Randevu Al Tedavi Fiyatları

NASIR NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

Nasır Nedir?

Nasırın tarifi kısaca derinin kalınlaşması ve sertleşmesi olarak yapılabilir. Cilde yapılan bir takım zedelenme, darbelerden  ve travmalardan korumak için  reaksiyon olarak vücut o bölgenin cildini üst tabakadan başlayarak tüm katmanlarını  kalınlaştırır. Cilt kalınlaştıkça vücut o bölgeyi korumak yerine alttaki dokulara bası yapacağından ağrı oluşturur. Aslında ağrı vücuttaki her bölgede olduğu gibi burada da bir savunma mekanizmasıdır. Hem teşhis ve tedavi gerektiğini hatırlatır, hem de travmanın devamını engellemeye yarar. Örneğin nasırı ağrıtan ayakkabıyı giymez ya da üstüne basmamaya çalışır.

Çok değişik boyutlarda görülebilir. En sık ayaklarda sonra ellerde görülür. Ayaklarda daha çok tabanda, 5. parmak dış yanda, bazen iki parmak arasında görülebilir. Vücudun bası gören her yerinde oluşabilir. Örneğin devamlı keman çalan bir kişide  çenede bile görülmüştür.

iyi huylu bir hastalıktır. Bir zararı yoktur fakat ağrı sebebiyle hastaya oldukça fazla sıkıntı yaratan bir hastalıktır.

Nasır Tedavisi

Nasırın Sebebi Nedir?  

Tek sebebi devamlı aynı bölgeye gelen travmadır.  Yanlış ayakkabı kullanma önemli bir faktördür. Dar ayakkabı giyildiğinde aynı alana devamlı ayakkabı sürtecektir. Hastaların bildiğinin aksine bol ayakkabı giymek de nasır oluşmasını tetikler. Bol gelen ayakkabının içinde her adımda ayak ayakkabıya vuracak ve travma oluşturacaktır. Vücut bu travmalardan korumak için cildi kalınlaştırmaya başlayacaktır. Erken dönemde bu sebep ortadan kaldırılırsa, doğru ayakkabı giyilirse ve kalınlaşmaya başlayan cilde ayak bakımı uygulanırsa kalınlaşma derinlere ilerlemeden engellenmiş olur.

Nasır sebeplerini ve yapılan hataları şöyle sıralayabiliriz:

*Ayağı çok sıkan, ayakta devamlı bir sürünme oluşturan ayakkabılar,

*Ayağa bol gelen, her adımda ayağın bir bölgesinin devamlı ayakkabıya vurmasına sebep olan ayakkabılar,

*Sert, çakıllı, kumlu zeminlerde uzun süre yalın ayak basmak, yürümek,

*Yüksek topuklu ayakkabılar dururken dahil devamlı ayakta basıya neden olur.

*Ortopedik bozukluklar nasır sebebi olabilir. Ayaktaki deformasyonlar kadar beldeki, bacaktaki hastalıklar da yanlış basma sebebi olabileceğinden nasıra yol açacaktır. Bu hastalarda öncelik ayaktaki ortopedik bozukluğu düzeltmektir. Aksi takdirde hangi yöntemle tedavi edilirse edilsin sebep devam ettiği için tekrarlama olacaktır.

*Ellerdeki nasırda ise yanlış kalem tutma şekli, parmaklara devamlı bası yapacak ev ve tamir aletlerini devamlı kullanma, ağır spor aletlerini tutma, müzik aleti çalarken ellere devamlı bası olması gibi sebeplerden oluşabilir.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

*Ciltte bir alanda kurumuş, kalınlaşmış, sert bir cilt vardır.

* Bu alanda renk hafif soluk, sarımsı bir renktedir.

*Ağrı ve basınca hassasiyet vardır. Basmayınca, uzanıldığında ağrı yoktur. Çok derin ve altta enfeksiyon oluşması durumunda istirahatte de ağrı olabilir.

*Nasır bazı durumlarda siğille karışabilir. Siğil daha hızlı büyür, daha az ağrı yapar ve etraf dokularda birden çok alana yayılabilir.

 

Nasırın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak Bakımı: Erken evrede önemlidir. Cilt ilk zamanlarda basıya bağlı kızarır, ağrı oluşur. Bu dönemde ayak bakım kremleri, ayağa masaj faydalıdır. Ciltte hafif sertleşme oluşmaya başladığında banyo sonrasında ya da 5 dakika ılık suya tuttuktan sonra  topuk törpüleriyle kalınlaşan cilt ve ölü dokular uzaklaştırılır. Ayaktaki bası olan  yere minik petler koymak basıyı engelleyebilir, nasırın derinleşmesini önler.

İlaç Tedavisi:  Cildin üstündeki dokuları içerisindeki asitli maddelerle yakarak uzaklaştırır. Bu amaçla hazırlanmış nasır bantları vardır. Kalınlaşma derine indiğinde yani derinleştiğinde pek fazla işe yaramaz. Diğer müdahalelerle yapılamayacak geniş alanları tutan nasırlarda kullanılabilir. Ancak bu kremleri doğru kullanmak  gerekir, sağlam alanlarda da yanıklara sebebiyet verebilir. Her ilacın olduğu gibi bu ilaçlar da allerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Yine her ilaçta olması gerektiği gibi doktor kontrolünde (cildiye uzmanı) kullanılmalıdır. Rastgele eczaneden alınıp kullanılması  doğru değildir.

Cerrahi Tedavi: Nasırlı alan cerrahi yöntemle çıkarılıp dikiş atılır. Lokal anesteziyle hastaneye yatmadan yapılabilir. Fakat  geniş nasırlarda eğer  parmaktaysa dikiş atıldığında parmakta daralma yaparak dolaşım bozukluğu yapabilir.  Tabanda ise cildin esneme özelliği hemen hemen hiç olmadığından  genellikle dikiş cildi keser ve yara açılabilir. Tekrar dikiş atılamaz, yaranın kendiliğinden kapanması beklenir.

Radyofrekans Yöntemi ile Çıkarılması:

Nasır tedavisinde hemen hemen en kesin yoldur. İlerlemiş,derinleşmiş nasırlarda diğer yöntemler işe yaramadığından radyofrekans tercih edilmelidir. Lokal anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık 5 dakika kadar sürer.  Aynı gün yürüyerek evine gidebilir. Lokal anestezi sonrasında nasır etrafındaki  ve alttaki sağlam dokulara kadar radyofrekansla yakarak kökündeki sert doku ile birlikte çıkarılır. Kanama kontrolü sonrasında pansuman yaparak gaz bezi ile kapatılır. Açık alanı vücut  kendiliğinden kapatır (dikiş atıldığında da çoğunlukla dikiş açıldığından aynı durum cerrahi çıkarmada da vardır). Kapanması için süre gerekir. Ağrı fazla olmaz. Bu süre içinde ayağını yıkamasına izin verilir. Serum fizyolojikle ve bazı iyileşmeyi hızlandırıcı kremlerle pansuman önerilir. Ayakta ve bastığı zaman yaranın kapatılması, yatarken açık bırakılması tavsiye edilir.

Yaranın kapanması için gereken süre hastanın işine, vücudunun genel durumuna, ek hastalıklarına, damar hastalığı olup olmamasına, beslenmesine ve sigara içip içmemesine göre değişir. Örneğin çok fazla ayakta duran işi olanlarda iyileşme gecikebilir. İleri yaşlarda damar ve şeker hastalığı olanlarda süre uzayabilir. Sigara her yara iyileşmesini geciktirdiği gibi burada da iyileşmeyi geciktiren en önemli faktördür.

Nasırı keserek yok etmeye çalışmak yanlış bir davranıştır.  Kesi derin olursa bakteriler cilde kolaylıkla girer ve enfeksiyon sebebi olabilir.

Nasırdan Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

*Basınç yapan sebep ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin çok dar, bol, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmalıdır.  Zannedildiğinin aksine bol ayakkabılar da nasır sebebi olabilir. Ayakkabı derisi yumuşak olmalıdır.

*Ayakkabılar değiştirilerek kullanılmalıdır.

* Bir süre ılık suda tutulduktan sonra ya da banyodan sonra ponza taşıyla ölü deriler uzaklaştırılmalıdır.

*Eller ve ayaklar temiz tutulmalı,düzenli olarak temizlenmelidir. Yumuşatıcı keremler sürülmelidir.

*Uzun süre çıplak ayakla, sert ya da pürtüklü, kumlu, çakıllı alanlarda yürümemek gerekir.

*Devamlı ayakta duranlar uygun aralıklarla ayaklarını dinlendirmeleri gerekir. Fırsat yoksa evde ayağını uzatarak kan dolaşımını düzenleyebilirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018