Makat Siğili Nedir? Teşhisi ve Tedavisi Nasıldır?

MAKAT BÖLGESİ VE GENİTAL SİĞİLLER

(CONDYLOMA ACUMİNATA-KONDİLOM)

Siğiller HPV  virüsünün (Human papilloma Virüs) vücutta yaptığı kabarık lezyonlardır.  Tüm vücutta görülebilir. Özellikle ellerde bulunan şekli yaygındır. Kondilom adı verilen makat ve genital bölgelerdeki lezyonlar ellerdekinden farklı değildir, HPV nin farklı tipleri ile oluşurlar. Makat bölgesinin ıslak ve nemli olması nedeniyle daha hızla yayılır ve büyür, bu nedenle korkuya sebep olduğundan önem kazanır.

Kondilom

Siğil Bulaşıcı Bir Hastalıktır!
Bu virüsün 200 e yakın çeşidi vardır. Virüs bulaşan kişilerin hepsinde siğil görülmeyebilir, %30 kadarında lezyon oluşumu görülür. Vücutta yıllarca kalabilir. Virüsü taşıyan kişilerde yıllarca kaldığı halde hiç lezyon yapmadan vücudu terk edebilir. Bulaşma temasla olur. Cinsel yolla bulaşma yaygındır. Temastan 4-6  hafta sonra etkisini gösterir. Siğil oluşumu 9 ayı bulabilir. Ya da hiç siğil oluşmadan sessiz kalabilir.

HPV kansere sebep olabilir! Genital ve anal hpv enfeksiyonlarının diğer bir önemi anüs kanserine ve kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olmasıdır. Özellikle bu virüsün bazı tipleri bu kanserler açısından daha yüksek risklidir. Anüs kanseri çok sık görülmediğinden ölüm sebepleri olarak sonlarda yer alır. Fakat rahim ağzı kanseri sık görüldüğünden kadınlardaki ölüm sebepleri arasında önemli yer tutar. Üstelik virüs rahim ağzı kanserinde % 100 suçludur, yani her rahim ağzı kanserli hastada hpv vardır.

Ters İlişki (anal ilişki) makat siğilinin en sık sebebidir. Anüs çevresinin cildinde olabildiği gibi anal kanalda ve anüs içinde (rektumda) da lezyon görülebilir. Bu nedenle muayenede anoskopla içeride lezyon olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu lezyonlar tedavisiz kalırsa tıkanmaya kadar gidebilir.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?

KondilomEt beni şeklindeki lezyonlar  büyüklü küçüklüdür. 1-2 mm.den birkaç santimetreye kadar büyüklükte olabilir.Bazen tek tek, bazen kümelenmiş şekildedir. Genellikle cilt rengindedir, bazen pembe bazen koyu renkli olabilir. Ağrısızdır. Makat siğili genelde makat kaşıntısı ile ortaya çıkmaktadır. Genital bölgede olursa da kaşıntı yapabilir, bu durumda çoğunlukla akıntıya ya da mantara bağlı kaşıntı olduğu düşünülür. Belirli bir süre sonra 2 mm ile 1-2 cm arasında pütürlü çıkıntıları hasta fark ederse ilk akla gelen kondilom olabileceğidir. Fakat dış hemoroid ile kondilom hastalar tarafından karıştırılmakta olup, kesin teşhis için mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekir.

Nasıl teşhis edilir?

Anal Siğil

Siğiller gözle muayene edilerek kolayca teşhis edilebilir. Cinsel yaşamın aktif olduğu yaşlarda görülme oranı yüksektir. Çok eşlilik, riski ve yaygınlığı artırır. Anal ilişki anüs bölgesindeki lezyonların sebebidir. Hastanın, lezyonların giderek arttığını, dağıldığını ve büyüdüğünü ifade etmesi de bu hastalığı düşündürmelidir.

 

Patolojik inceleme gerekir mi? Lezyonların şeklinden şüphe durumunda ya da hasta kanıt istediğinde patolojik inceleme yapılabilir. Lezyonun siğil olduğundan emin değilsek, görüntü olarak bazı şüpheler içeriyorsa emin olmak için patolojik inceleme yaptırmalıyız. Çünkü bir hastaya kondilom olduğunu söylemek uzun bir tedavi sürecine gireceğini ve bu sürecin zor olacağını, kanser sebebi olabileceğini söylemek anlamına gelir. Bu da hastayı belki de gereksiz strese sokacaktır.

 HPV tip tayini ( genotipini tayini) gerekir mi?  Özellikle kadınlarda ister genital, ister anal olsun tip tayini yapılmasının faydası vardır. Virüsün genotipinin tayin edilmesi rahim ağzı kanseri ya da anüs kanseri açısından riski belirleyebilir. Yüksek riskli tiplerde rahim ağzı kanseri açısından daha sıkı takip edilmelidir.

Kondilom Tedavisi

Sabır ve zaman gerektiren bir tedavi olup, değişik yöntemler vardır. Tedavide amaç ortaya çıkan siğillerin temizlenmesi, ortadan kaldırılmasıdır. Siğiller temizlense bile  virüs vücutta kalmaya devam eder. Bu nedenle lezyonların temizlenmesinden aylar sonra bile tekrarlayabilir.

İlaçla Tedavi:

*Siğilleri yakan ilaçlar mevcuttur.Uygulama zordur. Küçük siğillerin üzerine sürüldüğünde sağlam alanlara da bulaşacağından etraf dokuda da yanmaya sebep olabilir. Kadınlarda genital siğillerde (vajen içinde) kadın hastalıkları uzmanları kullanmaktadır.

*Asit uygulama:Her zaman başarılı olamayabilir. Haftada bir tekrarlayarak uygulanır. Meşakkatlidir  ve çevre dokulara yan etkisi görülebilir.

*Son aylarda lokal olarak bölgedeki direnci yükselten bitki özlü ilaçların etkinliği kanıtlanmıştır. Yeşil çay içerisinde bulunan sinekateşinlerin lokal doku direncini yükselttiğinin yanı sıra hücredeki bazı değişiklikleri önleyerek siğillerin oluşumunu azalttığı konusunda da çalışmalar mevcuttur. Yurt dışında Veregen adıyla satılmaktadır.

Dondurarak Tedavi (Kriyoterapi):

Siğiller nitrojen ile dondurulur. Uygulamanın yapıldığı yerde uzun süre ağrı olabilir. Sprey şeklinde uygulanır. Milimetrik lezyonlara sprey uygulama zorluğundan dolayı sağlam alanlarında zarar görme ihtimali yüksektir.

Anal kanalın içi ve rektumdaki lezyonlar kriyoterapi yöntemi kullanılamaz.

İnterferon Tedavisi:

Siğile virüse etkili ilaç enjeksiyon ile verilir. Pahalıdır ve üstünlüğü yoktur. Pratikte uygulama alanı bulamamıştır.

Lazer Tedavisi:

Genital bölgedeki ve ses tellerindeki büyük siğillere uygulanır. Diğer yöntemler denendikten sonra yapılır. Lokal anestezi gerekir. Ağrısı 2-3 hafta kadar sürebilir. Enfeksiyon olabilir, iz kalır. Oldukça pahalıdır.

Cerrahi Tedavi:

Geniş, ilerlemiş, büyük  siğiller lokal veya genel anesteziyle temiz cerrahi sınırla çıkarılır. Rektumdaki büyük siğillerde de uygulanabilir. Küçük siğillerde tekrar tekrar uygulama yani ameliyat  gerekeceğinden pratik değildir.

Elektrokoter ya da Radyofrekans Tedavisi:

Siğiller elektrik  akımıyla ya da ses dalgası (radyofrekans) tek tek yakılır. Lokal anestezi yeterlidir, genel anesteziye gerek olmaz. Oldukça etkin bir tedavidir.

Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın dokuda virüs bulunduğundan siğiller tekrar çıkacaktır. Etkin tedavide giderek azalan şekilde çıkacaktır. Bu nedenle  yeni siğiller çıkar çıkmaz tekrar uygulama yapılmalıdır. Anal siğillerde ayda bir kez anoskopla içerisi kontrol edilmeli, lezyon varsa yakılmalıdır.

Eşlerden biri siğil tedavisi görüyorsa cinsel ilişkiden kaçınmak ya da kondom kullanmak gerekir. Siğil yoksa diğer eşe tedavi gerekmez.

Radyofrekans veya Elektro Koter  Tedavisi Öneriyoruz
Başarılı bir yöntem olduğundan tüm siğiller tespit edilerek yakılmalıdır. Bunun için elektro koter cihazı ya da radyofrekans cihazı kullanılmakta olup, buharlaştırma yapılmaktadır. Hiç bir siğil kalmayacak şekilde tek seansta temizlenir. Daha sonra hasta aylık kontrollere çağırılmalıdır. Tedavisi yapılan hasta kontrole çağrılarak yeni ortaya çıkan siğiller varsa yeniden yakılmalıdır. Tedavi sonrası yeni siğil çıkmaması halinde hasta 6 ay kadar kontrole gelip, bu süreçte herhangi bir tekrarlama olmaması halinde siğil sorunundan kurtulmuş olursunuz.

Geniş, ilerlemiş siğilllerde cerrahi olarak çıkarmayı öneriyoruz.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

https://www.makathastaliklari.net/makat-sigili-nasil-anlasilir/

46 Comments

Add a Comment
  1. merhaba hocam makat bölgesin de oluşan siğiller nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz ?

    1. Makattaki siğillerin devamı anüs içinde de olabilir. Önce muayene ile yaygınlığını, anoskop muayenesi ile anüsün içerisinde olup olmadığını değerlendiriyoruz. Lokal anestezi ile tüm lezyonları radyofrekansla tek tek yakıyoruz. Yine anoskop yardımıyla içerideki lezyonları da yakıyoruz. HPV ye bağlı yani mikrobik olduğundan azalarak tekrarlama yapacaktır. Hastaları ayda bir kontrole çağırıyoruz,her kontrolde lezyon(siğil) varsa tekrar tekrar yakıyoruz.

  2. merhaba hocam makat bölgemde siğiller var tedavi edilmezse başka bölgeye bulaşır mı ?

    1. Evet. Siğil HPV virüsüyle olan bir hastalıktır. Siğiller tedavi edilmezse başka bölgelere bulaşır,olduğu yerde dağılır ve genişler. Anüsün içinde de varsa makatı tıkayacak boyuta gelir. Siğil tedavisinde zaman geçirmemek önem taşır.

  3. merhaba hocam genital bölgemde siğil var . 1-2 taneydi .çoğalmaya başladı . Tedavi sürecinde çoğalma ve azalma nasıl oluyor ?

    1. Siğil tedavisinde ben en kesin tedaviyi radyofrekans ile yakma olarak görüyorum ve uyguluyorum. lokal anestezi ile tüm lezyonlar (bazen sizin bile göremediğiniz milimetrik siğiller) tek tek yakılır. Lezyonlar azalarak devam edebilir, birkaç seans gerekebilir. Rutinde ben 6 seans kontrole çağırıyorum. Hastanın fark etmediği bizim ışıkla gördüğümüz lezyonlar çıkabiliyor,onları yakıyorum. HPV dokuda bulunmaya devam ettiğinden yeni lezyon çıkacaktır. Siğil tedavisinde takip çok önemlidir.Tedavi için vakit kaybetmemelisiniz. Lezyonlar fazlalaştıkça daha fazla seans gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?