Randevu Al Tedavi Fiyatları

MAKAT HASTALIKLARINDA BESLENME

Kabızlık toplumda çok sık rastlanan günde 1 kez den daha seyrek yada sert, katı dışkılamadır. Kötü beslenme alışkanlıklarıyla ve yaşam tarzıyla direkt ilgilidir.  Kişilerin dışarıda fast food yeme alışkanlıkları arttıkça ve hareketli yaşam şeklini bıraktıkça daha da artmaktadır.

Ne Yemeli

Kabızlık çoğu makat hastalığına davetiye çıkartan bir durumdur. Mesela anal fissür yani makat çatlağı  sert dışkılama sonrası oluşur ve tedavide daha kolay sonuç almak için bu durum mutlaka çözülmelidir.Aynı şekilde tuvalette ıkınma veya uzun kalma sonucunda hemoroidler ve makat sarkması(rektal prolapsus) oluşabilir. Anal hematom da ıkınma sonucunda basınç artışına bağlı cilt altında oluşan kanamadır. Sık rastlanan makat kaşıntısının bir sebebi de makattan oluşan  gaz ve dışkı kaçağıdır.

Makat hastalıklarının tedavisinde kabızlığı ortadan kaldırmak ilaç tedavisiyle,ameliyatla,ameliyatsız iğne tedavileriyle,laserle  tedavi kadar önem taşır.Yumuşak dışkılama sağlayamazsak fissürün iyileşme süreci uzar. Benzer şekilde  ıkınmayı ortadan kaldıramazsak hemoroidi tam olarak tedavi edemeyiz.

Kabız  olmamak için nasıl beslenmeliyiz?

Doğru bir beslenme şekliyle kabızlığı engellersek hem makat hastalıklarından korunmuş oluruz hem de bu hastalıkların biri mevcutsa daha kolay tedavi oluruz.

Doğru beslenme kabız kalmamak için en önemli yoldur.

Kabızlığa iyi gelen gıdalar hangileridir?

Lifden zengin besinler sindirim sırasında tam emilmezler ,barsağa su çekerler,suyu lifler arasında tutarak dışkının yumuşak olmasını sağlarlar.

Bu sayacağımız  besinler ülkemizde çok rahatlıkla ucuz olarak temin edilebilecek  gıdalardır.Bu nedenle önerilere rahatlıkla uyulabilir.

Hangi besinler lifden zengindir?

Sebzeler: Her çeşit sebze bol miktarda yenmelidir. Mesela   pırasa, kabak, ıspanak patlıcan, taze fasulye, bezelye,  lahana, havuç, enginar, biber brokoli, ,kereviz aklıma gelen sebze çeşitleridir.

Salata çeşitleri :Kıvırcık, marul, mor lahana, yeşil soğan, kuru soğan, maydanoz, tere,turp, , dereotu ve her türlü otlardan yapılan salatalar  yemeklerin yanında bol miktarda tüketilmeli.

Bazı tahıl ürünleri: Kepek, çavdar  ve tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe tercih edilmelidir. Pirinç,makarna gibi besinlerinde artık kepeklisi bulunabilmektedir.Süt ve yoğurda karıştırılabilen kepekli ürünler tüketilebilir.

Bakliyatlar: Yeşil mercimekte lif fazla miktarda bulunur.

Lifli meyveler: Her meyve liften zengin değildir.Lifden zengin olanlar erik, incir, kayısı, elma, armut, kivi, ananas. Bu meyvelerin mevsimi değilse tazesi bulunamıyorsa kurusu veya kompostosu tanesiyle birlikte yenilebilir.

Akşamları  yada öğün aralarında kuru kayısı,kuru incir yenebilir.Bu gıdalar kolaylıkla  çalışıyorsanız işyerine ,öğrenciyseniz okula yada gezmeye götürülerek sağlıklı bir  atıştırma yapılabilir.

 Bu besinleri önermemiz bunun dışındaki besinlerin yenmeyeceği veya yasak olduğu anlamına  gelmez. Yanında bol salata veya kepekli ekmek olması  koşuluyla tavuk,balık,et,yumurta da yenilebilir.

Bol su içmek unutulmamalı!

Kabız kalmamak için günde en az 2 litre yani 8-10 su bardağı  su tüketilmelidir. Sıcak mevsimlerde yada fazla efor yapılıp terlendiğinde bu miktar artırılmalıdır.

Su içememenin bahanesi olmamalıdır. Su her yerde bulunabilir. Su içmenin zor geldiğini söyleyen hastalar makat hastalığının daha zor olacağını düşünmeli ve ilaç niyetine kendilerini zorlamalıdırlar.

Oyun ve okul çağındaki çocuklarda ve bebeklerde kabızlık ve makat çatlağı sıktır.En önemli sebebi yetersiz su içmedir.Bu nedenle anneler çocuklarının yeterli  su içmesini sağlamalıdırlar.

Yardımcı besinler:

Bazı bitkisel ilaçlar kabızlık giderilmesinde geçici olarak kullanılabilir.

Bitki çayları yardımcı olabilir.En çok bilineni  sinameki otudur.Fazla uzun süreli ve yüksek miktarda kullanılmamalıdır.

Yulaf özü ekstreleri (U-laugh tozları) besinlere karıştırılarak tüketilebilir,kabızlığı gidermede yardımcı olur.

 

Makat hastalıklarında beslenme ve tuvalet alışkanlıklarıyla ilgili videomuzu izlerseniz tavsiyelerimiz daha akılda kalabilir.

 

Kabızlığı gidermek için başka neler yapabiliriz?

Hareketli bir yaşam ve egzersiz:

Günlük yaşamda ne kadar hareketli olursak barsaklarımızda  o çalışır. Çağımızda hareketsiz yaşam arttığı için kabızlık da giderek artmaktadır. Her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş,karın hareketleri kabızlığın çözülmesinde yardımcı olur.

 

Tuvalet alışkanlığının kazanılması makat hastalıklarından korunmada çok önemlidir.

En rahat olunan zamanda her gün dışkılamak için en fazla 2-3 dakika oturmak tuvalet alışkanlığı kazandırır. Bunun sabah saatlerinde, mümkünse kahvaltıdan sonra olması önerilir. Sabah kahvaltı etmeden  çıkılacaksa 1-2 bardak fazla soğuk olmayan su içip bir miktar egzersiz yapmak da alışkanlık kazanılmasında faydalıdır.

Dışkılamayı ertelemek makat hastalıklarını ve buna bağlı şikayetleri  artıran bir durumdur. Hastalar ağrı olacağını düşünerek dışkılamadan kaçarlar.Ya da tuvalet beğenmeme,titiz davranma ,illaki evde dışkılama yapma alışkanlığı da erteleme sebebi olabilir. Bekletme ve erteleme  sonucunda barsağın son kısmında bekleyen dışkının suyu barsak tarafından emilerek dışkı sertleşir. Sonrasında makattaki mevcut hastalıkların iyileşme süreci gecikir.

Tuvalette gereğinden(2-3 dakika) fazla kalma ıkınmayı artıracağından yanlış bir davranıştır.Ikınma sonucunda anal hematom ve hemoroid oluşumu kolaylaşır.Varsa iyileşmesi gecikir.

Sonuç Olarak Şunu  Unutmayalım:

Tüm bu önerileri dikkate alırsak , beslenme şeklimizi değiştirirsek, hareketli bir yaşama geçersek barsaklarımız düzenli çalışır.Böylece ağrısız, kanamasız dışkılama yaparız. Bunun önemini en iyi fissür ağrısı yada hemoroid kanamasını çekenler bilir.Hatta belki de makattan ameliyat olmaktan kurtuluruz. Tercih sizin tabii.

152 Comments

Add a Comment
 1. Hocam diğer sorularımı boşverin sadece şuan yazdığıma bakın. Tamamen farkli bir soru bu. Bakın nereye gidersem gideyim. Makatimda bir gariplik görünmedi. Ama buna rağmen ağrılarım oldu. Şiddetli ağrılarım genelde adet gününe çok yakın zamanda başlıyor. 2 3 gün hafifliyor sonra adet olunca tekrar başlıyor ki tuvalete gideyim küçük abdestimi yaparken bile makatıma aniden ağrı girer. Tuvaletten sonra 15 dakika falan oturamam. Darbe alırcasına aniden ağrı girer. Gülerken hareket ederken bile makatıma ağrı girer. Nefes alırken bile hafif hafif hissederim. Adet günümün 4 gününde rahatlarım ıkınırken ağrı girmez. Sonra diğer aya aynı şeyler tekrarlanır. Genel cerrahi ve kadın hastalıklarına göründüm ben. Her ikisinde de sonuçlar temiz çıktı. Normal gunlerimde ağrı yok denilecek kadar az ve beni rahatsiz etmiyor. Adet gününe cok yakin zamanda felekat agrilarim oluyor. Lutfen beni güzelce bir aydınlatın. Ben size güvendiğimden bu kadar yazı yazıyorum. LÜTFEN CEVAP BEKLIYORUM…

  1. Aynı soruyu soruyorsunuz. Yazdıklarımı okumuyorsunuz. Özellikle daha önce onlarca kez yazdığım cevaplardan aldığım ‘birkaç tane cerrahın gördüğü halde hastalık bulamadığı benim görmeden,tahmine dayanarak anüste bir hastalık söylemem sizi kandırmaktan ve atmaktan başka bir şey olmaz.’ kısmını okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. Benim bu sitede verdiğim cevaplar tamamen tahmine bağlı olabilecek durumlardır ki bu tahminlerimi de daha önce bir çok kez yazdım.Teşhiste en önemli yol hastayı görmek ve muayene etmektir. Muayene etmeden başka doktorların muayene edip de bulamadığı bir hastalık var diyemem.

 2. Hocam lütfen silmeyin sadecr şu sorunumunla ne yapabilirim onu öğrenmek istiyorum. Ben de strese giriyorum. Hocam gerçekten üzgünüm ama bu durum beni gerçekten huzursuzlandırıyor. Bakın ben neredeyse 5 aydır beslenmemi düzenledim. Bu yazılan her şeye uydum. Tuvalet alışkanlığımı düzelttim. Ama rektoskopiye girdikten sonra eve geldim gece tuvaletimi yaptım daha sonra tuvaletim gelmedi. 2 gün geçti karnım ağrıdı o şekilde bozulup çıktı. Şimdi yine yapamadım bildiğiniz bom boş hiçbir şey yok. Yapamıyorum değil konu. Dışkı gelmiyor. Afedersiniz o rektum tamamen boş… Bu da beni korkuyor belki normaldir bilmiyorum. Ama her gün tuvalete çıkıyordum. En azından dışkı geliyordu çıkaramyıordum. Beslenmemde hiçbir değişiklik olmamasına rağmen son zamanlarda tuvaletim hiç yok denilecek kadar gelmiyor. Dışkı ihtiyacım gelmiyor. Lifli beslenmeme rağmen.

 3. Hocam gerçekten üzgünüm ama bu durum beni gerçekten huzursuzlandırıyor. Bakın ben neredeyse 5 aydır beslenmemi düzenledim. Bu yazılan her şeye uydum. Tuvalet alışkanlığımı düzelttim. Ama rektoskopiye girdikten sonra eve geldim gece tuvaletimi yaptım daha sonra tuvaletim gelmedi. 2 gün geçti karnım ağrıdı o şekilde bozulup çıktı. Şimdi yine yapamadım bildiğiniz bom boş hiçbir şey yok. Yapamıyorum değil konu. Dışkı gelmiyor. Afedersiniz o rektum tamamen boş… Bu da beni korkuyor belki normaldir bilmiyorum. Ama her gün tuvalete çıkıyordum. En azından dışkı geliyordu çıkaramyıordum. Beslenmemde hiçbir değişiklik olmamasına rağmen son zamanlarda tuvaletim hiç yok denilecek kadar gelmiyor.

  1. Daha önce size yazdıklarımı okumanızı öneriyorum

 4. Hocam okuyorum yazdıklarınızı. Rahatsızlık için üzgünüm ama gerçekten korkuyorum. Farkettim ki anüs içinde 2 3 tane kabarcık mevcut bu kabarcıklar sivilce gibi çok kücük. Kabarcıkların biri yırtılmış çok acıyordu bir de yanıyordu telefon yardımı ile baktım. Küçük yırtılma gördüm. Hocam evet doktor değilim ama bunu farketmemek aptallık. O küçük kabarcık daha önce acı vermiyordu. 2 gündür acı vermeye başlamıştı baktığımda yırtıldığını gördüm. Küçük bir yırtık bu arada. Her gittigim doktor bir gariplik görünmüyor diyor ama bu küçük sivilce seklinde ki kabarcıklar nasıl yok olur. Çünku diger kabarcıklar da yırtılır o zaman bu çok garip lütfen cevaplayın…

 5. Hocam rektoskopiye gireli 5 gün falan oldu belki daha fazla o günden beri tubalet isteğim hiç gelmiyor tuvalet duzenim iyiydi benim gece yapabiliyordum beslenmemi falan deiştirmedim ona rağmen şimdi hiç yapamıyorum 3 gün sonra falan karnım ağrıyor ancak o zaman geliyor tuvalet isteğim. Bir terslik olabilir mi? Normal sayıliŕ mi? Bir de bu önemli; her gittigim doktor makatımda bir gariplik göremediğini söylüyordu fakat anal kanalda ağrı oluyordu. Şimdi yeni bir şey çıktı makat anüsün çok az ici dısa yakın yerde 2 tane falan gözle görülmeyecek kadar sivilce gibi bir şey var. Hem acı hem yanma yapıyor bu çok küçük ama gözle gorulmeyecek kadar bu ne olabilir. Bu küçük şey operasyonla alinmaz ama geçmiyorda??

  1. Daha önce size yazdığım gibi rektoskopi yapılması dışkılama düzenini değiştirmez. Beslenmenizin değişmesinden dolayı olabilen sıradan bir durumdur. bağırsaklarda buna sebep olacak bir rahatsızlık olsaydı görülürdü. Zaten işlem de böyle bir hastalık aramak için yapılan bir işlem. Anal kanalın yapısı çok karışıktır. Çoğu cerrahi uzmanı bile bazı lezyonları tanımakta zorlanabilir ki cerrahi eğitimnde proktoloji eğitimi yıllar alır.Aile hekimleri doktor olduğu halde bu bölge anotomisini bilemeyebilir. Siz doktor olmadığınız (eğer değilseniz) için o bölgeyi ta içine kadar tetkik etmeniz bu şekilde korkulara,kendi kendinize teşhis koymanıza neden olur. Belki gördüğünüz şey makatın kendi doğal yapısıdır. Çünkü içeride,anal kanalda pililer yapmış, renkleri değişebilen dokular vardır. Yine daha önce onlarca kez yazdığım gibi (sanırım yazdıklarımı okumuyorsunuz) birkaç tane cerrahın gördüğü halde hastalık bulamadığı benim görmeden,tahmine dayanarak anüste bir hastalık söylemem sizi kandırmaktan ve atmaktan başka bir şey olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018