Randevu Al Tedavi Fiyatları

Makat Hastalıkları, muayeneyle kolayca teşhis konulabilen hastalıklardır.
Makat bölgesine ait şikayetler hasta tarafından kolaylıkla farkedilebilen şikayetlerdir. Makat bölgesi ağrı açısından hassas bir bölge olduğundan ağrıyı hasta zaten farkedecektir. Kanama tuvaletten sonra bakıp dikkat etmese bile silince  peçetede farkeder.Akıntı çamaşırını kirletip ıslatacağından, kaşıntı ciddi rahatsızlık vereceğinden hastanın haberinin olmaması mümkün değildir.

Yani anal bölge hastalıkları erken dönemde hastanın farkında olabileceği sinyalleri verir. Bu erken teşhis için bulunmaz bir nimettir.

Makat bölgesine ait şikayetleri yapan hastalıkların çok büyük bir kısmı muayene sırasında ek tetkik gerekmeden muayeneyle kolaylıkla teşhis konabilmektedir. Çok az bir kısmında ek tetkik gerekebilir. Örneğin fistülde çoğunlukla muayeneyle teşhis konulduğu halde tipi, boyutu hakkında bilgi edinmek için MR yapılması gerekebilir.

Makat hastalıklarının yaptığı şikayetler birbirine benzediğinden muayene şarttır.Makat muayenesi mutlaka proktoloji(makat hastalıkları) konusunda deneyimli bir genel cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Gerek şikayetlerinin erkenden ortaya çıkmasıyla gerek bu kadar kolay  teşhis konulmasıyla makat hastalıklarının her zaman erken teşhis edilmesi beklenir. Maalesef  çoğu zaman geç teşhis konulur. Hastalar bazen önemsemezler. Çok büyük kısmı utanma ve muayenenin itici olması nedeniyle  muayeneye gelmezler, hastalık ilerlediğinde, canlarına tak ettiğinde muayeneye gelirler. Bu aşamada da hastalık çoğu zaman ilaçla tedavi aşamasını geçip ameliyat aşamasına gelmiştir.

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Hasta muayene odasına alınır. Hastayla birlikte hasta yakını alınmamalıdır. Bazen yakınlarından birisi muayene odasına girmek ister. Çoğunlukla anne ya da kız kardeş bile olsa hasta, yakınının girmesini istemez ve bunu açıkça onların yanında ifade edemez.

Muayene odasına bir yardımcı eleman mutlaka olmalıdır. Bu hem muayenede pozisyonda, araç gereç vermede yardım etmek için hem de hastanın özellikle erkek doktorla yalnız kalmamak  kendini rahat hissetmesi için gereklidir.

Muayene, genellikle diz dirsek pozisyonu dediğimiz pozisyonda yapılır. Dizlerinin üzerinde öne eğilerek secde haline gelir gibi, beli çökerterek ve makatı yukarı doğru tutarak yapılan bir pozisyondur. Diz problemi yaşayanlar, ileri dönem gebeler, yaşlılar, ağrıdan dolayı bayılma riski taşıyanlarda sol yan-cenin pozisyonu tercih edilebilir. Hasta sol tarafına yatarak dizini ve başını karnına doğru çeker.

basur-muayene yan-muayene

 • İnspeksiyon (Gözle muayene):

Anüs gerektiği kadar açılarak makatın dış kısmında olan hemoroid memesi, kanamalı lezyon, siğil gibi lezyonlar, çatlak, iltihaplı delik (fistül) kolaylıkla görülür, hastalıkların çok büyük kısmı gözle muayeneyle teşhis konmuş olur.Örneğin dış hemoroidler,fissür,kondilom,dermatit,fistül,apse gibi hastalıklar görülebilir. Fakat tam teşhis koymakta asla yeterli olmaz.

2)Parmakla muayene (Rektal tuşe):

Hastaların sıklıkla korktuğu , çekindiği,bazen ağrı duyduğu bir muayenedir. Anüs muayenesinde mutlaka ve mutlaka yapılması gereken bir muayenedir.Anal kanalın (makatın girişinin iç kısmının şişlikleri,tümörleri,iltihabı,siğilleri,çatlağı ,fistül yolu nedbesi hissedilir.Barsağın son kısmında iç hemoroidler(bazen hissedilmeyebilir),fistül iç deliği,kondilomlar,tümörler,apseler parmakla hissedilir.

3) Anoskop muayenesi:

Çoğu polikliniklerde  ihmal edilen ama olması gerekli çok faydalı muayene yöntemidir.Anüs kanalının ve barsağın son 10 cm.lik kısmının gözle görülebilmesini sağlar.Parmakla hissettiğimiz durumların gözle görülmesi teşhisi kesinleştirir.İç hemoroidler,makatta ve barsakta olan kondilomlar(siğil), çatlak,barsak(rektum)kanseri ,barsak iltihabı varsa barsak boşluğundaki kan ve bu kanın yukarıdan gelip gelmediği görülebilir.

anoskop anoskop-muaynesi

Anoskopla görülen lezyonlardan biyopsi alma imkanı da vardır. Örneğin görülen tümörlerden ve iltihaplı barsaktan biyopsi almaya olanak sağlar.

İçerideki hastalıkların tedavi sırasında da anoskopu mutlaka kullanıyoruz. Örneğin iç hemoroidlerin lastik bantla  bağlanması ve laserle(infrared) yakılması,barsak ve anal kanaldaki kondlomların yakılması sırasında anoskop kullanıyoruz.

4)Ek Tetkik yöntemleri:

Bu 3 yöntemle muayeneyle makat hastalıklarının teşhisi,hangi aşamada olduğu % 98 teşhis konulabilir ve tedavi planlanabilir.Teşhis konulamayan hastalarda yada tanısı konulmuş hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ek tetkikler gerekebilir.

Kolonoskopi: Bazen anüste şikayeti açıklayacak bir hastalık bulunamayabilir.Mesela kanamanın anüsten gelmediği düşünülüyorsa mutlaka kolonoskopi gerekir.

Makatta şikayetini açıklayan bir hastalık bulunsa bile hastanın yaşı,aile öyküsü,kansızlık gibi durumların bulunup bulunmadığı durumlarına göre beraberinde başka bir hastalık olup olmadığını kontrol için kolonoskopi yapılmalıdır.Örneğin hastanın ailesinde barsak kanseri varsa,50 yaş üstüyse,derin bir kansızlığı varsa,erkekse hemoroidle birlikte kalın barsağı kanseri bulunabilir. Bu da ancak kolonoskopiyle tesbit edilir.

Anoskopla muayenede barsağın son kısmında tümör veya iltihap varsa barsağın diğer bölümlerini kontrol için kolonoskopi yapılmalıdır.

MR ,BT(tomografi) ve Ultrasonografi: Makat ağrısında apse derindeyse muayenede saptanmadıysa  veya tümör varsa tümörün etraf dokulara yapışıklığını ve tümör evresini tesbit etmek için bu tetkikler yapılmalıdır.Makat fistülünde kompleks olup olmadığı veya fistülün yolu hakkında bilgi almak için MR çektirilir.

91 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar ben Gönül iki buçk yasında oğlm var normal doğum yaptım iki üç dikişim olduğunu söyledi doktorum pazartsi günü büyük tuvaletimde zorlandım canım cok yandı salı günü gece ise pecetede kan gördüm doktor hanım ve cok korkuyorum ilk kez basıma geldi ne yapcam bilmiyorum muayene den de korkuyorum bana bi yol gösterin acıma var sadece makatta oturunca o kadar tesekkürler ayrıca 25 yasındayım

  1. Makatta acımayla beraber kanama anal fissürde görülebilir. Fissür daha çok zorlanma nedeniyle olur. Kabız kalmayın, sert dışkılamayın,
   ıkınmayın. Kabız kalmamak için bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su tüketin. Hareketinizi artırın,yürüyüş yapın. Bir kaç gün için dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturun,anüsün içine doğru vazelinli kremler sürün. kanama devam ederse kesin teşhis için muayene olmanız gerekir.

 2. Merhabalar hocam iki buçuk ay oldu fissur ameliyatı olalı ama hala yaram iyileşmedi ve tuvaletimin tamamını bosaltamiyorum gaz cikaramiyorum sizce fissur ameliyatı sonrası darlık olusmusmudur eğer eğer makat daralması varsa bunu parmakla muayenede anlaşılabilir mi şimdiden teşekkürler hocam

 3. Merhabalar hocam daha önce fissur ameliyatı oldum ama başarısız oldu bu arada makatimda daralma olduğunu hissettim birkaç doktora sordum makatimda daralma olmadığını ama fissur ameliyatının başarısız olduğunu söylediler Ankara’da bı profesör e gittim oda fissur ameliyatının başarısız olduğunu makat daralmasinin olmadigini ve rektosel olduğunu söyledi karnım sürekli şişkin diskilamayi tam olarak bosaltamiyorum ve gazimi cikaramiyorum gaz geliyo ama sanki makatimda açılmıyor rektosel ameliyatı olunca geçer dediler ama sikayetlerim geçmedi iki ay önce tekrar fissur ameliyatı oldum fakat sikayetlerim yine devam ediyor bu arada İstanbul’da özel bı doktora gittim o makatta daralma olduğunu söyledi tamamen kafam karıştı şuan krem sürerken iki parmağımı makatin içine sokup surebiliyorum sizce darlık olsa bu şekil yapabilirmiydim birde diskilamam sürekli pelte kıvamında yada ilk çıkan kısım sert daha sonrası pelte kıvamında çıkıyor dışkılama yaparken ağrı sancı hissetmiyorum ama diskilamadan sonra makatim kasılıyor ve makat kası tıp biliminde internal sfinkter kası deniliyor galiba ora çok sert napicami şaşırdım bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. 2 kez makat çatlağından ameliyat olduktan sonra hala makat daralması olduğunu düşünmüyorum. Ameliyatta internal sfinkter kası mutlaka kesilmiş olmalı. Her cerrah bunu yapabilir. kasta, makatta bir kasılma olsaydı makatınızda şiddetli ağrı olurdu. Karın şişliğinin ve çıkamamanızın sebebi makat darlığı değildir. Barsakların tembel olması,beslenmenizde bazı yanlışlıklar gibi sebepler olabilir. önce beslenmenizi düzenlemelisiniz.Yemekleri iyi çiğneyin, ağzınız kapalı yemek ve çok yavaş yiyin . Devam ederse safra kesesi,mide,barsakların ileri tetkiki gerekir.

 4. hocam merhabalar ben 18 yasindayim ve yaklasik8-9aydir buyuk bi dert cekiyorum kabizlik yuzunden oldugunu dusunmustum fakat anal fissür belirtileri olduğunu farkettim diskilarken cam kirigi gibi aci ishal sonrasi asiri yanma disardan olmakla asiri kanama ve surekli kesilmek bilmeyen agri bayan doktor Ş.urfada bulunmadığı için çekiniyorum ve gitmek istemiyorum lütfen bana yardimci okur musunuz?

  1. Cam kesiği gibi ağrı anal fissür olabileceğini belirtir. Kabızlık kadar ishal de anal fissür sebeplerindendir. Fissür olduğu muayene ile kesinleşirse 9 aydan beri olduğu için muhtemelen ameliyat ya da botoks tedavisi gerekecektir. Öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı ishal kabız olma durumuna göre ayarlayın.Kabız olduğunuzda bol sebze,salata,lifli meyveler, baklagiller ve bol su tüketmelisiniz.ishal olduğunuzda lifli gıdaları azaltın,yine bol su için. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun ve anüsün hafif içine doğru vazelinli pomat sürün. Geçmezse kesin teşhis, tedavi önerisi muayene olmalısınız.Kanama olduğundan mutlaka kanamanın sebebini tespit etmek için muayene olmanız gerekir. Muayene olmadan ilaç kullanmamalısınız.

 5. Hocam merhaba eşim için yazıyorum eşim son 10 sene içinde 2 kez (sonuncusu 5 sene önce) hemoroid ameliyatı oldu yaklaşık 3 4 aydır makatında aşırı bir ağrı var önce çatlak teşhisi kondu ilaçlar kremler kullandı en son botoks oldu fakat aprısı ayni şekilde devam etmekte. Son olarak kamerayla bakıldı fakat hemoroidinin olmadığı Çatlağının iyileştiği ve şu an ağrı olması için bi sebebinin olmadığı söylendi hocam çok çaresiz kaldık en son devlet hastanesine de gittik makatın iç kısmında kas kesilmesi gibi bir ameliyattan bahsedildi ne yapalım hocam 2 kez zaten ameliyat oldu sizce bir sakıncası var Mıdır doktorum ameliyatlardan da haberi var bu arada.amelşyat olursa genel olarak ne kadar bir sürede iyileşme gerçekleşir amelşyat ağrısı uzun sürer mi iyilwşmw süreci nasıl olur en önemlisi de böyle bi ameliyatı olmalı mıyız sizce doktorumuza güvenelim mi

  1. Önceki ameliyatlar hemoroid ameliyatı ise tekrar hemoroid ameliyatından kaçınıyoruz. Sonrasında nedbe dokusu nedeniyle darlık olabilir. Sizde zaten hemoroid yok denmiş. Kas kesilecek dendiyse anal kaslarda spazm olabilir. O spazm botoksla da çözülebilirdi. Botoks dozu 100 Ünite olmalı. Diğer iyileşme ile ilgili sorularınız yapılacak ameliyatın seyriyle ilgili. Bu nedenle doktorunuzla konuşmanızda fayda var.

 6. Hocam iyi günler benim makatımda kasıntılar var ve benek benek lezyonlar bulunmaktadır. Siğil olabilme sinden supheleniyorum. Ama doktor tanısı da önemli. Doktor a gitmek korkutuyor. Sizce ne olabilir ne yapabilirim

  1. Sizinde söylediğiniz gibi benek benek lezyonlar ,kaşıntı yüksek ihtimalle siğili işaret ediyor. Siğil de muayene ile % 100 e yakın teşhis konabiliyor. Herhangi bir kan testi ile teşhis konulma durumu yok. Be nedenle de muayeneye gitmek zorundasınız. Ayrıca eğer siğil ise en kısa zamanda tedavi olmalısınız. Aksi taktirde hızla çoğalabilir,bu durumda da daha zor tedavi edilebilir. Siğil tedavisinde kesin tedavi radyofrekans tedavisidir. Lezyonlar tek tek yakılır. Etraf dokulara kremler gibi zarar vermez. Ayrıca lezyonlar tekrar çıkabileceğinden aylık kontrol ve tekrar tekrar yakmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018