Randevu Al Tedavi Fiyatları

   kıllı ben nasıl alınır Benler Zararlı mı?

Ciltteki benlerin çok büyük bir kısmı iyi huyludur. Çoğunlukla büyümezler,değişikliğe uğramazlar.Ergenlik ve hamilelik gibi dönemlerde sayıca artabilir veya bir miktar büyüyebilir.

Bazı benler malign melanom denen kötü huylu karakter alabilir.Benlerin kötü huylu olma ihtimalleri ortalama  200 binde birdir.6 mm.den  büyük benleri olanlar dikkatli olmalıdır.

     Benler nasıl ve neden kansere döner?güneşin bene etkisi

Ciltteki melanosit hücreleri ani ve kontrolsüz olarak çoğalmaya başlar.Melanom oluşturur.Melanom erken dönemde lenf yoluyla yayılabilen bir kanser türüdür.Tesbit edildiğinde % 40 oranında yayılmıştır.Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir.

Son yıllarda melanom sayısında artış tesbit edilmiştir.

Melanom oluşmasında birçok faktör etkilidir:

En önemli faktör ultraviyole ışınları(güneş ışınları)dır.Güneşlenme yada bronzlaşma isteğiyle solaryumda kalma riski artırır. Özellikle genç yaşlarda uzun süreli güneşlenme tehlikelidir.Güneş kremlerinin rolü de kısıtlıdır.Çocukluk çağında cildin soyulcağı kadar güneşten yanmak melanom açısından tehlikelidir.

Bazı kişiler değiştirilemeyen sebeplerle  diğerlerine göre daha fazla risk altındadır.

Vucudunda çok fazla sayıda ben olanlarda daha fazla melanom görülür.

Avustralya gibi sıcak ülkelerde yaşayanlar da risk fazladır.

Çok açık tenli olanlar,kızıl saçlı ve tenli olanlar,cildinde çok fazla çil olanlar daha fazla melanoma yakalanır. Bunun yanısıra esmerlerde de melanom görülebilir.

Ailenin başka fertlerinde  melanom olan kişilerde de melanom gelişebilir.

Kişinin kendisinde başka bir cilt kanseri varsa  yada bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık  varsa melanom riski artar.

DSC09903  Zararlı benler nasıl anlaşılır?

Özellikle ileri yaşta vucutta yeni oluşan koyu renkli bir ben olması,

Mevcut benin büyümesi,şeklinin değişmesi,sınırlarının düzensiz bir hal alması,renginin koyulaşması yada açıklı koyulu alacalı bir hal alması,üzerinin iltihaplanması,akıntılı,kabuklu bir görünüm alması,kanaması,kaşınması akla benin kötüye gidişi olduğunu getirmelidir.Aynı bende 3 ton kahverengi ve siyahlık olması şüphelendirmelidir.

Bazen tırnak altında görülebilir.Tırnakta sebepsiz morluklar görüldüğünde doktora başvurmalıdır.

Melanomlar daha çok kadınlarda bacaklarda,erkeklerde de sırtta görülür.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-ben-tedavisi.html

https://www.ideaklinik.com/ben-tedavisi-fiyatlari.html

6 Comments

Add a Comment
 1. Hocam benim vücudum da 100 den fazla ben var. Sağ kolumda 60 ben var. Bunlar zmanlar küçüklü büyüklü yayılıyorlar çiller gibi ne yapmalıyım.

  1. Bu kadar yaygın benlerin en önemli sebebi güneş ışınlarıdır(ultraviyole). Güneşleniyorsanız ya da solaryuma giriyorsanız bırakmalısınız. Bu durumlar yeni benlerin çıkmasına sebep olabileceği gibi mevcut benlerin kanserleşmesini de hızlandırır. Vücudunuzdaki benler yakından görülüp,bazı aletlerle bakılmalı. Tehlikeli görülenlerden biyopsi (punch biyopsi-küçük doku parçaları alınır) yapılmalı. Rahatsız olduklarınız radyofrekans yöntemi ile ameliyatsız alınabilir.

 2. Hocam benim sağ göğsümün altında doğuştan olan kahverengiyle siyah arası yaklaşıık 5 cmlik et beni var. Bu beni rahatsız etmiyor. Acaba tehlikeli midir? Birde koltuk altımda birkaç tane et beni gibi birşey var bunlar tehlikeli midir? Bu arada erkeğim.

  1. Et beni 5 cm. ise (milimetre değilse) oldukça büyük olduğundan alınıp tetkik edilmesi gerekir. Muayene edildiğinde şüpheli bir durum tespit edilirse (büyük olduğundan şüphelidir) tercihen ameliyatla alınması daha uygundur.Diğer koltuk altındaki et benlerinin kötü olduğunu düşünmüyorum. Papillom dediğimiz et beni ya da siğil olabilir. Siğil ise çoğalma yapabilir.Bu lezyonlar radyofrekansla ameliyatsız çok kısa sürede alınabilir.

   1. Hocam benimin şekli şu linkte resim olarak. Bi yorum yapsanız. Acaba zararlımı ve cildiyeye görünmelimiyim? Doğuştan beri var ve boyutu aynı. Arada hafif acıyor sadece.

    https://hizliresim.com/azan6R

    1. Beniniz atipik bir ben,bazı şüpheler içeriyor. Radyofrekansla alınabilir ancak alınmadan önce punch biyopsi dediğimiz yöntemle parça laınıp aynı seansta kalan zemin radyofrekansla yakılabilir. Yerine ve gerçek büyüklüğüne göre,izin kamufle olacağı bir yerde ise cerrahi müdahale de düşünülebilir. Yakından görmekte fayda var.Dilerseniz cildiye uzmanına gösterebilirsiniz,iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018