Randevu Al Tedavi Fiyatları

MAKAT HASTALIKLARINDA BESLENME

Kabızlık toplumda çok sık rastlanan günde 1 kez den daha seyrek yada sert, katı dışkılamadır. Kötü beslenme alışkanlıklarıyla ve yaşam tarzıyla direkt ilgilidir.  Kişilerin dışarıda fast food yeme alışkanlıkları arttıkça ve hareketli yaşam şeklini bıraktıkça daha da artmaktadır.

Ne Yemeli

Kabızlık çoğu makat hastalığına davetiye çıkartan bir durumdur. Mesela anal fissür yani makat çatlağı  sert dışkılama sonrası oluşur ve tedavide daha kolay sonuç almak için bu durum mutlaka çözülmelidir.Aynı şekilde tuvalette ıkınma veya uzun kalma sonucunda hemoroidler ve makat sarkması(rektal prolapsus) oluşabilir. Anal hematom da ıkınma sonucunda basınç artışına bağlı cilt altında oluşan kanamadır. Sık rastlanan makat kaşıntısının bir sebebi de makattan oluşan  gaz ve dışkı kaçağıdır.

Makat hastalıklarının tedavisinde kabızlığı ortadan kaldırmak ilaç tedavisiyle,ameliyatla,ameliyatsız iğne tedavileriyle,laserle  tedavi kadar önem taşır.Yumuşak dışkılama sağlayamazsak fissürün iyileşme süreci uzar. Benzer şekilde  ıkınmayı ortadan kaldıramazsak hemoroidi tam olarak tedavi edemeyiz.

Kabız  olmamak için nasıl beslenmeliyiz?

Doğru bir beslenme şekliyle kabızlığı engellersek hem makat hastalıklarından korunmuş oluruz hem de bu hastalıkların biri mevcutsa daha kolay tedavi oluruz.

Doğru beslenme kabız kalmamak için en önemli yoldur.

Kabızlığa iyi gelen gıdalar hangileridir?

Lifden zengin besinler sindirim sırasında tam emilmezler ,barsağa su çekerler,suyu lifler arasında tutarak dışkının yumuşak olmasını sağlarlar.

Bu sayacağımız  besinler ülkemizde çok rahatlıkla ucuz olarak temin edilebilecek  gıdalardır.Bu nedenle önerilere rahatlıkla uyulabilir.

Hangi besinler lifden zengindir?

Sebzeler: Her çeşit sebze bol miktarda yenmelidir. Mesela   pırasa, kabak, ıspanak patlıcan, taze fasulye, bezelye,  lahana, havuç, enginar, biber brokoli, ,kereviz aklıma gelen sebze çeşitleridir.

Salata çeşitleri :Kıvırcık, marul, mor lahana, yeşil soğan, kuru soğan, maydanoz, tere,turp, , dereotu ve her türlü otlardan yapılan salatalar  yemeklerin yanında bol miktarda tüketilmeli.

Bazı tahıl ürünleri: Kepek, çavdar  ve tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe tercih edilmelidir. Pirinç,makarna gibi besinlerinde artık kepeklisi bulunabilmektedir.Süt ve yoğurda karıştırılabilen kepekli ürünler tüketilebilir.

Bakliyatlar: Yeşil mercimekte lif fazla miktarda bulunur.

Lifli meyveler: Her meyve liften zengin değildir.Lifden zengin olanlar erik, incir, kayısı, elma, armut, kivi, ananas. Bu meyvelerin mevsimi değilse tazesi bulunamıyorsa kurusu veya kompostosu tanesiyle birlikte yenilebilir.

Akşamları  yada öğün aralarında kuru kayısı,kuru incir yenebilir.Bu gıdalar kolaylıkla  çalışıyorsanız işyerine ,öğrenciyseniz okula yada gezmeye götürülerek sağlıklı bir  atıştırma yapılabilir.

 Bu besinleri önermemiz bunun dışındaki besinlerin yenmeyeceği veya yasak olduğu anlamına  gelmez. Yanında bol salata veya kepekli ekmek olması  koşuluyla tavuk,balık,et,yumurta da yenilebilir.

Bol su içmek unutulmamalı!

Kabız kalmamak için günde en az 2 litre yani 8-10 su bardağı  su tüketilmelidir. Sıcak mevsimlerde yada fazla efor yapılıp terlendiğinde bu miktar artırılmalıdır.

Su içememenin bahanesi olmamalıdır. Su her yerde bulunabilir. Su içmenin zor geldiğini söyleyen hastalar makat hastalığının daha zor olacağını düşünmeli ve ilaç niyetine kendilerini zorlamalıdırlar.

Oyun ve okul çağındaki çocuklarda ve bebeklerde kabızlık ve makat çatlağı sıktır.En önemli sebebi yetersiz su içmedir.Bu nedenle anneler çocuklarının yeterli  su içmesini sağlamalıdırlar.

Yardımcı besinler:

Bazı bitkisel ilaçlar kabızlık giderilmesinde geçici olarak kullanılabilir.

Bitki çayları yardımcı olabilir.En çok bilineni  sinameki otudur.Fazla uzun süreli ve yüksek miktarda kullanılmamalıdır.

Yulaf özü ekstreleri (U-laugh tozları) besinlere karıştırılarak tüketilebilir,kabızlığı gidermede yardımcı olur.

 

Makat hastalıklarında beslenme ve tuvalet alışkanlıklarıyla ilgili videomuzu izlerseniz tavsiyelerimiz daha akılda kalabilir.

 

Kabızlığı gidermek için başka neler yapabiliriz?

Hareketli bir yaşam ve egzersiz:

Günlük yaşamda ne kadar hareketli olursak barsaklarımızda  o çalışır. Çağımızda hareketsiz yaşam arttığı için kabızlık da giderek artmaktadır. Her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş,karın hareketleri kabızlığın çözülmesinde yardımcı olur.

 

Tuvalet alışkanlığının kazanılması makat hastalıklarından korunmada çok önemlidir.

En rahat olunan zamanda her gün dışkılamak için en fazla 2-3 dakika oturmak tuvalet alışkanlığı kazandırır. Bunun sabah saatlerinde, mümkünse kahvaltıdan sonra olması önerilir. Sabah kahvaltı etmeden  çıkılacaksa 1-2 bardak fazla soğuk olmayan su içip bir miktar egzersiz yapmak da alışkanlık kazanılmasında faydalıdır.

Dışkılamayı ertelemek makat hastalıklarını ve buna bağlı şikayetleri  artıran bir durumdur. Hastalar ağrı olacağını düşünerek dışkılamadan kaçarlar.Ya da tuvalet beğenmeme,titiz davranma ,illaki evde dışkılama yapma alışkanlığı da erteleme sebebi olabilir. Bekletme ve erteleme  sonucunda barsağın son kısmında bekleyen dışkının suyu barsak tarafından emilerek dışkı sertleşir. Sonrasında makattaki mevcut hastalıkların iyileşme süreci gecikir.

Tuvalette gereğinden(2-3 dakika) fazla kalma ıkınmayı artıracağından yanlış bir davranıştır.Ikınma sonucunda anal hematom ve hemoroid oluşumu kolaylaşır.Varsa iyileşmesi gecikir.

Sonuç Olarak Şunu  Unutmayalım:

Tüm bu önerileri dikkate alırsak , beslenme şeklimizi değiştirirsek, hareketli bir yaşama geçersek barsaklarımız düzenli çalışır.Böylece ağrısız, kanamasız dışkılama yaparız. Bunun önemini en iyi fissür ağrısı yada hemoroid kanamasını çekenler bilir.Hatta belki de makattan ameliyat olmaktan kurtuluruz. Tercih sizin tabii.

114 Comments

Add a Comment
 1. Hocam yazdığım sorulara cevap alabilir miyim aynı şeyleri yazmadım tamamen farklı sorular 🙂

 2. Hocam ben de önceden çatlak vardı çatlak geçti. Son gittiğim doktorlar çatlak göremediğini söyledi. Fakat ben son 2 aydır tuvalet alışkanlığımı düzeltemiyorum. O dışkıyı bir türlü çıkaramıyorum bayağı ıkınmamla bile çıkmıyor. En son bağırsağım garip garip sesler çıkarıyor dışkıyı o zaman çıkarabiliyorum. Beslenme düzenimi düzelttim. Faydasız yiyecekleri hayatımdan tamamen çıkarttım. Hareketliyim de. Gasteoroloji bölümüne göründüm. Rektoskopi yapıldı. Sonuçlarım normal çıktı. Fakat ben beslenmeme dikkat etmeme rağmen hala dışkıyı çıkarmakta zorlanıyorum. Oysa hemen ucunda fakat ne kadar ıkınırsam ıkanayım dışkı çıkmıyor. Şurup kullanarak çıakrtıyorum daha sonra fakat şurubun fazlasıda zararmış. Hem beslenmeme dikkat ediyorum hem hareketliyim yürüyüş yapıyorum neden hala bir düzelme yok. Gateroloji bölümünde sonuçlarım normal çıkıyor. Böyle tuvaletimi yapamayınca iyileşen çatlak tekrarlıyacak diye korkuyorum..

 3. Hocam ben demiştim ya size Dr adil’in asistanı beni gazi hastanesi proktoloji bölümüne yönlendirdi diye. Ben orayı aradım bana ilk başta şöyle dediler; İlk önce genel cerrahinin görmesi gerekiyor daha sonra proktolojiye gerek duyursa o sevk eder dedi. Şu an dolu cuma arayın dediler. Daha sonra ki aramamızda da proktoloji diye bir bölümümüz yok genel cerrahi var dediler. Anlamadım ben. Adil hocanın asistanigazi hastanesi proktoloji bölümünde testler yaptırmalısınız dedi fakat orası öyle bir bölümümüz yok deyip genel cerrahiye verdi rendevuyu. Orası da testler yapar mı? Kafam karıştı. Bilginiz varsa bilgilendirir misiniz

 4. Hocam ben de önceden çatlak vardı çatlak geçti. Son gittiğim doktorlar çatlak gööremediğini söyledi. Fakat ben son 2 aydır tuvalet alışkanlığımı düzeltemiyorum. O dışkıyı bir türlü çıkaramıyorum bayağı ıkınmamla bile çıkmıyor. En son bağırsağım garip garip sesler çıkarıyor dışkıyı o zaman çıkarabiliyorum. Beslenme düzenimi düzelttim. Faydasız yiyecekleri hayatımdan tamamen çıkarttım. Hareketliyim de. Gasteoroloji bölümüne göründüm. Rektoskopi yapıldı. Sonuçlarım normal çıktı. Fakat ben beslenmeme dikkat etmeme rağmen hala dışkıyı çıkarmakta zorlanıyorum. Oysa hemen ucunda fakat ne kadar ıkınırsam ıkanayım dışkı çıkmıyor. Şurup kullanarak çıakrtıyorum daha sonra fakat şurubun fazlasıda zararmış. Hem beslenmeme dikkat ediyorum hem hareketliyim yürüyüş yapıyorum neden hala bir düzelme yok. Gateroloji bölümünde sonuçlarım normal çıkıyor. Böyle tuvaletimi yapamayınca iyileşen çatlak tekrarlıyacak diye korkuyorum.

 5. Yine mi sen demişsinizdir büyük ihtimal. Üzgünüm. Ben Dr Ail Altınsoy’a gidecektim whatsapp’dan asistanı bana şikayetiniz nedir hocama ileteyim yazdı. Şikayetlerimi yazdım. Asistanı beni gazi hastanesi proktoloji bölümüne anal bölge testi için yönlendirdi. oradaki doktorlara gidin dedi. Anlayamadım neden böyle bir şey yaptğını. Biz testleri yapamıyoruz dedi.Özel daha iyi diye biliyorum. Bunu neden size yazdım belki bilginiz vardır. Bilgilendirir misiniz?

  1. ‘Yine mi sen’ şeklinde asla düşünmem. Muayene etmeden şikayetlerinize daha fazla yardımcı olamayacağımı belirtiyorum yalnızca. Asistanları Dr.Adil Bey’le konuşup size yazmışlardır. Sizin durumunuzu o daha iyi bildiği için bazı testler gerekliliğini belirtmiş. Ankara’da da bizim gibi anüs için gerekli testler yok,zaten bu testler İstanbul’da bile 1-2 devlet hastanesi ve üniversite dışında hiç bir özel kuruluşta yok.Her test her muayenehanede,her klinikte olmak zorunda değil. Anal testler gerektiğinde (anal manometri,MR vs. gibi testler) güvendiğimiz yerlere gönderiyoruz. Bizde de çoğu muayenehanede,poliklinikte olmayan anoskop muayenesi var . Bence siz yönlendirdiği yere gidip testlerinizi yaptırın.

 6. merhaba hocam bende hemoroid var disarda 3 tane meme var ve suretli agri yapiyor daha once dr gttim ozaman hamileydim pek bisi yapamadilar sonra zamanla gecti üstenden 7 yil gecti budefa 2inci hamileligimde cikti simdi daha beter her tuvalete ciktigimda aglaya aglaya cikiyorm ve 6 7 saat doklarcasina muthis bi agrim oluyor bebegim 7 aylik napabilirm bana yardimci olurmusunuz ilac yada tedavisi nsl olur emziren annelerin smdiden tesekkur ederim

  1. Gebelikte kabızlık ve buna bağlı olarak hemoroid,fissür gibi makat hastalıkları sık görülür. Genellikle geçicidir,ilaç tedavisine cevap verebilir. Memelee muhtemelen eski fissürlere bağlı olarak gelişen bekçi memelerdir, acil tedavi gerektirmez. Öncelikle kabızlığınız varsa onu çözmelisiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek dışkılamayı kolaylaştırmalısınız. Bol sebze,salata,lifli meyveler, baklagiller ve bol su tüketmelisiniz. Hareketinizi mümkün olduğunca artırmalısınız. Dışkınız gelince ertelemeyin. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun ve anüsün hafif içine doğru vazelinli pomat sürün. Geçmezse kesin teşhis, ilaç tedavisi ya da herhangi bir müdahale (botoks,ameliyat gibi) gerekip gerekmediğinin tespiti için muayene olmalısınız.

 7. ŞU SORUMU SİLMEYİN CEVAPLAYIN LÜTFEN HOCAM YALVARIRIM DÜŞÜNCELERİNİZİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM. OKUYUP GÜZELCE CEVAPLARSANIZ ÇOK MUTLU OLACAĞIM. LÜTFEN. HOCAM LÜTFEN BU SON SORUM OKUYUP BANA DÜŞÜNCELERİNİZİ SÖYLER MİSİNİZ? DÜŞÜNCELERİNİZ ÜZERİNDEN GİDECEĞİM. DR ADİL ALTINSOYA. SIKINTILARIM ÇOK UZUN UZUN ANLATMAKTAN DA ÇEKİNİYORUM. SİLMEYİN CEVAPLAYIN LÜTFEN (Ne yaptıysam eski halime dönemedim. Bu hastalığa ilk yakalandığımdan ve neler olduğundan o süreci anlatmak istiyorum. LÜTFEN HOCAM OKUYUN)
  İlk 4 ay önce ben doktora şu şikayetle gittim. ”Ayda bir kere tuvaletten sonra nefes alırken, gülerken, haraket ederken karnımdan ağrı başlayıp birden makatıma kramp şeklinde gidiyordu” dedim doktora. Doktor kontrol etti makatımı ve çatlak dedi krem fitil yazdı gönderi. 1 ay kullandım. İlaçları kullanırken eskisinden daha da kötü oldum. Zonklamalar falan başlamıştı. Geçmedi tekrar gittim. Bu seferde başka bir doktor bana sadece çatlak değil ayrıca hemoroid basurda var dedi. Hap yazdı DAFLON gönderdi. 1 ay kullandım geçmedi. Bu şekilde neredeyse 7 doktor değiştirdim. En son gittiğim doktorlar bana bende çatlak ve iç hemoroid göremediğini söylediler. Çatlak geçmiş olabilir diye düşünüyrum. Fakat ıkındığımda dışarı çıkan bir şişlik var ıkınmayı bırakınca şişlik içeri giriyor tuhaftırki şişliğin azıcığı perine bölgesine gidiyor bunu farkettim. Oturduğum zamanlarda anüsümde kabalık tuhaf birşeyler hissediyorum. Kontrol ediyorum oturduğumda dışa çıkan bir şişlik yok. O zaman ne hissediyorum? Bazen anüsümün sadece sol tarafında ağrı oluyor bu da garip. Sol tarafta her hangi bir kaşınma, yanma veya şişlik yok. Sadece bazen neden sol tarafa ağrı giriyor. Bazen 1-2 saatlik hafif yürüyüşten sonra oturduğumda anal kanalıma tamamen yoğun hafif ağrı yayılıyor. Ikındığımda kuyruk sokumuma kadar ağrı giriyor. Cam kesiği benzeri gibi değil. (Kıl dönmesi için kontrole gittim bu arada kıl dönmesi yok dedi) Bir diğer sorunum ise anüsümün içinde gözle görülemeyecek kadar elle hissedilecek kadar ufak büzüşük bir çizgi var anüsün dışına yakın biraz bu ağrı yapmıyor.. Bir de adet olduğum zaman kasıklarıma ağrı girirken aynı zamanda aynı anda makatıma da ağrı giriyor. Adet zamanımda makatım daha yoğum ağrı oluyor. Ben bir 10 gün sonra Dr Adil Altınsoya gideceğim. Fakat sizden de anlattıklarıma bir şeyler yazmanızı rica ediyorum. Tuhaf tuhaf şeyler hissediyorum. Hastalığım diğer insanlarda olduğu gibi değil sanki. Lütfen benimle düşüncelerinizi paylaşıp azda olsa rahatlamama yardımcı olun.

  1. Size daha önce defalarca yazdım,rahatlamadınız. Kendinizin de belirttiği gibi 7 doktor görmüş,muayene etmiş ve sizi rahatlatamamış. önceden gittiğiniz Dr.Adil Altınsoy tanıdığım iyi bir cerrahtır. 15-20 günden beri muayeneye gideceğinizi söylüyorsunuz. Aslında bir an önce gidip muayene olup sorularınızı doktorunuza sormanız sizi daha çok rahatlatacaktır. Tüm hastalara yaptığım yorumlarda görebileceğiniz gibi olabilecek şeyleri belirtip muayene olmalarını önermektir. Size de defalarca olasılıkları yazdım ve tekrar muayene önerdim. Benim görmeden vereceğim cevaplar sizi rahatlatamaz. Ben burada doktorluk yapmaya çalışıyorum. Falcılık ya da umut tacirliği değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018