İletişim

Op. Dr. Seher Şirin’e sorularınızı aşağıdaki telefonlar aracılığıyla direk sorabilir, kliniğe muayeneye gelebilir veya iletişim formundan sorularınızı sorabilirsiniz. En kısa sürede sorularınıza yanıt verilecektir.

Adres ve İletişim Bilgileri
Adres: Ali Çetinkaya Caddesi, No.25 Kat.1 (Doğu Garajı Tramvay Durağı Karşısı) Muratpaşa / ANTALYA
Telefon: 0242 312 22 22 – 0532 459 69 00

97 Yorum

 1. merhaba seher hocam dışkalama sırasında yanma acıma hissi oluşuyor dışkılama yaparken dışkı ince ve uzun şekilde geliyor ve dışkının üzerinde mukus gibi birşey var koyu kahverengi akıntı var az birşey sümüksü gibi nedeni nedir sizce hocam makatta herhangi bir çatlak dışkı ile birlikte kan görülmüyor kayganlaştırıcı sıvı kullandığım için anal bölgede bu duruma sebebiyet verir mi seher hocam teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Dışkılama sırasında yanma genellikle hemoroid, fissür gibi hastalıklarda olur. Dışkının incelmesi, mukus gibi salgı, ve koyu kahve renkli akıntı önemli belirtiler. İltihabi bağırsak hastalığında ve kolon tümörlerinde olabilir. Önce makat muayenesi, imkan varsa anoskopla bakma ve gerekirse kolonoskopi yapmak gerekir. Şikayetiniz, yaşınız ve muayene bulgularına göre kolonoskopiye karar verilir. Kahverenkli akıntıda kan varsa ve yaşınız 40 yaş üzerindeyseniz ihmal etmemek gerekir. Anüse kayganlaştırıcı sürmek pek yapmaz.İlk fırsatta muayene olun

 2. anal ilişkide yaşadığımda ereksiyon yaşıyamıyorum bu durum normal mi bilmiyorum ters ilişkiden zevk aldığım için hep pasif kalıyorum cinsel yönden aktif olamıyorum ne yapmam gerekiyor.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bu konu üroloji uzmanlarının bilgisi dahilinde olduğu için onlara danışmanız gerekir. Biz genel cerrahlar anal ilişki sonrasında anüsteki oluşan durumlarla ilgileniriz.

 3. Merhaba hocam ben 5 Eylül’de Kuyruk sokumunda kıl dönmesine ameliyatı oldum. Flap tekniği ile ameliyat yapıldı ve sonrasında sarı renkte kötü kokulu akıntı başladı. Bu konu hakkında ne yapmam gerek tekrar bir ameliyat gerekir mi? Akıntıdan dolayı başka bir doktora gözüktüm, flap tekniğinin yani parçanın tutmadığını yerinden oynadığını ve tekrar bir ameliyat gerektiğini söyledi. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ameliyattan sonra bu tip enfeksiyonlar olabilir. Bunun nedeni içeriye sonradan kıl girmesi, cilt altında kullanılan dikişleri vücudun kabul etmemesi (sütur reaksiyonu) ya da yara enfeksiyonudur. Hem ameliyattan sonra daha çok az süre geçmiş. Hem de iltihaplı yer ameliyat edilmez. Önce enfeksiyon tedavi edilmelidir. Yani yeniden ameliyat ya-pıl-maz. Belki 2. gittiğiniz doktorunuz ameliyatla temizleyeceğini anlatmak istemiş olabilir. Bence ameliyat eden doktorunuza gitmelisiniz ve o takip etmeli. Ameliyatı yapan hekimin dışında başka bir kekimin takip etmesi, öneri vermesi doğru olmaz, etik değildir. Ameliyatınızı yapan kişi de yarayı temizleyecektir, gerekeni yapacaktır diye düşünüyorum.

  • Merhabalar benim makat bölgemde yaklaşık 6-7 ay önce ağrı olmuştu oturamiyordum bile ama düzenli olarak egzersizler yaptım tamamen geçti
   Şu an yine hafiften ağrı var ne yapmam lazım sadece ağrı var.

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Merhabalar. Şu anki ağrınızla eski ağrılarınız aynı olmayabilir. Egzersizle geçen ağrı bel kaynaklı olabilir. Su an ağrının şiddeti, ne zaman olduğu, kanama, ateş, şişlik, kabızlık, ishal gibi belirtilerin eşik edip etmemesi önemlidir. Ağrı anal hematon, sissür, apse, tromboze hemoroid gibi durumlarda olabilir. Muayene etmeden bir şey söylenemez. Bir kaç günde geçmezse ya da şiddeti artarsa muayene olmanız gerekir.

 4. 18 yaşındayım birkaç ay önce şiddetli ıkınma sonucu bir ağrı hissettim ve hafif kan geldi. Nohut tanesi büyüklüğünde mor bi şişlik fark ettim birkaç gün acı oldu ama geçti. Daha sonra şişlik devam etti ama acı olmadı. Böyle aylar geçti şişlik inmedi. Geçen hafta tekrar şiddetli bi ıkınma sonrası acı başladı birkaç gündür sürüyor. Sebebi ne olabilir ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Çok büyük olasılıkla anal hematom ya da öncesinde hemoroid varsa tromboze hemoroid olabilir. Ağrılı dönemde küçük bir müdahale ile pıhtı boşaltılabilir. Boşaltılmazsa zaman içinde vücut pıhtıyı eritir ama bu süre uzun olabilir. Sebebi gayet iyi belirttiğiniz gibi ıkınma, kabızlık, tuvalette uzun oturmadır. Kabızlık için beslenme düzeninizi gözden geçirin. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmalısınız.

 5. ilk kez pasif gay oldum erkek partnerime aldığım acı zevke dönüştü prezervatif kullanmadan içime boşaldı sonrasında bırakamadım anal ilişkiyi korumasız içime boşalmasının bir zararı olurmu kendimi kadınsı hissetmem normalmi bu ilişkiye devam ettiğim için anüsümde genişleme oldu bırakamıyorum anal ilişkiyi hep pasif olmak istiyorum hocam

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Cinsel tercih durumu psikiyatristleri ilgilendiren bir konu. Pek çok psikiyatrist bu durumun genetk olduğunu kabul ediyor. Biz doktorların kadın gibi hissetmenizi doğru ya da yanlış diye yargılaması, görüş bildirmesi yanlıştır ve ben hiç bir zaman hastamı ve kişileri bu açıdan yargılamam, ayırım yapmam. Korunmasız ilişkide hpv, hiv gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar bulaşabilir. Ayrıca anal ilişkide anal sfinkterlerin (dışkıyı ve gazı tutann makat kasları) hasar görmesi ve gevşemesi kaçınılmazdır. tahriş edici, zorlamalı ilişkiden kaçının. Kegel egzersizleri (internetten bulabilirsini) yapabilirsiniz.

 6. Hakkı Seğmen

  Hocam iyi günler ben yaklaşık 10 yıl önce basurdan ameliyat oldum.memnunmusunuz derseniz,asla. Makat içinde kabızlıktan dolayı fissur var genelde mevsim geçişlerinde oluyor.kanama yok.iki adet spazm çözücü kullandım ayrıca iki adetde krem kullandım ancak geçmedi ne yapmam gerekiyor.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat hastalıkları ameliyatlarından sonra sebep olan dışkılama bozukluklarında tedavi başarısını artırmak için sebepleri ortadan kaldırmak gerekir. Ayrıca basur ameliyatından sonra yine kabızlık olduğu zaman fissür gelişebilir. Fissür ve basur farklı hastalıklardır. Eğerki ilaç tedavisi ile geçmezse fissürde botoks tedavisi ya da ameliyat gerekebilir. Fissür ameliyatı yine basur ameliyatından farklı bir ameliyattır. Ama ameliyat yerine yan etkilerinin az olması nedeniyle botoks tedavisi öneriyoruz. Tabii ki kesin teşhisi belirlemek ve tedavi önerebilmek için öncelikle muayene olmanız şarttır

