Sebase Kist (Yağ Kisti) Tedavisi

SEBASE KİST (YAĞ KİSTİ)TEDAVİSİ

Sebase kist nedir?

Kist genel anlamda içi sıvı dolu olan etrafı zarla çevrili kesec.niklerdir. Epidermoid kistler yani kist sebase derinin oldukça yaygın görülen lezyonlarıdır. Halk arasında yağ kistleri olarak da bilinir. Kistin etrafında bir zar vardır ve içeriği koyu kıvamlı, yağlı,kötü kokulu sıvıdan ibarettir.

Hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Cildin iyi huylu yumrularıdır. Çok çok nadir olarak kötü huylu olabilmektedir. Çok yavaş büyürler .

 

Yağ Kisti Neden Olur?

Saç ve cildi kaplayan yağı ciltteki bazı bezler salgılar. Ciltteki yağa sebum adı verilir. Sebum yağ bezlerinden kanallarla cilt yüzeyine gelir.Bu kanalların tıkanması sonucu kistler oluşur. Tıkanmalar akne (sivilce), ameliyat yarası, küçük bir çizik ya da ezilme gibi travmalarla oluşur. Travma kist sebase oluşmadan aylar yıllar önce bile oluşmuş olabilir. Kist çok yavaş büyüdüğünden travma olduğunda hemen farkedilmez.

Bazı sebase kistler doğumdan itibaren de bulunabilir.

Gardner Sendromunda ,bazal hücrelerden oluşan nevüslerden kistler oluşabilir.

 

Kist Sebasenin Belirtileri:

 • Dokunulunca yumuşak kıvamlıdır. Yağ bezesine göre nisbeten hafif sertir.
 • Dokunulduğunda hafifçe hareketlidir
 • Cilt altında,yuvarlak,küre ya da misket şeklindedir.
 • Tek bir tane olabileceği gibi tüm vücutta ya da bir bölgede çok sayıda olabilir.
 • Ciltte kızarıklık,ödem enfeksiyon eklendiğinde görülür.

Her şişlik yağ kisti zannedilmemelidir. Saçlı deride sert kitleler kemiğe ait bir şişlik ya da yapısal bozukluk olabilir. Boyundaki şişlikte  lenf bezesi ile yağ kisti karıştırılabilir. Bu şekilde şüphe olduğu durumlarda tetkik yapılmalıdır.

Yağ kisti ağrı yapar mı? Epidermoid kistler çoğunlukla ağrı yapmazlar. Bazı büyük kistler yaptıkları basınç nedeniyle ağrı yapabilir. Enfeksiyon olduğunda kisr sebaseler ağrılıdırlar.

Yağ kistlerinin en sık bulunduğu yerler:  

 • Saçlı deri,
 • Yüz bölgesi,
 • Sırt,
 • Boyun

Bulunduğu yerlerin görünen yerler olması dolayısıyla erkenden fark edilebilir. Görüntü olarak rahatsızlık verebilir. Özellikle yüzdeki sebase kistler dikkat çektiği için çirkin görülebilir. Saçlı deridekiler tarama sırasında rahatsızlık verir, saçlar kısa kesilirse görüntü olarak rahatsız eder.

Epidermal kistler zararlı mı?

5 cm. den büyük yağ kistinde kötü huylu olma ihtimali vardır. Yine çıkarıldığı yerde kısa sürede tekrarlarsa şüphelenilmelidir

Yağ kisti iltihaplanırsa , apseleşirse  üzerinde kızarma, zonklama tarzında ağrı olur. Ağrı ciddi rahatsızlık verir. Küçük bir müdahaleyle boşaltmak gerekir. Peki yağ kisti patlatılır mı? Hastaların çoğunluğunun yaptığı bir hatadır. Bu kistleri patlatmaya çalışmak itihaplanmasına sebep olabilir.

Kist Sebasenin Tanınması

Yağ kistleri muayenede oldukça kolay tanınabilir. Kistin görüntüsü muayenede değişiklik gösteriyorsa olası bir kanser şüphesiyle bazı testler istenebilir. Ameliyatla çıkarılacaksa da bu testleri yapmak faydalı olabilir.

Kist sebase tanısında kullanılan testler:En yaygın kullanılan test ultrasondur. Büyük kistlerde, farklı yerde bulunan kistlerde,kanser şüphesi olanlarda Bilgisayarlı Tomografi çektirmek gerekebilir. Alınan kistlerde şüphe görülürse patolojiye gönderilmelidir. Bu şüphe çıkarmadan önce oluşursa punch biyopsi denilen küçük doku parçaları alınmalıdır.

