Randevu Al Tedavi Fiyatları

SEBASE KİST (YAĞ KİSTİ)TEDAVİSİ

Sebase kist nedir?

Kist genel anlamda içi sıvı dolu olan etrafı zarla çevrili kesec.niklerdir. Epidermoid kistler yani kist sebase derinin oldukça yaygın görülen lezyonlarıdır. Halk arasında yağ kistleri olarak da bilinir. Kistin etrafında bir zar vardır ve içeriği koyu kıvamlı, yağlı,kötü kokulu sıvıdan ibarettir.

Hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Cildin iyi huylu yumrularıdır. Çok çok nadir olarak kötü huylu olabilmektedir. Çok yavaş büyürler .

 

Yağ Kisti Neden Olur?

Saç ve cildi kaplayan yağı ciltteki bazı bezler salgılar. Ciltteki yağa sebum adı verilir. Sebum yağ bezlerinden kanallarla cilt yüzeyine gelir.Bu kanalların tıkanması sonucu kistler oluşur. Tıkanmalar akne (sivilce), ameliyat yarası, küçük bir çizik ya da ezilme gibi travmalarla oluşur. Travma kist sebase oluşmadan aylar yıllar önce bile oluşmuş olabilir. Kist çok yavaş büyüdüğünden travma olduğunda hemen farkedilmez.

Bazı sebase kistler doğumdan itibaren de bulunabilir.

Gardner Sendromunda ,bazal hücrelerden oluşan nevüslerden kistler oluşabilir.

Kist Sebasenin Belirtileri:

 • Dokunulunca yumuşak kıvamlıdır. Yağ bezesine göre nisbeten hafif sertir.
 • Dokunulduğunda hafifçe hareketlidir
 • Cilt altında,yuvarlak,küre ya da misket şeklindedir.
 • Tek bir tane olabileceği gibi tüm vücutta ya da bir bölgede çok sayıda olabilir.
 • Ciltte kızarıklık,ödem enfeksiyon eklendiğinde görülür.

Her şişlik yağ kisti zannedilmemelidir. Saçlı deride sert kitleler kemiğe ait bir şişlik ya da yapısal bozukluk olabilir. Boyundaki şişlikte  lenf bezesi ile yağ kisti karıştırılabilir. Bu şekilde şüphe olduğu durumlarda tetkik yapılmalıdır.

Yağ kisti ağrı yapar mı? Epidermoid kistler çoğunlukla ağrı yapmazlar. Bazı büyük kistler yaptıkları basınç nedeniyle ağrı yapabilir. Enfeksiyon olduğunda kisr sebaseler ağrılıdırlar.

Yağ kistlerinin en sık bulunduğu yerler:  

 • Saçlı deri,
 • Yüz bölgesi,
 • Sırt,
 • Boyun

Bulunduğu yerlerin görünen yerler olması dolayısıyla erkenden fark edilebilir. Görüntü olarak rahatsızlık verebilir. Özellikle yüzdeki sebase kistler dikkat çektiği için çirkin görülebilir. Saçlı deridekiler tarama sırasında rahatsızlık verir, saçlar kısa kesilirse görüntü olarak rahatsız eder.

Epidermal kistler zararlı mı?

5 cm. den büyük yağ kistinde kötü huylu olma ihtimali vardır. Yine çıkarıldığı yerde kısa sürede tekrarlarsa şüphelenilmelidir

Yağ kisti iltihaplanırsa , apseleşirse  üzerinde kızarma, zonklama tarzında ağrı olur. Ağrı ciddi rahatsızlık verir. Küçük bir müdahaleyle boşaltmak gerekir. Peki yağ kisti patlatılır mı? Hastaların çoğunluğunun yaptığı bir hatadır. Bu kistleri patlatmaya çalışmak itihaplanmasına sebep olabilir.

Kist Sebasenin Tanınması

Yağ kistleri muayenede oldukça kolay tanınabilir. Kistin görüntüsü muayenede değişiklik gösteriyorsa olası bir kanser şüphesiyle bazı testler istenebilir. Ameliyatla çıkarılacaksa da bu testleri yapmak faydalı olabilir.