 7. Hocam merheba hocam kil dönmesi amelyatı 3 defa amelyat oldum 4 çüde şuan amelyat yaptım 3 defa dikiş attılar ama bu sefer açık ameliyat yaptılar yarayı yıkıyorum günde 3 defa sonra sargı beziyele kapatıyorum ne önerirsiniz

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Açık bırakma tekniğini uygulamıyorum. Çünkü çok uzun sürede kapanıyor, genç bir insanın bu kadar uzun süre pansuman yapmak zorunda kalmasını pek sevmiyorum. Ama tabii ki cerrahide uygulanan ve kabul edilmiş bir yöntem. Ameliyatı yapan hekimden başka bir hekimin öneri vermesini doğru bulmuyorum. Bu kadar sık tekrarlaması hijyen açısından bir takım eksiklerinizi gözden geçirmeniz gerektiğini söyler. O bölgede kıl olmamalı, günde 7-8 defa sırtınızdan, saçınızdan kılları kuru bir kağıt havluyla temizlemelisiniz. Yara İyileştikten sonra da bunları yapmalısınız. İlk anda yeniden hemen açıldığında, akıntı başladığında ya da daha yara dikiş almadan akıntı başladığında içeriye mutlaka bir yabancı cisim, kıl girmiş olabilir. O kıl aletle alındığında, temizlendiğinde ve içerisinin güzel pansuman yapıldığında tekrar kapsül oluşmayıp nüks denmeden iyileşeceğini düşünüyorum. Bu şekilde iyileşen çok fazla hastam var. Yoksa hijyen açısından o bölgede kıl olduğu sürece, kiloluysanız kilolu olduğunuz sürece, devamlı oturduğunuz, o bölgenin devamlı terli kaldığı sürece tekrarlama ihtimali yüksektir

 8. Selamlar Hocam,

  Sol kasık bölgemde kıl dönmesi olduğunu düşündüğüm bir lezyon var. Yaklaşık 2 ay önce fark ettim, zaman zaman hafif kanlı akıntı yapabiliyor. Gördüğüm kadarıyla birkaç küçük kıl giriş deliği ve bir adet daha büyük apse çıkış deliği bulunuyor ve zaman zaman kapanmaya yakın hale gelip birkaç gün sonra boyutu artabiliyor.

  Bulunduğu bölge itibarıyla bu bir kıl dönmesi olabilir mi, öyleyse mikro sinusektomi ve lazer gibi yöntemlerle tedavi edilmesi mümkün müdür? Size muayene olacağım ancak yine de önceden danışmak istedim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Egemen Bey biraz sanırım geç oldu. Ben il dışındayken yazmışsınız. Muhtemelen muayene ettim sizi. Folikülitler var, yaygın olarak. Açık olan yer folikülite bağlı açılma. pansumanla düzeleceğini düşünüyorum. Kasıktaki kıl dönmeleri klasik bizim bildiğimiz kıl dönmesi hastalığından farklıdır. Hidroadenitis süpürretive ya da folikülit dediğimiz bir durumdur. Bu durumda mikro sinüsektomiyada lazer gibi tedavi öneremiyoruz maalesef

 9. Merhaba Hocam kronik Analfissür icin botoks oldum.
  Botoks etkisini ne zaman gösterir ?
  Anuflex devam kulanabilirmiyim botoksdan sonra yoksa Bir etkisi olmazmi?
  Tessekürler.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Botoksun etki etmesi bir hafta ya da 10 günü bulur. Etki ettiğinde kasın gevşemesini sağlar. Kas gevşedikten sonra fissür yavaş yavaş iyileşir. Bu süre içerisinde anuflex kullanmaya devam edebilirsiniz tabii ki. Hiçbir zararı olmaz. Daha sonra kabız kaldığınız zaman bile dışkıdan önce kullanabilirsiniz

 10. merhaba hocam. 21 yaşındayım sol mememde aerola lateralinde, yaklaşık 5 sene önce bir iltihap olmuştu ben onu sıkarak patlattım ve zarar verdim. daha sonra bu bolge sertleşti. o zamandan beri aynı yerde sertlik var. dışa doğru hafif çıkıntılı, meme yüzeyindeki deriye yapışık. tehlikeli bir durum var mıdır? doktora görünmem gerekiyor mu?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muhtemelen küçük bir kist vardı, o enfeksiyon oldu. Sıkılan, müdahale edilen yerde granülasyon dokusu gelişebilir. Bu sert olarak elinize gelebilir. Fakat görmeden kesin bir şey söylemek mümkün değildir, doktora gitmeniz gerekir. Ele gelen her sert kitle doktor iyi demeden, aksi ispatlanana kadar kötüymüşçesine incelemek gerekir

 11. Merhabalar hocam ben 4 yıl önce doğum yaptım sol göğsümün ucunda doğumdan hemen 10 dk sonra acı hissettim sertlik te vardı. Doktora gittiğimde antibiyotik tedavisi gördüm iyi gelmeyince yine gittim yine antibiyotik tedavisi gördüm üç kere sonrasında apsenin içinde irin gelmeye başladı git gide büyüdüğü için patladı içindeki iltihap aktı daha sonra bir sertlik daha oluştu yine şişti büyüdü iltihap aktı hatta doktor siringayla çekmişti iltihabı biyopsi aldılar. Ultrason gözlemi altındayım şu an. Ama geçmiş değil sürekli tekrarlayıp çıban gibi büyüyüp patlıyor kötü kokulu en son doktora sorduğumda ise kendi kendine patlıycak dedi. Daha büyük sorun teşkil edermi göğsümün ucundaki apse sürekli oluşumunun nedenini öğrenebilirmiyim acaba

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Yanlış anlamadıysam doğum yaptıktan 10 dakika sonra şişlik hissettiğinizi söylüyorsunuz, o iltihaptan çok süt birikimi olma ihtimali yüksek. O zamanki tedaviler olmuş konuşmanın bir gereği yok. Ara ara iltihap olup akması da sütü kestikten sonra devam ediyorsa tekrar tetkik etmek gerekiyor. Emzirmeye bağlı olmayan mastitlerde ileri incelemeler gerekiyor. iyileşmeyen ve tekrarlayan meme iltihaplarında başka çeşit iltihaplar tespit edebilmek için biyopsi gerekiyor. Biyopsinin bir gerekliliği de bazen iltihap şeklinde seyreden kanserleri ayırt edebilmek. Sizde kanser olabileceğini düşünmüyorum çünkü ara ara iyileşen bir iltihap. İltihap şeklinde seyreden kanserler giderek artar, aralarda iyileşme göstermez. Biyopsideki amaç iltihabın cinsini öğrenmek. Bazı tip iltihaplarda örneğin granüloz iltihap tüberküloz iltihap sarkoidoz iltihabı gibi perituktal iltihap gibi iltihaplarda tek tanı biyopsi ile konur, o biyopside çıkan sonuca göre de antibiyotik tedavisinden farklı tedaviler kullanılır. Tabii ne kadar sıklıkta tekrar ettiği, muayene ile nasıl bir apse olup olmadığını görüp ona göre değerlendirmek, biyopsi kararını ona göre almak gerekir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği sıklıklarda kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 12. Merhabalar hocam ben yaklaşık 2 ay önce flap yöntemi ile ameliyat oldum. 15 gün sonra dikişler alındı fakat aynı ameliyat olmadan önceki yara açık 1 cm falan ve içinden beyaz akıntı geliyor. Doktoruma kontrole gittiğimde zamanla bu yara kapanacak daha kontrole gelmene gerek yok dedi her gün bu şekilde aktığını söylediğim halde normal dedi. Bu normal midir hocam ve yara ne kadar sürede kapanır?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kıl dönmesi ameliyatlarından sonra bu şekilde akıntı, açılma, yara enfeksiyonu sık görülür. Ama hiçbir enfeksiyon ve yara akıntısı normal değildir. Kapanma süresi yaranın büyüklüğüne, derinliğine, iyi bir temizliğe, iyi pansumana ve kişinin bazı özelliklerine bağlıdır. Örneğin sağlıklı beslenmelisiniz, protein ve sebze ağırlıklı beslenin, karbonhidrattan uzak durun, kilonuz varsa kilo vermeye çalışın, sigara içiyorsanız bırakın. Yara enfeksiyonu ve açılması durumunda ben belli aralıklarla kontrole çağırıyorum. Hasta yakınına pansuman yapmasını öğretiyorum. Genellikle yara içini serum fizyolojikle yıkamayı tercih ediyorum. Her doktorun ameliyat sonrası takibi farklı olduğu için uzaktan yönlendirme yapmam doğru değil

 13. Hocam merhaba
  Yaklaşık bir yıldır makatta rahatsızlıgm var; hemoroid ilaçları kullandım ama dışkılamada bıçak ve cam kesiği gibi oluyor her seferinde; ilk olarak iltihap şeklinde başladı sonra kanama şeklinde oldu; şu an kanama çok nadiren oluyor ama beslenmeme dikkat etmediğim anda cam kesği oluyor
  Beslenmeme dikkat etsem de cam kesiği gibi acı oluyor dışkılama esnasında; otururken yada herhangi bir pozisyonda agrı sızı olmıuor; anal fissür olabilecegini söyelmişti genel cerrahi doktorumuz; muayene olmak isterim size

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sanırım muayene olmadan hemoroid ilaçları kullandınız ya da genel cerrahi doktoru muayene ederek mi fissür dedi açıklamamışsınız. Çünkü şikayetleriniz fissür olabileceğini düşündürüyor. İltihap vardı demenizde de acaba fistül var mı diye soru işareti uyandırıyor. Tabii ki muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ne zaman isterseniz gelebilirsiniz. Bilginiz olsun ben artık Antalya’dayım.

 14. Hocam merhaba bir ay önce doğum yaptım çok zorlanmadan ötürü makatimda şiş ve meme çıktı lavaboya gidince meme çıkıyor sonra kayboluyor bir aydır geçmedi ne yapmam lazım hocam doktora gittim ilaç yazdı ama gecmedi

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sanırım size daha önce cevap verdim. Aynı şeyleri tekrarlamak gerekirse doğum sonu sık rastlanan bir durum yaşıyorsunuz. Yaşadığınız hemoroid, tromboze hemoroid ya da anal fissür (makat çatlağı) da olabilir. Eğer anal hematom ya da tromboze hemoroid ise küçük bir lokal müdahale ile boşaltarak rahatlama sağlanabilir. Kabız ya da ishal olmayın, dışkınızı bekletmeyin, ertelemeyin, tuvalette ıkınmayın. Yeni doğurmuş hastalarda çok fazla ağızdan ilaç vermeyi tercih etmem. İlaçlardan yanıt alınamadığınız zaman doktora tekrar kontrole gitmeniz gerekir.

 15. Hayırlı geveler hocam ben 51 yasındayım ve mememı sıktıgımda sıyaha benzer sıvı gelıyor ayrıca sonra baya sızlıyıp yanıyo bırde gögüs altında hemen ıce dogru delık yaraya benzer 2,3 mılım genıslınde terleyınce cok acıyıp yanıyo tesekürler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sıkınca gelen akıntının çok önemi yok. Renginin siyah olması önem taşıyor. Memedeki yarada da önemli bir durum olabilir. Mutlaka görmek ve meme muayenesi yapmak gerekir, zaman kaybetmemelisiniz. Muayene sonucuna göre de bazı tetkikler gerekebilir.

 16. Hocam iyi günler.
  Ben geçen hafta ameliyat oldum. Beklediğimizden büyük bir kıl dönmesi ameliyatıydı. Muhtemelen Flap yontemi kullanildi. Sorun şu ki 2 dikiş tutmamış. Doktor pansuman yapalim 2 gun olmazsa dikis atalim dedi. Yatış verecektı. Ben kabul etmedim. Hastane ne kadar rahat ki. Neyse sürekli batikon ile pansuman ediyoruz. Bu ufak açık yaram nasıl daha hizli kapanır. Batikon ile temizleyip kapatmak doğru mudur ? Şimdiden tesekkur ederim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Yara açıldığı zaman yaranın içerisine mutlaka kıllar düşer ya da öncelikle kıl girdiği için yara açılır. Bu nedenle içerinin bazı özel solüsyonlarla (batikon değil) temizlenmesi ve içerdeki ölü dokunun bir cerrahi uzmanı tarafından temizlenmesi, günlük pansuman yapılması gerekir. Ben açık yaralarda yaranın içine asla batikon kullanmıyorum, çevresine kabul edilebilir. Açık yarada önemli olan yaranın içinin temizlenmesidir. Açılmış yaralardan sonra da dikiş atma taraftarı da değilim. Tekrar açılacağını düşünüyorum Önümüzde çok sayıda bu şekilde örnekler mevcuttur. 3 kere de dikiş atılsa içerisi temizlenmediği için tekrar açılma şansı var. Şu anda bu şekilde tekrar dikiş atıldığı halde açılmış, ama içeriye tekrar kılların doluştuğu hastamın tedavisi tamamlanmak üzere. Sonuçlanında hastamız izin verirse yayınlayacağım. Sosyal medya hesabımda yine bu şekilde kurtulmuş bir delikanlı hastamızın teşekkür konuşmasını bulabilirsiniz.

 17. Merhabalar
  Bugün öglen vakti gögüs ucumda bir rahatsızlık farkettim.
  Elimi dahi vuramıyordum . Sıkmayı denedim mercimek tanesi gibi bir iltihap geldi. Gögsümde bir şişme kitle gibi birşey yok 2 hafta önce doktora gitmiştim zaten gögüs ucumda bir sızı var sizce sebebi nedir
  Cok evhamlıyım bu konuda

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Meme ucunu sıkmayın, sıktığınız zamanda beyaz bir akıntı gelebilir, bu normaldir. Ağrıması enfeksiyon olabileceğini de gösterir. Kanal içi enfeksiyonu olabilir. Daha önce mevcut bir kistden dolayı enfeksiyon olabilir. Memedeki sızlama, ağrı her kadında olabilen bir durumdur. Fibrokistik meme yapınız varsa adete yakın dönemlerde böyle ağrılar olur. Ağrı kötü hastalık belirtisi değildir. Ama ağrı enfeksiyon ve çok nadiren enflamatuar kanserin belirtisi de olabilir. Muayene etmeden kesin bir şey söylemem mümkün değil.Muayene de bir şey bulunamazsa yaşınıza göre ileri tetkik gerekebilir

 18. Hocam merhabalar yakıın bir zamanda kronik kabızlığından ötürü anal fissür teşhisi konuldu . Ağrı ya da sızı yoktu fakat büyük abdeste çıkarken hissettiğim acıdan gitmiştim ve doktor bey 1-2 cmlık bir dış fissür memesi olduğunu söyledi . Bütün ilaç tedavilerini kullandım kas uyuşturan kremi 2 ay boyunca kullanmama rAğmen malesef geçmedi . Genel olarak ağrı ya da acı hissetmiyorum ama kronikleştiğinden ötürü ilerlemesinden endişe duyuyorum ve ikinci çözüm botoks tedavisini düşünüyorum. Beraberinde ne kadar sağlıklı beslensemde, spor yapsamda malesef kronik bir kabuzlık durumumda mevcut siz tam olarak ne yapmalıyım ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Anal fissür tedavi edildiği zaman kanama, ağrı geçer ama başındaki meme geçmez. Bu meme bekçi meme olarak isimlendirilir, hiçbir zararı yoktur. Onun orada olması ameliyat ya da botoks gerektiridiği anlamına gelmez. Botoks ya da ameliyat makat kaslarında muayene de aşırı bir kasılma tespit edildiyse öyle uygulanır. Eğer ki ağrınız geçti ise bu öyle bir kasılma olacağını zannetmiyorum. Dolayısıyla botoks ya da ameliyat gerekeceğini de zannetmiyorum Eğer bekçi memeden rahatsızsanız küçük bir lokal müdahaleyle o alınabilir ancak kalsa da herhangi bir zararı olmaz. Kronikleşmesi ileride ilerleyeceği anlamına gelmez ya da botoks veya ameliyat olmazsanız daha da kötüye gideceği anlamına gelmez. Kabızlık sorununu çözmezseniz her zaman fissür sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kabızlık sorununu çözmek için beslenme düzeninizi değiştirmeli, gün içindeki hareketinizi arttırmalı, yürüyüş yapmalısınız. Bol su tüketmelisiniz, kabızlık devam ettiği sürece botoks ya da ameliyatında başarı oranı düşer.

 19. Merhaba 33 yaşındayım 2 tane çocuğum var benim sağ göğsümun 2 parmak altında iltihaplı şişlik oluşuyo çok canım aciyo 2 dır aynı yerde oluşuyor iltihap aldıktan sonra rahatlıyorum ama orası kızarık kalıyor acaba önemli birşey var mıdır endiselendim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Iltihaplı olan şişlik cilde ait basit bir kistin iltihabı olabilir. Bu muayene ile tespit edilir. Cilde ait değilse, meme guddelerine ait bir iltihap ise tetkik edilmesi gerekir. Şu anda emzirmiyorsanız, iltihaplı şişlik akıntı olup geçiyorsa ya da hep aynı yerde oluyorsa mutlaka biyopsi alınarak iltihabın cinsi belirlenmelidir. Tedavi de pataloji sonucuna göre yapılmalıdır. .

  • Hocam size birşey soracak benim 3cocugum var 3 sezeryan geciridim ve bu sereyandan sonra hep geçmeyen kabızlık yar yaşadım nerderse bir sene sürdü zor düzene girdim son doğumunda kızım 9 aylık ama hala kabizim ilaçlara bağımlı hale geldim ilaçsız tuvalete çıkamıyorum ilaçlarda yavaş yavaş etkisini kaybediyor artık korkmaya başladım kanser olabilirmiyin

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Kabızlığın düzeltilmesi için önce beslenme alışkanlığınızı ve yaşam şeklinizi değiştirmeniz gerekir. Bol su, sebze, baklagil gibi lifli gıdalar, elma, erik kayısı armut gibi lifli meyveler tüketmelisiniz. Dışkınızı ertelemeyin, bekletmeyin, hareketinizi arttırın, mutlaka günde bir saat yürüyüş yapın. Tüm bunlarla geçmiyorsa mutlaka muayene ve belki de kolonoskopi gerekir. İlaçlarla çözüm bulmaya çalışmayın

 20. Hocam merhaba. Ben 2 yıl önce dikişli kıl dönmesi ameliyatı oldum. Bu zamana kadar bir sorun olmadi ama bugün bi anda bi acı hissettim ve baktigimda ince bir deri gibi açılma olmuş fakat derin birsey değil. Bunun cok fazla kötü bir etkisi olur mu. Bazı sebeplerden dolayı doktora da gidemiyorum.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ameliyat üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin temiz tutulmazsa, o bölgeye saçtan ve sırttan düşen kıllar içeri girerse, vücut onu atmak için akıntı ve açılma yapacaktır. Eğer içeri giren kıllar erkenden temizlenip, yara yeri bazı maddelerle güzel temizlenirse ve enfeksiyon varsa ona yönelik ilaç verilirse tam olarak tekrarlamadan kurtulmuş olursunuz. Çünkü uzun süre akıntı yaptığı zaman etrafına kapsül oluşacaktır. O zaman tekrarlamış olması nedeniyle de yeniden ameliyat olmanız gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri