Randevu Al Tedavi Fiyatları

YAĞ BEZESİ (LİPOM)

Yağlı dokunun iyi huylu bezesi ya da tümörü olarak sınıflandırılırlar. Bu bezeler lipom olarak da adlandırılır.Cilt altında yağlı dokuda (deri ile kaslar arasında) yavaş olarak gelişen bezelerdir. Yağ hücrelerinin bulunduğu her yerde bulunabilir. Bunların çoğunluğu kişinin kendisi tarafından tesbit edilir.

* Lipomlar iyi huylu tümörlerdir. Bu demektir ki etraf dokulara (etraftaki kaslara ,eklemlere gibi) yayılmazlar. Hayatı tehdit etmezler,yani tehlikeli değildirler.Çok nadir olarak zararlı olabilirler.

*Hastayı görsel olarak rahatsız edebilir. Ya da hareketini kısıtlayan bir yerde olabilir.Ya da doktorda herhangi bir şüphe uyandırabilir. Bu durumlarda çıkarılabilir.

*Herhangi bir yaşta görülebilir fakat çocukluk yaşlarında oldukça nadirdir.

*Yarım santimetreden onlarca santimetreye kadar değişen boyutlarda olabilir.

*Vücudun herhangi bir yerinde olabilir. En sık bulunduğu yerler: Sırayla boyun,omuzlar, sırt,karın,kollar ve baldırlardır. Kafa bölgesindeki saçlı deride , avuç içleri ve ayak tabanında  görülme riski %1 bile değildir.

*Çok nadiren zararlıdır. Eğer doktorda şüphe uyandırıyorsa veya hastayı rahatsız ediyorsa alınabilir.

Lipomun Belirtileri

Cilt altında gelişen pek çok tümör vardır. Fakat lipomun kolaylıkla tanınmasına sebep olan karakteristik özellikleri vardır:

 • Cilt altında  şişlik vardır.
 • Dokunup ittiğinizde hafifçe hareket edebilir.
 • Dokunduğunuzda oldukça yumuşaktır.
 • Bulunduğu yerin cildinden farklı bir renkte değildir.
 • Çok yavaş büyür.
 • Yağ bezesi ağrı yapar mı? Genellikle ağrısızdır. Çok nadir olarak cilt altında bir sinirin üzerinde büyürse ağrı yapabilir.Ayrıca adiposis dolorosa  denilen tipinde çok sayıda ağrılı lipomlar vardır.
 • Yağ bezesi büyür mü? Uzun süre aynı boyutta  kalırken bazıları çok yavaş da olsa zamanla büyür. Bir lipomun  büyüyüp büyümeyeceği önceden tahmin edilemez. Hızlı kilo alma büyüme nedeni olabilir.Eğer bir yağ bezesinde hızlı bir büyüme fark edilirse hemen bir doktora başvurulması tavsiye edilir.

Eğer hasta mevcut kitlede bazı değişiklikler fark ederse (bezenin aniden büyümesi, sertleşmesi,  ciltteki renk değişikliği gibi) doktora başvurmalıdır. Bu gibi durumlarda  liposarkom denilen yağ bezesi kanseri ile karışabilir.

Yağ Bezesi Neden olur?

Bu yumruların oluşma nedeni (risk faktörleri) tam bilinmemektedir. Yaygın inanışın aksine beslenme şekli ya da fazla kilolar gerçek neden değildir.

 • Oldukça yaygın bir şikayettir ve her 100 kişiden birinde rastlanır.
 • Her yaşta görülebilse de 40-60 yaşlarında en sıktır.
 • Kadın ve erkekte eşit oranda görülür. Kadınlarda daha çok tek  beze oluşurken erkeklerde çoklu beze şikayeti daha sık görülür.
 • Ailede lipom öyküsü yani lipomu olan kişiler vardır.(genetik – kalıtsal faktör)
 • Bazı özel durumlarda  lipom olma ihtimali fazladır (Adiposis Dolorosa ,Cowden Sendromu,Gardner Sendromu, Madelung Hastalığı gibi hastalıklar.)
 • Bu bezelerin daha çok, hareketsiz kişilerde görüldüğü iddia edilmiştir.

Lipom Nasıl Teşhis Edilir?

Lipomlar muayeneyle çok kolaylıkla teşhis edilebilir. Dokunduğunuzda hareket edebilen, yumuşak, ağrısız, yağlı dokudan oluştuğu hissedilen yumrulardır.Büyükse, bazı kötü şüpheler (Liposarkom gibi kanser olma şüphesi) uyandırıyorsa ultrason, MR veya tomografi gerektirebilir. Hatta çıkarmadan önce ince iğne biyopsisi (İİAB) ya da trucut denilen kalın iğne biyopsisi gerektirebilir. Çıkarırken doktorun şüphelendiği durum olursa patolojik inceleme yapılmalıdır.

Yağ Bezesinin Tedavisi Ne Zaman Gerekir?

Yağ bezeleri hiç bir şikayete sebep olmuyorsa yerinde bırakılabilir,alınması gereksizdir.Şu durumlarda tedavi edilmesi önerilebilir:

*Hastayı görüntü olarak rahatsız ediyorsa,

*Ağrı yapıyorsa (ağrı psikolojik olabilir ya da bir sinir üzerine bası yaparak ağrı yapabilir),

*Eklemlerde bulunduğu zamanlarda hareketine engel oluyorsa ,

*Ailede ya da kendisinde daha önceden tespit veya tedavi edilmiş cilt kanseri varsa,

*Yağ bezesinde ani büyüme veya kanser olabileceğini şüphelendiren belirtiler varsa alınması gerekir. Bu durumda biyopsi ve bazı ileri incelemeler gerekebilir.

Yağ Bezesi Tedavisi Nasıl Olur?

Lipom

Diğer bazı cilt altı şişliklere faydalı olabilen buz ya da sıcak uygulama lipomlara fayda etmez.

Cerrahi Tedavi:

Lipomun en kesin tedavisi cerrahi olarak çıkarmaktır. Lipom tedavisinde bu yöntem en çok kullanılan yöntemdir. Çoğu lipom lokal anestezi altında ,lipomun büyüklüğünden daha küçük bir kesiyle (yaklaşık üçte biri) kolaylıkla çıkarılabilir. Özellikle büyüyen ve karakteri değişen lipomlar  mutlaka cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Cerrahi olarak çıkarılan lipomların nüksetmesi çok nadirdir.

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı? Şu ana kadar iz bırakmayan ameliyat yöntemi geliştirilmemiştir.  Tecrübeli genel cerrahi uzmanı tarafından yapılması halinde ise en küçük kesi ve cerrahi gizli dikiş yöntemi ile minimum iz kalacak şekilde yapılmaktadır. Tecrübeli bir cerrah 4 cm lik bir lipomu 2 cm deri keserek çıkarabilir, bu durumda kalacak iz miktarı da küçük olur. Ayrıca dikişlerin gizli atılması balık kılçığı şeklinde iz kalmasını da engeller.

Yağı Emdirme (Liposuction):

Diğer bir tedavi seçeneği de liposuctiondır. Eğer lipom etrafında da yaygın ,geniş bir alanda yağlı doku kalınlığı varsa yani hasta şişmansa ve tüm o bölgedeki yağlar alınacaksa bu yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemin oldukça fazla riskleri vardır.

İlaç (Stereoid) Enjeksiyonu:

Lipom içine enjektörle steroid yapılır. Bezeyi küçültebilir fakat asla tamamen kaybetmez. Ayrıca steroidin (kortizon) yan etkileri de oldukça fazladır. Bu nedenle bu yöntemi  önermiyoruz ve hiç uygulamıyoruz .

Yağ Bezesi Ameliyatı İzleyebilirsiniz.

Yağ Bezesi Kansere Döner mi?

Lipom daha önce belirttiğimiz gibi  iyi huylu bir tümördür. Hayatı  tehdit eden bir hastalık değildir. Kanserleşmez, kaslara veya çevre dokulara yayılmaz. Ancak vücutta lipom düşündüren bir şişlik  fark edildiğinde doktor görerek  bu bezenin zararsız bir yağ bezesi olduğunu teşhis etmelidir. Bazı durumlarda yağ hücrelerinden kaynaklanan bir kanser olan liposarkom ile lipom karışabilir. Liposarkom lipoma göre hızlı büyür.Bu nedenle  yağ bezesinde hızlı büyüme ya da yeni  oluşan yağ bezeleri fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır.

Yağ Bezeleri Göz Çevresinde Olursa:

Bu lezyonlar aslında gerçek bir yağ bezesi değildir.Halk arasında böyle bilinir.Kandaki kolesterol yüksekliğinden dolayı olan  kolesterol plakları (ksantelazma), milium, siringoma gibi farklı tipte  bezelerdir.Bu lezyonlar değişik şekillerde tedavi edilebilir: Değişik lazerler , elektrokoterle alma, radyofrekansla alma ,peeling, operasyon ya da kryoterapi gibi yöntemler bu konuda uzman doktorların önerilerine göre yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018