Saçlı deride olan bazı kitleler kist sebase zannedilebilir. Kitle sert ise kemiğe ait bir patoloji olabilir. Bu nedenle kafa grafisi çektirmek gerekebilir.

Yağ kistinin iltihaplanması

Hiçbir zararı olmayan hatta çoğu zaman fark edilmeyen yağ kistleri iltihaplanınca sıkıntı yaratırlar. Kapsülden bir şekilde kist içine giren mikroorganizmalar (mikroplar) kisti iltihaplandırırlar. Bu durumda ağrı oluşur. İltihap apseye dönerse ağrı artar. Kistin üzeri kızarıktır, sıcaktır. Antibiyotik tedavisi ve soğuk uygulama verilir. Enfeksiyon geçmezse iltihap boşaltılmalıdır. İltihap boşaltılıp geçtikten sonra tekrarlama olasılığı % 100 dür. Çünkü kist tedavi edilmemiştir, kapsülü çıkarılmamıştır. Yalnızca apse ve iltihap tedavisi yapılmıştır. Enfeksiyon tekrarladığında kist etrafında bağ dokusu yapışıklıkları olacağından sonraki cerrahi müdahale güçleşir ve iz bırakma ihtimali artar. Bu nedenle kist sebaseler büyümeden ve iltihaplanmadan çıkarmak en uygun davranıştır.

Sebase Kist (Yaş kisti) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi gerekliliği genellikle estetik amaçlıdır. Ciddi sağlık sorunu oluşturmadığından görsel sorunlardan dolayı çıkarılması istenir. Tedavide beklenti önemlidir. Görsel olarak çirkin olduğundan kist istenmezken kötü bir yara izine mahkum kalınabilir.

Cerrahi Tedavi (Sebase Kistin Ameliyatla Tedavisi)

Yağ kistlerinin en iyi tedavisi cerrahi olarak kistin tamamını çıkarmaktır. Estetik amaçlı olduğundan mümkün olduğu kadar küçük kesi yapılmalıdır. Ayrıca cilt kıvrımlarına uygun olacak şekilde paralel kesi yapılmalıdır. Küçük de olsa yara izi oluşur. Hastalar kisti istemedikleri gibi yara izini de istemezler. Ancak tam olarak çıkarılacaksa yara izi mutlaka oluşur.

Cerrahi yöntemle kistin tamamen alınması durumunda nüks oranı çok azdır. Yara izi olmaması için diğer yöntemler tercih edilirse de tekrarlama ihtimali de göze alınmalıdır, çok büyük oranda tekrarlayacaktır.

Her cerrahi yara gibi ameliyat yerinin enfeksiyonu, dikişin açılması gibi komplikasyonlar olabilir. Yara uzunluğu çok büyük olmadığından ciddi bir sorun teşkil etmez. Antibiyotiklerle, enfeksiyonun boşaltılması gibi işlemlerle tedavi edilebilir. Enfeksiyon oluşursa yara izi daha bariz olacaktır.

Kafadaki yağ kistinin tedavisi için hangi bölüme gidilmelidir? Gerek apse boşaltılması, gerekse ameliyatla tedavi için  genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

İğne ile boşaltma:

Kesin bir tedavi değildir. Çıkarılması uygun olmayan  ve yara izi istenmeyen bölgelerde uygulanabilir. Kistin içerisinin boşaltılması demektir. Çoğu zaman kistin içindeki sıvı koyu kıvamlı yağ olduğundan enjektöre çekilemez ve  işlem başarısız olur. İşlem başarılı olsa bile kapsül (kistin zarı) yerinde kaldığından tekrarlama ihtimali çok yüksektir.

Mini Eksizyon:

Kist üzerinden çok minik kesi ile ,istenirse laserle kist içerisi boşaltılır. 1 ay sonra kistin zarı alınır. Cerrahi yönteme göre biraz daha küçük bir kesi olacağından tercih sebebi olabilir. Ama pratikte fazla kullanılan bir yöntem değildir.

Kafada (Saçlı Deride ve Yüzde) Yağ Kisti Tedavisi:

Kafa (saçlı deri)  yağ kistlerinin en sık görüldüğü bölgelerdendir. En uygun tedavi cerrahi olarak tamamen kistin çıkarılmasıdır. Genellikle kistten daha küçük bir kesi ile çıkarılabilir Kist kapsülü ile çıkarılmalıdır. Yoksa tekrarlama ihtimali yüksektir.

Saçlı deriden yağ kisti çıkarılırken saçı tıraş etmek gerekir mi? Cerrahın tecrübe ve alışkanlığına göre değişmekle birlikte saçı tıraş etmek gerekmez. Geçmiş yıllarda kistin 2 cm etrafı da dahil tıraş edilirdi ,böylece çok dikkat çeken bir görünüm oluşurdu.  Dikkatli bir şekilde kesilecek alan açılırsa sorun teşkil etmez. Böylece ameliyat sonrasında dikiş saçların arasında kaldığından dikkat çeken bir görüntü oluşturmaz. Pansumanla ,gaz bezi ile kapatmak da gerekmez. Kapatılırsa da çirkin bir görüntü oluşur.

Saçlı derinin kan dolaşımı çok iyidir. Bu nedenle enfeksiyon oranı çok düşüktür.

Ameliyattan sonra günlerce yıkanmama gibi yanlış bir uygulama vardır. Ameliyattan 1 gün sonra yıkanılabilir. Günlük yaşama dönebilir.

Yağ kisti hakkında merak edilenler:

Kafadaki yağ kistleri tekrarlar mı? Eğer tam olarak kapsülü ile birlikte çıkarıldıysa aynı yerde tekrarlama oranı çok düşüktür. Kapsülün çıkarılamadığı durumlarda tekrarlayabilir. Çıkarılan kistin yakınlarında yeni kistler oluşabilir. Yeni oluşan kist zaten ameliyat olmasa da çıkacaktır. Çoğu zaman nüks etti zannedilir ama oluşan kitle yeni bir kisttir.

Yüz Bölgesinde Kist Sebase Olur mu?

Kafa denince genellikle saçlı deri akla gelse de yüz bölgesinde de azımsanmayacak oranda bulunur. Yüz görülen bir alan olduğundan iz kalma ya da kalacak olan izin fark edilmesi daha fazladır. Uygun olduğu durumlarda  ağız içinden alınabilir. Bu durumlarda oluşan iz ağız içinde kaldığından farkedilmez.

Sakal, bıyık gibi bölgelerdeki yağ kisti çıkarıldığında dikiş izi boyunda kıl çıkmaz. Dolayısıyla iz daha bariz olarak fark edilir. Böyle bir durumda kılsız bölgelere sakal ve bıyık ekimi yapılarak kamufle edilebilir.

Sırtta yağ bezesi: Sık görülür. Çoğunlukla büyüdüğünde ya da iltihaplandığında fark edilir. Tedavi prensipleri aynıdır.

Epidermoid kist için hangi bölüme (doktora) gidilir?

Bu şikayet ciltte olduğundan hastalar genellikle cildiye polikliniğine giderler. Oysa tanı ve tedaviyi genel cerrahi uzmanı yapmalıdır. Şüpheli vakalarda beyin cerrahi görüşü ya da ultrason istemiyle radyolojiye gönderilebilir.

Yağ kisti tedavisinde bitkisel ilaçlar işe yarar mı? Hiçbir ilaç tedavisi yoktur. Yukarıda bahsedilen cerrahi tekniklerle tedavi edilmelidir.

Saçlı derideki yağ kistleri saçta dökülmeye sebep olur mu?  Genellikle saçın dökülmesine sebep olmaz.Çok nadir,hasta eliyle devamlı oynarsa,kitle hızlı büyürse saç dökülmesine sebep olabilir.

Sebase kist tekrar edermi?  Kist kapsülüyle çıkarıldığında tekrarlama beklenmez. Yanında ya da başka bir yerinde yeni, başka yağ kistleri çıkabilir. Aynı yerde tekrar kısa sürede tekrarlama olursa kanser olabileceği şüphesiyle incelenilmelidir.

Yağ kisti sıkılır mı? Sıkarak boşaltmaya çalışmak  tedavi etmeyeceği gibi enfeksiyon kapıp daha da kötü olmasına sebep olabilir. Yani kesinlikle sıkmamak gerekir.

Yağ bezesi kendiliğinden patlarsa ne olur? Çok kurcalanıp üzerindeki cildin iyice incelmesi ya da enfeksiyon olması durumunda kendiliğinden patlayabilir. Patlaması tedavi olduğunu göstermez. Akıntı bitince yine de cerrahi yöntemlerle tedavi etmek gerekir.

 

 

144 comments

 1. Hocam Merhaba yaklaşık 1 yıldır başımda bir şişlik vardı bu şişlik
  Neticesinde şişlik bölgesinde saç da dökülmüştü ancak cildiyeye gittiğimde verdiği ilaçlar sadece saçı tekrar çıkardı şişlik inmedi genel cerraha gittim ve yağ kisti olduğunu söyledi bugün operasyon ile müdahale etti ancak şişlik içerisinde sadece iltihap olduğunu herhangi bir kapsül olmadığını söyledi ve iltihapı boşalttığını söyledi şuan başım sargılı olduğu için net bakamıyorum tekrardan tekrarlaması veya şişliğin içinde kapsül olmaması sadece iltihap tan oluşması normalmidir teşekkürler.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Aslında önce saç çıkarmaya çalışmak yerine kisti aldırsaydınız daha uygun olurdu, çünkü kistin büyümesi durumunda saç dökülebiliyor. Kist alınırken saçsız kısımda alınırsa o alan azaltılır sonra da cildiye saç için tedavi verebilir. Muhtemelen cerrahınız boşalttığında enfeksiyonluydu. Enfeksiyonlu iken kisti çıkarmak pek mümkün değil. Kapsülü çıkarılamaz. Önce enfeksiyon ve içindeki apse boşaltılır, sonra kapsülü kaldığı için şişlik kalmaya devam edecektir. İltihap geçtikten sonra kapsülü ile birlikte alınır. Kist yoktu da cilt altı enfeksiyonu varsa apseyi boşalttığı için artık kalmayacaktır. Ancak uzaktan kesin bir şey söylemek mümkün değil

 2. Merhaba 3 yaşındaki oğlumun ayak bileğine yakın kist oluştu. Ultrason ve röntgen çekildi. 6mm çapında kemikle ilgisi olmayan bir kist olduğu söylendi. Narkoz alarak ameliyat ile alınabilecegini söyledi doktorumuz. Biz bu konuda emin olamadık. Sizce ne yapmalıyız? Ayrica çocuk cerrahisi doktoru alanına girmediğini ve ortopediye gitmemiz gerektiğini soykebdi. Ama ortopedi doktorumuz da bacakta ilk defa gördüğünü ve plastik cerrahi ya da cildiyeye gidebilecegimizi söyledi. Sizce hangi bölüme gitmemiz daha sağlıklı olur?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Eğer ekleme ait bir kist değil de yukarıdan bacak kısmında, kemikle ilgisiz bir kist ise çocuk cerrahisi ya da plastik cerrahi alabilir. Bunun için ortopedi uzmanları kemikle ve eklemle ilgili olmadığını belirten bir yazı verirse Plastik Cerrah ya da çocuk cerrahları hastayı daha kolay kabul edebilir. Çünkü bacakta ya da bilekte daha çok higroma dediğimiz bir kist vardır. Bu direkt eklemdeki kemiklerin zarı ile ilgilidir. Bu nedenle o bölgedeki kistlere çocuk cerrahlarının da bizim de pek fazla girmemiz doğru değildir

 3. Merhaba hocam kulağımın hemen önünde kıkırdak deniliyor sanırım ben emin olamadim cene eklemi mi diye ama kulak kıkırdağı galiba küçük kalem ucu kadar bi çıkıntı var ağrı yapıyor sağ tarafıma sadece boynumada vuruyor ağrısı galiba orasıda ağrıyor neden oluyodur acaba hangi bölüme gitmeliyim baya oldu ne yapayım hangi doktora gideyim bulamadım ağrısını çekip duruyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kulak önünde kıkırdağın kendi yapısının hastalığından olabileceği gibi o bölgede bir yağ kisti oluşup onun iltihabı da ağrı yapabilir. Görmeden bir şey demek mümkün değildir. Bu nedenle kulak burun boğaz uzmanı ya da dışarıya doğruysa Genel Cerrahi Uzmanı da görebilir. Kesin teşhis ve tedavi için muayene olmanız gerekir. Tedavi olmazsanız ağrı çektiğinizle kalmayabilirsiniz, önemli risklerle sonuçlanabilir.

 4. Hocam merhaba, boynumda hareket eden kist vardı sonrasında iltihaplı apse haline geldi ve ani bi hareketimde dokunduktan sonra patladı.. Suan antibiyotık tedavisi alıyorum. Bu kistler her iki omzumda koltuk altlarımda kolumda kalçamda göğüs altı ve karnımda var . Bu kadar fazla olması beni çok korkuttu bulgaristandayım ve sağlık sistemleri çok kötü . Sizce ne yapmalıyım pandemi de sürüyor , Kötü bir şey olabilir mi? Kistlerimden bazıları zamanla büyüdüler, boynumda ki epidermal kistin yanında enfeksiyondan dolayı bir tane daha çıkmış . Ankara/ istanbul/ Edirne ve Adana’ya gidebilirim önerebileceğiniz doktor veya şehir var mıdır? Cevaplarsanız çok sevinirim…

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Yağ kistleri zaman zaman enfeksiyon olabilir. Eğer daha önce doktor tarafından yağ kisti yani kist sebase tanısı aldıysanız ve bu enfeksiyonlu ise enfeksiyon varken alınması doğru değildir. Enfeksiyon geçtikten sonra rahatsız olduğunuz kistler lokal anestezi altında küçük bir operasyonla alınabilir. Ben İstanbul’dayım yolunuz düşerse alabiliriz Ancak şu anda enfeksiyon varsa enfeksiyonluyken dediğim gibi alınmaz enfeksiyonun geçmesini bekleyin

   • Cevap verdiğiniz icin çok teşekkür ederim hocam beni çok mutlu ettiniz, doktorum aterom olduğunu söyledi ateroma ait çok fazla bilgi edinemedim araştırarak sebate kist olduğunu düşünüp size danışmak istedim hala kırmızı ve iltihap devam ediyor antibiyotiğimin 5.günündeyim . Aterom sebase kist midir hocam?

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Rica ederim. Aterom bir çeşit yağ, kireç (kalsiyum) birikintisidir. Tehlikeli değildir. Ama siz yanlış anlamış da olabilirsiniz. Tedaviniz bittikten sonra doktorunuza kontrol olmalısınız. Tedavi ile geçmezse ileri tetkikler isteyebilir

 5. Merhabalar İyi günler hocam kulağımın arkasında böyle yağ bezesine benzeyen bir şey var ve dokununca başım aşırı derecede ağrıyor. Aynı şekilde bir tane de elimde var ağrı yapıyor doktora görünmedim hala sizce ağrı yapıyorsa tehlikeli midir?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ağrı yapmasıyla tehlikeli olması arasında direkt bir bağ yoktur. Ağrılı bazı lezyonlar enfeksiyon nedeni ile tehlikeli olabilir. Bazı kanserler ağrısız olabilir. Bazı kanserler ise ağrı yapabilir. Kulak arkasında genellikle yağ kisti olurya da ağrılı bir lenf bezi olabilir. Elde ise eklem kisti olabilir. Herhangi bir şişlik muayene etmeden kötü ya da iyi değerlendirilemez. Mutlaka en kısa zamanda doktor görmelidir.

 6. Hocam merhabalar, umarım en hızlı şekilde cevap yazarsınız çünkü çok endişeleniyorum. Kalçamın sağ tarafında 3 yıldır kızarıklık ve şiddetli kaşıntı var. Cildiye doktoru mantar dedi krem ve antibiyotik verdi. Kullanırken iyileşti, ilaçlar bittikten sonra tekrar başladı. Geçen gün enfeksiyon olan yerde kızarık kist çıktı. Genel cerrahiye gittim durumu anlattım. Mantar enfeksiyonu zemininde gelişmiş kist dedi. Antibiyotik ve krem verdi. Kullanırken yine kaşıntıda kistte iyileşti hemen. Antibiyotik biter bitmez kaşıntı yine başladı. 1 hafta sonrasında kist yine kızarık bir şekilde belirdi. Çok endişeleniyorum ne olabilir sizce? Teşekkürler.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Şişlik, kaşıntı makata uzak bir alandaysa kist olma ihtimali yüksektir. Kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. İki tane uzman görmüş. Sık sık enfeksiyon yapan kistler ameliyatla çıkarılabilir. Bu kararı alabilmek için de görmek gerekir. Enfeksiyonluyken alınmaz, enfeksiyon geçtikten sonra alınır, Eğer ki kist olduğundan emin olunamaz sa o zaman bazı tetkikler gerekebilir. Muayene etmeden herhangi bir öneride bulunmak zordur

 7. Hocam merhabalar 3 4 gün önce saçlı deride sol alın kısmından kist ameliyatı oldum yapışkan bir kist , yapılan işlemde lazerle yada yakma gibi bir işlem olduğunu söylediler şişiklik hala duruyor yüzümün bir kısmı da aynı derecede şişti lokal anesteziden dolayı geçiceğini söylediler ve birkaç seans sürücekmiş , yapılan bu işlemi doğru buluyormusunuz ? şişiklik geçmez veya geçerse tekrar aynı şekilde şişermi diye endişe ediyorum doktoruma güvenmeli miyim ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Yağ kistinde lazer, radyofrekans ya da yakma gibi işlem uygulamıyorum. Minik bir kesi ile ameliyatla kisti kapsülü ile beraber çıkarmak gerekir. Eğer yağ kisti değil de seboreik keratoz dediğimiz et beni şeklinde ise o zaman radyofrekansla yakıyoruz. Tabii ki büyüklüğü, işlemin ne kadar büyük olduğu ödemi ve şişliği belirler. Genellikle saçlı deride yapılan müdahaleler yüze kadar şişmez. Ancak sizdeki yapılan işlemi bilmediğim için doğru ya da yanlış diye yorum yapmam mümkün değil. Doktorunuz gördüyse ve bunun önemli olmadığını dile getirdi ise geçecektir. Benim görmeden ve yapılan işlemi kesin bilmeden bir şey demem yanlıştır

 8. Merhaba lütfen lütfen yardımcı olabilir misiniz? Sırtımda yağ kisti vardı 5 yıl önce lokal anestezi ile alındı. Sonra aynı yerde yeniden oluştu. Hiç ağrı şişlik yokken birden şişmeye kızarıklığa ağrıya sebep oldu. Pandemiden dolayı korksam da mecbur bir özel hastaneye gittim. Doktor antibiyotik verdi. Bir hafta kullandıktan sonra kontrole gittim. Bana alınması gerektiğini ama pandemi sebebiyle ve enfeksiyon riskini de göz önüne alırsak şu an yapmayalım dedi. Sonraki günler kendiliğinden iğne ucu kadar olan delikten sarı iltihap akmaya başladı. Tek yaşıyorum aileden uzaktayım iş sebebiyle. Otobüsle de seyahat etmekten korkuyorum. İnanın psikolojim bozuldu. ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. kendiliğinden kurur mu* En azından memlekete dönene kadar bir şey omasa. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Aorkunuz, endişeniz tamamen yersiz. Yağ kistleri zaman zaman enfeksiyon olabilir, akıntı yapabilir. Ancak enfeksiyon geçtikten sonra bir süre bekletilirse hiçbir sakıncası yok, kanseri dönmez, sıkıntı yaratmaz.Aldırmayı düşünürseniz de lokal anestezi ile olacak basit bir ameliyattır. Ailenizin ya da bir başkasının refakat edeceği büyük bir ameliyat değildir.

   • çok çok teşekkür ederim hocam. Şu an gazlı bezle kapatıyorum az da olsa akıntı devam ediyor. küçük bir delik oluştu. Şu an doktora gidebilme durumum işim dolayısıyla maalesef yok. Ancak bir kaç hafta sonra gidebileceğim. cevabınız beni rahatlattı. Size ilginiz ve vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim hocam.

   • Hocam öncelikle iyi günler. 4 aydır burnumun yanında önce ağrılı daha sonra ağrısız bir hale dönüşen şişlik var. Minik bi tümseklik ancak dışa doğru biraz fazla çıkıntılı. Önce sivilce zannedip patlatmaya çalıştım ağrılı olduğu için. Fakat patlamadı ve 4 aydır aynı şekilde duruyor. Psikolojim yerlerde, sebase kist midir? Sivilce midir? Beklesem kendisi geçer mi? Doktordan randevu aldım ancak ileri bir tarihe verdiler şimdilik detaylı bi mesaj yzar mısınız lütfen

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Sivilce yada herhangi bir yağ kistini sıkmaya çalıştığınız zaman yerine granülom dediğimiz bir doku oluşur. Bu kendiliğinden geçmez. Büyük ihtimalle sizinki de böyle bir durum zannediyorum. Boyutunu ya da şeklini görmek gerekir. Belki radyofrekansla alınarak en az iz bırakacak şekilde tedavi edilebilir. Dilerseniz 0 542 621 08 88 numaralı telefona yakından çekilmiş net bir fotoğraf gönderebilirsiniz değerlendirmeye çalışırım.

 9. hasan yıldız

  Hocam her iki kulağımın arkasında kist iki üç gün sonrasında kaşıntı yapıyor pamukla sıkarak temizliyor eti alkolle rahatlıyorum.Sildiğim sarı renkteki akıntının iğrenç kokusu var.Kist yukarıdan aşağı kalın ip gibi uzanmakadır.Ne yapmalıyım?Teşekkür ediyorum.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muhtemelen kist sebase yani yağ kisti dediğimiz bir lezyon var. Kulak arkasında bu lezyon oldukça sıktır. Sıkmayın çünkü sıkmak enfeksiyon olmasını kolaylaştırır. Ayrıca sıktığınızda içerideki yağlı materyal boşalsa bile dış kapsülü kalacağı için çözüm değildir. Eğer rahatsızlık veriyorsa küçük bir cerrahi müdahale ile alınabilir.

 10. merhaba, hocam yüzümde sivilce olmayan bir şişlik oluşunca cildiye doktoruna gittim. doktor antibiyotik ve merhem tedavisi uyguladı. Şişliğin yol açtığı yara iyileşti ancak şişlik yerinde duruyor. Her tıraş olduğumda o bölgede kanama oluyor. Ne yapmalıyım?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Yüzde de bazen yağ kisti olabilmektedir. Bu yağ kistleri ara sıra iltihap yapabilir. Bir doktor gördüğü için kötü bir şey olma ihtimalini düşünmüyorum. Yine de her kitlenin değerlendirilmesi gerekir Görmeden bir şey demek zor. Bir genel cerrahi uzmanına ya da plastik cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 11. Merhaba hocam benim çenemde hep aynı yerde çıkan yağ bezem oluyordu. Uzun süredir yoktu ama birkaç gün önce tekrarladı ve bu sefer yüzümün şeklini değiştirecek kadar büyüdü. Üstelik ağrı oluştu ve konuşurken acı hissediyorum. Cildiyeye gitmeyi düşünüyordum ama yazınızda genel cerrahın daha uygun olduğunu söylemişsiniz. Sizce büyük bir problem var mıdır? Şimdiden teşekkürler

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Çeneniz de çıkan şey kendiliğinden geçiyorsa yağ bezesi değil muhtemelen akne yani sivilcedir. Yağ bezesi kendiliğinden geçmez. Sivilcenin içinden iltihaplı yağ benzer materyal çıktığı için öyle düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle cildiyeye gitmeniz de fayda var.

 12. Merhaba hocam benimde sırtımda sebase kist var ceviz büyüklüğünde tam üstüne küçücük bir delik var iğne deliği gibi oradan sarı su çıkıyor biraz sıktırmıştım iltahap yaptı heralde doktora gittim antibiyotik verdi kullanıyorum iltahap geçincemi aldırmalıyım yoksa kapsülüyle çıkmıyormuş iltahaplıyken daha sonra nüks etmesin diye.teşekkür ederim.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   İltihaplıyken hayati tehlike yaratmadı sürece hiçbir cerrahi müdahaleyi doğru bulmalıyız. Kist sebase de iltihap geçtikten sonra alınması en doğru davranıştır. Kapsülü ile çıkarılması gerekir.

 13. Merhaba hocam benim annem 65 yaşında ve sağ meme başının biraz altında sivilce veya çıban benzeri bişey var.Krem sürünce patlamış kendiliğinden ve içinden krem gibi koyu kıvamlı bi yağ çıkıyo.Hemen her gün bu şekilde boşaltıyo.İlk günlerde ağrı varmış ama şimdi ağrısı yok. Ne olabilir hocam bi fikir verirseniz çok memnun olurum

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Büyük olasılıkla bir kistin iltihaplanması ile meydana gelen apse.Fakat zaten 65 yaşında bir kadın yıllık meme kontrolü olmalı. 65 yaşındaki bir kadın da enfeksiyona önemli bir şey gözüyle bakılmalı ve aksi ispatlanana kadar tetkik edilmeli. Bu nedenle genel cerrahi uzmanına başvurmanız da fayda var

 14. Merhabalar hocam 20 yaşındayım benim sırtımda, bacağımda , göbeğimde 1.5 cm geçmeyecek şekilde gözle görülmeyen şans eseri bulduğum kitleler var . Acaba kötü birşey mi pandemiden dolayı hastanelere gidemiyorum . Cevaplarsanız sevinirim.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Çok büyük olasılıkla yağ bezesi dediğimiz yumuşak kıvamda kitlelerdir. Ancak görmeden kesin bir şey söyleyemem.lenf bezi ya da başka türlü kitleler olabilir mutlaka temiz hastane statüsünde bir genel cerrahi uzmanına gitmenizde fayda var

 15. Hocam mrn sirtimin kurek kemiginn altinda sert bi sislik var findik buyuklugunde deri altinda cok sert ve hareket etmiyo ultrasona giricem ama cok korkuyorum kotu birseymidir bu

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   O bölgede çok fazla kötü bir duruma rastlanmaz ancak sert ve hareket etmiyorsa mutlaka görmek ve incelemek gerekir. Ani oluşup oluşmadığı, ne zamandan beri görüldüğü, büyüyüp büyümediği ve başka şikayetler olup olmadığı ayrıntılı bilinir, ultrason yaptırılır. Gerekirse tru-cut dediğimiz biyopsi alınır.Tüm bu bilgileri bilmeden ve muayene etmeden kötü ya da iyi olma ihtimali hakkında bir şey söylemek yanlış olur

 16. Hocam benim gözümün hemen altında elmacık kemiğinde yıllardır küçücük olan yağ bezesi bir sabah uyandığımda şişmiş ve morarmıştı. Hafif sızlıyor ve kaşınıyor arada az da olsa. Genel Cerrahiye gittiğimde Göz doktoruna (göze yakın olduğu için) ya da Plastik Cerrahine gitmemi söyledi. Randevu aldım ama daha çok vakit var. Ne yapmalıyım?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Mutlaka acil bir şey değildir yoksa randevunuzu daha erken zamana verirlerdi. Göz kapağına yakın olduğu zaman kapakta çekintiler yaparsa sıkıntılar olabileceği için göndermiş olabilirler. Enfeksiyonluyken alınmaz zaten, bir süre bekliyoruz enfeksiyonun geçmesini. Dilerseniz 0542 621 08 88 numaralı telefona whatsApp dan yakından çekilmiş bir fotoğraf gönderirseniz daha kesin yorum yapabilirim

 17. Hocam merhaba , kulak memesi arkasında 10 gün önce sertlik arkasından yumuşak kırmızı şekilde 2 cm olarak yumuşak şişlik meydana geldi, ilk göründüğüm genel cerrah krem verdi diğeri elle muayene ile alınması için gün verdi fakat gece patlamış.dezentefkte ettim sorun olur mu ?
  Patladıktan sonra az da olsa acımaya ve kalmakta az da olsa ağrıya sebep verdi
  Salgın nedeni ile Ankara’da ki hastanelerden de oldukça çekiniyorum aşırı kalabalık ve çok fazla test sırası var önerileriniz benim için önemli hocam kolay gelsin

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Muhtemelen kulağınızın arkasında bir kist vardı ve iltihap oldu. İltihaplıyken almak doğru değil. Patladıysa bir hafta kadar sürede düzelecektir. Daha sonra aldırabilirsiniz. Haklısınız Ankara’da pandemi ciddi olarak devam ediyor. Pandemi hastası kabul etmeyen özel yerlerde muayene olabilirsiniz lokal anestezi ile ameliyatınızı olabilirsiniz. Bu konuda Op.Dr. Adil Altınsoy’u önerebilirim

 18. Hocam 19 yaşındayım 2-3 yıldır bacaklarımda gözle görülemeyen elle hissedilen 3 tane kitlem var biri 1.5 cm civarı diğerleri küçük aklıma takıldı kanser miyim acaba malumunuz virüsten dolayı hastaneye gidemiyorum.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Yağ bezesi olma ihtimali yüksektir. Ne kadar süreden beri olduğu, büyümeye gösterip göstermediği önemlidir. Ancak kesin teşhis muayene ile konulabilir. Temiz hastanelere önleminizi alarak gidebilirsiniz.

   • Hocam merhaba 2 hafta önce kaşık bölgesindeepidermal kist teşhisiyle ameliyat oldum ama karın bölgesinde çok fazla ağrı ve gaz şikayetim var sizce oradaki enfeksiyon karın bölgesine yayılmış olabilir mi?

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Epidermal kist cilde ait bir kisttir. Onu almanın karın içi ile bir bağlantısı yoktur. Karındaki ağrı sebebini bulmak için muayene gerekir. Ayrıca size yapılan ameliyat hakkındaki ayrıntıları bilmek gerekir. Aeliyatı yapan doktorunuza kontrole gitmeniz gerekir

     • Hocam merhaba benim yüzümün sol tarafında şişlik var yuvarlak değil yassı şeklinde dışa durmuş bi şişlik yani belli oluyo yüzümde arada sırada agrıda yapıyo hafif dermatologa gittim sivilce kistleşmiş dedi bi tane disrospan iğne verdi bide tetradox hap verdi iğneyi vurulduktan sonra şişlik biraz indi yumuşadı sonra ben üstüne.makyaj gelmesin diye üstünü yara bandıyla kapattım 1 gün sonra tekrar şişmeye başladı kontrole gittim aynı ilaçları tekrar verdi geçmezse cerrahi olarak boşaltılması lazım dedi bunun için hangi doktora gitmem lazım ve bu kötü bişey mi

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Cildiye uzmanının dediği gibi eğer bir kist varsa ve sık sık enfeksiyon oluyorsa önce kistin içindeki enfeksiyonun boşaltılması gerekir. Enfeksiyon boşaltıldıktan bir süre sonra kist çıkarılabilir. Bunun için genel cerrahi ya da plastik cerrahi uzmanına gitmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri