Randevu Al Tedavi Fiyatları

MAKAT AĞRISI HANGİ HASTALIKLARDA GÖRÜLÜR?

Ağrı ve kanama hastayı doktora gitmek zorunda bırakan iki önemli belirtidir.

Makat bölgesinde ağrı, hastayı doktora götürmek zorunda hissettiren önemli bir durumdur. İlk zamanlarda veya ağrı hafif olduğunda, yanma veya sızlama şeklinde olduğunda hasta utanma duygusuyla doktora gitmeye çekinir. Ağrının şiddetli ve dayanılmaz hale gelmesiyle mecburen doktora gitmek zorunda kalır.

Makat ağrısı  değişen şiddette  ve karakterde çoğu makat hastalığında vardır. Makat bölgesi  açısından hassas bir bölgedir, küçük bir lezyon bile dayanılmaz ağrılar yapabilir. Anüsü kullanmama, dışkılamayı durdurma şansımız da olmadığından, dışkılamaya rağmen ağrıyı azaltmak zorundayız.

     Makatta ağrı yapan hastalıklar: 

     Anal Fissür (Makat Çatlağı) 
Makat ağrısı ile gelen hastalarda en sık rastladığımız hastalıktır. Kabızlık ve şiddetli ishal sonucu ortaya çıkabilir. Anal Fissür  halk arasında çatlak, makat yırtığı, damar çatlaması olarak da bilinir (aslında çatlayan damar değildir) .Anüs kanalında küçük bir çizikten derin bir yarık, yaraya kadar giden dereceleri vardır. Dışkılarken dışkının yaraya değmesi sonucu hastalar ağrıyı cam çiziği gibi tarif ederler. Bu ağrı dışkı sertleştikçe, yani kabızlıkta daha da fazla artar. Bazen hastaların dayanamayıp her tür ameliyatı göze alacağı derecededir, ameliyat et, kurtar  beni diye yalvaran bile vardır. Tabii ki her zaman ameliyat gerekmez. Akut fissürde ilaç tedavisi, kabızlığın giderilmesi, sıcak suya oturma gibi yöntemlerle sonuç alınır. Sonuç alınamazsa ya da uzun süreden beri hastalık varsa yani kronikse ilaç tedavisi işe yaramaz. Ameliyat ya da ameliyat kadar etkili makat adelesine botilium enjeksiyonu ile  % 95 tedavi sağlar.

      Tromboze Hemoroid (Boğulmuş-Pıhtılaşmış Basur) 

Hemoroid toplumda sık görülen makat hastalıklarındandır. Kabızlık ve buna bağlı olarak ıkınma sonucu makattaki toplardamarların şişmesidir. Hemoroid ağrısız makat hastalıklarındandır , nadiren ağrı yapar. Ikınma sonrası basur memelerinin içine kan dolup boşalamazsa içeride pıhtılaşır. Aniden şişlik ve ağrı başlarve şiddetlidir. Ağrıyı rahatlatmak için ilk günlerde pıhtı boşaltılabilir. Boşaltılmazsa sonraki günlerde giderek kendiliğinden düzelir. Ikınmamak için kabız kalınmamalı ve tuvalette fazla kalmamalıdır.

    İleri Evre Hemoroid

Hemoroid 1 ve 2. evrelerde  ağrı görülmez.Sadece ileri evreler olan 3. ve 4. derece olması halinde dışarı  çıkıp girdikçe (Evre 3) veya çıkıp giremezse (Evre 4) görülür. Çok ödem ve şişme varsa bir süre oturma banyosu ve ilaçlarla rahatlatmaya çalışılır. Ödem geçince ameliyat yada ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biri önerilir.

    Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)
Anal Hematom yine makatta en sık ağrı yapan hastalıklardandır. Kabızlık çekenler tuvalette uzun süre kalarak ve  ıkınarak dışkılarlar. Ikınma sonucu anüs bölgesinde yer alan damarlar patlayarak cilt altına kan toplanmasına  neden olur.Bu kan kısa sürede pıhtılaşır. Cilt altında mecimekten fındık büyüklüğüne kadar değişen büyüklüklerde  mor ağrılı, düzgün cıdarlı ,hareket ettirilebilen bir kitle vardır.

Erken dönemde yani ilk 3-4 gün içerisinde ağrıyı rahatlatmak amacıyla lokal anestezi ile çok kısa süren bir ameliyatla pıhtı boşaltılır. 3-4 günü geçmişse ağrı giderek kendiliğinden azalır. 3-4 haftada tamamen geriler. Oturma banyoları rahatlatabilir.

    Anal Apse

Çok şiddetli makat ağrısı yapan hastalıklardandır. Hastalar genellikle gece dayanamayarak acile başvururlar.                Tüm apseler gibi iltihabın, cerahatın boşaltılması gerekmektedir. Apsenin boşaltılması lokal  anesteziyle küçük bir kesi ile yapılabilir. Büyük apselerde genel anestezi tercih edilebilir. Erken boşaltılıp tedavi edilmezse apse kendiliğinden yol bularak boşalır.Anüsten uzak bir yere ve barsağın içine boşalırsa  apse iyileşince kompleks fistüllere sebep olur.Yine apse yeterince iyi tedavi edilmezse fournier gangreni dediğimiz hayati tehlike oluşturan ve tedavi süreci çok sıkıntılı bir tabloya dönüşebilir.

    Anal Fistül

Perianal fistülde çok şiddetli ağrı genellikle olmaz,oturunca bir miktar  rahatsızlık hissi verir.Ağrının şiddetlenmesi durumunda  apseleşiyor demektir.Anal apse tedavi edilmemesi (boşaltılmaması) halinde 1 hafta 10 gün içinde kendi kendine bir yol bularak boşalır ve  Anal Fistül hastalığını oluşturur. Apse ağrısına dayanmaya çalışarak boşaltılmasını geciktirmek apsenin anüsten uzak bir yere ve adelelerin arkasından barsağın içine açılır.Bu durum tedaviyi daha da karmaşık hale hetirir.

   Anüs kanseri,barsak (rektum) kanseri

Anüs kanseri de erkenden ağrı ve kanama gibi şikayetlerle kendini belli eder. Erken müdahale edilmezse hastanın hayatına mal olabilir.Yine makata yakın barsak kanserleri de makat ağrısı yapabilir.

Makat Siğili (Kondilom)

Makat ve genital bölgede siğiller şeklinde kendini gösterir. Etkeni virüstür. Bulaşıcıdır. Tedavi olmazsa yayılabilir. Normalde ağrı yapmaz,çoğunlukla kaşıntı yapar. Yayılıp ,üzerinde yaralar açılırsa görülür. Elektokoterle yakılarak  ya da kriyoterapi ile dondurarak  tedavi edilir. Bir kez tedavi edildikten sonra takip etmek ve yeni çıkan lezyonları vakit kaybetmeden  tekrar tedavi etmek gerekir.

  Kıl Dönmesi ( Pilonidal  Sinüs)

Kıl dönmesi genellikle genç erkeklerde görülür.kuyruk sokumundaki kılların, saç,sırt ve bel bölgesinden dökülen kılların ciltaltına girmesiyle ,yumak yapıp,etrafına yaptığı zarla kist  oluşturduğu  bir hastalıktır.Bu kıllara reaksiyon olarak kist içerisinde sıvı salgılanır,bu sıvı aktığı sürece ağrı yoktur,akamayıp apseleşince olur.

  Tam makatta olmayan,kuyruk sokumunda ağrı yapan bir hastalıktır. Enfeksiyon yoksa hafif bir rahatsızlık hissi vardır. Apseleşirse şiddetli ağrı yapar,bu durumda apsenin küçük bir cerrahi  müdahale ile boşaltılması gerekir.Aksi taktirde kist  büyüyerek sonraki yapılacak ameliyatın da boyutunu büyütür.

 

18 Comments

Add a Comment
 1. Hocam ben surekli kabiz oluyorum , sirt bölgesinde agrim var tuvalete cikmak istemiyorum surekli aci hisediyorum ve kanama oluyor ve fark etimki bi aciklik olmus anus bölgesinde ordan kanama geliyor nasil gecer aceba ?

  1. Muhtemelen anüste çatlak oluşmuş. Kanama olduğundan dolayı muayene ile kanamanın nereden geldiği hakkında kesin teşhis konulmalı. Eğer Fissür ise kabız ya da ishal olmamalısınız. Beslenmenizi ve dışkılama alışkanlığınızı düzenlemelisiniz. dışkılamanız gelince gitmeme yanlış bir davranıştır. Bekletir,ertelerseniz dışkı daha da sertleşeceğinden çatlağı derinleştirir ve ağrıyı artırır. Ağrıyı azaltmak için dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturun. Makatın hafif içine doğru vazelinli pomat sürün. Şikayetleriniz geçmezse özellikle kanama devam ederse mutlaka muayene olmalısınız. Muayenede anoskopla anüsün içine de bakılması gerekir.

 2. Mrh hocam benim makatimda birden bi sislik ve agri oldu uzerine otururken bisey batiyor gibi agriyor ondan sonra adet oldum birkeresindede makattan kan geldi baktim regl olmusum ama makattan geldi ara ara kasinti tuvalette bi ishal bi kabiz oluyordum ama bu sisligi ilk defa hissettim dr gitmeye bnde utaniyorum bu ne olabilir hocam

  1. İshal-kabızlık nöbetleri makat hastalıklarında artışa sebep olur. Ayrıca barsak hastalığı açısından da tetkik edilmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle ishal-kabızlık için gastroenteroloji uzmanına muayene olmalısınız,kolonoskopi gerekebilir. Makatınızda zorlanma sonucunda anal hematom olabilir,bazen kendiliğinden boşalarak kanama oluşabilir. Ek bir tedavi gerekmez. Kesin tanı ve tedavi için genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Makat hastalığının çözülmesinde önceliği ishal-kabızlığın düzenlenmesine vermelisiniz.

 3. Hocam bende gece uykudan uyandiran dayanilmayan şiddetli agri oluyor.makattan mi daha icerden mi belli degil 45 dk 1 saat sürüyor kendiliginden geciyor. sızlama gibi degişik bişey. Daha önce catlaktan ameliyat oldum.ama bu cok acı veriyor.kuru bir agrı.
  teşekkürler hocam.

  1. Gece ağrıyla uykudan uyandıran ağrı genellikle makat kaslarının kasılması kaynaklı olabilir. Bu kasılmaya kabızlık,dışkıyı bekletme,ödemli iç hemoroidler sebep olabilir. Bazen de sebep bulunamaz. önce makatta ve makatın iç kısmında anoskop muayenesi ile hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Ağrı geldiğinde dışkılama ihtiyacınız varsa dışkılayın,sıcak uygulama yapabilirsiniz.

 4. Hocam merhaba.benim şikayetim ay içerisinde bir hafta ishalsem bir hafta kabız olmam.kabiz olduğum zaman makattan kalcama çok kötü ağrım oluyor.otururken uzanırken yürürken ayakta ağrı hep var gitmiyor.kabizliktan ishale döndüğüm zaman da ağrı bir kaç gün devam ediyor.ve farkettim ki kasığımda daha doğrusu kadın organımin sağ tarafı kasığa doğru diğer tarafa göre daha şiş. Sizce bu neyden kaynaklanıyor.en kısa zamanda doktora da gitmeyi düşünüyorum ama hem utanıyor hem korkuyorum

  1. ishal-kabızlık atakları tetkik edilmesi gereken bir durumdur. İltihabi bağırsak hastalıkları ve bununla beraber apseler bulunabilir. Kasığa doru olan şişlik anüsle bağlantılı bir apse ya da lenf bezi olabilir. İlk fırsatta kadın hastalıkları uzmanı ve genel cerrahi uzmanına muayeneye gitmelisiniz. İshal için gastroenteroloji uzmanı da görmesi gerekir.

 5. mrb hocam anem belfitigindan ameliyat oldu ve 9 ay oldu olalı. ama anemin 9 aydır makad ağrısı var genel cerrahi uzmanlarına da gittik ve kolonoskopi ve ilaçlı emar çektiler ve bulamadılar. beyin cerrahi uzmanlarına da gözüktük bulamadılar acaba kanama yok ama yanma sızlama şiddetli ağrı var ne yapacağımızı sasirdik

  1. Kolonoskopide barsaklarında önemli bir durum bulunmadıysa anüs tekrar muayene ile değerlendirilmeli. Anüste fissür olabilir. Bazen görülmeyebilir. Bu durumda anoskopla tekrar bakılmalıdır. Bel fıtığı ve ameliyat nedeniyle hareket kısıtlaması olduğundan kabızlığınız olmuştur. Bol sıvı(su) alsın,sebzeye dayalı beslensin,lifli meyveler tüketsin ve yürüyebiliyorsa yürüsün.Dışkısı gelince bekletmesin.

 6. Hocam bazen makattan daha içe doğru bağıracak şekilde ağrı oluyor genellikle adet döneminde oluyor spiralden o tarafa ağrı yapabilir mi 34 yaşında bağırsak kanserinden annemi kaybettim ben şu an 37 yaşındayım diskılama problemim yok teşekkür ederim

  1. Makat hastalıklarına (fissür,tromboze iç hemoroid,apse gibi) bağlı ağrı olabilir. Spiral ya da genital organlardaki bozukluklara bağlı ağrılar vurabilir. Anneniz genç kolon kanseri olduğundan sizin mutlaka ve mutlaka hiç şikayetiniz olmasa bile en kısa zamanda kolonoskopi yaptırmanız gerekir.

 7. Hocam, uzun suredir kalca uzerine otururken ve ayaga kalkarken makat bolgesinde batici tarzda agri oluyor. Makat bolgedinde herhangi bir renk degisimi, sislik, hematom yok. Diskilama sirasinda bazen kanama oluyor. Kilo var. Kabizlik var. Diskilamadan once gaz olusumu var. Ama diskilarken rahatsiz edici bir agrim olmuyor..

  1. Kabızlığınız varsa yüzeysel çatlaklar oluştuğunda ağrılarınız ve kanama olabilir. Kilolu kişilerde yanlış beslenme (hamur işi ağırlıklı,liften fakir) ve hareketsizlik nedeniyle kabızlık sık görülür.Sebze ağırlıklı beslenin ve özellikle yürüyüş olarak hareketinizi artırın. Ağrı dışkılarken değil de otururken olduğundan ve kilonuzdan dolayı bel ve kuyruk sokumu kemiği kaynaklı olabilir.Kanamanın kaynağını bulmak için makat muayenesi olmanız gerekir.

 8. Merhaba hocam 3 gündür oturup kalkarken makatta ağrı ve acı oluyor kabızlık sonrasi zorlamadan sonra oldu nasıl geçer bu ağrı

  1. Zorlanmadan sonra anal hematom ya da anal fissürden oluşmuş olabilir. Hematom çok büyük değilse kendiliğinden 1 hafta içinde azalacaktır.Büyükse ve çok ağrılıysa küçük bir cerrahi müdahaleyle boşaltılabilir. Fissürse akut (yeni başlayan) kabız kalmayıp yumuşak dışkılarsanız düzelecektir. 5 dakika dayanabileceğiniz kadar sıcak suya oturabilirsiniz. Geçmezse kesin teşhis için muayene olmalısınız.

 9. Makat yanma ve iğne gibi batma yırtılcak gibi bir duygu var oturup kalkarken tuvalete gittiğimde ise bir sorun yok biraz kabız gibi hissediyorum okadar lütfen yardımcı olun ne yapmak gerekiyor saygılar.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Kabızlıkta,sert dışkılamada makat bölgesinde yüzeyel veya derin çatlaklar olabilir.Ağrılarınızın şekli fissüre benziyor.Yine de kesin bir şey söylemek için muayene olmanızda fayda var.Şimdilik kabız kalmayın,bol sebze,salata,lifli meyveler,kepekli ekmek ve su tüketin.Tempolu yürüyüş ve kareket yapın.Dışkınız gelince bekletmeyin,ertelemeyin.
  ertelemeyin.
  Geçmiş olsun

 10. iyi gunler hocam bende kasinti var n yapmamiz gerekiyor doktora gitmeye utaniyorum saygilar
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Merhaba,
  Makat kaşıntısından bahsiyorsunuz sanırım.Makatınızı temizlerken yeteri kadar ve yalnızca duru suyla temizleyin,sabun deterjan,solüsyon,ıslak mendil kullanmayın.mutlaka kuru tutun.Kaşıntınızı artıran yiyecekleri kendiniz tesbit edin ve bunları yemeyin. Bu tedbirlerle geçmeszse makat hastalıkları açısından mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Kaşıntı hakkında daha geniş bilgiyi sitemizde makatta kaşıntı başlığı altnda bulabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018