Sebase Kist (Yağ Kisti) Tedavisi

SEBASE KİST (YAĞ KİSTİ)TEDAVİSİ

Sebase kist nedir?

Kist genel anlamda içi sıvı dolu olan etrafı zarla çevrili kesec.niklerdir. Epidermoid kistler yani kist sebase derinin oldukça yaygın görülen lezyonlarıdır. Halk arasında yağ kistleri olarak da bilinir. Kistin etrafında bir zar vardır ve içeriği koyu kıvamlı, yağlı,kötü kokulu sıvıdan ibarettir.

Hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Cildin iyi huylu yumrularıdır. Çok çok nadir olarak kötü huylu olabilmektedir. Çok yavaş büyürler .

 

Yağ Kisti Neden Olur?

Saç ve cildi kaplayan yağı ciltteki bazı bezler salgılar. Ciltteki yağa sebum adı verilir. Sebum yağ bezlerinden kanallarla cilt yüzeyine gelir.Bu kanalların tıkanması sonucu kistler oluşur. Tıkanmalar akne (sivilce), ameliyat yarası, küçük bir çizik ya da ezilme gibi travmalarla oluşur. Travma kist sebase oluşmadan aylar yıllar önce bile oluşmuş olabilir. Kist çok yavaş büyüdüğünden travma olduğunda hemen farkedilmez.

Bazı sebase kistler doğumdan itibaren de bulunabilir.

Gardner Sendromunda ,bazal hücrelerden oluşan nevüslerden kistler oluşabilir.

 

Kist Sebasenin Belirtileri:

 • Dokunulunca yumuşak kıvamlıdır. Yağ bezesine göre nisbeten hafif sertir.
 • Dokunulduğunda hafifçe hareketlidir
 • Cilt altında,yuvarlak,küre ya da misket şeklindedir.
 • Tek bir tane olabileceği gibi tüm vücutta ya da bir bölgede çok sayıda olabilir.
 • Ciltte kızarıklık,ödem enfeksiyon eklendiğinde görülür.

Her şişlik yağ kisti zannedilmemelidir. Saçlı deride sert kitleler kemiğe ait bir şişlik ya da yapısal bozukluk olabilir. Boyundaki şişlikte  lenf bezesi ile yağ kisti karıştırılabilir. Bu şekilde şüphe olduğu durumlarda tetkik yapılmalıdır.

Yağ kisti ağrı yapar mı? Epidermoid kistler çoğunlukla ağrı yapmazlar. Bazı büyük kistler yaptıkları basınç nedeniyle ağrı yapabilir. Enfeksiyon olduğunda kisr sebaseler ağrılıdırlar.

Yağ kistlerinin en sık bulunduğu yerler:  

 • Saçlı deri,
 • Yüz bölgesi,
 • Sırt,
 • Boyun

Bulunduğu yerlerin görünen yerler olması dolayısıyla erkenden fark edilebilir. Görüntü olarak rahatsızlık verebilir. Özellikle yüzdeki sebase kistler dikkat çektiği için çirkin görülebilir. Saçlı deridekiler tarama sırasında rahatsızlık verir, saçlar kısa kesilirse görüntü olarak rahatsız eder.

Epidermal kistler zararlı mı?

5 cm. den büyük yağ kistinde kötü huylu olma ihtimali vardır. Yine çıkarıldığı yerde kısa sürede tekrarlarsa şüphelenilmelidir

Yağ kisti iltihaplanırsa , apseleşirse  üzerinde kızarma, zonklama tarzında ağrı olur. Ağrı ciddi rahatsızlık verir. Küçük bir müdahaleyle boşaltmak gerekir. Peki yağ kisti patlatılır mı? Hastaların çoğunluğunun yaptığı bir hatadır. Bu kistleri patlatmaya çalışmak itihaplanmasına sebep olabilir.

Kist Sebasenin Tanınması

Yağ kistleri muayenede oldukça kolay tanınabilir. Kistin görüntüsü muayenede değişiklik gösteriyorsa olası bir kanser şüphesiyle bazı testler istenebilir. Ameliyatla çıkarılacaksa da bu testleri yapmak faydalı olabilir.

Kist sebase tanısında kullanılan testler:En yaygın kullanılan test ultrasondur. Büyük kistlerde, farklı yerde bulunan kistlerde,kanser şüphesi olanlarda Bilgisayarlı Tomografi çektirmek gerekebilir. Alınan kistlerde şüphe görülürse patolojiye gönderilmelidir. Bu şüphe çıkarmadan önce oluşursa punch biyopsi denilen küçük doku parçaları alınmalıdır.

Saçlı deride olan bazı kitleler kist sebase zannedilebilir. Kitle sert ise kemiğe ait bir patoloji olabilir. Bu nedenle kafa grafisi çektirmek gerekebilir.

Yağ kistinin iltihaplanması

Hiçbir zararı olmayan hatta çoğu zaman fark edilmeyen yağ kistleri iltihaplanınca sıkıntı yaratırlar. Kapsülden bir şekilde kist içine giren mikroorganizmalar (mikroplar) kisti iltihaplandırırlar. Bu durumda ağrı oluşur. İltihap apseye dönerse ağrı artar. Kistin üzeri kızarıktır, sıcaktır. Antibiyotik tedavisi ve soğuk uygulama verilir. Enfeksiyon geçmezse iltihap boşaltılmalıdır. İltihap boşaltılıp geçtikten sonra tekrarlama olasılığı % 100 dür. Çünkü kist tedavi edilmemiştir, kapsülü çıkarılmamıştır. Yalnızca apse ve iltihap tedavisi yapılmıştır. Enfeksiyon tekrarladığında kist etrafında bağ dokusu yapışıklıkları olacağından sonraki cerrahi müdahale güçleşir ve iz bırakma ihtimali artar. Bu nedenle kist sebaseler büyümeden ve iltihaplanmadan çıkarmak en uygun davranıştır.

Sebase Kist (Yaş kisti) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi gerekliliği genellikle estetik amaçlıdır. Ciddi sağlık sorunu oluşturmadığından görsel sorunlardan dolayı çıkarılması istenir. Tedavide beklenti önemlidir. Görsel olarak çirkin olduğundan kist istenmezken kötü bir yara izine mahkum kalınabilir.

Cerrahi Tedavi (Sebase Kistin Ameliyatla Tedavisi)

Yağ kistlerinin en iyi tedavisi cerrahi olarak kistin tamamını çıkarmaktır. Estetik amaçlı olduğundan mümkün olduğu kadar küçük kesi yapılmalıdır. Ayrıca cilt kıvrımlarına uygun olacak şekilde paralel kesi yapılmalıdır. Küçük de olsa yara izi oluşur. Hastalar kisti istemedikleri gibi yara izini de istemezler. Ancak tam olarak çıkarılacaksa yara izi mutlaka oluşur.

Cerrahi yöntemle kistin tamamen alınması durumunda nüks oranı çok azdır. Yara izi olmaması için diğer yöntemler tercih edilirse de tekrarlama ihtimali de göze alınmalıdır, çok büyük oranda tekrarlayacaktır.

Her cerrahi yara gibi ameliyat yerinin enfeksiyonu, dikişin açılması gibi komplikasyonlar olabilir. Yara uzunluğu çok büyük olmadığından ciddi bir sorun teşkil etmez. Antibiyotiklerle, enfeksiyonun boşaltılması gibi işlemlerle tedavi edilebilir. Enfeksiyon oluşursa yara izi daha bariz olacaktır.

