Randevu Al Tedavi Fiyatları

MAKAT HASTALIKLARINDA BESLENME

Kabızlık toplumda çok sık rastlanan günde 1 kez den daha seyrek yada sert, katı dışkılamadır. Kötü beslenme alışkanlıklarıyla ve yaşam tarzıyla direkt ilgilidir.  Kişilerin dışarıda fast food yeme alışkanlıkları arttıkça ve hareketli yaşam şeklini bıraktıkça daha da artmaktadır.

Ne Yemeli

Kabızlık çoğu anal bölge hastalıklarına davetiye çıkartan bir durumdur. Mesela anal fissür yani çatlak  sert dışkılama sonrası oluşur ve tedavide daha kolay sonuç almak için bu durum mutlaka çözülmelidir. Aynı şekilde tuvalette ıkınma veya uzun kalma sonucunda hemoroidler ve makat sarkması (rektal prolapsus) oluşabilir. Anal hematom da ıkınma sonucunda basınç artışına bağlı cilt altında oluşan kanamadır. Sık rastlanan makattaki kaşıntının bir sebebi de makattan olan gaz ve dışkı kaçağıdır.

Anal bölge hastalıklarının tedavisinde kabızlığı ortadan kaldırmak ilaç tedavisiyle, ameliyatla, ameliyatsız iğne tedavileriyle, laserle  tedavi kadar önem taşır. Yumuşak dışkılama sağlayamazsak fissürün iyileşme süreci uzar. Benzer şekilde  ıkınmayı ortadan kaldıramazsak hemoroidi tam olarak tedavi edemeyiz.

Kabız  olmamak için nasıl beslenmeliyiz?

Doğru bir beslenme şekliyle kabızlığı engellersek hem makat hastalıklarından korunmuş oluruz hem de bu hastalıkların biri mevcutsa daha kolay tedavi oluruz.

Doğru beslenme kabız kalmamak için en önemli yoldur.

 

(Önemli Not: Şu anda Medical Art da çalışmamaktayım. 0212 5727265, 02125727266, 0542 6210888 numaralı telefonlardan yeni yerime ulaşabilirsiniz.)

 

Kabızlığa iyi gelen gıdalar hangileridir?

Lifden zengin besinler sindirim sırasında tam emilmezler, bağırsağa su çekerler,suyu lifler arasında tutarak dışkının yumuşak olmasını sağlarlar.

Bu sayacağımız  besinler ülkemizde çok rahatlıkla temin edilebilecek  gıdalardır. Bu nedenle önerilere rahatlıkla uyulabilir.

Hangi besinler lifden zengindir?

Sebzeler: Her çeşit sebze bol miktarda yenmelidir. Mesela   pırasa, kabak, ıspanak patlıcan, taze fasulye, bezelye,  lahana, havuç, enginar, biber brokoli, ,kereviz aklımıza gelen sebze çeşitleridir.

Salata çeşitleri : Kıvırcık, marul, mor lahana, yeşil soğan, kuru soğan, maydanoz, tere,turp, , dereotu ve her türlü otlardan yapılan salatalar  yemeklerin yanında bol miktarda tüketilmelidir.

Bazı tahıl ürünleri: Kepek, çavdar  ve tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe tercih edilmelidir. Pirinç, makarna gibi besinlerinde artık kepeklisi bulunabilmektedir.Süt ve yoğurda karıştırılabilen kepekli ürünler tüketilebilir.

Bakliyatlar: Yeşil mercimekte lif fazla miktarda bulunur.

Lifli meyveler: Her meyve liften zengin değildir.Lifden zengin olanlar erik, incir, kayısı, elma, armut, kivi, ananas. Bu meyvelerin mevsimi değilse tazesi bulunamıyorsa kurusu veya kompostosu tanesiyle birlikte yenilebilir.

Akşamları  yada öğün aralarında kuru kayısı, kuru incir yenebilir. Bu gıdalar kolaylıkla  çalışıyorsanız  iş yerine, öğrenciyseniz okula yada gezmeye götürülerek sağlıklı bir  atıştırma yapılabilir.

 Bu besinleri önermemiz bunun dışındaki besinlerin yenmeyeceği veya yasak olduğu anlamına  gelmez. Yanında bol salata veya kepekli ekmek olması  koşuluyla tavuk, balık, et, yumurta da yenilebilir.

Bol su içmek unutulmamalı!

Kabız kalmamak için günde en az 2 litre yani 8-10 su bardağı su tüketilmelidir. Sıcak mevsimlerde yada fazla efor yapılıp terlendiğinde bu miktar artırılmalıdır.

Su içememenin bahanesi olmamalıdır,  her yerde bulunabilir. Su içmenin zor geldiğini söyleyen hastalar makat hastalığının daha zor olacağını düşünmeli ve ilaç niyetine kendilerini zorlamalıdırlar.

Oyun ve okul çağındaki çocuklarda ve bebeklerde kabızlık ve makat çatlağı sıktır. En önemli sebebi yetersiz sıvı alınmasıdır. Bu nedenle anneler çocuklarının yeterli  sıvı almasını  sağlamalıdırlar.

Yardımcı besinler:

Bazı bitkisel ilaçlar kabızlık giderilmesinde geçici olarak kullanılabilir.

Bitki çayları yardımcı olabilir. En çok bilineni  sinameki otudur. Fazla uzun süreli ve yüksek miktarda kullanılmamalıdır.

Yulaflı ürünler bazı besinlere örneğin süte, yoğurda, çorbaya  karıştırılarak tüketilebilir, kabızlığı gidermede yardımcı olur.

(Önemli Not: Şu anda Medical Art da çalışmamaktayım. 0212 5727265, 02125727266, 0542 6210888 numaralı telefonlardan yeni yerime ulaşabilirsiniz.)

 

Kabızlığı gidermek için başka neler yapabiliriz?

Hareketli bir yaşam ve egzersiz:

Günlük yaşamda ne kadar hareketli olursak barsaklarımızda  o çalışır. Çağımızda hareketsiz yaşam arttığı için kabızlık da giderek artmaktadır. Her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş,karın hareketleri kabızlığın çözülmesinde yardımcı olur.

Tuvalet alışkanlığının kazanılması makat hastalıklarından korunmada çok önemlidir.

En rahat olunan zamanda her gün dışkılamak için en fazla 2-3 dakika oturmak tuvalet alışkanlığı kazandırır. Bunun sabah saatlerinde, mümkünse kahvaltıdan sonra olması önerilir. Sabah kahvaltı etmeden  çıkılacaksa 1-2 bardak fazla soğuk olmayan su içip bir miktar egzersiz yapmak da alışkanlık kazanılmasında faydalıdır.

Dışkılamayı ertelemek anal bölge hastalıklarını ve buna bağlı şikayetleri  artıran bir durumdur. Hastalar ağrı olacağını düşünerek dışkılamadan kaçarlar,ertelerler. Ya da tuvalet beğenmeme, titiz davranma, illaki evde dışkılama yapma alışkanlığı da erteleme sebebi olabilir. Bekletme ve erteleme  sonucunda bağırsağın son kısmında bekleyen dışkının suyu barsak tarafından emilerek dışkı sertleşir. Sonrasında makattaki mevcut hastalıkların iyileşme süreci gecikir.

Tuvalette gereğinden (2-3 dakika) fazla kalma ıkınmayı artıracağından yanlış bir davranıştır. Ikınma sonucunda anal hematom ve hemoroid oluşumu kolaylaşır, bu hastalıklar varsa iyileşmesi gecikir.

Sonuç Olarak Şunu  Unutmayalım:

Tüm bu önerileri dikkate alırsak , beslenme şeklimizi değiştirirsek, hareketli bir yaşama geçersek barsaklarımız düzenli çalışır.Böylece ağrısız, kanamasız dışkılama yaparız. Bunun önemini en iyi fissür ağrısı yada hemoroid kanamasını çekenler bilir. Hatta belki de makattan ameliyat olmaktan kurtuluruz. Tercih sizin tabii.

170 Comments

Add a Comment
  1. Hocam benim arada sırada makatımda ağrı oluyor. Genelde adet dönemlerimde şiddetleniyor. Ve sonuçlar sürekli temiz çıkıyor. Anlıyacağınız bir gariplik görünmüyor. Şu anda hiçbir şeyim yokken durduk yere makatıma darbe alırcasına kramp giriyor aniden. Tam üstüne oturken sürekli ağrıyor. Yanma vs değil. Ani ağrı. Fakat bir gariplik görünmüyormuş makatımda. Bu agrı neden o zaman.

  2. Hocam makatımın dışında şişlik var adil altınsoy önemsiz demişti aylar önce. Aynı şekilde duruyor o sislik. Fakat o şişliğe dokununca pecete falan deyerken hafif bir ağrı yanma oluyor yanılmıyorsam hemoroid durmadan ağrı yapıyormuş değil mi? Ağrının kaynağı başka bir sey midir? Bir de anüsden uzak köşelerde falan ağrı oluyor fakat anüsden uzak o kalça yanaklarının ici diyebilirim oralarda otururken ağrı oluşuyor.

    1. Anüste ağrı yapan hastalıklar ve şişlik dışarıdaysa direkt muayene ile, içeridekiler parmak muayenesi (rektal tuşe) ve anoskop muayenesi ile tespit edilir. Dışarıdaki memelerin çoğu cilt pilileri (hastalık değil) ya da müdahale gerektirmeyecek ölçüde dış hemoroidlerdir. Zaman zaman bu memelerin üzerinde ağrı yapan kabızlık,ıkınma ve sert dışkılamaya bağlı minik hematomlar ve yüzeysel fissür- ragatlar olabilir. Dr.Adil Bey ağrı yapacak başka bir durum olsa görürdü ve gerekirse müdahale ederdi. Dr.Adil Bey de anoskop muayenesini rutin her hastaya yapan (çok az cerrahın rutininde bu muayene var) ve makat hastalıklarında deneyimli bir doktordur.

  3. HOCAM SÜREKLİ ISHAL SORUNU YAŞIYORUM NE YAPMALIYIM ?

    1. Uzun süreli ishal bağırsaklarda iltihabi bir durumdan ileri gelebilir.Gastroenteroloji uzmanına muayene ve gerek görürse (büyük ihtimalle gerekecektir) kolonoskopi yapılmalıdır.

  4. Yorumlarımda dikkat ettiyseniz hiç kesin teşhis koymuyorum ve ilaç önermiyorum. Anüs hastalıklarında hiç bir bilgi hatta tetkik teşhiste muayenenin yerini alamaz,muayene esastır. elimden geldiğince basit öneriler vermeye çalışıyorum.
    Sizin şikayetleriniz barsak içinde ,anüsün hemen içinde ödem, yara,iltihabi bağırsak hastalığı veya iç hemoroid gibi durumlardan dolayı olabilir. bölgedeki ödem ve yanmanız ise yine hemoroid veya fissür gibi durumlardan olabilir. 1 sefer kabız olmamak hemen geçeceği anlamına gelmez. Kabız olmamanız iyi bir şey. Dışkılama öncesinde sıccak suya oturun,ve anüsün hafif içine doğru vazelinli krem sürün. Yukarıda saydığım olabilecek hastalıkların varlığı açısından muayene olmanız gerekir. Muayenede anoskopla içeriye bakılabilirse anüsün içi de değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018