Hangi Benler Zararlıdır

    Benler Zararlı Olabilir mi?

Ciltteki benlerin çok büyük bir kısmı iyi huyludur. Çoğunlukla büyümezler, değişikliğe uğramazlar. Ergenlik ve hamilelik  dönemlerde sayıca artabilir veya bir miktar büyüyebilir.

Bazı benler kötü huylu karakter alabilir, örneğin malign melanom gibi bir cilt kanserine dönüşebilir. Benlerin kötü huylu olma ihtimalleri ortalama 200 binde birdir. 6 mm.den  büyük benleri olanlar dikkatli olmalıdır

Displastik nevuslar denilen nevüsler  5 ile 30 mm büyüklüğünde yani  ve  sonradan çıkan diğer benlerin çoğundan daha büyüktür. Vücudun değisik bölgelerinde çıkabildiği gibi en sık gövdede ortaya çıkar. 20 ile 30 yaslarında çıktığında ailede ben yaygınlığı varsa özellikle melanom öyküsü varsa bu benlere daha fazla dikkat etmek gerekir. Ailesel melanom varlığında bu benlerin kanserleşme oranı çok yüksektir.  Aile öyküsü yoksa çok daha düşük oranda kanserleşirler.

Nevüslar, epidermal, dermal ve junctional olarak sınıflandırılabilirler.

*Epidermal nevüslar yani cildin yalnız en üst tabakasında bulunan nevüsler genellikle yüzeyseldir ve kansere dönme potansiyeli azdır.

*Junctional nevuslar derinin üst-alt tabakasının birleştiği alanda oluşur. Yassı ve düz görünümdedir, koyu renktedir. Bu benler diğerlerine göre daha fazla kansere gidiş eğilimindedir. Junctional nevüsler ayak tabanında veya avuçta görüldüğü zaman kötü huylu olma olasılığı yüksektir.Bu nedenle cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

   Zararlı benler nasıl anlaşılır?

Mevcut bende görülen bazı değişiklikler kötüye gidişi düşündürmelidir.

*Özellikle ileri yaşta vücutta yeni oluşan koyu renkli bir ben şüpheli bendir.

*Mevcut benin aniden büyümesi olumsuz bir durumdur. 6 mm. den büyük benler takip edilmelidir.

*Benin şeklinin aniden değişmesi, sınırlarının düzensiz bir hal alması, asimetrik şekle girmesi şüphelidir.

*Renginin koyulaşması yada açıklı koyulu alacalı bir hal alması, aynı bende 3 ton kahverengi ve siyahlık olması şüphelendirmelidir.

*Benin üzerinin iltihaplanması, akıntılı, kabuklu bir görünüm alması, kanaması, kaşınması akla benin kötüye gidişi olduğunu getirmelidir.

*Vücudunda çok fazla sayıda nevüs bulunan kişilerde kanserleşme riski fazladır.

*Doğuştan olan benlerde, özellikle geniş alanlar kaplayanlarda  kanserleşme ihtimali fazladır.

*Güneşe bağlı çiller, güneş lekeleri yazın koyulaşır, kışın rengi açılır. Kış mevsiminde rengi açılmayan güneş lekeleri kanserleşme aşamasında olabilir (lentigo maligna). Lentigo maligna 40 yaş sonrasında en sık olarak yüzde görülen kansere dönme ihtimali olan çillerdir. Tipik olarak renk koyulaşması ile birlikte düzensiz sınırlar vardır. Bu lezyonlar diger nevuslerden daha yüksek kansere dönüşme potansiyeline sahiptirler.  Bu tip çiller bir süre bekletildiğinde  % 20 sinin  melanoma döneceği  kabul edilir.

*Çok sayıda sütlü kahve lekeleri varsa von Recklinghausen norofibromatozis hastalığı  veya Albright hastalıgını akıla getirmelidir.  Sütlü kahve rengindeki lekelerde habis değişme yani kanserleşme çok çok azdır.