Kafadaki yağ kistinin tedavisi için hangi bölüme gidilmelidir? Gerek apse boşaltılması, gerekse ameliyatla tedavi için  genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

İğne ile boşaltma:

Kesin bir tedavi değildir. Çıkarılması uygun olmayan  ve yara izi istenmeyen bölgelerde uygulanabilir. Kistin içerisinin boşaltılması demektir. Çoğu zaman kistin içindeki sıvı koyu kıvamlı yağ olduğundan enjektöre çekilemez ve  işlem başarısız olur. İşlem başarılı olsa bile kapsül (kistin zarı) yerinde kaldığından tekrarlama ihtimali çok yüksektir.

Mini Eksizyon:

Kist üzerinden çok minik kesi ile ,istenirse laserle kist içerisi boşaltılır. 1 ay sonra kistin zarı alınır. Cerrahi yönteme göre biraz daha küçük bir kesi olacağından tercih sebebi olabilir. Ama pratikte fazla kullanılan bir yöntem değildir.

Kafada (Saçlı Deride ve Yüzde) Yağ Kisti Tedavisi:

Kafa (saçlı deri)  yağ kistlerinin en sık görüldüğü bölgelerdendir. En uygun tedavi cerrahi olarak tamamen kistin çıkarılmasıdır. Genellikle kistten daha küçük bir kesi ile çıkarılabilir Kist kapsülü ile çıkarılmalıdır. Yoksa tekrarlama ihtimali yüksektir.

Saçlı deriden yağ kisti çıkarılırken saçı tıraş etmek gerekir mi? Cerrahın tecrübe ve alışkanlığına göre değişmekle birlikte saçı tıraş etmek gerekmez. Geçmiş yıllarda kistin 2 cm etrafı da dahil tıraş edilirdi ,böylece çok dikkat çeken bir görünüm oluşurdu.  Dikkatli bir şekilde kesilecek alan açılırsa sorun teşkil etmez. Böylece ameliyat sonrasında dikiş saçların arasında kaldığından dikkat çeken bir görüntü oluşturmaz. Pansumanla ,gaz bezi ile kapatmak da gerekmez. Kapatılırsa da çirkin bir görüntü oluşur.

Saçlı derinin kan dolaşımı çok iyidir. Bu nedenle enfeksiyon oranı çok düşüktür.

Ameliyattan sonra günlerce yıkanmama gibi yanlış bir uygulama vardır. Ameliyattan 1 gün sonra yıkanılabilir. Günlük yaşama dönebilir.

Yağ kisti hakkında merak edilenler:

Kafadaki yağ kistleri tekrarlar mı? Eğer tam olarak kapsülü ile birlikte çıkarıldıysa aynı yerde tekrarlama oranı çok düşüktür. Kapsülün çıkarılamadığı durumlarda tekrarlayabilir. Çıkarılan kistin yakınlarında yeni kistler oluşabilir. Yeni oluşan kist zaten ameliyat olmasa da çıkacaktır. Çoğu zaman nüks etti zannedilir ama oluşan kitle yeni bir kisttir.

Yüz Bölgesinde Kist Sebase Olur mu?

Kafa denince genellikle saçlı deri akla gelse de yüz bölgesinde de azımsanmayacak oranda bulunur. Yüz görülen bir alan olduğundan iz kalma ya da kalacak olan izin fark edilmesi daha fazladır. Uygun olduğu durumlarda  ağız içinden alınabilir. Bu durumlarda oluşan iz ağız içinde kaldığından farkedilmez.

Sakal, bıyık gibi bölgelerdeki yağ kisti çıkarıldığında dikiş izi boyunda kıl çıkmaz. Dolayısıyla iz daha bariz olarak fark edilir. Böyle bir durumda kılsız bölgelere sakal ve bıyık ekimi yapılarak kamufle edilebilir.

Sırtta yağ bezesi: Sık görülür. Çoğunlukla büyüdüğünde ya da iltihaplandığında fark edilir. Tedavi prensipleri aynıdır.

Epidermoid kist için hangi bölüme (doktora) gidilir?

Bu şikayet ciltte olduğundan hastalar genellikle cildiye polikliniğine giderler. Oysa tanı ve tedaviyi genel cerrahi uzmanı yapmalıdır. Şüpheli vakalarda beyin cerrahi görüşü ya da ultrason istemiyle radyolojiye gönderilebilir.

