Makat Hastalıklarında Beslenme Nasıl Olmalı?

MAKAT HASTALIKLARINDA BESLENME

Kabızlık toplumda çok sık rastlanan günde bir kez den daha seyrek yada sert, katı dışkılamadır. Kötü beslenme alışkanlıklarıyla ve yaşam tarzıyla direkt ilgilidir.  Kişilerin dışarıda fast food yeme alışkanlıkları arttıkça ve hareketli yaşam şeklini bıraktıkça daha da artmaktadır.Ne Yemeli

Kabızlık çoğu anal bölge hastalıklarına davetiye çıkartan bir durumdur. Mesela anal fissür yani çatlak  sert dışkılama sonrası oluşur ve tedavide daha kolay sonuç almak için bu durum mutlaka çözülmelidir. Aynı şekilde tuvalette ıkınma veya uzun kalma sonucunda hemoroidler ve makat sarkması (rektal prolapsus) oluşabilir. Anal hematom da ıkınma sonucunda basınç artışına bağlı cilt altında oluşan kanamadır. Sık rastlanan makattaki kaşıntının bir sebebi de makattan olan gaz ve dışkı kaçağıdır.

Anal bölge hastalıklarının tedavisinde kabızlığı ortadan kaldırmak ilaç tedavisiyle, ameliyatla, ameliyatsız iğne tedavileriyle, laserle  tedavi kadar önem taşır. Yumuşak dışkılama sağlayamazsak fissürün iyileşme süreci uzar. Benzer şekilde  ıkınmayı ortadan kaldıramazsak hemoroidi tam olarak tedavi edemeyiz.

Kabız  olmamak için nasıl beslenmeliyiz?

Doğru bir beslenme şekliyle kabızlığı engellersek hem makat hastalıklarından korunmuş oluruz hem de bu hastalıkların biri mevcutsa daha kolay tedavi oluruz.

Doğru beslenme kabız kalmamak için en önemli yoldur.

Kabızlığa iyi gelen gıdalar hangileridir?

Lifden zengin besinler sindirim sırasında tam emilmezler, bağırsağa su çekerler, suyu lifler arasında tutarak dışkının yumuşak olmasını sağlarlar.

Bu sayacağımız  besinler ülkemizde çok rahatlıkla temin edilebilecek  gıdalardır. Bu nedenle önerilere rahatlıkla uyulabilir.

Hangi besinler lifden zengindir?

Sebzeler: Her çeşit sebze bol miktarda yenmelidir. Mesela   pırasa, kabak, ıspanak patlıcan, taze fasulye, bezelye,  lahana, havuç, enginar, biber brokoli, kereviz aklımıza gelen sebze çeşitleridir.

Salata çeşitleri : Kıvırcık, marul, mor lahana, yeşil soğan, kuru soğan, maydanoz, tere, turp, dereotu ve her türlü otlardan yapılan salatalar  yemeklerin yanında bol miktarda tüketilmelidir.

Bazı tahıl ürünleri: Kepek, çavdar  ve tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe tercih edilmelidir. Pirinç, makarna gibi besinlerinde artık kepeklisi bulunabilmektedir.Süt ve yoğurda karıştırılabilen kepekli ürünler tüketilebilir.

Bakliyatlar: Yeşil mercimekte lif fazla miktarda bulunur.

Lifli meyveler: Her meyve liften zengin değildir. Lifden zengin olanlar erik, incir, kayısı, elma, armut, kivi, ananas. Bu meyvelerin mevsimi değilse tazesi bulunamıyorsa kurusu veya kompostosu tanesiyle birlikte yenilebilir.

Akşamları  yada öğün aralarında kuru kayısı, kuru incir yenebilir. Bu gıdalar kolaylıkla  çalışıyorsanız  iş yerine, öğrenciyseniz okula yada gezmeye götürülerek sağlıklı bir  atıştırma yapılabilir.

 Bu besinleri önermemiz bunun dışındaki besinlerin yenmeyeceği veya yasak olduğu anlamına  gelmez. Yanında bol salata veya kepekli ekmek olması  koşuluyla tavuk, balık, et, yumurta da yenilebilir.

Bol su içmek unutulmamalı!

Lifli besinler içerine su çekerek ve  liflerin içinde suyu hapsederek dışkının kıvamının yumuşak olmasını sağlarlar. Bu nedenle de bol su içmek gerekmektedir. Ayrıca içilen su bağırsakta hacim de oluşturarak bağırsağın çalışmasını sağlar. Kabız kalmamak için günde en az 2 litre yani 8-10 su bardağı su tüketilmelidir. Sıcak mevsimlerde yada fazla efor yapılıp terlendiğinde bu miktar artırılmalıdır.

Su içememenin bahanesi olmamalıdır,  her yerde bulunabilir. Su içmenin zor geldiğini söyleyen hastalar makat hastalığının daha zor olacağını düşünmeli ve ilaç niyetine kendilerini zorlamalıdırlar.

Oyun ve okul çağındaki çocuklarda ve bebeklerde kabızlık ve makat çatlağı sıktır. En önemli sebebi yetersiz sıvı alınmasıdır. Bu nedenle anneler çocuklarının yeterli  sıvı almasını  sağlamalıdırlar.

Yardımcı besinler:

Bazı bitkisel ilaçlar kabızlık giderilmesinde geçici olarak kullanılabilir.

Bitki çayları yardımcı olabilir. En çok bilineni  sinameki otudur. Fazla uzun süreli ve yüksek miktarda kullanılmamalıdır.

Yulaflı ürünler bazı besinlere örneğin süte, yoğurda, çorbaya  karıştırılarak tüketilebilir, kabızlığı gidermede yardımcı olur.

(Önemli Not: Şu anda Medical Art da çalışmamaktayım. 0212 5727265, 02125727266, 0542 6210888 numaralı telefonlardan yeni yerime ulaşabilirsiniz.)

Kabızlığı gidermek için başka neler yapabiliriz?

Hareketli bir yaşam ve egzersiz:

Günlük yaşamda ne kadar hareketli olursak bağırsaklarımızda  o çalışır. Çağımızda hareketsiz yaşam arttığı için kabızlık da giderek artmaktadır. Her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş, karın hareketleri kabızlığın çözülmesinde yardımcı olur.

Tuvalet alışkanlığının kazanılması makat hastalıklarından korunmada çok önemlidir.

En rahat olunan zamanda her gün dışkılamak için en fazla 2-3 dakika oturmak tuvalet alışkanlığı kazandırır. Bunun sabah saatlerinde, mümkünse kahvaltıdan sonra olması önerilir. Sabah kahvaltı etmeden  çıkılacaksa 1-2 bardak fazla soğuk olmayan su içip bir miktar egzersiz yapmak da alışkanlık kazanılmasında faydalıdır.

Dışkılamayı ertelemek anal bölge hastalıklarını ve buna bağlı şikayetleri  artıran bir durumdur. Hastalar ağrı olacağını düşünerek dışkılamadan kaçarlar, ertelerler. Ya da tuvalet beğenmeme, titiz davranma, illaki evde dışkılama yapma alışkanlığı da erteleme sebebi olabilir. Bekletme ve erteleme  sonucunda bağırsağın son kısmında bekleyen dışkının suyu barsak tarafından emilerek dışkı sertleşir. Sonrasında makattaki mevcut hastalıkların iyileşme süreci gecikir.

Tuvalette gereğinden (2-3 dakika) fazla kalma ıkınmayı artıracağından yanlış bir davranıştır. Ikınma sonucunda anal hematom ve hemoroid oluşumu kolaylaşır, bu hastalıklar varsa iyileşmesi gecikir.

Sonuç Olarak Şunu  Unutmayalım:

Tüm bu önerileri dikkate alırsak , beslenme şeklimizi değiştirirsek, hareketli bir yaşama geçersek bağırsaklarımız düzenli çalışır. Böylece ağrısız, kanamasız dışkılama yaparız. Bunun önemini en iyi fissür ağrısı yada hemoroid kanamasını çekenler bilir. Hatta belki de makattan ameliyat olmaktan kurtuluruz. Tercih sizin tabii.

212 Comments

Add a Comment
 1. Kolay gelsin seher hanım ben sebze yiyemiyorum et ağırlıklı besleniyorum makatimda yanmalar ve agrilar oluyor onereceginiz bir surup krem varmi yemek duzenim degistiremiyorum tesekkurler

  1. Hayat boyu ilaç kullanmak yerine ne yapıp edip beslenme düzeninizi değiştirmelisiniz. Yiyemediğiniz bir besinin yerine başka lifli dıdalardan alabilirsiniz.örneğin hiç sebze yemeği sevmiyorsanız salata, sabah kahvaltıda taze biber, maydanoz, ya da gün içinde elma,armut,kayısı,hurma gibi lifli meyveler (tazesi,kurusu olabilir), kavrulmamış badem,yeşil mercimek yiyebilirsiniz. su tüketimini artırabilirsiniz.Ayrıca hareketinizi de artırın, yürüyüş yapın. Hiç bir hastaya görmeden ilaç önermem çünkü bu hastanın zararına olabilir. Muayene sonrasında ise ilaçları ancak geçici bir süre için yazıyorum. Hayat boyu kullanmanın hangi ilaç olursa olsun sakıncaları vardır. Kronik kabızlık düzeltilmezse giderek bağırsak uzar,genişler kasları zayıflar, itemez hale gelir. Bu durum durumu daha da vahim hale getirir.

 2. Hocam benim vajinamda enfeksiyon oluştu yanma ve kaşınma oluyordu. Fakat 3 4 gün sonra makatımda da anüs üstü hemen azıcık yanma olmaya başladı simdi. Vajinal enfeksiyonlar makata falan yan etki yapıyor mu onu merak ettim yoksa bu normal sayilabilecek bir şey mi

 3. Hocam benim makatımın iç kısmının sanırım arka tarafı oluyor orada büzüşük bir şey var kabarık böyle fakat büyük değil küçük sevilce gibi. Sanırım o ayda 1 kere çatlıyor. Fakat beni o büzüşük şey rahatsız etmiyor ama boyle hissettim o çatlıyor durmadan olabilir. Önceden var mıydı yok muydu bilmiyorum. O büzüşük şeyle ilgili de gordundugum doktorlar bana bir sey demedi. Anoskop ile falan incelenmişti. Ama her çatladiginda o büzüşük olan çizginin yanı yada uzeri çatlıyor gibi hissediyorum belkide normaldir bilmiyorum ama sırt tarafı makatın içi arka taraf mı oluyor vajinaya dogru giden değil de sirttan inen yerden bahsediyorum. Biraz karışık yazdım…

  1. Eğer makatta oluşan fissür yani çatlak ise ucunda bekçi memeler olabilir. Büzüşük şey diye tariflediğiniz memeler bunlar diye tahmin ediyorum. Fissür rinleştikçe ve süre uzadıkça büyüyebilir. Bu memelerin tedavisi gerekmez. Fissür tedavisi yapılması yeterlidir.

 4. Hocam gaz kaçırma gibi bir sıkıntım var tedavisi var mıdır

  1. Gaz kaçırmanın sebebi önemlidir. Anal travma,doğum sonrası yırtılmalar gibi sebeplerden dolayı kas hasarı varsa tedavisi zordur. Kası zedeleyen fistülde ya da fissür ameliyatı sonrasında gaz kaçağı olabilir. Nadiren anüs ve rektum tümörleri de gaz kaçağı yapabilir. Önce muayene ile tespit uapılmalı, gerekirse anal manometri ile dereceledirilebilir. Anal bölgeye dolgu maddesi uygulama %100 olmasada başarılı olmaktadır.

 5. Kasın kasılmasını hastalar nadiren darlık varmış gibi hissedebilir. Bunun dışında hissedilemez. Anüsün parmak muayenesi ile hissedilir. Yanma makattaki çatlaktan dolayı oluyor. Catlak uzun sürdüğünde ve derinleştiğinde Kasılma başlıyor. Bizim tedaviye karar verirken dikkate aldığımız bir husustur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?