Hemoroid Nedir? Sebepleri Nelerdir?

HEMOROİD HASTALIĞI NEDİR?

makat şişmesi neden olurHemoroid hastalığı yüzlerce yıldan beri bilinmektedir ve eski yıllarda pirinç lapası gibi tedaviler uygulanmıştır. Bugün bu tedavilerin tabii ki geçerliliği yoktur.

Tüm makattaki şişlikler ya da makattaki kanama hemoroidden diye düşünülür. Çoğunlukla hastalar komşu tavsiyesi ya da internetten alınan önerilerle tedavi olmaya çalışırlar. Halk arasında mayasıl ya da basur olarak bilinir.

Hastalar çoğunlukla makattaki bütün şikayetleri basur zannederler. Bu nedenle toplumda yaygınlığı tam olarak değerlendirilemese bile  en çok görülen makat hastalığıdır. Erişkinlerin yaklaşık % 45 inin hayatının bir döneminde hemoroid olduğu tesbit edilmiştir. Belirtiler en çok 45-65 yaşları arasında görülür.Kadın-erkek görülme oranı eşittir. Ancak kadınlarda hamilelik döneminde artış görülür, çoğu zaman ilk şikayetler gebelikle ortaya çıkar.

Bu kadar sık  görülen hastalığın bir kısmının ilaç tedavisi, bir kısmının ameliyat, bir kısmının  cerrahi dışı yöntemlerle tedavi olduğu düşünülürse  toplumlarda sosyal güvenlik açısından yük getirmektedir. Bu nedenle tedaviden çok korunmaya yönelik önlemler alınmalıdır.

          Basur nedir?

Makat bölgesindeki toplardamarların genişleyerek kanla dolmasıdır. Normalde atardamarlarla gelen kan 250px-Hemorrhoid (1) toplardamarlardan sorunsuz şekilde geri döner. Birtakım faktörlerin etkisiyle (kabızlık, gebelik, ıkınma vs) geri dönüşüm engellenirse damarlarda kan toplanarak genişleme oluşur. Bu durum uzun süre devam ettiğinde damar etrafındaki destek dokuları bozulduğundan damarlar eski haline dönemez. Böylece damar devamlı şiş, gergin ve kanla dolu görülür. Bu durum hemoroidal hastalıktır.

Hemoroidal damarlar bağırsağın son kısmında katı dışkı bekletilmesiyle yada dışkılarken makatı sıkan adalelerin (sfinkterlerin) gevşeyememesi nedeniyle şişer. Bu durumum da hastalığın oluşmasına yol açar.

Hemoroidlerin 3-4. evrelerinde anüsün dışına da çıkan genişlemiş toplardamarlar vardır. Bu hastaların büyük kısmında kalın bağırsağın son kısmının (rektum) mukoza dediğimiz  iç yüzey örtüsü de beraberinde dışarıya çıkarlar. Bu duruma mukoza prolapsusu denir. Hemoroidlere çoğu zaman mukoza prolapsusu da eşlik eder.

Basur neden olur?  Hemoroide  kimler yatkındır?

gebelikte basur hastalığı

-Gebelik: İki mekanizmayla hemoroid gelişmesine yol açar. Karın içi basıncı giderek artar, toplar damardaki  kanın kalbe dönüşü zorlaşır. Anüs etrafındaki damarlar hemoroid halinde ortaya çıkar.

Gebelerde çoğu zaman psikolojik nedenlerle beslenme düzeni değişir, hareket azalır. Bu da kabızlığa neden olur. Kabızlık hemoroid ve diğer makat hastalıklarının artmasını sağlayan bir faktördür.

-Karın içi basınçta artış: Gebelik, zorlanma, ıkınma, karın içinde sıvı veya kitle olması toplar damarda kan birikmesine neden olur. Karın içindeki tümörler (yumurtalık, periton, karaciğer kanserleri gibi) bağırsak üzerine yaptıkları bası ile dışkının bağırsaktaki geçişin yavaşlatır. Ayrıca ileri evre kanserlerinde karın içinde biriken sıvı da hemoroidin oluşmasına sebep olur.

-Kabızlık: Kabızlığın çok fazla sebebi olsa da çoğunlukla sebep yanlış beslenme ve dışkılama alışkanlığı, hareketin az olmasına dayanan yanlış yaşam tarzıdır. Ani gelişmiş kabızlıklarda hastalık, fiziksel bir sebep aranmalıdır. Kronik kabızlık bitkisel liflerden fakir beslenenler ve az su içenlerde, hareketi az olanlarda kabızlık sık görülür. Beraberinde ıkınma da fazla olur. Kabızlık hemoroidin oluşmasında en önemli faktörlerden biridir.

-İshal: kabızlık kadar ishal de hemoroid oluşmasında etkilidir. Sık sık dışkılamak, tuvalette uzun süre kalmak, ıkınarak dışkılamak basura sebep olabildiği gibi fissür, anal hematom, anal dermatit gibi başka hastalıklara da sebebiyet verir.

Genetik yatkınlığı olanlarda risk fazladır. Aynı ailede birden fazla hemoroid hastasının olduğu sıklıkla görülür.

Pozisyon: Uzun süre ayakta kalanlarda ve oturarak çalışanlarda sıktır. Örneğin şöförlerde  sık görülür.

Tuvalet alışkanlığı doğru olmayanlarda  ve tuvalette uzun süre kalanlarda ve tuvalette ıkınanlarda sıktır.

-Diğer nedenler: Obesite, sigara kullanımı, sıcak banyo, sedanter yaşam, ağır ishal, kronik öksürük ve akciğer hastalıkları, ağır spor yapanlar, ağır kaldıranlar risk altındadır.    *Obezitede damar basıncı normal kişilere göre daha fazladır. Ayrıca obez kişilerde beslenme liften fakir hamur işine dayalıdır. Hareket çok daha azdır dolayısıyla kabızlık fazladır. Karın içindeki yağların fazlalığına bağlı olarak karın içi basıncı yüksektir. Yani obesitede birden çok faktör rol oynar.

-Ağır spor yapanlar: Halter kaldıranlar, uzun ve ağır spor yapanlarda karın içi basıncının artmasına bağlı olarak hemoroide sık rastlanır.

-Tümörler: Karın içi tümörleri ve rektum (bağırsağın son kısmı) tümörleri, karaciğer sirozu hemoroide sebep olabilir. Sirozda karın içindeki basıncın yanı sıra karın ön duvarında, makatta ve yemek borusu içindeki toplar damarlarda genişlemeler görülür.

-İltihabi Bağırsak hastalıkları: Daha nadir görülen sebeplerdendir. Ülseratif kolit ya da crohn hastalığında ishal nedeniyle sık ve ıkınarak dışkılama vardır. Tedavi esas hastalığı tedaviye yönelik olmalıdır.

-Anal ilişki: Travmatik etkiyle anüste toplardamarların etrafındaki destek dokuyu zayıflatır.

-Yaşlılık: Yaş ilerlemesiyle tüm vücuttaki bağ ve destek dokusunun zayıflaması gibi hemoroidal damarların etrafında ve anüsteki destek dokusunda zayıflama olduğundan hemoroidin oluşması kolaylaşır.

iç Hemoroidin Evreleri (Basurun dereceleri)

1.derecede: Anal kanal çizgisinin üzerinde damar genişlemesidir. Damar yer değiştirmemiştir. Genellikle kanamayla belli eder. Kanama yapmazsa farkına varılmaz. Ağrı yapmaz.  Çoğu zaman parmakla muayenede (rektal tuşe ) tespit edilemez. Anoskop muayenesinde görülebilir. Bazı sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla ilgili basit önlemlerle ve bazı ilaçlarla  geçer. Örneğin lifli gıdalar tüketerek, bol su içerek ve hareket artırılarak  kabızlığın ve ıkınmanın önlenmesi hemoroidin düzelmesini sağlayabilir.

2.derecede: Anal kanalın üzerinde damar dahada genişlemiştir. Dışkılamayla anüs kanalının içine doğru sarkar ve kendiliğinden içeri girer. Anüs çizgisinin altına inmez, tam dışarı sarkmaz. Ikınmakla çıkmaya meyleder. Ağrı yapmaz. Anoskopla görülebilir. Çoğunlukla ilaç tedavisi ile geçer. Kanama gibi şikayetleri varsa ve tedaviye cevap vermeyen durumlarda lastik bantla boğma ve infrared koagülasyon tedavisine iyi cevap verir.

3.derecede: Ikınmakla, tuvaletten sonra dışarı çıkan basur memelerini elle içeri itmek gerekir. Biraz ilerlediğinde öksürmekle, ıkınmakla da basur memeleri dışarı çıkabilir.İlaç tedavisine cevap vermez. Kanama, şişlik gibi semptomlar hafif gerileyebilir, ancak hemoroidal damarlar tam olarak tedavi olmaz. Cerrahi veya cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilir.

4.derecede: Dışarı çıkmış basur memeleri artık elle de içeri itilemez. Dışarıdaki memelerin içinde kolaylıkla pıhtı oluşur (tromboz) ve şiddetli ağrı görülür. Üzerinde erezyon ve aşınmalar olursa ciddi kanamalar olur. Genellikle cerrahi tedavi gerekir.  Cerrahi tedaviden önce bir süre ilaç tedavisi ile ödem ve tromboz geriletilmelidir.       

hemoroit

Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur?

 1. ve 2. evre hemoroidlerde kanama yoksa bazı önlemlerle ve bazı ilaçlarla tedavi edilebilirler. Kanama yapan 2. derecede hemoroidler ve 3. derecede iç hemoroidlerde lastik bantla boğma (RBL) ve infrared koagülasyon (IRC)  gibi ameliyatsız, poliklinik koşullarında yani hastaneye yatmadan yapılabilen tedaviler yapılması ideal tedavidir. İleri evre yani 4. derecede hemoroidlerde THD, Longo, klasik cerrahi ameliyatlar uygulanabilir. THD diğerlerine göre daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

 

20 Comments

Add a Comment
 1. Anüsümde çıkıntı var. Ağrı yok. Hemoroid mi çatlak mıdır hocam

  1. Anüsteki meme ağrısız olduğunda hemoroid olma ihtimali yüksek. Ya da geçmişte fissür geçirildiyse ona bağlı bekçi meme ya da doğumdan sonra oluşan cilt pilileri olabilir.Muayene etmeden kesin teşhis konulamaz.

 2. Makattan kanama gelio. Ne yapmalıym. Utanyorum

  1. Makattan kanama önemli bir belirtidir. Tehlikesi olmayan hemoroid, fissür gibi hastalıklardan olabileceği gibi bağırsak kanseri gibi hayatınıza mal olacak hastalıklardan da olabilir.Bu nedenle utanma duygusunu bırakıp muayene olmalısınız.

 3. hocam merhaba tuvalete çıktıktan sonra hafif kanama ve bi tane de meme çıkıyor dışarı beni çok rahatsız ediyor size muayene olmak istiyorum aynı gün de tedavi olabiliyormuyum ?

  1. Kanama iç-dış hemoroidden,fissürden,anal hematomun boşalmasından olabilir fakat kanamanın kaynağının muayene ile özellikle anoskop muayenesi ile kesin belirlenmesi gerekir. Muayene sonrasında gerekiyorsa aynı gün müdahale yapabiliyoruz.

 4. hocam kızım 14 yaşında dışarda bir tane memesı çıktı kabızlık sorunu çok yaşıyor çok üzülüyor resmen psikolojisini bozdu bu hastalık tedavi için sizinle görüşmek istiyorum.

  1. Öncelikle kabızlık probleminin çözülmesi gerekir,kabız olmazsa belki hastalığı gerileyecektir. Bunun için beslenme düzenini değiştirmeli,bol su içmeli ve hareketini artırmalı( bu yaşta çocuklar bu konuda hatalar yapıyorlar). Bu arada makatındaki memenin teşhisi için muayene gerekir. Çocuk yaşta önceliğim müdahaleden çok sebebe engel olmak,gerekiyorsa ilaç tedavisi yapmak. Gerekirse müdahale son çaredir. Dilerseniz sitedeki iletişim telefonlarından randevu alabilirsiniz.

 5. hocam iyi günler 1 hafta önce tuvaletimi yaparken farkettim dışarı meme çıkıyor ağrım faln yok ama görünüş olarak rahatsız oldum lazerle tedavi olmak istiyorum.

  1. Dışarıda olan meme cilde ait bir meme ise (eski çatlağın bekçi memesi gibi),içeriden çıkmış bir hemoroid memesi değilse tıbben alınması şart değil. Kaşınma yapması,iyi temizlenememesi ya da estetik amaçlı çıkarılabilir. Bu durumda laser tedavisi yapılmaz. Cerrahi olarak lokal anestezi ile küçük bir müdahale çıkarılır. Sonrasında darlık ve ağrı yapmaması için dikiş atmamayı tercih ediyorum. Sosyal yaşamınız etkilenmez. Eğer dışarıya çıkan meme hemoroidse derecesine göre ameliyatsız,laserli yöntemler uygulanabilir.

 6. kanamalı basur sorunum var hocam nasıl müdahale edebiliriz acaba ?

  1. öncelikle kanayan durumun basur olup olmadığını tespit etmek için muayene etmek gerekir. Makat çatlağı,barsak iltihapları hatta barsak tümörlerinden olan kanamalar da basur zannedilmektedir. Eğer hemoroidden kaynaklanan kanama varsa evre 2-3 re lastik bantla boğma ve infrared koagülasyon dediğimiz yöntemlerle muayenehane koşullarında ve genel anestezi almadan yapılabilir. Evre 4 ise THD yöntemiyle daha ağrısız ve eziyetsiz tedavi edilebilir.

 7. hocam 2 tane meme var dışarda birisi mercimek kadar diğeri ondan daha büyük bazen üşüdüğüm zaman bir sızı hissediyorum o bölgede artık tedavi olmaya karar verdim ama iyileşme süreci kaç gün ?

  1. Memeler anal hematom,dış basur,anal fissürün bekçi memesi olabilir.Bu memelerin ne olduğu, ağrı ve sızı yapan hastalığın bu memeler mi yoksa altında fissür gibi başka hastalıkların olup olmadığı muayene ile belirlenmelidir. Hastalık belirlendikten sonra tedavide ne yapacağına karar verilir. Ona göre iyileşme süresi tahmini verilebilir.

 8. Merhabalar tuvalete gittiğimde ilk önce gaitamda kan gelmişti halada devam ediyor sonra makatta acı hissetmeye başladım. Wc ye girmeye korkar oldum. Buyuk abdestimi yaptigimda yanma.ve kanama oluyor bilgi verirmisiniz yasim.19

  1. 19 yaşında kanama acımayla birlikte olduğundan,muhtemelen fissür,hemoroid gibi hastalıkları düşündürüyor.Dışkılamadan korkup ertelerseniz dışkınız sertleşecektir, hastalığınızı daha fazla artıracaktır. Kabız kalmayın,sert dışkılamayın. Bunun için beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin. Dışkılamadan önce ve sonra 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz. Yine devam ederse muayene olmalısınız.

 9. Hocam meb 30 haftalık hamileyim.doktorumun verdiği kan ilaç o yüzünden kabız oldum v3 ikinmaktan makat bölgemde küçük bir inci büyüklüğünde et cıktı.kanama ağrı şancı sizi yok .sizce napmaliyim.size gelmeyi düşünüyorum. Ama

  1. Kabızlığa ve gebeliğe bağlı makatta bazı hastalıklar olabilir. Ağrı,kanamanız olmadığından mukoza sarkması,anal göllenme ya da cilt pilisi olabilir.Muayene sonrasında değerlendirilip kesin tanı konur. Hastanın fazla rahatsızlığı yoksa ve acil bir durum değilse gebelikte müdahaleden kaçınırız. Beslenmenizi ayarlayarak ve mümkünse hareketinizi artırarak,gerekirse bazı ilaçlarla kabızlığı,özellikle tuvalette ıkınmayı önlemelisiniz.

 10. Gunluk tuvaletime cikiyorm kabiz kalmam pek ancak hocam tuvalette uzun kaliyorm bitene kadar cikmiyorm bu bi hemoroid nedenimidir

  1. Tuvalette uzun kalma hemoroid oluşmasının önemli bir nedenidir.Uzun kalmak yerine,kalkıp daha sonra 1-2 lokma bir şey yemek,1-2 bardak su içmek ve 10-15 dakika hızlı hareket etmek bağırsakların hareketini artırır.Dışkılama ihtiyacı yeniden hissedersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?