili kullanılmalıdır. Gebelerde kullanılmamalıdır. Süt verenlerde  ise botoks süte geçmemekle birlikte kullanırken hastalığa göre karar vermek en doğrusudur.

Botilium toksininin uygulanması

Ofis şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyondur. Hastaneye yatması gerekmez. Sonrasında istirahat etmesine gerek olmaz, işine,evine dönebilir.
Botoks uygulamadan önce fissür kenarına, enjeksiyon yapılacak yere lokal anestezi uygulanır. Anestezi hem hastanın ağrı duymaması hem de hekimin parmağıyla kası hissedebilmesi ve botoksu tam kasa verebilmesi amacıyla yapılır.
İnce iğne yardımıyla parmak eşliğinde felç edilmek istenen internal (iç) anal kasın içine sol taraftan 50 ünite, sağ taraftan 50 ünite enjekte edilir. Daha düşük dozlarla ve belli periyotlarla bir kaç kez uygulama yapan merkezler de vardır.

Ameliyatsız anal fissür tedavisinin üstünlükleri:
*100 ünite yapıldığında hastaların % 95 inde tam iyileşme sağlanır.                                  *Ameliyatta kas kesildiği için çok nadir görülebilen görülebilen kalıcı gaz ve dışkı kaçağı toksin enjeksiyonu ile tedavide  çok daha nadirdir. Olsa bile en fazla 6 ay sonra biter.
*Anüste şekil değişikliği yamulma olmaz
*Ameliyat korkusu yaşatmaz
*Narkoz riski olmaz. Çok ağrılı hastalarda işlemi rahat yapabilmek ve internal anal kası rahat bulabilmek için lokal anestezi yapılabilir.
*Pratiktir, 1 dakikada uygulanan basit bir enjeksiyon işleminden ibarettir.  Muayenehane koşullarında rahatlıkla yapılabilir.
*Hiçbir hazırlık (lavman, musil, traş, rektoskopi) ve tahlil gerektirmez.
*Uygulama çok az acılıdır. İşlemden sonra ekstra bir ağrı görülmez, hasta işine, okuluna rahatlıkla dönebilir.
*Kanama riski yoktur
*İltihap, kanama olmaz

14 Yorum

 1. Hocam merhaba. Fissür için doktorum botoks önermişti ve bir hafta önce botoks işlemini yaptırdım. İşlemden önce kabızlığım geçmezken işlemden sonra ishal başladı ve 3-4 gündür ishalim. İshalle birlikte ara ara kanamalarım oluyor. Normalde fissürden ötürü kanamalar damla damla olurdu bu beni korkutmazdı fakat ishalle birlikte kanamalarım arttı ve çok korkuyorum. Doktorum ishal için botoksun yan etkisi olabilir kan da ishalden dolayı geliyordur dedi ama içim rahat değil. Yaşım 22 ve ailede kolon kanseri yok sizce kolonoskopiye ihtiyacım var mı normal mi bu yaşadıklarım? Teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Benim bildiğim botoks sonrası pek fazla ishal görülmez. Belki kabız olmamak için tükettiğiniz gıdalar ishal yapmış olabilir. Ya da dışarıda yemek yediyseniz bir gıda dokunmasına bağlı olarak ishal gelişebilir. Modet ilacı bazen ishal yapabilirç İshalle beraber kanama da görülebilir. Fistür zaten botoks sonrası bir haftada iyileşmez. Botoks önce kası gevşetir. Bu süre 10 günü bulabilir. Sonra kas gevşedikten sonra fissür zaman içinde iyileşir, yani fissüre bağlı kanama devam ediyor olabilir. Şu an için yaşınız ve ailede kolon kanseri olmadığından dolayı kolonoskopiye ihtiyaç yoktur. İshal geçmezse o zaman enflamatuar bağırsak hastalıkları açısından Gastroenteroloji uzmanının görmesi gerekir. O da zaten kolonoskopiyi önerecektir

   • Hocam merhaba botoks tedavisi fissur memesini ortadan kaldırır mı dışarıdan ele gelebilir şekilde olan bekci memeden bahsediyorum,teşekkürler

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Botoks enjeksiyonu makat etrafındaki kasları gevşeterek çatlağın iyileşmesini sağlar. Fissür memesini düzeltmez. Bekçi meme dediğimiz fissür memesi tıbben tedavi gerektirmez. Rahatsızlık duyuyorsanız, temizlik kusuru, kaşıntı gibi şikayetler yapıyorsa lokal anesteziyle, küçük bir müdahale ile alınabilir.

 2. Hocam merhaba yıllar dan beri süren dışkılama zorluğu kabızlık sorunum var.Daha önceki yıllarda 4 yıl önce bir g.cerraha göründüm Kr anal fissür var ameliyat dedi ben olmadım.Daha sonraki yıllarda bu sefer ameliyat olmak için gittim ameliyata gerek yok böyle idare et dedi.Dışkı yumuşatıcılarla idare ediyorum yılla dan beri kanamam ağrım yok Sadece dışkılama makata gelince çıkması biraz zaman alıyor zorlanıyorum.3 gün önce yine busefer başka bir g.cerraha gittim oda fissür göremedim dedi.Ciddi bişey düşünmüyorum dedi.Hocam bu Kr anal fissür geçtiyse makatta darlık yapmışmıdır..Yaşım gereği kolonoskopi yaptırmanın iyi olacağı söylendi.makatımda daralma hissediyorum böyle dar bir makatta kolonoskopi yapılırmı

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fissür kabızlık olduğu zamanlarda aktif hale gelir. Kabızlığınız düzeldiği zaman iyileşebilir. Son muayene eden meslektaşım muhtemelen iyileşme döneminde gördüğü için fissürü görememiştir. Fissür İyileştikten sonra darlık yapmaz, makatta bir meme şeklinde cilt pilisi bırakabilir. Bağırsakların anüse doğru itme gücünü arttırmak için mutlaka bol yürüyüş yapmalısınız. Sabah kalkar kalkmaz 2 bardak su içip evin içinde biraz hareket ederseniz makattan çıkışı daha kolaylaşabilir. Doktorunuz önerdiyse, yaşınız 50 yaş üstündeyse, ailenizde kolon kanseri varsa, kansızlığınız varsa kolonoskopi tabii ki yaptırmalısınız

 3. Hocam merhaba,
  Kronik makat çatlağını yaklaşık 4 yıldır cekiyorum, her zaman olmasa da yedigim şeylere bağlı olarak arada sancı cekiyorum tuvaletimden sonra. En son muayene olduğumda kroniklestigini ve botoks yapılması gerektiğini önermişti doktor. Botoks olduktan sonra çatlağın geri gelme riski var mi? Sizden randevu almayı düşünüyorum, muayene ettikten sonra botoks yapabilir misiniz anında ? Ya da botoks icin baska bir güne mi randevu veriyorsunuz? teşekkür ederim hocam

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Botoks etkisi 6 ay kadar sürer. Sonrasında kabızlık, ishal, anal ilişki gibi sebepler devam ederse tekrar fissür olabilir. Ameliyattan sonra da fissür tekrarlayabilir. fissür tedavisinde ve tekrarlamasında ana etken sebepleri ortadan kaldırmaktır. Yeniden oluşursa hemen tedaviye başlanırsa, kronikleşmeden yani makat etrafındaki kas kasılmadan tedavi edilirse botoks tekrar gerekmez. Gerekirse de tekrar yapılabilir. Ameliyatın gaz ve dışkı kaçırma yan etkilerinden korunmak için botoksu daha fazla öneriyoruz. Muayene olduğunuz gün botoks işlemi yapabiliriz. Ortalama 2-3 dakika süren bir işlemdir. Sizin hazırlığınız, kalkmanız, konuşmamız 15-20 dakikayı bulur.

 4. Merhaba Hocam,kronik makat çatlağından 14 gun önce botoks yapıldı. Uygalamadan 3 gün sonra bölgede kızarıklık oldu ve sonra deri soyulmaya başladı, (Şuan kızarıklık yok ama deri hala çok hassas ve ince)1 haftadan beri kanamalar oluyor wc den sonra az da olsa yine rahatsız edici oluyor bu durum. Sorum şu botox dan sonra ıkanmalarim oldu, buna bağlı olarak kan pıhtılaşması olmuş olurmu yada botoksun yan etkilerinden birimi. Sanırım kanama anusun hemen dışından derinin çok inceldiği (soyuldugu)yerden geliyor. Eğer makat catlagi olan yerden gelseydi sanırım ağrılarım daha fazla olurdu. Birde botoks dan sonra makat catlagi olan yerde küçük bir deri parçası vardı o biraz büyümüş gibi geldi bana. Şuanda kortos krem kullaniyorum bu tıp kremlere biraz ara vermem gerekiyor mu acaba.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Botoksun yan etkisi olarak ciltte incelme, soyulma gibi etkiler yoktur. Kanama gibi bir yan etkisi de yok. Ancak enjeksiyon yapılan yerde bir kanama olduysa o boşalıyor olabilir. Ayrıca botoks ıkınma hissi de yapmaz. Kabız kaldıysanız, ıkındıysanız evet anal hematom olabilir. Fakat bunu muayene etmeden bilme şansımız yok. Fissürde hangi tedavi yapılırsa yapılsın kabız olmamak, sert dışkılamamak önemlidir. Kanamanın nereden geldiğini anlamak için de tekrar muayeneye gitmeniz de fayda var

  • Hocam ben 6ay önce normal doğum yaptım hemoroid ve catlagim oldu gecelerce uykusuz kaldım hemoroid geçti çatlak için 2ay boyunca duphalak şurup kullandım geçti sandım bıraktım ama en Ufak kabızlıkta o eski ağrılı zammanlarima döndüm tuvalet benim için korku rüya şuanda locafen ve fito krem kullanıyorum
   Locafen i makat içine sürmem gerekiyor ama çok acıyor çok hafif içeriye doğru sürüyorum

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Anal fissür ve hemoroid doğumdan sonra sık karşılaşılan problemlerdir. Kabızlığınızı düzeltmeniz gerekiyor.Kabızlığı düzeltmek için duphalac şurupu devamlı kullanmak yerine beslenmenizi ve yaşam şeklinizi değişmeye çalışın. Her yemeğiniz de bol lifli sebzeler ve salata olsun, gün içinde elma, erik, armut, kayısı, incir gibi meyveler tüketin. Bol su için, yürüyüş yapın. Dışkınız gelince bekletmeyin, ertelemeyin. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturun. Kremi daha rahat sürebilirsiniz. Sonra dışkılayın, dışkıdan sonra aynı işlemi tekrar edebilirsiniz. Geçmezse kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmalısınız.

    • Hocam yaklaşık bir hafta önce botoks yaptırdım. Sonrasında doktorum modet hapını yazdı. Botokstan dolayı mı haptan dolayı mı bilmiyorum ama ishalim geçmiyor. Ne yapmalıyım hapı bırakmalı mıyım doktorumdan net bi cevap alamadım

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Modet ilacının yan etkilerinden biri, düşük oranda da olsa ishal olabileceğini düşünüyorum. Fakat Bir doktorun yazdığı ilacı kullanmayın demek etik bir davranış olmaz. Yine de doktorunuzdan cevap almaya çalışın, cevap alamazsanız bir iki gün kesmenizin bir zararı olmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri