YAĞ BEZESİ (LİPOM) NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

Yağlı dokunun iyi huylu bezesi ya da tümörü olarak sınıflandırılırlar. Bu bezeler lipom olarak da adlandırılır. Cilt altında yağlı dokuda (deri ile kaslar arasında) yavaş olarak gelişen bezelerdir. Yağ hücrelerinin bulunduğu her yerde bulunabilir. Bunların çoğunluğu kişinin kendisi tarafından tespit edilir.

* Lipomlar iyi huylu tümörlerdir. Bu demektir ki etraf dokulara (etraftaki kaslara, eklemlere) yayılmazlar. Hayatı tehdit etmezler, yani tehlikeli değildirler.Çok nadir olarak zararlı olabilirler.

*Hastayı görsel olarak rahatsız edebilir. Ya da hareketini kısıtlayan bir yerde olabilir. Muayene sırasında doktorda herhangi bir şüphe uyandırabilir. Bu durumlarda çıkarılabilir.

*Herhangi bir yaşta görülebilir fakat çocukluk yaşlarında oldukça nadirdir.

*Yarım santimetreden onlarca santimetreye kadar değişen boyutlarda olabilir.

*Vücudun herhangi bir yerinde olabilir. En sık bulunduğu yerler: Sırayla boyun, omuzlar, sırt, karın, kollar ve baldırlardır. Kafa bölgesindeki saçlı deride, avuç içleri ve ayak tabanında  görülme riski %1 bile değildir.

*Çok nadiren zararlıdır. Eğer doktorda şüphe uyandırıyorsa, hızlı büyüyorsa veya hastayı rahatsız ediyorsa alınabilir.

 

Lipomun Belirtileri

Cilt altında gelişen pek çok tümör vardır. Fakat lipomun kolaylıkla tanınmasına sebep olan karakteristik özellikleri vardır:

 • Cilt altında  şişlik vardır.
 • Dokunup ittiğinizde hafifçe hareket edebilir.
 • Dokunduğunuzda oldukça yumuşaktır.
 • Bulunduğu yerin cildinden farklı bir renkte değildir.
 • Çok yavaş büyür.
 • Yağ bezesi ağrı yapar mı? Genellikle ağrısızdır. Çok nadir olarak cilt altında bir sinirin üzerinde büyürse ağrı yapabilir.Ayrıca adiposis dolorosa  denilen tipinde çok sayıda ağrılı lipomlar vardır.
 • Yağ bezesi büyür mü? Uzun süre aynı boyutta  kalırken bazıları çok yavaş da olsa zamanla büyür. Bir lipomun  büyüyüp büyümeyeceği önceden tahmin edilemez. Hızlı kilo alma büyüme nedeni olabilir. Eğer bir yağ bezesinde hızlı bir büyüme fark edilirse hemen bir doktora başvurulması tavsiye edilir.

Eğer hasta mevcut kitlede bazı değişiklikler fark ederse (bezenin aniden büyümesi, sertleşmesi,  ciltteki renk değişikliği gibi) doktora başvurmalıdır. Bu gibi durumlarda  liposarkom denilen yağ bezesi kanseri ile karışabilir.

Yağ Bezesi Neden olur?

Bu yumruların oluşma nedeni (risk faktörleri) tam bilinmemektedir. Yaygın inanışın aksine beslenme şekli ya da fazla kilolar gerçek neden değildir.

 • Oldukça yaygın bir şikayettir ve her 100 kişiden birinde rastlanır.
 • Her yaşta görülebilse de 40-60 yaşlarında en sıktır.
 • Kadın ve erkekte eşit oranda görülür. Kadınlarda daha çok tek  beze oluşurken erkeklerde çoklu beze şikayeti daha sık görülür.
 • Ailede lipom öyküsü yani lipomu olan kişiler vardır.(genetik – kalıtsal faktör)
 • Bazı özel durumlarda  lipom olma ihtimali fazladır (Adiposis Dolorosa ,Cowden Sendromu,Gardner Sendromu, Madelung Hastalığı gibi hastalıklar.)
 • Bu bezelerin daha çok, hareketsiz kişilerde görüldüğü iddia edilmiştir.

Lipom Nasıl Teşhis Edilir?

Lipomlar muayeneyle çok kolaylıkla teşhis edilebilir. Dokunduğunuzda hareket edebilen, yumuşak, ağrısız, yağlı dokudan oluştuğu hissedilen yumrulardır. Büyükse, bazı kötü şüpheler (Liposarkom gibi kanser olma şüphesi) uyandırıyorsa ultrason, MR veya tomografi gerektirebilir. Hatta çıkarmadan önce ince iğne biyopsisi (İİAB) ya da trucut denilen kalın iğne biyopsisi gerektirebilir. Çıkarırken doktorun şüphelendiği durum olursa patolojik inceleme yapılmalıdır.

Yağ Bezesinin Tedavisi Ne Zaman Gerekir?

Yağ bezeleri hiç bir şikayete sebep olmuyorsa yerinde bırakılabilir, alınması gereksizdir. Şu durumlarda tedavi edilmesi önerilebilir:

*Hastayı görüntü olarak rahatsız ediyorsa,

*Ağrı yapıyorsa (ağrı psikolojik olabilir ya da bir sinir üzerine bası yaparak ağrı yapabilir),

*Eklemlerde bulunduğu zamanlarda hareketine engel oluyorsa ,

*Ailede ya da kendisinde daha önceden tespit veya tedavi edilmiş cilt kanseri varsa,

*Yağ bezesinde ani büyüme veya kanser olabileceğini şüphelendiren belirtiler varsa alınması gerekir. Bu durumda biyopsi ve bazı ileri incelemeler gerekebilir.

Yağ Bezesi Tedavisi Nasıl Olur?

Lipom

Diğer bazı cilt altı şişliklere faydalı olabilen buz ya da sıcak uygulama lipomlara fayda etmez.

Cerrahi Tedavi:

Lipomun en kesin tedavisi cerrahi olarak çıkarmaktır. Lipom tedavisinde bu yöntem en çok kullanılan yöntemdir. Çoğu lipom lokal anestezi altında, lipomun büyüklüğünden daha küçük bir kesiyle (yaklaşık üçte biri) kolaylıkla çıkarılabilir. Özellikle büyüyen ve karakteri değişen lipomlar  mutlaka cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Cerrahi olarak çıkarılan lipomların nüksetmesi çok nadirdir.

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı? Şu ana kadar iz bırakmayan ameliyat yöntemi geliştirilmemiştir.  Tecrübeli genel cerrahi uzmanı tarafından yapılması halinde ise en küçük kesi ve cerrahi gizli dikiş yöntemi ile minimum iz kalacak şekilde yapılmaktadır. Tecrübeli bir cerrah 4 cm lik bir lipomu 2 cm deri keserek çıkarabilir, bu durumda kalacak iz miktarı da küçük olur. Ayrıca dikişlerin gizli atılması balık kılçığı şeklinde iz kalmasını da engeller.

Yağı Emdirme (Liposuction):

Diğer bir tedavi seçeneği de liposuctiondır. Eğer lipom etrafında da yaygın, geniş bir alanda yağlı doku kalınlığı varsa yani hasta şişmansa ve tüm o bölgedeki yağlar alınacaksa bu yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemin oldukça fazla riskleri vardır.

İlaç (Stereoid) Enjeksiyonu:

Lipom içine enjektörle steroid yapılır. Bezeyi küçültebilir fakat asla tamamen kaybetmez. Ayrıca steroidin (kortizon) yan etkileri de oldukça fazladır. Bu nedenle bu yöntemi  önermiyoruz ve hiç uygulamıyoruz .

Yağ Bezesi Ameliyatı İzleyebilirsiniz.

Yağ Bezesi Kansere Döner mi?

Lipom daha önce belirttiğimiz gibi  iyi huylu bir tümördür. Hayatı  tehdit eden bir hastalık değildir. Kanserleşmez, kaslara veya çevre dokulara yayılmaz. Ancak vücutta lipom düşündüren bir şişlik  fark edildiğinde doktor görerek  bu bezenin zararsız bir yağ bezesi olduğunu teşhis etmelidir. Bazı durumlarda yağ hücrelerinden kaynaklanan bir kanser olan liposarkom ile lipom karışabilir. Liposarkom lipoma göre hızlı büyür.Bu nedenle  yağ bezesinde hızlı büyüme ya da yeni  oluşan yağ bezeleri fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır.

Yağ Bezeleri Göz Çevresinde Olursa:

Bu lezyonlar aslında gerçek bir yağ bezesi değildir. Halk arasında böyle bilinir. Kandaki kolesterol yüksekliğinden dolayı olan  kolesterol plakları (ksantelazma),  milium, siringoma gibi farklı tipte  bezelerdir. Bu lezyonlar değişik şekillerde tedavi edilebilir: Değişik lazerler , elektrokoterle alma, radyofrekansla alma, peeling, operasyon ya da kryoterapi gibi yöntemler bu konuda uzman doktorların önerilerine göre yapılır.

18 Yorum

 1. Merhaba hocam, benim uzun süredir alın kemiğimde belli belirsiz bir şişlik vardı. Kemik yapısı diye düşünüyordum. Sonradan hafif hafif genişledi. Kafamı bir yere çarpmısım da minik kabarmış gibi, dün farkettim ki alan daha da genişlemiş. Şişlikten ziyade kabartı şeklinde.. Bunun için araştırma yapa yapa sayfanıza denk geldim. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Lipom mu değil mi onu da bilemiyorum. Bastırdığımda yumuşak doku.. Kaşlarımı kaldırdığımda o kısım kırısmıyor. Sanki eski bir botoks maddesini erirmemiş kalıntısı gibi.. Doğru tarif ettim mi ondan da emin değilim ama canımı gerçekten sıkıyor 🙂 Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Sevgiler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Yağ bezesi olmasından ziyade cilt altı yağ dokusu kalınlaşması olabilir. Sert değilse kemik olduğunu düşünmüyorum ancak görmeden muayene etmeden teşhis konulabilecek ya da tavsiye verilebilecek bir durum değildir. Yakınınızda herhangi bir cerrahi uzmanına muayene olabilirsiniz. Yumuşak dokuya ait bir kitle değilse beyin cerrahine yönlendirebilirsiniz

 2. Hocam benim baseniminde şişlik var belime vuruyor sağ bacağımda sadece çok sert yağ bezesi mıdır acaba pantolon giyince otarafim şiş duruyor

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Yağ bezesi olabilir ama bazen lokal olarak cilt altı yağ dokusu kalınlaşması olabileceği gibi yağ veya kas dokusuna ait iyi ya da kötü huylu tümörler de olabilir. O nedenle muayene olmanız gerekir.

 3. Hocam boyun ile ense arasinda sislik var misketten biraz daha kucuk ve sert agrisi yok 6 aydir var ve gecmedi virusten dolayi doktora gidip gitmeme konusunda tereddutluyum endise etmeme gerek varmi internetten okuduklarim beni cok korkutuyor ama evdende cikmak istemiyorum

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   6 aydan beri büyüme olmadıysa, halsizlik, ateş ya da başka şikayet eşlik etmiyorsa, boynun arka kısmındaysa bekleyebilir. Bahsettiğim şikayetler varsa pandemi hastanesi olmayan bir hastaneye genel cerrahi ya da dahiliye uzmanına gitmelisiniz. Çünkü başka belirtiler varsa muayene etmeden bir şey söylemek doğu değil.

   • Hocam koltuk altımda bir beze var bastırınca acıyor beni bilgilendirir misiniz lütfen

    • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

     Koltuk altındaki bezeler tıpkı boyun, kasıktaki bezeler gibi önemli olabilir.Yağ bezesi deyip geçilmez. Ağrılı olduğu için iltihaplı lenf bezesi olma ihtimali var. Ama muayene etmeden bir şey demek doğru olmaz. Koltuk altı muayenesi ile beraber meme muayenesi de yapılmalı, El- kolda yara, kesik iltihap varmı bakılmalıdır. Ayrıca boyunda, kasıkta eşlik eden beze varlığı da kontrol edilmelidir. İlk planda ultrasonografi de gerekebilir.

 4. Merhaba hocam benm uzun suredir boynumda bir sislik var 3 yildir falan onceleri biraz daha kucuktu bu aralar surekli elim oraya gidiyor elliyorum birz daha büyüdü her hangi bir agri yok cok fazla yumusakta degil kismen hareketli sizce bu bir yag bezesimi

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Boyundaki kitleler hemen yağ bezesi olarak adlandırılamaz. Çünkü boyunda lenf bezeleri çok fazladır ve bunların bazı durumlarda büyümesi önemli hastalıkların belirtisi olabilir. 3 yıldan beri olması pek fazla kötü hastalık akla getirmez ama yine de muayene etmeden bir şey demek doğru değildir. Bu nedenle bir dahiliye ya da genel cerrahi uzmanı muayene etmelidir.

 5. Gögüsümde sivilce olmuştu sonradan yaraya dönüştürdüm benden kaynaklandı iltihap gelmeye başladı kötü bir hastalık oluşırmu

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Ciltteki yaranın meme kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Benden kaynaklı dediğiniz durum önceden ben (nevüs) vardı o mu yaraya dönüştü anlamadım. Eğer öncesinde siyah bir ben varsa veya geçmeyen bir yara varsa mutlaka muayene olmanız gerekir. Önceden ben yoksa sivilceyi siz oynayıp sıktıysanız enfeksiyon kapmış olabilir. Yine muayene gerekir. Şüpheli bir durum görülürse biyopsi almak gerekecektir. Uzun süren yaralar mutlaka görülüp incelenmelidir.

 6. Alınan yağ bezesi nükseder mi?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Yağ bezesi kapsülü ile alınırsa nüks etme ihtimali daha azdır. Ama nüksetmez diye bir kural yoktur. Tekrarlayabilir.

 7. Hocam tam olarak böbreklerimin üst kısmında derinin hemen altında yağ bezeleri var. bunlar ilk zamanlar çok küçüktü ve gün geçtikçe büyüyorlar.
  Ve iki taraftada var ne yapmam lazim. Teşekkür ederim.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Yağ bezeleri normalde hiç bir zararı olmayan iyi huylu kitlelerdir. büyüyorsa, hareket kısıtlayan bir lokalizasyondaysa almak gerekir. Cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Özellikle büyüme gösteren yağ bezeleri incelemek gerektirebilir.

 8. Hocam göz çevremde yağ bezesi var . yapılan tedaviler iz kalmasına neden olur mu

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Göz etrafındaki yağ birikimi ile yazıda bahsediler lipomlar farklı hastalıklardır. Göz çevresindeki yağ bezeleri milimetrik düzeyde ise tedavi edebiliriz. Fakat biraz geniş alanları kaplıyorsa ameliyat gerektirir. Ameliyatı kapak hastalıkları ile ilgilenen göz hastalığı uzmanı (Oküloplasti uzmanı) ya da plastik cerrahi uzmanı yapabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri