Randevu Al Tedavi Fiyatları

MAKAT AĞRISI HANGİ HASTALIKLARDA GÖRÜLÜR?

Ağrı ve kanama hastayı doktora gitmek zorunda bırakan iki önemli belirtidir.

Makat bölgesinde ağrı, hastayı doktora götürmek zorunda hissettiren önemli bir durumdur. İlk zamanlarda veya ağrı hafif olduğunda, yanma veya sızlama şeklinde olduğunda hasta utanma duygusuyla doktora gitmeye çekinir. Ağrının şiddetli ve dayanılmaz hale gelmesiyle mecburen doktora gitmek zorunda kalır.

Makat ağrısı  değişen şiddette  ve karakterde çoğu makat hastalığında vardır. Makat bölgesi  açısından hassas bir bölgedir, küçük bir lezyon bile dayanılmaz ağrılar yapabilir. Anüsü kullanmama, dışkılamayı durdurma şansımız da olmadığından, dışkılamaya rağmen ağrıyı azaltmak zorundayız.

     Makatta ağrı yapan hastalıklar: 

     Anal Fissür (Makat Çatlağı) 
Makat ağrısı ile gelen hastalarda en sık rastladığımız hastalıktır. Kabızlık ve şiddetli ishal sonucu ortaya çıkabilir. Anal Fissür  halk arasında çatlak, makat yırtığı, damar çatlaması olarak da bilinir (aslında çatlayan damar değildir) .Anüs kanalında küçük bir çizikten derin bir yarık, yaraya kadar giden dereceleri vardır. Dışkılarken dışkının yaraya değmesi sonucu hastalar ağrıyı cam çiziği gibi tarif ederler. Bu ağrı dışkı sertleştikçe, yani kabızlıkta daha da fazla artar. Bazen hastaların dayanamayıp her tür ameliyatı göze alacağı derecededir, ameliyat et, kurtar  beni diye yalvaran bile vardır. Tabii ki her zaman ameliyat gerekmez. Akut fissürde ilaç tedavisi, kabızlığın giderilmesi, sıcak suya oturma gibi yöntemlerle sonuç alınır. Sonuç alınamazsa ya da uzun süreden beri hastalık varsa yani kronikse ilaç tedavisi işe yaramaz. Ameliyat ya da ameliyat kadar etkili makat adelesine botilium enjeksiyonu ile  % 95 tedavi sağlar.

      Tromboze Hemoroid (Boğulmuş-Pıhtılaşmış Basur) 

Hemoroid toplumda sık görülen makat hastalıklarındandır. Kabızlık ve buna bağlı olarak ıkınma sonucu makattaki toplardamarların şişmesidir. Hemoroid ağrısız makat hastalıklarındandır , nadiren ağrı yapar. Ikınma sonrası basur memelerinin içine kan dolup boşalamazsa içeride pıhtılaşır. Aniden şişlik ve ağrı başlarve şiddetlidir. Ağrıyı rahatlatmak için ilk günlerde pıhtı boşaltılabilir. Boşaltılmazsa sonraki günlerde giderek kendiliğinden düzelir. Ikınmamak için kabız kalınmamalı ve tuvalette fazla kalmamalıdır.

    İleri Evre Hemoroid

Hemoroid 1 ve 2. evrelerde  ağrı görülmez.Sadece ileri evreler olan 3. ve 4. derece olması halinde dışarı  çıkıp girdikçe (Evre 3) veya çıkıp giremezse (Evre 4) görülür. Çok ödem ve şişme varsa bir süre oturma banyosu ve ilaçlarla rahatlatmaya çalışılır. Ödem geçince ameliyat yada ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biri önerilir.

    Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)
Anal Hematom yine makatta en sık ağrı yapan hastalıklardandır. Kabızlık çekenler tuvalette uzun süre kalarak ve  ıkınarak dışkılarlar. Ikınma sonucu anüs bölgesinde yer alan damarlar patlayarak cilt altına kan toplanmasına  neden olur.Bu kan kısa sürede pıhtılaşır. Cilt altında mecimekten fındık büyüklüğüne kadar değişen büyüklüklerde  mor ağrılı, düzgün cıdarlı ,hareket ettirilebilen bir kitle vardır.

Erken dönemde yani ilk 3-4 gün içerisinde ağrıyı rahatlatmak amacıyla lokal anestezi ile çok kısa süren bir ameliyatla pıhtı boşaltılır. 3-4 günü geçmişse ağrı giderek kendiliğinden azalır. 3-4 haftada tamamen geriler. Oturma banyoları rahatlatabilir.

    Anal Apse

Çok şiddetli makat ağrısı yapan hastalıklardandır. Hastalar genellikle gece dayanamayarak acile başvururlar.                Tüm apseler gibi iltihabın, cerahatın boşaltılması gerekmektedir. Apsenin boşaltılması lokal  anesteziyle küçük bir kesi ile yapılabilir. Büyük apselerde genel anestezi tercih edilebilir. Erken boşaltılıp tedavi edilmezse apse kendiliğinden yol bularak boşalır.Anüsten uzak bir yere ve barsağın içine boşalırsa  apse iyileşince kompleks fistüllere sebep olur.Yine apse yeterince iyi tedavi edilmezse fournier gangreni dediğimiz hayati tehlike oluşturan ve tedavi süreci çok sıkıntılı bir tabloya dönüşebilir.

    Anal Fistül

Perianal fistülde çok şiddetli ağrı genellikle olmaz,oturunca bir miktar  rahatsızlık hissi verir.Ağrının şiddetlenmesi durumunda  apseleşiyor demektir.Anal apse tedavi edilmemesi (boşaltılmaması) halinde 1 hafta 10 gün içinde kendi kendine bir yol bularak boşalır ve  Anal Fistül hastalığını oluşturur. Apse ağrısına dayanmaya çalışarak boşaltılmasını geciktirmek apsenin anüsten uzak bir yere ve adelelerin arkasından barsağın içine açılır.Bu durum tedaviyi daha da karmaşık hale hetirir.

   Anüs kanseri,barsak (rektum) kanseri

Anüs kanseri de erkenden ağrı ve kanama gibi şikayetlerle kendini belli eder. Erken müdahale edilmezse hastanın hayatına mal olabilir.Yine makata yakın barsak kanserleri de makat ağrısı yapabilir.

Makat Siğili (Kondilom)

Makat ve genital bölgede siğiller şeklinde kendini gösterir. Etkeni virüstür. Bulaşıcıdır. Tedavi olmazsa yayılabilir. Normalde ağrı yapmaz,çoğunlukla kaşıntı yapar. Yayılıp ,üzerinde yaralar açılırsa görülür. Elektokoterle yakılarak  ya da kriyoterapi ile dondurarak  tedavi edilir. Bir kez tedavi edildikten sonra takip etmek ve yeni çıkan lezyonları vakit kaybetmeden  tekrar tedavi etmek gerekir.

  Kıl Dönmesi ( Pilonidal  Sinüs)

Kıl dönmesi genellikle genç erkeklerde görülür.kuyruk sokumundaki kılların, saç,sırt ve bel bölgesinden dökülen kılların ciltaltına girmesiyle ,yumak yapıp,etrafına yaptığı zarla kist  oluşturduğu  bir hastalıktır.Bu kıllara reaksiyon olarak kist içerisinde sıvı salgılanır,bu sıvı aktığı sürece ağrı yoktur,akamayıp apseleşince olur.

  Tam makatta olmayan,kuyruk sokumunda ağrı yapan bir hastalıktır. Enfeksiyon yoksa hafif bir rahatsızlık hissi vardır. Apseleşirse şiddetli ağrı yapar,bu durumda apsenin küçük bir cerrahi  müdahale ile boşaltılması gerekir.Aksi taktirde kist  büyüyerek sonraki yapılacak ameliyatın da boyutunu büyütür.

 

22 Comments

Add a Comment
  1. Meraba hocma ben 3 hafta önce kabız oldum kabizlik dan sonra karın ve sırt ağrılarım başladı ve göbek deliğinde atan şey daha belirgin atmaya başladı hala ağrılarım devam ediyor ve tuvalet ihtiyacım olduğu zaman karnim ve sırtım ağrımaya başlıyor kendimi sıktığım zamanda makati ağrım oluyor

    1. Kabız olunduğunda bağırsakların dışkıyı itebilmesi için hareketler artar. Artan bağırsak hareketleri karın ağrısı yapar. Ayrıca dışkıyla beraber gaz birikmesi de olur,bu da bağırsak duvarında gerilme yaparak ağrıya sebep olur. Karın içinde bağırsakların fazla gerilmesi diaframa baskı yaptığından omuz ağrısı da görülebilir. Fakat omuza vuran karın ağrısı yapan diğer hastalıklar (safra kesesi,pankreas,mide,dalak hastalıkları gibi) açısından muayene ve ileri tetkik gerekir. Kabızlık için bol sebze,salata,lifli meyveler,bol su,kepekli tahıllar tüketin. Hareketinizi artırın,özellikle yürüyüş yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018