Randevu Al Tedavi Fiyatları

HEMOROİD HASTALIĞI NEDİR?

makat şişmesi neden olurHemoroid hastalığı yüzlerce yıldan beri bilinmektedir ve eski yıllarda pirinç lapası gibi tedaviler uygulanmıştır. Bugün bu tedavilerin tabii ki geçerliliği yoktur.

Hastalar çoğunlukla makattaki bütün şikayetleri basur zannederler.Bu nedenle toplumda yaygınlığı tam olarak değerlendirilemese bile  en çok görülen makat hastalığıdır.Erişkinlerin yaklaşık % 45 inin hayatının bir döneminde hemoroid olduğu tesbit edilmiştir. Belirtiler en çok 45-65 yaşları arasında görülür.Kadın-erkek görülme oranı eşittir. Ancak kadınlarda hamilelik döneminde artış görülür,çoğu zaman ilk şikayetler gebelikle ortaya çıkar.

Bu kadar sık  görülen hastalığın bir kısmının ilaç tedavisi, bir kısmının ameliyat, bir kısmının  cerrahi dışı yöntemlerle tedavi olduğu düşünülürse  toplumlarda sosyal güvenlik açısından yük getirmektedir.

          Basur nedir?

Makat bölgesindeki toplardamarların genişleyerek kanla dolmasıdır.Normalde atardamarlarla gelen kan 250px-Hemorrhoid (1) toplardamarlardan sorunsuz şekilde geri döner.Birtakım faktörlerin etkisiyle(kabızlık,gebelik,ıkınma vs) geri dönüşüm engellenirse damarlarda kan toplanarak damarlarda genişleme oluşur. Bu durum uzun süre devam ettiğinde damar etrafındaki destek dokuları bozulduğundan damarlar eski haline dönemez. Böylece damar devamlı şiş, gergin ve kanla dolu görülür. Bu durum hemoroidal hastalıktır.

Hemoroidal damarlar bağırsağın son kısmında katı dışkı bekletilmesiyle yada dışkılarken makatı sıkan adalelerin (sfinkterlerin) gevşeyememesi nedeniyle şişer. Bu durumum da hastalığın oluşmasına yol açar.

Basur neden olur?  Hemoroide  kimler yatkındır?

gebelikte basur hastalığı-Karın içi basınçta artış: Gebelik, zorlanma, ıkınma, karın içinde sıvı veya kitle olması toplar damarda kan birikmesine neden olur. Gebelerde karın içi basıncı arttığından bu hastalığa meyil vardır. Ayrıca gebelerde yeme ve hareket alışkanlığı da değiştiğinden kabızlık sıktır. Kabızlık da hemoroidin oluşmasında en önemli faktörlerden biridir.

-Kabızlık: Bitkisel liflerden fakir beslenenler ve az su içenlerde, hareketi az olanlarda kabızlık sık görülür. Kabızlık hemoroidin oluşmasında en önemli faktörlerden biridir.

Genetik yatkınlığı olanlarda risk fazladır.

Pozisyon: Uzun süre ayakta kalanlarda ve oturarak çalışanlarda sıktır.

Tuvalet alışkanlığı doğru olmayanlarda  ve tuvalette uzun süre kalanlarda, ve tuvalette ıkınanlarda sıktır.

-Diğer nedenler: Obesite, sigara kullanımı, sıcak banyo, sedanter yaşam, ağır ishal, kronik öksürük ve akciğer hastalıkları,ağır spor yapanlar,ağır kaldıranlar risk altındadır.

-Tümörler: Karın içi tümörleri ve rektum (bağırrsağın son kısmı) tümörleri, karaciğer sirozu hemoroide sebep olabilir.

         Hemoroid (basur) Belirtileri:

En önemli belirti kanamadır. Hastayı korkutur ve doktora başvurmasında önemli bir nedendir.Genellikle dışkılama basur kanamasısonrasında parlak kırmızı renkte kanama olur, damlama şeklindedir. Dışkıyla karışık,dışkılama sırasında (sonrasında değil) ve daha koyu renkli kanamanın kaynağı genellikle anüs değildir, barsak tümörü olabilir. Dışarıya sarkmış (3. ve 4. derecede) hemoroidde  giysilere kanama olabilir. Muayenede anoskop muayenesi de yapılmalıdır, kanamayı açıklayan bulgu yoksa mutlaka  kanamanın kaynağı bulunmalıdır.Gençlerde makat adalesi spazmı fazla olduğundan kanama daha fazla sorun oluşturur.

Makatta memeleşme şikayeti de hastalarda çoğunlukla bulunur. Dışkılamayla meme dışarı çıkıp içeri kendiliğinden girebilir (3.derece). Makattaki şişlik (memeleşme) hiç içeri girmiyorsa,devamlı dışarıdaysa 4. evrededir.

Dışarıya çıkmış memeler rahatsızlık hissi, akıntı, kaşıntı, irritasyon ve acıma yapabilir.

Hemoroidde çoğunlukla ağrı yoktur.Ağrı olduğunda dışarıya çıkmış, ödemli hemoroid memeleri, hemoroidde tromboz (pıhtı), memede nekroz  vardır.

      Hemoroid teşhisi nasıl konur?

Hemoroidal hastalıkta teşhis gözle muayene, elle (parmakla – tuşe rektal) muayene ve anoskopla muayene ile % 99 teşhis konulabilen bir hastalıktır. Çoğunlukla film, tomografi gibi ek tetkikler gerekmez.

Makat muayenesinde 1. aşama gözle muayenedir. Dış hemoroidler ve 4. derecede hemoroidler gözle muayeneyle görülebilir,Anüsün dışında memeler vardır. Bazen üzerinde erezyonlar, kanamalar görülebilir.

2.aşamada parmakla barsağın son kısmında kitle,pıhtılaşmış meme ,kan varmı  bakılır. 1-2. derecede hemoroidler çoğunlukla parmakla ele gelmez.

      Anoskop muayenesi nedir?indir

Makat muayenesinin olmazsa olmazı anoskopla muayenedir. Makat şikayeti olan her hastada mutlaka yapılmalıdır. Anoskop 10 cm.kadar değişik maddelerden yapılmış boru şeklinde bir alettir. Makatın üzerinde kalan alanları, barsağın son kısmını gözle ışık yardımıyla görmemizi sağlar. Muayenehane koşullarında ,anestezi gerekmeden kolaylıkla yapılır.

   Hemoroidin Evreleri (Basurun dereceleri)

hemoroit1.derecede: Anal kanal çizgisinin üzerinde damar genişlemesidir. Damar yer değiştirmemiştir. Genellikle kanamayla belli eder.Kanama yapmazsa farkına varılmaz. Ağrı yapmaz. Anoskopla tesbit edilir. Posalı yiyecekler ve bazı kremlerle geçer.

2.derecede: Anal kanalın üzerinde damar dahada genişlemiştir. Dışkılamayla makatın dışına doğru sarkar ve kendiliğinden içeri girer. Ağrı yapmaz. Anoskopla görülebilir. Çoğunlukla ilaç tedavisi ile geçer.

3.derecede: Ikınmakla, tuvaletten sonra dışarı çıkan basur memelerini elle içeri itmek gerekir. Biraz ilerlediğinde öksürmekle, ıkınmakla da basur memeleri dışarı çıkabilir.İlaç tedavisine cevap vermeyebilir, cerrahi veya cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilir.

4.derecede: Dışarı çıkmış basur memeleri artık elle de içeri itilemez. Dışarıdaki memelerin içinde kolaylıkla pıhtı oluşur (tromboz) ve şiddetli ağrı görülür. Üzerinde erezyon ve aşınmalar olursa ciddi kanamalar olur. Genellikle cerrahi tedavi gerekir.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur?

 1. ve 2. evre hemoroidlerde kanama yoksa bazı önlemlerle ve bazı ilaçlarla tedavi edilebilirler. Kanama yapan 2. derecede hemoroidler ve 3. derecede iç hemoroidlerde lastik bantla boğma (RBL) ve infrared koagülasyon (IRC)  gibi ameliyatsız, poliklinik koşullarında yani hastaneye yatmadan yapılabilen tedaviler yapılması ideal tedavidir. İleri evre yani 4. derecede hemoroidlerde THD, Longo, klasik cerrahi ameliyatlar uygulanabilir. THD diğerlerine göre daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

 

16 Comments

Add a Comment
 1. hocam merhaba tuvalete çıktıktan sonra hafif kanama ve bi tane de meme çıkıyor dışarı beni çok rahatsız ediyor size muayene olmak istiyorum aynı gün de tedavi olabiliyormuyum ?

  1. Kanama iç-dış hemoroidden,fissürden,anal hematomun boşalmasından olabilir fakat kanamanın kaynağının muayene ile özellikle anoskop muayenesi ile kesin belirlenmesi gerekir. Muayene sonrasında gerekiyorsa aynı gün müdahale yapabiliyoruz.

 2. hocam kızım 14 yaşında dışarda bir tane memesı çıktı kabızlık sorunu çok yaşıyor çok üzülüyor resmen psikolojisini bozdu bu hastalık tedavi için sizinle görüşmek istiyorum.

  1. Öncelikle kabızlık probleminin çözülmesi gerekir,kabız olmazsa belki hastalığı gerileyecektir. Bunun için beslenme düzenini değiştirmeli,bol su içmeli ve hareketini artırmalı( bu yaşta çocuklar bu konuda hatalar yapıyorlar). Bu arada makatındaki memenin teşhisi için muayene gerekir. Çocuk yaşta önceliğim müdahaleden çok sebebe engel olmak,gerekiyorsa ilaç tedavisi yapmak. Gerekirse müdahale son çaredir. Dilerseniz sitedeki iletişim telefonlarından randevu alabilirsiniz.

 3. hocam iyi günler 1 hafta önce tuvaletimi yaparken farkettim dışarı meme çıkıyor ağrım faln yok ama görünüş olarak rahatsız oldum lazerle tedavi olmak istiyorum.

  1. Dışarıda olan meme cilde ait bir meme ise (eski çatlağın bekçi memesi gibi),içeriden çıkmış bir hemoroid memesi değilse tıbben alınması şart değil. Kaşınma yapması,iyi temizlenememesi ya da estetik amaçlı çıkarılabilir. Bu durumda laser tedavisi yapılmaz. Cerrahi olarak lokal anestezi ile küçük bir müdahale çıkarılır. Sonrasında darlık ve ağrı yapmaması için dikiş atmamayı tercih ediyorum. Sosyal yaşamınız etkilenmez. Eğer dışarıya çıkan meme hemoroidse derecesine göre ameliyatsız,laserli yöntemler uygulanabilir.

 4. kanamalı basur sorunum var hocam nasıl müdahale edebiliriz acaba ?

  1. öncelikle kanayan durumun basur olup olmadığını tespit etmek için muayene etmek gerekir. Makat çatlağı,barsak iltihapları hatta barsak tümörlerinden olan kanamalar da basur zannedilmektedir. Eğer hemoroidden kaynaklanan kanama varsa evre 2-3 re lastik bantla boğma ve infrared koagülasyon dediğimiz yöntemlerle muayenehane koşullarında ve genel anestezi almadan yapılabilir. Evre 4 ise THD yöntemiyle daha ağrısız ve eziyetsiz tedavi edilebilir.

 5. hocam 2 tane meme var dışarda birisi mercimek kadar diğeri ondan daha büyük bazen üşüdüğüm zaman bir sızı hissediyorum o bölgede artık tedavi olmaya karar verdim ama iyileşme süreci kaç gün ?

  1. Memeler anal hematom,dış basur,anal fissürün bekçi memesi olabilir.Bu memelerin ne olduğu, ağrı ve sızı yapan hastalığın bu memeler mi yoksa altında fissür gibi başka hastalıkların olup olmadığı muayene ile belirlenmelidir. Hastalık belirlendikten sonra tedavide ne yapacağına karar verilir. Ona göre iyileşme süresi tahmini verilebilir.

 6. Merhabalar tuvalete gittiğimde ilk önce gaitamda kan gelmişti halada devam ediyor sonra makatta acı hissetmeye başladım. Wc ye girmeye korkar oldum. Buyuk abdestimi yaptigimda yanma.ve kanama oluyor bilgi verirmisiniz yasim.19

  1. 19 yaşında kanama acımayla birlikte olduğundan,muhtemelen fissür,hemoroid gibi hastalıkları düşündürüyor.Dışkılamadan korkup ertelerseniz dışkınız sertleşecektir, hastalığınızı daha fazla artıracaktır. Kabız kalmayın,sert dışkılamayın. Bunun için beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin. Dışkılamadan önce ve sonra 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz. Yine devam ederse muayene olmalısınız.

 7. Hocam meb 30 haftalık hamileyim.doktorumun verdiği kan ilaç o yüzünden kabız oldum v3 ikinmaktan makat bölgemde küçük bir inci büyüklüğünde et cıktı.kanama ağrı şancı sizi yok .sizce napmaliyim.size gelmeyi düşünüyorum. Ama

  1. Kabızlığa ve gebeliğe bağlı makatta bazı hastalıklar olabilir. Ağrı,kanamanız olmadığından mukoza sarkması,anal göllenme ya da cilt pilisi olabilir.Muayene sonrasında değerlendirilip kesin tanı konur. Hastanın fazla rahatsızlığı yoksa ve acil bir durum değilse gebelikte müdahaleden kaçınırız. Beslenmenizi ayarlayarak ve mümkünse hareketinizi artırarak,gerekirse bazı ilaçlarla kabızlığı,özellikle tuvalette ıkınmayı önlemelisiniz.

 8. Gunluk tuvaletime cikiyorm kabiz kalmam pek ancak hocam tuvalette uzun kaliyorm bitene kadar cikmiyorm bu bi hemoroid nedenimidir

  1. Tuvalette uzun kalma hemoroid oluşmasının önemli bir nedenidir.Uzun kalmak yerine,kalkıp daha sonra 1-2 lokma bir şey yemek,1-2 bardak su içmek ve 10-15 dakika hızlı hareket etmek bağırsakların hareketini artırır.Dışkılama ihtiyacı yeniden hissedersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018