Makat Siğili Nedir? Teşhisi ve Tedavisi Nasıldır?

Siğiller HPV  virüsünün (Human papilloma  Virüs) vücutta yaptığı kabarık lezyonlardır.  Siğiller tüm vücutta görülebilir. Özellikle ellerde bulunan şekli yaygındır. Kondilom adı verilen makat ve genital bölgelerdeki siğiller ellerdekinden farklı değildir,makat bölgesinin ıslak ve nemli olması nedeniyle daha hızla yayılır ve büyür,bu nedenle korkuya sebep olduğundan önem kazanır.

Kondilom

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?
Siğiller  büyüklü küçüklüğüdür.1-2 mm.den birkaç santimetreye kadar büyüklükte olabilir.Bazen tek tek,bazen kümelenmiş şekildedir.Genellikle cilt rengindedir,bazen pembe bazen koyu renkli olabilir.Ağrısızdır.Makat siğili genelde makat kaşıntısı ile ortaya çıkmaktadır. Belirli bir süre sonra 2 mm ile 1-2 cm arasında pütürlü çıkıntıları hasta farkederse ilk akla gelen kondilom olabileceğidir. Fakat dış hemoroid ile kondilom karıştırılmakta olup, kesin teşhis için mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekir.

 

Cinsel Organlarda da Siğil Görülür!
Sadece makat siğili dediğimize bakmayın bu sorun kadınların genital bölge, erkeklerin ise cinsel organlarında sıkça görülen bir durumdur. Bunun çeşitli nedenleri olup, en dikkat çekici olanı bulaşıcı olması ile alakalıdır.

Siğil Bulaşıcı Bir Hastalıktır!Kondilom
Siğil sebebi HPV adı verilen bir virüstür.Bu virüsün 60 kadar çeşiti vardır.Virüs bulaşan kişilerin %30 kadarında siğil oluşumu görülür,Diğerleri belirti vermeyebilir.Bazı HPV türleri kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilir.Diğer
mikrobik hastalıklar gibi bulaşıcıdır.Virüsün bazı çeşitleri cinsel yolla bulaşır,örnek eşinizde siğil varsa siz ve ailenize bulaşması oldukça muhtemeldir. Bu nedenle genital bölgelerde (vagina ve peniste),kasıklarda,anüste,anüsün yukarı kısmında(rektumda) görülebilir.

Bulaşma temasla olur.Cinsel yolla bulaşma yaygındır.Temastan 4-6  hafta sonra etkisini gösterir.Siğil oluşumu 9 ayı bulabilir.

Anal SiğilTers İlişki (anal ilişki) makat Siğili İçin En Büyük Etkendir
Erkeklerde görülen makat siğili maalesef ters ilişki ile ortaya çıkabilmektedir.Virüs taşıyan biri ile ilişkiye girdiğinizde size bulaşması muhtemeldir.

Nasıl teşhis edilir?

Siğiller gözle muayene edilerek kolayca teşhis edilebilir.Cinsel yaşamın aktif olduğu yaşlarda görülme oranı yüksektir.Çok eşlilik,riski ve yaygınlığı artırır.Şüphe durumunda ya da hasta kanıt istediğinde patolojik inceleme ya da HPV genotipini tayin etme yapılabilir.

Makat Siğili Tedavisi Nasıl Yapılır?
Sabır ve zaman gerektiren bir tedavi olup,değişik tedavi yöntemleri vardır.Tedavide amaç ortaya çıkan siğillerin vücuttan atılması olup, temiz cildin ortaya çıkarılmasıdır.

İlaçla tedavi:Küçük siğillerde ,ilk başlangıçta  etkili olabilir.

Dondurarak tedavi(kriyoterapi)Siğiller nitrojen ile dondurulr.Uygulamanın yapıldığı yerde uzun süre ağrı olabilir.

Asit uygulama:Her zaman başarılı olamayabilir.Haftada bir tekrarlayarak uygulanır.Meşakkatlidir  ve çevre dokulara yan etkisi görülebilir.

Elektrokoter kullanımı:Siğiller elektrik  akımıyla yakılır.Bazen lokal anestezi gerekebilir .Oldukça etkin bir tedavidir.

Lazer tedavisi:Genital bölgedeki ve ses tellerindeki büyük siğillere uygulanır. Diğer tedavi yöntemleri denendikten sonra yapılır.Lokal anestezi gerekir.Ağrısı 2-3hafta kadar sürebilir.Enfeksiyon olabilir,iz kalır.Oldukça pahalıdır.

İnterferon tedavisi:Siğile virüse etkili ilaç enjeksiyon ile verilir.Pahalıdır ve üstünlüğü yoktur.

Cerrahi tedavi:Geniş,ilerlemiş  siğiller lokal veya genel anesteziyle temiz cerrahi sınırla çıkarılır.

Eşlerden biri siğil tedavisi görüyorsa cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.Siğil yoksa diğer eşe tedavi gerekmez.

Makat Siğili Bitkisel Tedavi (Mümkün Değil)
Ortaya çıkan siğilleri hiç bir bitkisel  ilaç ile yok etme imkanı yoktur. O nedenle kondilom tedavisi için bitkisel yöntemlerle hiç boşuna zaman kaybetmeyin.

Elektro Koter Tedavisi Öneriyoruz
Başarılı bir tedavi için tüm siğiller tespit edilerek yakılmalıdır. Bunun için elektro koter cihazı kullanılmakta olup, buharlaştırma yapılmaktadır. Hiç bir siğil kalmayacak şekilde yapılan bu uygulama takip sistemi ile yapılmalıdır. Tedavisi yapılan hasta kontrole çağrılarak yeni ortaya çıkan siğiller varsa yeniden yakılmalıdır. Tedavi sonrası yeni siğil çıkmaması halinde hasta 6 ay kadar kontrole gelip, bu süreçte herhangi bir tekrarlama olmaması halinde siğil sorunundan kurtulmuş olursunuz.

Geniş,ilerlemiş siğilllerde cerrahi olarak çıkarmayı öneriyoruz.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

https://www.makathastaliklari.net/makat-sigili-nasil-anlasilir/

46 Comments

Add a Comment
  1. merhaba hocam makat bölgesin de oluşan siğiller nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz ?

    1. Makattaki siğillerin devamı anüs içinde de olabilir. Önce muayene ile yaygınlığını, anoskop muayenesi ile anüsün içerisinde olup olmadığını değerlendiriyoruz. Lokal anestezi ile tüm lezyonları radyofrekansla tek tek yakıyoruz. Yine anoskop yardımıyla içerideki lezyonları da yakıyoruz. HPV ye bağlı yani mikrobik olduğundan azalarak tekrarlama yapacaktır. Hastaları ayda bir kontrole çağırıyoruz,her kontrolde lezyon(siğil) varsa tekrar tekrar yakıyoruz.

  2. merhaba hocam makat bölgemde siğiller var tedavi edilmezse başka bölgeye bulaşır mı ?

    1. Evet. Siğil HPV virüsüyle olan bir hastalıktır. Siğiller tedavi edilmezse başka bölgelere bulaşır,olduğu yerde dağılır ve genişler. Anüsün içinde de varsa makatı tıkayacak boyuta gelir. Siğil tedavisinde zaman geçirmemek önem taşır.

  3. merhaba hocam genital bölgemde siğil var . 1-2 taneydi .çoğalmaya başladı . Tedavi sürecinde çoğalma ve azalma nasıl oluyor ?

    1. Siğil tedavisinde ben en kesin tedaviyi radyofrekans ile yakma olarak görüyorum ve uyguluyorum. lokal anestezi ile tüm lezyonlar (bazen sizin bile göremediğiniz milimetrik siğiller) tek tek yakılır. Lezyonlar azalarak devam edebilir, birkaç seans gerekebilir. Rutinde ben 6 seans kontrole çağırıyorum. Hastanın fark etmediği bizim ışıkla gördüğümüz lezyonlar çıkabiliyor,onları yakıyorum. HPV dokuda bulunmaya devam ettiğinden yeni lezyon çıkacaktır. Siğil tedavisinde takip çok önemlidir.Tedavi için vakit kaybetmemelisiniz. Lezyonlar fazlalaştıkça daha fazla seans gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018