*Bazen tırnak altında görülebilir.Tırnakta sebepsiz morluklar görüldüğünde doktora başvurmalıdır.

 Benler nasıl ve neden kansere döner?

Cilt kanserlerinden en tehlikelisi, hızlı yayılanı malıign melanomdur.

Malign Melanom: Ciltteki melanosit hücreleri ani ve kontrolsüz olarak çoğalmaya başlar. bu kanseri  oluşturur. Erken dönemde lenf yoluyla yayılabilen bir kanser türüdür. Tespit edildiğinde % 40 oranında yayılmıştır. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. Melanomlar daha çok kadınlarda bacaklarda,erkeklerde de sırtta görülür.

Son yıllarda melanomun sayısında artış tespit edilmiştir.

Melanom oluşmasında birçok faktör etkilidir:

Bazı kişiler değiştirilemeyen sebeplerle  diğerlerine göre daha fazla risk altındadır.

*En önemli faktör ultraviyole ışınları yani güneş ışınlarıdır. Güneşlenme yada bronzlaşma isteğiyle solaryumda kalma riski artırır. Özellikle genç yaşlarda uzun süreli güneşlenme tehlikelidir. Güneş kremlerinin rolü de kısıtlıdır. Çocukluk çağında cildin üst tabakasının soyulacağı kadar güneşten yanmak melanom açısından tehlikelidir.

*Vücudunda çok fazla sayıda ben olanlarda daha fazla görülür.

*Avustralya gibi sıcak ülkelerde yaşayanlar da risk fazladır.

*Çok açık tenli olanlar, kızıl saçlı ve tenli olanlar, cildinde çok sayıda çil olanlar daha sık melanoma yakalanır. Bunun yanı sıra esmerlerde de görülebilir.

*Ailenin başka fertlerinde melanom olan kişilerde de gelişebilir.

*Kişinin kendisinde başka bir cilt kanseri varsa  yada bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık  varsa risk artar.

Diğer cilt kanserleri: Bazı benlerin üzerlerinde yaralar, kabuklar açılabilir. Bu benler açık renkli olabilir. Ciltte uzun süreli kapanmayan yaralarda melanom dışı cilt kanserleri düşünülmelidir. Örneğin bazal hücreli karsinom, epidermoid karsinomlar görülebilir.

Kötü Huylu Nevüsler Nasıl Teşhis Edilirler?

*Kanser şüphesi bulunmayan ya da hiç kanser belirtisi göstermeyen benler biyopsi almadan radyofrekans veya laserle alınabilir.

Kesin teşhis yalnızca biyopsi ile yani patolojik incelemeyle konulabilir. Ben muayenesi ile kanserleşme belirtisi gösteren benlerde biyopsi yapılır. Önce büyüteçle ya da dermatoskopla  bakılarak benin özellikleri araştırılır.

*Kanser olma şüphesi çok fazla değilse punch biyopsi dediğimiz işlem yapılabilir. Örneğin bu biyopsi yıllardan beri değişime uğramamış ama boyut olarak büyük, sınırlarında  küçük şüpheler olan benlerde yakma yöntemini uygulamadan önce yapılabilir. Radyo frekansla veya lazerle yakma işleminde doku elimizde kalmayacağından işlem öncesi bazı küçük kötü kriterler içeren benlere uygulanması emin olmamızı sağlar.

*Cerrahi eksizyon (çıkarma) kanser şüphesi yüksek olan nevüslerde yapmak gerekir. Örneğin ileri yaşlarda yeni çıkmış koyu renkli ben, yıllardır aynı kaldığı halde aniden rengi ve şekli değişen yani kanser olma  ihtimalinin yüksek olduğu görülen benler cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Çıkarılan parça patolojik incelemeye gönderilmelidir. Patoloji sonucuna göre yani tümörün tipine göre yeniden ameliyat gerekebilir. Çünkü bazı tümör cinslerinde 1-2 mm. lik sağlam cerrahi sınır yeterli olurken bazı tiplerinde 1-2 cam. sağlam alan da çıkarılmalıdır. Aynı şekilde daha derin çıkarmak için de tekrar ameliyat gerekebilir.

**Ayak tabanında veya avuçta görülen benlerde kanserleşme oranı yüksektir. Bu nedenle cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-ben-tedavisi.html

https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

8 Comments

Add a Comment
 1. hocam benim sağ köprücük kemiği üzerinde aşşağıdaki şekilde bir ben var. 3 ayrı doktora gittiğimde 2 tanesi zararsız 1 tanesi ise displastik ben plastik cerrahına gidip aldır dedi. kafam karıştı ne yapmalıyım teşekkür ederim.
  https://eksiup.com/p/ha30015yoap3

  1. Kötü gibi görünmüyor ama taşıdığı bazı karakterler nedeniyle biyopsi almak gerekebilir. Buna karar vermek için yakından büyüteçle bakmak,büyüme, renk değişikliği, kanama gibi belirtilerin olup olmadığını bilmek gerekir. Punch biyopsi dediğimiz biyopsi tipiyle küçük doku parçaları alınarak sonrasında radyofrekans uygulanabilir. Böylece ameliyat olmadan hem ben alınmış olur hem de tanı konmuş olur.

 2. Hocam benim vücudum da 100 den fazla ben var. Sağ kolumda 60 ben var. Bunlar zmanlar küçüklü büyüklü yayılıyorlar çiller gibi ne yapmalıyım.

  1. Bu kadar yaygın benlerin en önemli sebebi güneş ışınlarıdır(ultraviyole). Güneşleniyorsanız ya da solaryuma giriyorsanız bırakmalısınız. Bu durumlar yeni benlerin çıkmasına sebep olabileceği gibi mevcut benlerin kanserleşmesini de hızlandırır. Vücudunuzdaki benler yakından görülüp,bazı aletlerle bakılmalı. Tehlikeli görülenlerden biyopsi (punch biyopsi-küçük doku parçaları alınır) yapılmalı. Rahatsız olduklarınız radyofrekans yöntemi ile ameliyatsız alınabilir.

 3. Hocam benim sağ göğsümün altında doğuştan olan kahverengiyle siyah arası yaklaşıık 5 cmlik et beni var. Bu beni rahatsız etmiyor. Acaba tehlikeli midir? Birde koltuk altımda birkaç tane et beni gibi birşey var bunlar tehlikeli midir? Bu arada erkeğim.

  1. Et beni 5 cm. ise (milimetre değilse) oldukça büyük olduğundan alınıp tetkik edilmesi gerekir. Muayene edildiğinde şüpheli bir durum tespit edilirse (büyük olduğundan şüphelidir) tercihen ameliyatla alınması daha uygundur.Diğer koltuk altındaki et benlerinin kötü olduğunu düşünmüyorum. Papillom dediğimiz et beni ya da siğil olabilir. Siğil ise çoğalma yapabilir.Bu lezyonlar radyofrekansla ameliyatsız çok kısa sürede alınabilir.

   1. Hocam benimin şekli şu linkte resim olarak. Bi yorum yapsanız. Acaba zararlımı ve cildiyeye görünmelimiyim? Doğuştan beri var ve boyutu aynı. Arada hafif acıyor sadece.

    https://hizliresim.com/azan6R

    1. Beniniz atipik bir ben,bazı şüpheler içeriyor. Radyofrekansla alınabilir ancak alınmadan önce punch biyopsi dediğimiz yöntemle parça laınıp aynı seansta kalan zemin radyofrekansla yakılabilir. Yerine ve gerçek büyüklüğüne göre,izin kamufle olacağı bir yerde ise cerrahi müdahale de düşünülebilir. Yakından görmekte fayda var.Dilerseniz cildiye uzmanına gösterebilirsiniz,iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?