Yağ kisti tedavisinde bitkisel ilaçlar işe yarar mı? Hiçbir ilaç tedavisi yoktur. Yukarıda bahsedilen cerrahi tekniklerle tedavi edilmelidir.

Saçlı derideki yağ kistleri saçta dökülmeye sebep olur mu?  Genellikle saçın dökülmesine sebep olmaz.Çok nadir,hasta eliyle devamlı oynarsa,kitle hızlı büyürse saç dökülmesine sebep olabilir.

Sebase kist tekrar edermi?  Kist kapsülüyle çıkarıldığında tekrarlama beklenmez. Yanında ya da başka bir yerinde yeni, başka yağ kistleri çıkabilir. Aynı yerde tekrar kısa sürede tekrarlama olursa kanser olabileceği şüphesiyle incelenilmelidir.

Yağ kisti sıkılır mı? Sıkarak boşaltmaya çalışmak  tedavi etmeyeceği gibi enfeksiyon kapıp daha da kötü olmasına sebep olabilir. Yani kesinlikle sıkmamak gerekir.

Yağ bezesi kendiliğinden patlarsa ne olur? Çok kurcalanıp üzerindeki cildin iyice incelmesi ya da enfeksiyon olması durumunda kendiliğinden patlayabilir. Patlaması tedavi olduğunu göstermez. Akıntı bitince yine de cerrahi yöntemlerle tedavi etmek gerekir.

 

 

182 comments

 1. Merhaba Seher abla benim yanağımda bi kist vadi cildiyeye gittim ve 3 ay boyunca antibiyotik ve krem tedavisi uygulandı en son plastik cerrahiye ameliyatla alınması için gönderdi. İlk önce özel bi klinikte iltihabı alındı ve 1 ay sonra yani 20 ağustos cuma günü ameliyat oldum. Ameliyattan 3 gün sonra yani bugün ameliyatlı yere dokunduğumda hala bi sertlik olduğunu fark ettim neden olabilir? Amleliyat olmadan önce de sertlik vardı ve doktor onu masaj yaparak dağıtmamı istemişti sizce ne yapmalıyım? cevaplarsanız çok sevinirim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Cilt altından kist gibi dokular çıkarıldığında vücut onun yerine yeni bir doku ile doldurmaya başlar. Bu ilk zamanlarda sert olarak ele gelebilir. Bu doku zamanla yumuşar, normal haline gelir. Üç günde kitle gelmesi ve ağrı da eşlik ediyorsa kan toplayabileceği, hematom dediğimiz durum olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle doktorunuza kontrole gitmelisiniz

   • bugün ameliyat olalı 11 gün oluyor hala sert bi kitle var fakat ağrısı yok 4 gün önce cildiye doktoruna gösterdim kist olduğundan korktum fakat o geçer bu normal dedi ama hala sertlik duruyor çok korkuyorum napmaliyim siz uzmansınız bilirsiniz endişelenmeli miyim

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Ameliyattan sonra çıkarılan bölgede granülasyon dokusu dediğimiz yeni bir doku oluşur. Bu ilk zamanlarda sert bir şekilde ele gelir, giderek azalır. Endişelenecek bir durum olduğunu zannetmiyorum. 11 gün daha henüz çok erken. 15-20 gün içerisinde gerilemeye başlamazsa, ağrı akıntı gibi başka şikayetler eklenirse tekrar doktorunuza başvurmalısınız

 2. Merhaba 6 aylık bir kızım var doğuştan sol kaşının bitişinde şişlik var rapormuzda “sol orbita süperior letral duvarında cilt altı yumuşak dokuda 10×6 mm boyutunda anekoik basit kist izlendi “ yazıyor Çocuk doktorum enjektörle içindeki sıvı alınabileceğini söyledi siz nasıl bir tedavi uygun görürsünüz?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muayene bulgusu da ultrason bulgusu gibi kist düşündürüyorsa enjektörle çekilebilir. Bence o yaşta çekilen sıvı patolojik incelemeye gitmelidir. Normalde erişkinde kist olduğundan eminsek pek fazla patolojiye göndermeye gerek yok. Fakatçocuğun yaşı nedeniyle mutlaka çocuk cerrahi uzmanı görmelidir. Çocuk Cerrahi uzmanının önerileri doğrultusunda davranmamız gerekir

 3. Hocam iyi günler bir sorum olacaktı. Geçen hafta sabah uyandığımda alnımda bir şişlik vardı bir yerede çarpmadım 2 gün sonra biraz indi ve şu anda 1 haftadır tırnak boyutu gibi ufak bir şekilde duruyor. Doktora gittiğimde kistleştiğini ve alınması gerektiğini söylediler ama biraz daha indi Normal kendi kendine kaybolur mu yoksa tedavi ile mi düzelir?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Cilt altında bir kist oluştuysa kendiliğinden geçmez, fakat iltihap ya da travma etkisiyle ödem varsa o giderek daha da küçülecektir. Belki de fark edilmeyecek kadar küçülecek.Eğer geçmezse kesin teşhis ve tedavi önerisi için görmek gerekiyor

 4. Merhaba hocam sirtimda koltuk altı ve sol kurek kemigimin arasında şişliği olmayan sadece elimde bastirdigimda hissettiğim sert küçücük bi yumru hissediyorum agirmiyorda sebebi nedir bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Gözle görülmeyecek kadar küçük ya da ancak elle hissedilen sertlikler kaslarda fibromiyozit dediğimiz durumlar olabilir, fizik tedavi doktoru bu konuda yardımcı olabilir. Eğer bir kitle varsa cerrahi uzmanı muayene etmeli ve gerekirse bazı tetkikler yapılmalıdır. Muayenede hareketli olup olmaması, büyüklüğü, düzgün sınırlı olması, sertliği yani kıvamı önemlidir. Görmeden yağ kisti başka bir kitle olup olmadığı hakkında fikir vermek doğru değildir

 5. Hocam ben 2 yıl önce lokal anestezi ile aldırdım .Doktor tam alamadı ve kapsülün dağıldığını söyledi ilerleyen zamanlarda tekrar gelmemi istedi .Aradan 2 yıl geçti bu aylarda kendini daha çok belli etti ve 2 3 gün önce enfekte oldu bayağı şişti ve kızardı. Acaba kapsül oluşmuş mudur çünkü gidersem eğer kapsülün tekrar alınamamasından korkuyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kapsül alınamadıysa tekrarlama ihtimali daha yüksektir. Fakat bazı durumlarda çok sık enfeksiyon olduysa, cilde çok yapışıksa kapsülü çıkarmak zor olabilir, biraz uğraştırıcı olabilir. Şu anda da yeniden şişlik oluştuysa yeniden kist sebase oluştu denilebilir. Bazen de aynı yerin hemen yanında yenisi çıkabilir, eski ile alakasız olarak. Biz bazen alırken bir tane aldığımız yerde 2-3 tane küçük yavrular görebiliyoruz. Yani aynı alanlarda yeniden oluşan kistler de tekrarlama zannedilebilmektedir. Enfeksiyon varsa önce enfeksiyon tedavi edilir, sonra tekrar dilerseniz aldırabilirsiniz

 6. hocam iyi günler.yüzümde yaklaşık 5 senedir ortalama 3 cm çapında deri altında oynayan(deriye yapışık)kitle vardı.2 kez farklı cildiye uzmanına gittim istersem estetik cerrahına kisti aldırabileceğimi söylediler.zararı yok demişlerdi ben de sonra aldırırım diye pek önemsemedim.ancak son 1 ayda hemen altına sanki onunla bağlantılı birkaç küçük beze daha oluşuyor gibi.elimle çok oynuyorum kapsül yırtılmış olma ihtimali var mı?sebase kistler yan yana birkaç tane olabilir mi?sanki birbiriyle bağlantılı gibi.cerrahi yöntemden başka seçenek yok mu? saygılar.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Cildiye uzmanlarının söylediği gibi büyük bir ihtimalle sebase kist. Sebase kistler bir kaç tanesi yan yana olabilir. Birkaç tanesi bir arada olabilir. Kapsül yırtılması gibi bir durum bu şekilde yeni kitleler oluşturmaz. Maalesef cerrahi yöntemden başka da bir yöntem yok. Biz genel cerrahlar da alıyoruz ama sonrasında iz kalırsa aklınızda soru işareti kalmaması açısından, yüzde olduğu için plastik cerrahi yaptırmanızda fayda var.

 7. Hocam merhabalar
  Sağ kasık bölgesinde bulunan kitleye geçen hafta epidermoid kist teşhisi koyuldu ve enfeksiyon var. Tanı cildiye doktoru tarafından koyuldu… 1 hafta boyunca antibiyotik hap ve krem kullanmam söylendi. Kontrole gittiğimde iltihap boşalmamıştı sıkarak çıkarttı ve tekrar antibiyotik hap ve krem verdi. 2 hafta süreyle bunun kullanılması doğru mu? Müdahale ile aldırılmalı mı? Genel cerrahiye görünmeli miyim? Teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Iltihabı boşalttığını göre doğru tanı olduğunu düşünüyorum, cerrahiye gitseydiniz belki küçük bir müdahaleyle o da boşaltırdı. Apse boşaltılması yani iltihabın boşaltılması ve antibiyotikle tedavi dışında iltihaplı iken kitle alınmaz. İltihap geçtikten 1 ay sonra alınabilir. 2 hafta antibiyotik kullanmanızda mahsur yok. Doktorunuz mahsuru olsaydı vermezdi zaten.

 8. Dr hanım merhabalar
  Göz altlarımda kirpik diplerine yakın bölgede yağ kistleri oluştu ve zamana yayıldı aynı anda gözlerimde kuruluk oluştu bfarklı şikayetlerimle gittiğim dr da haşimato oldugumu öğrendim.cildiy dr u göz altlarımdaki kistleritemizleifakat tekrar oluşmaya başladı ne yapmamı önerirsiniz haşimato ile bir bağlantısı var mıdır acaba önerniz nedri bana şmdiden tsşekkür ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Haşimatoda cilt kuruluğu olabilir. Yağ kistlerinin onunla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Yağ kistleri temizlendikten sonra tekrarlayabilen, cildin yaptığı bir durumdur. Rahatsızlık verdiği zaman çeşitli yöntemlerle temizlenebilir. Biz radyofrekansla temizlemeyi daha uygun görüyoruz. Haşimoto için endokrinoloji uzmanının takibine girmelisiniz

 9. Merhabalar sol tiroid bölgemde cilt altı sebase kist oluştu 2 farklı doktora göründüm biriisi alınmasına gerek yok yara izi kalır dedi diğeri ise alırız hmen dedii alındıktan sonra tekrarlamasından ve başka hastalıklara yol açmasından korkuyorum.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Boyun bölgesinde basit bir kist sebase mi yoksa başka bir lenf bezi mi, tiroide bağlı bir kitle mi, paratiroid dediğimiz bir organa mı, yoksa parotis dediğimiz tükrük bezi ne mi bağlı bir kitle ya da lenf bezi mi olduğunun kesin ayrımını yapmak gerekiyor. Çünkü boyun bölgesi önemli sayılabilecek hastalıkların belirtisini kitle şeklinde gösteren bir bölgedir. Basit bir kist sebase olduğu muayene de ve tetkiklerde kesin ise bence hemen almaya gerek yok. Sık sık iltihap şeklinde tekrarlıyorsa, iltihap geçtikten sonra alınabilir. Sık tekrarlama dışında herhangi bir hastalığa sebep olmaz. Büyüyor ise o zaman alınabilir ama önce tetkikle kesin o kitlenin ne olduğu anlaşılmalı

  • Kuyruk sokumumda yağ kisti varmış doktorum antibiyotik ve krem verdi iltihabın bitmesi için ama sürekli kanama oluyor ve endişeleniyorum

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Kuyruk sokumunda yağ kistine çok sık karşılaşılmaz. Devamlı akıntı yapıyorsa, kanama şeklinde akıntı varsa kıl dönmesi olma ihtimali daha yüksektir. Fakat görmeden böyle bir şey demek mümkün değildir. Bu nedenle bu konuda deneyimli biri başka genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda fayda var

 10. hocam merhabalar, sol kasığımda 2 sene evvel yağ kisti teshisi konulmus bir yumru vardı bu zaman iicnde cok az buyudu 3 gun önce de enfeksiyon oldu, simdi antibiyotik kullanıyorum, doktorum verdi ancak bu kist tekrar eder mi ? ve neden olur? bir de kşstşn üzerinde kıl kökü gibi bir siyahlık var hic agısı yok sadece yürürken zorlanıyorum su an, tehlikeli bir sey degildir degil mi ? tesekkür ederim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Enfeksiyon tedavisi geçtikten sonra tekrar değerlendirilir. Sık sık enfeksiyon olan kistler çıkarılabilir. Çok sık enfeksiyon olmuyorsa alınmasına gerek yok. Yürürken rahatsızlık veriyorsa, enfeksiyon yokken rahatsızlık vermiyorsa yine alınmasına gerek yok. Kitlenin kist mi yoksa başka bir kitlemi yoksa lenf bezi mi olduğunu tespit etmek gerekir.

   • Hocam yağ kisti teşhisi konmuş idi ancak hiç bir doktor ultrason veya başka bir şey istemedi teşhis için , badem büyüklüğünde ve hafif hareket eden bir kitleydi rengi beyaZa yakındı enfeksiyondan önce , yine de enfeksiyon geçtikten sonra ayrıntılı tetkik istemeli miyim ? Teşekkür ederim

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Doktorunuz yağ kisti teşhisi koyduysa bu teşhis yanlış diyemem görmeden. Yağ kisti teşhisi koymak zor bir teşhis değildir. Zaten lenf bezi gibi farklı bir şey düşünselerdi onlar da ultrasonografi isterlerdi. Enfeksiyon geçtikten sonra yeniden kontrol muayenesi olun gerekirse doktorlarınız ister.

     • hocam cevaplarınız ve sabrınız için çok teşekkür ederim, Allah razı olsun, tüm içten dileklerimle iyi günler dilerim.

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Rica ederim. Çok geçmiş olsun.

     • Hocam iyi günler ,sağ dirseğimin 4 cm altında 2014 ten beri nohut tanesi büyüklüğünde hemen deri altında bir kitle var. Yaklaşık 1.5 cm büyüklüğünde .İstediğim gibi oynayabiliyorum hareket ettirebiliyorum ,yani kasla herhangi bir bağlantısı yok ,ağrı sızı herhangi bir rahatsızlık vermiyor ama eşim çok titiz bu konularda . Bir kaç defa farklı aile hekimliğine gittim eliyle kontrol edip yağ kisti olduğunu ve sıkıntı vermeyeceğini belirtti . birde size danışmak istedim .Herhangi.bir rahatsızlığım yok

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Bahsettiğiniz bulgulara göre ve doktor da gördüğüne göre yağ kisti olma ihtimali çok yüksek. Yağ kistleri eğer sık sık enfeksiyon olmuyorsa, büyümüyorsa, kolunuzun ya da bulunduğu yerin çalışmasına engel olmuyorsa, rahatlıkla hareket edilebiliyorsa, kıvamı sertleşmemişse alınması şart olan lezyonlar değildir. Sizi rahatsız ediyorsa ya da bahsettiğim durumlar varsa alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri