Randevu Al Tedavi Fiyatları

Siğiller HPV  virüsünün (Human papilloma  Virüs) vücutta yaptığı kabarık lezyonlardır.  Siğiller tüm vücutta görülebilir. Özellikle ellerde bulunan şekli yaygındır. Kondilom adı verilen makat ve genital bölgelerdeki siğiller ellerdekinden farklı değildir,makat bölgesinin ıslak ve nemli olması nedeniyle daha hızla yayılır ve büyür,bu nedenle korkuya sebep olduğundan önem kazanır.

Kondilom

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?
Siğiller  büyüklü küçüklüğüdür.1-2 mm.den birkaç santimetreye kadar büyüklükte olabilir.Bazen tek tek,bazen kümelenmiş şekildedir.Genellikle cilt rengindedir,bazen pembe bazen koyu renkli olabilir.Ağrısızdır.Makat siğili genelde makat kaşıntısı ile ortaya çıkmaktadır. Belirli bir süre sonra 2 mm ile 1-2 cm arasında pütürlü çıkıntıları hasta farkederse ilk akla gelen kondilom olabileceğidir. Fakat dış hemoroid ile kondilom karıştırılmakta olup, kesin teşhis için mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekir.

 

Cinsel Organlarda da Siğil Görülür!
Sadece makat siğili dediğimize bakmayın bu sorun kadınların genital bölge, erkeklerin ise cinsel organlarında sıkça görülen bir durumdur. Bunun çeşitli nedenleri olup, en dikkat çekici olanı bulaşıcı olması ile alakalıdır.

Siğil Bulaşıcı Bir Hastalıktır!Kondilom
Siğil sebebi HPV adı verilen bir virüstür.Bu virüsün 60 kadar çeşiti vardır.Virüs bulaşan kişilerin %30 kadarında siğil oluşumu görülür,Diğerleri belirti vermeyebilir.Bazı HPV türleri kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilir.Diğer
mikrobik hastalıklar gibi bulaşıcıdır.Virüsün bazı çeşitleri cinsel yolla bulaşır,örnek eşinizde siğil varsa siz ve ailenize bulaşması oldukça muhtemeldir. Bu nedenle genital bölgelerde (vagina ve peniste),kasıklarda,anüste,anüsün yukarı kısmında(rektumda) görülebilir.

Bulaşma temasla olur.Cinsel yolla bulaşma yaygındır.Temastan 4-6  hafta sonra etkisini gösterir.Siğil oluşumu 9 ayı bulabilir.

Anal SiğilTers İlişki (anal ilişki) makat Siğili İçin En Büyük Etkendir
Erkeklerde görülen makat siğili maalesef ters ilişki ile ortaya çıkabilmektedir.Virüs taşıyan biri ile ilişkiye girdiğinizde size bulaşması muhtemeldir.

Nasıl teşhis edilir?

Siğiller gözle muayene edilerek kolayca teşhis edilebilir.Cinsel yaşamın aktif olduğu yaşlarda görülme oranı yüksektir.Çok eşlilik,riski ve yaygınlığı artırır.Şüphe durumunda ya da hasta kanıt istediğinde patolojik inceleme ya da HPV genotipini tayin etme yapılabilir.

Makat Siğili Tedavisi Nasıl Yapılır?
Sabır ve zaman gerektiren bir tedavi olup,değişik tedavi yöntemleri vardır.Tedavide amaç ortaya çıkan siğillerin vücuttan atılması olup, temiz cildin ortaya çıkarılmasıdır.

İlaçla tedavi:Küçük siğillerde ,ilk başlangıçta  etkili olabilir.

Dondurarak tedavi(kriyoterapi)Siğiller nitrojen ile dondurulr.Uygulamanın yapıldığı yerde uzun süre ağrı olabilir.

Asit uygulama:Her zaman başarılı olamayabilir.Haftada bir tekrarlayarak uygulanır.Meşakkatlidir  ve çevre dokulara yan etkisi görülebilir.

Elektrokoter kullanımı:Siğiller elektrik  akımıyla yakılır.Bazen lokal anestezi gerekebilir .Oldukça etkin bir tedavidir.

Lazer tedavisi:Genital bölgedeki ve ses tellerindeki büyük siğillere uygulanır. Diğer tedavi yöntemleri denendikten sonra yapılır.Lokal anestezi gerekir.Ağrısı 2-3hafta kadar sürebilir.Enfeksiyon olabilir,iz kalır.Oldukça pahalıdır.

İnterferon tedavisi:Siğile virüse etkili ilaç enjeksiyon ile verilir.Pahalıdır ve üstünlüğü yoktur.

Cerrahi tedavi:Geniş,ilerlemiş  siğiller lokal veya genel anesteziyle temiz cerrahi sınırla çıkarılır.

Eşlerden biri siğil tedavisi görüyorsa cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.Siğil yoksa diğer eşe tedavi gerekmez.

Makat Siğili Bitkisel Tedavi (Mümkün Değil)
Ortaya çıkan siğilleri hiç bir bitkisel  ilaç ile yok etme imkanı yoktur. O nedenle kondilom tedavisi için bitkisel yöntemlerle hiç boşuna zaman kaybetmeyin.

Elektro Koter Tedavisi Öneriyoruz
Başarılı bir tedavi için tüm siğiller tespit edilerek yakılmalıdır. Bunun için elektro koter cihazı kullanılmakta olup, buharlaştırma yapılmaktadır. Hiç bir siğil kalmayacak şekilde yapılan bu uygulama takip sistemi ile yapılmalıdır. Tedavisi yapılan hasta kontrole çağrılarak yeni ortaya çıkan siğiller varsa yeniden yakılmalıdır. Tedavi sonrası yeni siğil çıkmaması halinde hasta 6 ay kadar kontrole gelip, bu süreçte herhangi bir tekrarlama olmaması halinde siğil sorunundan kurtulmuş olursunuz.

Geniş,ilerlemiş siğilllerde cerrahi olarak çıkarmayı öneriyoruz.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

https://www.makathastaliklari.net/makat-sigili-nasil-anlasilir/

36 Comments

Add a Comment
 1. merhaba hocam 26 yaşındayım eşimde siğiller çıktı sonrasında smear testi yaptırdım hpv tip16 ve 32 çıktı kolposkopi oldum iki adet lgsıl bir adet hgsıl saptandı şimdi leep işlemi yapılacak bana eşimdeki siğillerden bende yok eşimdekilerde çok buyuk değiller sınırları çok belirlideğil dendi ve bu yuzden ona aldara krem verildi yeni başladı kullanmaya o siğillerin benim makatta olma olasılıgı nedir ve tabi eşiminde makatında kaşıntı oluyor anüste benim çatlak var ona bağlıdır diye düşünüyordum ama şimdi acaba öyle değilmidir demeye başladım sizi okuyunca. korunma amaçlı eşimde bende gardasil iğne olsak diğer tiplere karşı ve beni siğilden korumasına karşı acaba olurmu bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürker.

  1. Siğil tedavisinde krem yerine lezyonları tek tek radyofrekansla yakmayı ve aylık kontroller şeklinde tekrar çıkanları yakmayı tercih ediyorum. Çünkü milimetrik olan lezyonlara krem sürdüğünüzde sağlam cildi de yakabilmektedir. Anüste olup olmadığı muayene ile ancak tespit edilebilir. Eşiniz ve sizin de genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda fayda var. Anüsün içinin de anoskopla kontrol edilmesi ve lezyon varsa yakılması gerekir. Sizde çıkan tip 16 HPV en sık rastlanan,hem rahim ağzı kanseri hem anüs kanseri açısından riskli bir tiptir. Bu nedenle kadın hastalıkları uzmanına düzenli kontrole gitmelisiniz. Gardasil 4 lü aşıda 6-11-16-18 tipleri mevcuttur.Eğer olursanız diğer 3 tipe karşı korunmuş olursunuz. Tip 18 diğer bir yüksek riskli tiptir.

 2. Merhaba hocam benim sorunum bu penis ucunda iceriye kadar tatli bi kasintiyla basladi bi sure sonra durdu daha sonra makatta ayni sekilde basladi yeni fark ettim makatin etrafinda kabarciklar olusuyor bu nedir bilgi verirmisiniz?
  Haftaya randevu alip gelmeyi dusunuyorum

  1. Makatta ya da genital bölgedeki kabarcıkların özellikle çoğalma eğilimindeyse HPV ye bağlı siğil olma ihtimali yüksek. Siğil kaşıntı da yapabilir. Fazla zaman kaybetmeden tedavi etmek gerekir. Çoğalırsa tedavi etmek daha güçtür ve daha uzun sürer .Tedavide tüm lezyonları (kabarcıkları) tek tek yakmak gerekir. Işık altında bakılarak 1 mm.olan ve ele gelmeyen lezyonlar bile yakılmalıdır. En önemlisi de yeniden çıkan lezyonlar da tekrar tekrar seanslar halinde yakılmalıdır. HPV dokuda bulunduğundan giderek azalacak şekilde yenileri çıkacaktır.

 3. hocam merhaba 21 yaşındayım makatımda siğiller çıktı ne yapacağımı bilmiyorum sizi buldum bana yardım ederseniz çok sevnirim en kısa zamanda tedavi olmak istiyorumm.

  1. Siğil tedavisinde kabul edilmiş olan en kesin tedavi lezyonları tek tek yakmaktır.Yaraların daha çabuk iyileşmesi için radyofrekansla yakıyoruz. dokuda HPV virüsü olduğundan yenileri çıkacaktır,her seferinde tekrar yakmak gerekir. Bu nedenle 6 müdahaleyi içeren tedavi paketi öneriyoruz.Tedavi için fazla vakit kaybetmemelisiniz,bekledikçe lezyonlar artacaktır ve tedavisi daha da zorlaşacaktır.

 4. Merhaba hocam bu dediginiz işlemleri hangi kliniğe randevu alarak yaptırabiliriz ?

  1. Ben muayenehane-klinik koşullarında lokal anestezi ile makat siğilini yakıyorum. Önce muayene ile siğil olduğunu tespit etmem gerekir tabii. HPV dokuda olduğundan her seansta tüm siğilleri tedavi etsek bile yeni lezyonlar çıkacaktır. Bu nedenle 6 seans,ayda bir kontrol ve tedavi olacak şekilde plan yapıyoruz. 0212 5727265,0212 5727266,0542 6210888 numaralı telefonlardan randevu alabilirsiniz.

 5. Hocam merhaba. Geçen haftalarda makatımda et beni çıktı sanmıştım ama üremiş ve şuan karnabahar şeklide 7 tane var makatımın içine doğru ilerliyor hızla. Hiç ilişkiye girmedim neden çıkmış olabilir ailem şüpheye düşer diye söyleyemiyorum,yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Makatınızda oluşan lezyonlar siğil(kondilom) tedavi edilmediği sürece çoğalacaktır. Bir şekilde doktora gitmelisiniz. Makatın iç kısmında da lezyon olup olmadığı anoskopla bakılmalı ve bunlarda özel alet yardımıyla yakılmalıdır. Ben lokal anestezi ile lezyonları tek tek radyofrekans cihazıyla yakmayı tercih ediyorum. İlaç tedavisi lezyonun etrafındaki sağlam cildi de yaktığından tercih etmiyorum.Mikrobik (virütik) olduğundan tekrarlayabileceğinden tedavi genellikle 4-5 seans sürebilir. Daha fazla beklerseniz lokal anestezi ile tedavi şansınızı kaçırırsınız,genel anestezi ile ameliyat gerektirebilir. Aile konusunda merak etmeyin,hiç bir doktor ailenize siz istemediğiniz sürece bir şey söylemez.

 6. Hocam merhaba evliydim esimin beni aldattigini cok sonra ogrendim ayrilali 1.5 sene oldu suan bisey yok ama acaba o kadinlardan bisi bulasmissa nasil ogrenebilirim yada ne zaman kendini gosterir

  1. HPV bulaştıysa illa siğil olması gerekmiyor. Bir kaç sene sonra bile siğil çıkabilir. Kadın hastalıkları uzmanına giderseniz yapılan vajinal smeerden HPV testi yapılabilir. Kandan HIV (aids testi) de yaptırabilirsiniz.

 7. Merhaba
  Sigil makata olan tedavisi hangisini önerirsiniz dondurmayımı yoksa yakmayımı
  Birde siğil verturall ilaç satılıyor bu kullanılabilirmi

  1. Siğilde ilaç tedavisini önermiyorum .İlaç siğili yakarken sağlam alanı da yaktığından geniş yanık alanları oluşturmaktadır. Kriyoterapi (dondurma ) ile de iyi sonuç almıyoruz maalesef. Bu nedenle siğilleri tek tek elektrokoterle ya da radyofrekansla yakıyorum. Dokuda virüs kaldığı için siğiller tekrar edebiliyor. Genellikle 2-3 seansda bitirilebiliyor,siğiller çoksa ya da yeniden enfeksiyon alınıyorsa bazen 6 seans sürebiliyor.

 8. Oncelikle boyle bir bilgiyi bizimle paylastiginiz icin tesekur ederim. Son iki aydir farkettigim bir durum daha oncede tam catalimin ic kisminda siyah bir ben vardi kendiliginden kaybolmusdu fakat simdi ayni kokte toplanan bir den fazla ( su an beş tane) tenimin renginde yumusak ve esnek ufacik benler bulunmakta. esimin de penisinin etrafinda tek basli ayni dokuda benler bulunmakta. Anus duvarimin bir santim icinde sert ve ufak ben tespit ettim. Ne yapmaliyim hangi servise cikmaliyim kucuk bir sehirde yasiyorum.

  1. Kesin teşhis muayene ile belirlenebilmekle birlikte sizdeki ve eşinizdeki belirtiler siğil (kondilom) gibi görülüyor. bu lezyonlar tek tek yakılarak tedavi edilebilir. Bazı ilaçlarla yakılmaya çalışılsa da siğilin etrafındaki sağlam dokularda da yanma olduğundan yani siğilin alanından daha geniş yanıklar oluşturduğundan ben tercih etmiyorum. Lokal anestezi altında radyofrekansala tek tek yakmayı tercih ediyorum. dokuda virüs hemen kaybolmaz bu nedenle tekrar yeni lezyonlar çıkar. Çıkan her lezyon tekrar tekrar yakılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018