Randevu Al Tedavi Fiyatları

MAKAT APSESİ
Hastayı oldukça fazla rahatsız eden, doktora gitmeyi mecbur bırakan hastalıkların biri de anüsteki ve anüs çevresindeki apselerdir. Apse oluşumu en sık 30 – 40 yaşlarında görülür. Sıklığı %0.5 – 1 arasında değişir.
makat apsesi ameliyatıMAKAT APSESİ NEDENLERİ ;
Enfeksiyon etkeni sıklıkla dışkıdaki ve ciltteki mikroplardır. Apse oluşumunda en önemli sebep anüs etrafındaki adaleler arasındaki salgı bezlerinin tıkanması ve sonra iltihaplanmasıdır. Ani ishal atakları, yabancı cisim ya da anüs travmaları da sebep olabilir. Bazen iltihaplı bağırsak hastalıkları (crohn hastalığı, ülseratif kolit), tüberküloz, bağırsak parazitleri gibi altta yatan başka sebep vardır.Şeker hastalığı, lenfoma, lösemi gibi hastalıklar, bağışıklık sistemini bozan ilaçlar (kortizon, kanser ilaçları) apse oluşumunu kolaylaştırır ve hızlandırır.
MAKAT APSESİ BELİRTİLERİ ;makat apsesi belirtileri
Ağrı : Makat bölgesinde ağrı en önemli şikayettir (%93). Oldukça şiddetlidir ve zonklama tarzındadır. Hasta oturamaz. Ağrı ıkınma ve öksürmekle artar. Hastaların yarısında ağrı olan bölgede şişlik vardır.
Şişlik:Özellikle yüzeysel apselerde şişlik belirgindir. Yüksek seviyedeki apselerde şişlik olmadığından ağrının sebebi güç anlaşılır ve teşhiste birtakım radyolojik tetkikler gerekir.
makat apsesiKızarıklık:Makat etrafında kızarıklık, makattan akıntı, dışkı yapamama,
Ateş
İdrar yapamama gibi şikayetler de mevcuttur.
Mikrobun kana karışması; İleri evrelerde hasta sepsis denilen iltihabın tüm vücuda yayılması tablosuyla gelebilir.
TEŞHİS;
Teşhisi dikkatli bir muayeneyle kolayca konur. Parmakla makat muayenesi ağrılıdır. Yüksek seviyelerdeki apselerde teşhiste güçlük çekilir. Tomografi, MR, bağırsak endoskopisi gibi tetkikler gerekebilir.
MAKAT APSESİ AMELİYATI ;
Tanı konulduktan sonra hızla tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Zamanda gecikmemek çok önemlidir. Tek tedavisi apsenin boşaltılmasıdır. Apse bazen enjektörle boşaltılsa da yeterli gelmez, cilt kesisi ile tamamen boşaltılmalıdır. Yüzeyel apseler lokal anesteziyle, yüksek apseler kısa süreli genel anestezi altında boşaltılabilir. Sonra içerisi antiseptikler ve serumlarla yıkanır. Kesi açık bırakılarak iltihabın akmasının devamı sağlanır. Kesinin erken kapanmaması için bazı tedbirler alınır. İyileşme döneminde pansumanlar ve oturma banyoları önerilir. Apse içerisine antibiyotiğin geçmediği bilinse de başka mikropların eklenmemesi açısından antibiyotik tedavisi uygulanır. Apse boşaltıldıktan sonra 24 saatte rahatlar ve şikayetleri geriler. Ancak yerinin tamamen iyileşmesi 3 – 5 haftayı bulabilir. Hastanın işe dönüşü 1 – 2 gün içinde olabileceği gibi bazen uzayabilir. Kesi bazen erken kapanırsa apse yenileyebilir. Apse boşaltıldıktan sonra bir süre akıntı devam eder. 2 aydan daha uzun süre devam ederse kronikleşmiştir ve fistül haline gelmiştir. Apse hastalarının yarısında hastalık fistül haline gelir. Hangi tip apselerin fistül hastalığına döneceği önceden kestirilemez.

Makatapsesi tedavi edilmezse;
Makat apseleri, zaman geçirilmeden hızla tedavi edilmelidir. Aksi takdirde “fournier gangreni” denen makatın ve etrafındaki dokuların çürümesiyle seyreden hastalığa dönüşür. Bu durumun tedavisi oldukça güçtür ve uzun sürer.

 

makatta apse

36 Comments

Add a Comment
 1. Kolay gelsin ben yaklaşık 2 gün önce genel cerrah doktoruna başvurdum makattaki apse yüzünden ve bana ilaç tedavisi önerdi suan sisik daha duruyo siz ilaç tedavisiyle geçmez diyorsunuz ne yapmam lazim

  1. Dokuda önce iltihap oluşur,sonra bu iltihap cerahat şeklinde toplanır. Toplandıktan sonra adı apse olur. İrin toplamadıysa antibiyotikle geçer. Apse olduktan sonra boşaltılması gerekir. Biz bu durumu muayenede yumuşaklığından (içi su dolu kese gibi)(bu belirtiye fluktuasyon denir) ,kızarıklığından vs.anlarız. Sizde doktorunuz apse oluşmadığını görmüştür,iltihap olduğundan antibiyotik vermiştir muhtemelen.

 2. Merhaba hocam 5 gün oldu makat apsesi bosaltıldi ameliyattan 2 gün sonra gittim pansuman için yine biraz birikmis doktorum temizledi antibiyotik kullanıyorum bu apse ‘ne zaman kurur bu şekilde kontrol edilip pansuman edilirse antibiyotikle kururmu doktorum evde kendin bastır icinde varsa aksın dedi ama ben yapinca olmuyor geçermi en çok bunu merak ediyorum teşekkürler

  1. 5 gün çok erken bir süre. Apse boşaltılırken açtığımız kesinin hemen kapanmasını istemeyiz,kapanırsa tekrar bu şekilde birikir. Doktorunuz da tekrar temizlemekle çok iyi etmiş.İltihabın daha rahat boşalabilmesi için üzerine oturun ya da sırt üstü yatın.Ağrıma korkusuyla oturmamazlık etmeyin.Ağrıda,şişlikte artma olursa doktorunuza başvurmalısınız.

 3. Hocam yazamadım bir türlü. Çekilen en son ne da yani 3 ay önce her iki levator ani arasında rektum posterorunda sifinktere komşu yaklaşık. 3 cm çapında apse. Ancak belirgin fistül traktina rastlanmamistir. Hocam akintim makat içinden geliyor.her günüm ağrı.agrisiz bir günüm yok. Ne yapmalıyım. Ne olur yardım edin. Ben bu hastalıktan nasıl kurtulurum tam 1 yıldir çekiyorum bu hastalığı.

  1. 1 yıldır çekiyorsanız fistül oluşma ihtimali yüksektir. Son tetkik ne zaman çekildi bilmiyorum ama apsenin yeteri kadar boşaltılması sonra da bir süre izlenmesi gerekir. İltihap iyice geriledikten,apse tedavi olduktan sonra tekrar muayene ve bazı tetkiklerle fistül varlığı araştırılmalı ve gerekirse ameliyat önerilmelidir.

   1. hocam çok teşekkür ederim. 3 ay önce makatın içinden boşaltma yapıldı. sonra tekrar doldu. hocam akıntı makatın içinden geliyor. Belirgin bir fistül dış ağızı yok. Çok ağrı olduğunda renk pembemsi oluyor. son mr 3 ay önce felen çekildi. tekrar mr çekilmeme gerek varmı. çok sıkıntılar çekiyorum her günüm ağrı. apsenin tedavi ve gerilemesi için ne yapmam gerekiyor hocam. bana 3 ay cefaks ve biteral kullandırdırlar. APSE BİRTÜRLÜ TEDAVİ OLMADI. DOKTOR MAKATIN ARKASINDA BOŞLUK OLUŞTUĞUNU DIŞTAN GİRİP İP TAKACAĞINI VE BU BOŞLUĞU TEL KALINLIĞINA KADAR DÜŞÜRECEĞİNİ SÖYLEDİ. BİR SEY ANLAMADIM.

 4. Hocam öncelikle vermiş olduğunuz cevap için şimdiden teşekkürler. Hocam bundan tam 1 yıl once la

 5. Hocam öncelikle vermiş olduğunuz cevap için şimdiden teşekkürler. Hocam bundan t

  1. Rica ederim. Geçmiş olsun

 6. Bilgileriniz için teşekkür ederim hocam makat apsesi oldum hastanede apsesi bugün boşalttılar yaranın içine gazlı bez koydular yarın gazlı bezi çıkar gel dedi yarın hastanede ne yapacaklar acaba teşekkür ederim

  1. Apsenin içini tekrar kontrol edeceklerdir. Gerekirse tekrar gaz koyabilirler.Apsenin gerilemesini kontrol etmek isteyebilirler.

 7. Hocam oncelikle iyi gunler vermis oldugunuz cevaplara tesekkur ederim

  Hocam benim makat bolgesinde yaklasik 1 ay once baslayan bi sislik vardi hemaroid sandim ama ilk 3 gun icersinde hastaneden randevu alarak genel cerrah doktoruna gorundum muayene sonrasi apse oldugunj soyledi ama apse bosaltma islemi icin birsey demedi 1 doz yeterli olur diyerek antibiyotik tropikal antibiyotik melhem vererek beni yolladi ilaclari kullanirken sislik gunden gune azaldi ama ilac bitince tekrar cogaldi bu sefer baska doktora gittim muayene etti ve apse cok az kalmis antibiyotige gerek yok diyerek melhem yazdi gonderdi internette kk arastirmalarim sonucu hemen hemen herkes apsenin bosaltilmasini soyluyor bende bu kez ozel bir klinige gittim muayene etti apse var bosaltilmasi lazim dedi doktorun konusmasi bana para almak icin kesiyorum der gibi geldi simdi melhemleri kullanmaya devam ediyorum ama yuzeysel bir sislik var zonklama kanli diski gibi sikayetlerim yok ne yapmaliyim apse sonrasinda fistule donusur diye endiseliyim 3 doktor muayene etti 2 si apseyi bosaltma islemine gerek duymadi mi yoksa ilgilenmediler mi diye dusunuyorum cevaplarsaniz memnun kalirim

  1. Makatta ya da vücudun herhangi bir yerindeki her şişlik ve iltihap apse olmayabilir. Önce yaygın bir doku iltihaplanması vardır. Sonra iltihap toplanırsa,yani içinde cerahat birikirse apse oluşmuş denir.Apse oluştuğunda zonklama tarzında ağrı olur,apse yüzeydeyse,derinde değilse ellediğinizde sert değil yumuşaktır. Bunun gibi apse belirtileri varsa yani apse oluşmuşsa artık antibiyotik işe yaramaz apseyi boşaltmak gerekir. Muayenede emin olmadığım durumlarda enjektörle kontrol ederek,enjektöre cerahat gelip gelmediğine bakıyorum. Eğer varsa mutlaka boşaltmak gerekir. Gecikme durumunda apse büyüyebilir,fistül ihtimali ya da komplike fistül olma ihtimali artar.

   1. Bilgileriniz icin tesekkur ederim hocam sislik derinde anüsün hemen yaninda sert bir sislik var kizariklik yok hani patlama zamani gelmis sivilce gibi sert birsey bastirinca aci veriyor as parmagin yarisi kadar oyle uzun vi sislik var. apse olsaydi bu kadar zamanda ustune oturamiyo ve agrisindan duramiyo olmam lazimdi sanirim..

    1. Sislik derinde degil yuzeysel hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018