Kist sebase tanısında kullanılan testler:En yaygın kullanılan test ultrasondur. Büyük kistlerde, farklı yerde bulunan kistlerde,kanser şüphesi olanlarda Bilgisayarlı Tomografi çektirmek gerekebilir. Alınan kistlerde şüphe görülürse patolojiye gönderilmelidir. Bu şüphe çıkarmadan önce oluşursa punch biyopsi denilen küçük doku parçaları alınmalıdır.

Saçlı deride olan bazı kitleler kist sebase zannedilebilir. Kitle sert ise kemiğe ait bir patoloji olabilir. Bu nedenle kafa grafisi çektirmek gerekebilir.

Yağ kistinin iltihaplanması

Hiçbir zararı olmayan hatta çoğu zaman fark edilmeyen yağ kistleri iltihaplanınca sıkıntı yaratırlar. Kapsülden bir şekilde kist içine giren mikroorganizmalar (mikroplar) kisti iltihaplandırırlar. Bu durumda ağrı oluşur. İltihap apseye dönerse ağrı artar. Kistin üzeri kızarıktır, sıcaktır. Antibiyotik tedavisi ve soğuk uygulama verilir. Enfeksiyon geçmezse iltihap boşaltılmalıdır. İltihap boşaltılıp geçtikten sonra tekrarlama olasılığı % 100 dür. Çünkü kist tedavi edilmemiştir, kapsülü çıkarılmamıştır. Yalnızca apse ve iltihap tedavisi yapılmıştır. Enfeksiyon tekrarladığında kist etrafında bağ dokusu yapışıklıkları olacağından sonraki cerrahi müdahale güçleşir ve iz bırakma ihtimali artar. Bu nedenle kist sebaseler büyümeden ve iltihaplanmadan çıkarmak en uygun davranıştır.

Sebase Kist (Yaş kisti) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi gerekliliği genellikle estetik amaçlıdır. Ciddi sağlık sorunu oluşturmadığından görsel sorunlardan dolayı çıkarılması istenir. Tedavide beklenti önemlidir. Görsel olarak çirkin olduğundan kist istenmezken kötü bir yara izine mahkum kalınabilir.

Cerrahi Tedavi (Sebase Kistin Ameliyatla Tedavisi)

Yağ kistlerinin en iyi tedavisi cerrahi olarak kistin tamamını çıkarmaktır. Estetik amaçlı olduğundan mümkün olduğu kadar küçük kesi yapılmalıdır. Ayrıca cilt kıvrımlarına uygun olacak şekilde paralel kesi yapılmalıdır. Küçük de olsa yara izi oluşur. Hastalar kisti istemedikleri gibi yara izini de istemezler. Ancak tam olarak çıkarılacaksa yara izi mutlaka oluşur.

Cerrahi yöntemle kistin tamamen alınması durumunda nüks oranı çok azdır. Yara izi olmaması için diğer yöntemler tercih edilirse de tekrarlama ihtimali de göze alınmalıdır, çok büyük oranda tekrarlayacaktır.

Her cerrahi yara gibi ameliyat yerinin enfeksiyonu, dikişin açılması gibi komplikasyonlar olabilir. Yara uzunluğu çok büyük olmadığından ciddi bir sorun teşkil etmez. Antibiyotiklerle, enfeksiyonun boşaltılması gibi işlemlerle tedavi edilebilir. Enfeksiyon oluşursa yara izi daha bariz olacaktır.

Kafadaki yağ kistinin tedavisi için hangi bölüme gidilmelidir? Gerek apse boşaltılması, gerekse ameliyatla tedavi için  genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

İğne ile boşaltma:

Kesin bir tedavi değildir. Çıkarılması uygun olmayan  ve yara izi istenmeyen bölgelerde uygulanabilir. Kistin içerisinin boşaltılması demektir. Çoğu zaman kistin içindeki sıvı koyu kıvamlı yağ olduğundan enjektöre çekilemez ve  işlem başarısız olur. İşlem başarılı olsa bile kapsül (kistin zarı) yerinde kaldığından tekrarlama ihtimali çok yüksektir.

Mini Eksizyon:

Kist üzerinden çok minik kesi ile ,istenirse laserle kist içerisi boşaltılır. 1 ay sonra kistin zarı alınır. Cerrahi yönteme göre biraz daha küçük bir kesi olacağından tercih sebebi olabilir. Ama pratikte fazla kullanılan bir yöntem değildir.

Kafada (Saçlı Deride ve Yüzde) Yağ Kisti Tedavisi:

Kafa (saçlı deri)  yağ kistlerinin en sık görüldüğü bölgelerdendir. En uygun tedavi cerrahi olarak tamamen kistin çıkarılmasıdır. Genellikle kistten daha küçük bir kesi ile çıkarılabilir Kist kapsülü ile çıkarılmalıdır. Yoksa tekrarlama ihtimali yüksektir.

Saçlı deriden yağ kisti çıkarılırken saçı tıraş etmek gerekir mi? Cerrahın tecrübe ve alışkanlığına göre değişmekle birlikte saçı tıraş etmek gerekmez. Geçmiş yıllarda kistin 2 cm etrafı da dahil tıraş edilirdi ,böylece çok dikkat çeken bir görünüm oluşurdu.  Dikkatli bir şekilde kesilecek alan açılırsa sorun teşkil etmez. Böylece ameliyat sonrasında dikiş saçların arasında kaldığından dikkat çeken bir görüntü oluşturmaz. Pansumanla ,gaz bezi ile kapatmak da gerekmez. Kapatılırsa da çirkin bir görüntü oluşur.

Saçlı derinin kan dolaşımı çok iyidir. Bu nedenle enfeksiyon oranı çok düşüktür.

Ameliyattan sonra günlerce yıkanmama gibi yanlış bir uygulama vardır. Ameliyattan 1 gün sonra yıkanılabilir. Günlük yaşama dönebilir.

Yağ kisti hakkında merak edilenler:

Kafadaki yağ kistleri tekrarlar mı? Eğer tam olarak kapsülü ile birlikte çıkarıldıysa aynı yerde tekrarlama oranı çok düşüktür. Kapsülün çıkarılamadığı durumlarda tekrarlayabilir. Çıkarılan kistin yakınlarında yeni kistler oluşabilir. Yeni oluşan kist zaten ameliyat olmasa da çıkacaktır. Çoğu zaman nüks etti zannedilir ama oluşan kitle yeni bir kisttir.

Yüz Bölgesinde Kist Sebase Olur mu?

Kafa denince genellikle saçlı deri akla gelse de yüz bölgesinde de azımsanmayacak oranda bulunur. Yüz görülen bir alan olduğundan iz kalma ya da kalacak olan izin fark edilmesi daha fazladır. Uygun olduğu durumlarda  ağız içinden alınabilir. Bu durumlarda oluşan iz ağız içinde kaldığından farkedilmez.

Sakal, bıyık gibi bölgelerdeki yağ kisti çıkarıldığında dikiş izi boyunda kıl çıkmaz. Dolayısıyla iz daha bariz olarak fark edilir. Böyle bir durumda kılsız bölgelere sakal ve bıyık ekimi yapılarak kamufle edilebilir.

Sırtta yağ bezesi: Sık görülür. Çoğunlukla büyüdüğünde ya da iltihaplandığında fark edilir. Tedavi prensipleri aynıdır.

Epidermoid kist için hangi bölüme (doktora) gidilir?

Bu şikayet ciltte olduğundan hastalar genellikle cildiye polikliniğine giderler. Oysa tanı ve tedaviyi genel cerrahi uzmanı yapmalıdır. Şüpheli vakalarda beyin cerrahi görüşü ya da ultrason istemiyle radyolojiye gönderilebilir.

Yağ kisti tedavisinde bitkisel ilaçlar işe yarar mı? Hiçbir ilaç tedavisi yoktur. Yukarıda bahsedilen cerrahi tekniklerle tedavi edilmelidir.

Saçlı derideki yağ kistleri saçta dökülmeye sebep olur mu?  Genellikle saçın dökülmesine sebep olmaz.Çok nadir,hasta eliyle devamlı oynarsa,kitle hızlı büyürse saç dökülmesine sebep olabilir.

Sebase kist tekrar edermi?  Kist kapsülüyle çıkarıldığında tekrarlama beklenmez. Yanında ya da başka bir yerinde yeni, başka yağ kistleri çıkabilir. Aynı yerde tekrar kısa sürede tekrarlama olursa kanser olabileceği şüphesiyle incelenilmelidir.

Yağ kisti sıkılır mı? Sıkarak boşaltmaya çalışmak  tedavi etmeyeceği gibi enfeksiyon kapıp daha da kötü olmasına sebep olabilir. Yani kesinlikle sıkmamak gerekir.

Yağ bezesi kendiliğinden patlarsa ne olur? Çok kurcalanıp üzerindeki cildin iyice incelmesi ya da enfeksiyon olması durumunda kendiliğinden patlayabilir. Patlaması tedavi olduğunu göstermez. Akıntı bitince yine de cerrahi yöntemlerle tedavi etmek gerekir.

 

 

73 Comments

Add a Comment
 1. Başımda derimin altında 4 yıl kadar önce ağrılı kitle oluştu.sonrasında şişlik oluştu.Doktor ameliyatlaedan korktuğum için bisey yaptirmadim.Sonra bir doktor korkulacak bisey değil sadece buyur dedi.Evet şu anda biraz büyüdü .Ağrı yapıyor.Genel cerrahran randevu aldım.Fakat çok korkuyorum cerrahi müdahale yapılacak diye.Bu operasyon sırasında herhangi bir sıkıntı olma ihtimali var mi?Ve bu operasyondan önce ultrason kan tahlili gerekli mi.Bir doktora gittim.Direkt gün verdi alınacak dedi.Bende çok güven olusturmadi o yüzden pEk hastaneden randevu alıp oraya gidicem

  1. Saçlı derideki yağ kistleri lokal anestezi ile alıyoruz. Öncesinde normal koşullarda kan tahlili gerekmez. Ekstradan bir ek hastalığınız (Şeker,ileri derecede kansızlık gibi) varsa ,ya da doktorunuz sizde farklı bir durum bulmadıysa,aspirin kullanmıyorsanız anestezi almayacağınız için gerekmez. İşlem yapılırken bazı uygulamalar değişebilir. Örneğin kistten daha büyük kesi atabilir ya da çoğu cerrah gibi saçınızın o bölgesini kestirmek isteyebilir. Genellikle büyük sorunlar yaşanmaz. Yara yeri enfeksiyonu, yara yerinin altına hafif kanama gibi çok önemli olmayan sorunlar olabilir.

 2. Merhaba yaklaşık 4 yıl önce gözümün altında elmacık kemiği üzerinde epidermal kist alındı ve 2 yıl sonra yine aynı yerde tekrarladi 2 ay önce tekrar ameliyat oldum iki ameliyatımı da plastik cerrahi yaptı ilkinde kesesi alınmamış olabilir dedi ikinci ameliyatı yapan doktorum şu an 2 aylık ameliyatliyim ama alınan bölgede değil dikisin başladığı yerde toplu iğne ucu kadar bir sertlik var ameliyatı yapan doktora gittiğimde benim aldığım değil dedi aldığım bölgede boşluk var tekrarlaması mümkün değil dedi branşım değil cildiye uzmanına gönderdi kan tahlilleri yaptır belki başka birşey vardır dedi gittim pek ilgilenmedi ne olduğunu da söylemedi genel cerrahiye gittim bugün buz uygula ve ödem atıcı bir ilaç verdi ben pek tatmin olmadım çünkü aynı yere çok yakın ve verdiği ilaçla tedavi edilecek birşey olduğunu düşünmüyorum ameliyat olmak istemiyorum aynı yer olduğu için kullanılacak herhangi bir ilaç tedavisi yok mudur ya da başka bir mudahele net sitelerinde okuduğum kadarıyla kortizon içerikli ilaçların bazıları yok edebiliyormuş annem ameliyat olmuştu göğsünde kist vardı doktorun ameliyat sonrası verdiği ilaçlardan kist kayboldu böyle birşey kullanamaz miyim lütfen yardım edin acil cevaplarsanız sevinirim yaşım 35

  1. Ameliyat yerinde oluşan sertlikler boşluğu dolduran granülasyon dokusu olabilir ve bu dokular zamanla normal sertlikte dokular haline gelir. Bu dokunun fazla olması durumunda kortizon kullanılabilir.Sizdeki böyle bir durum değil anladığım kadarıyla. Toplu iğne başı kadar olan kistler büyümeden radyofrekansla alınabilir. Tıpkı et beni gibi. Fakat kesin bir görüş bildirebilmek için görmek gerekir. Dilerseniz 0542 6210888 numaralı telefona whatsApp dan resim atabilirsiniz. Yaklaşık bir görüş bildirmeye çalışırım.

 3. Ben sırtımda senelerdir sivilce ve şişliklerle mücadele ediyorum ne yaptıysam çözüm bulamadım cildiyler hep sivilce ilaçları verdi ve hiç biri etki etmedi ne yapmalıyım hangi doktora gitmeliyim

  1. Sırtınzdaki sivilce ise maalesef benim branşım değil,yine cildiye uzmanları değerlendirmeli. şişlik dediğiniz lezyonlar yağ kisti olablir. Sık sık enfeksiyon yapabilir. Sıkmayın ve oynamayın. Genel cerrahi uzmanına da muayene olun. Muayenede yağ kisti tespit edilirse sık sorun çıkardığı için çıkarılması gerekebilir.

 4. hocam benim göğüsümde kitle gibi bişey var ve bebeğmi emziryorum daha 2 gün oldu bu kitle olması yani yoktu eskiden ne yapmalıyım?

  1. Yeni çıkan bir kitle ise,ağrılıysa kist veya bir iltihap olabilir. Memedeki her kitle muayene ve gerekirse ultrason gibi ileri tetkiklerle ne olduğu kesinleştirilmelidir. En kısa zamanda genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda fayda var.

 5. Merhaba
  yüzümde tam elmacık kemiğimin üzerinde kist sebase oluşumu oldu.Tıbbi görüntüleme ile tespit edildi cerrahi müdahale yapılması gerektiği söylendi.Benim merak ettiğim bu işlem için hangi branş doktoru tercih etmeliyim?yüzümde minimum iz kalması için estetik cerrahı tercih etsem mantıklı olur mu?

  1. Plastik(estetik) cerrahi de yapsa meliyat izi kalma ihtimali vardır. Genel cerrahi de yapabilir. Hangisine gitme imkanınız varsa gidebilirsiniz.Plastik cerrahiyi tercih etseniz daha iyi olabilir.

 6. Makatimda sebase kist apsesi bulunmakta ve üzerine oturamıyorum ciddi derecede dayanilmayacak ağrı veriyor doktora gittim 2-3 gün içinde patlayabilir ciddi kanama ve intihap akması olabilir dedi okul nedeniyle oksijenli sargı bezi verdi müdahele etmem için patlamazsa ise kendilerinin müdahele edeceklerini söylediler sizce nasıl bir müdahale olabilir çok ağrılı bir kist ciddi bişey olabilirmi ?

  1. Sebase kist düşünüldüğüne göre makata uzak bir şişlik. Bu durumda beklenebiliyor. Makata yakın apselerde beklemeden cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekir.Lokal anestezi ile 1 cm. kesi yapılarak apsenin içerisi boşaltılır,yıkanır. Bazı meslektaşlarımız genel anestezi tercih edebilir.

 7. Hayır. Çoğunlukla nedeni şişmanlıktır. Bazen sebebi bilinemez. Dercum hastalığında da bu tip yağ bezeleri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018