Bıyık Ekimi

Bıyık özellikle Türk toplumunda çok önemsenmektedir çünkü erkeksi görünümde öneli etkisi vardır ve yaygın şekilde bıyık bırakılmaktadır. O kadar ki son yıllarda bakanlar arasında bile bıyığını uzatanların oranı hızla artmaktadır.

Erkeklerde Bıyık Ekimi

Bıyık Ekimi;

Kullanılacak kökler tercihen sakalın gereksiz boyun kısmından alınmalıdır, sakal kılları bıyık kıllarıyla aynıdır. Sakalın gereksiz yerinde yoksa enseden alınıp ekilebilir, bu kıllar daha incedir ama başka çaresi yoksa enseden alınır. Sakal bölgesinden kök alan kişi bu konuda tecrübeliyse ve motor kullanmadan ince uçlarla alırsa asla iz kalmaz.

Kökler yerleştirilirken doğalda olanlar varsa onların açısı taklit edilmeli o bölgede yoksa  orta kısımda aşağı, yanlarda 10 derece dışa ve aşağı olacak şekilde 35-40 derecelerle ekilmelidir. “biz de yatık ekiyoruz” lafına asla itibar etmeyin rakamlarla cevap isteyin. Bilindiği gibi 70 derece 90 dereceden yatıktır ama dik görünür.

Her kök kesinlikle tekli olmalıdır asla ikili, üçlü kök gurupları olmamalıdır.

Köklerin yerleştirileceği nokta kanal açılarak değil iğne ile delerek oluşturulmalıdır. Kanal açılarak yapılan ekimlerin sonunda her kılın dibinde çukurluklar kalır ve bıyığınızı uzun tutmak zorunda kalırsınız.

Kökler bekletilmeden alımla eş zamanlı ekilmelidir.

Köselik Tedavisi;

Köselik sakalın, bıyığın ve favorilerin hiç çıkmamasıdır. Genellikle hormon eksikliğinden kaynaklanır veya bölgede kıl kökü olmaması sebebiyle çıkmaz. Hormon eksikliğine bağlı olarak çıkmayan vakalarda dışarıdan testosteron hormonu desteğiyle çıkış sağlanabilir ancak kök yoksa verilen hormondan etkilenmez ve çıkmaz.

Köselikte en önemli sorun kişinin erkek kimliğinin yeterince oluşamaması ve yaşını göstermemesidir. Köselik ciddi sağlık sorunu olmasa da bir çok kişi için önemli bir sosyal sorundur ve sakal bıyık ekimiyle kişi sosyal ilişkilerinde daha başarılı olmaktadır. Özellikle öğretmenli gibi gençlerle uğraşılan mesleklerde daha bir önem arz eder.

Bıyıkta Yara İzi Kapatma;

Daha çok yaralanma kesilme ve yarık dudak, tavşan dudak şeklindeki doğumsal sorunların çözümü için yapılan cerrahi işlemler sonrası ortaya çıkan yara izleri görülür. Bu tür estetik sorunların tek çözümü kıl kökü naklidir.

Kökler tercihen sakalın gereksiz boyun kısmından alınarak bıyık kısmına ekilmelidir, bu şekilde yapıldığında kıl kalitesi aynı olduğu için daha doğal görünür. Enseden alınan kıllar daha ince yapıdadır ve abartılı olmasa da farklı görünür.Sakalın gereksiz boyun kısmında kıl yoksa o zaman enseden saç kökü alınıp ekilebilir yani çaresizlik halinde saç kullanılması gerekir yoksa öncelik sakaldaki kaliteli kıllardadır.

Bıyık ekimi saç gibi değildir çok dikkat edilmesi gereken ayrıntıları vardır. Ekim öncesi doktordan şu bilgiler net öğrenilmelidir. Yara izini bıyık ekimiyle kapatma işlemi genellikle tek seansta yapılabilmektedir ancak bazen doku o kadar sert olur ki doktoru seyrek ekmeye zorlar bu durumda ek seansla sıklaştırma yapılabilir. Dar alan olduğu için ekonomiktir.

Seyrek Bıyık Nasıl Sıklaştırılır?

Bıyıkların seyrek olmasının en sık nedeni bıyık alanındaki köklerin yetersiz olmasıdır. Bazı kişilerde kök sayısı yeterli olmasına rağmen gelişemez tüy şeklinde kalır bu nedenle seyrek görünür. Her iki durumda kişinin genetiği ile ilgilidir yani aileseldir. Genellikle kök nakli yapılarak sorun kalıcı olarak çözülür.

Bıyıkta Dökülme;

Dökülme genlikle seyrelme şeklinde değil tam kayıp şeklinde karşımıza çıkar.En sık görülen dökülme saçkıran denilen allopecia areatadır.Sıklaştıran yada var olan tüyleri canlandıran bir ilaç yoktur tek çözüm bıyık ekimidir.Ekimde varsa sakal alt kısım yani boyna yakın yerdeki kökler alınarak ekilir,sakal da eksiklik yada seyrekse bu durumda ense kılları tercih edilir.

Gür Bıyıklar İçin Ne Yapılmalı?

Aslında yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Diş sayımız gibi doğuştan sayısı bellidir. Tamam diş gibi herkeste aynı sayıda olmaz ama sayı genetik olarak belirlenmiştir. Çıkma süresi de kişiden kişiye çok değişir bazen 15 yaşında çıkarken bazen 21 yaşını geçebilir. Bu kişinin genetiğiyle ilgilidir.

Jiletlemek Bıyığı Gürleştirir mi?

Jilet vurmak kesinlikle sayıyı ve sertliği değiştiremez. Yapılan bilimsel çalışmalarda bu net bir şekilde tespit edilmiştir. Halk arasında böyle bir inanış olsa da deneysel çalışmalarla aksi kanıtlamıştır. Buradaki yanılgının sebebi zaten çıkma yaşına gelmiş yani zaten canlanacak olan bıyıklara jilet vurulur ve canlanır, olay jilete bağlanır ama gerçekte hormonlar devreye girdiğindendir.

Serumlar Bıyığı Çıkarır mı?

Kesinlikle etkisi olmaz, bu tür serumların tek olumlu etkisi üretici ve satıcıya para kazandırmasıdır. Zaten ürünlerin üzerinde böyle bir etkiden söz etmemektedir. Satın almadan önce üzerini okursanız boşa kazık yememiş olursunuz. Yüzdeki kıllar erkeklik hormonu etkisiyle kaliteli hale gelir.

Sarımsak Sürmek Bıyığı Canlandırır mı?

Sarımsak sadece saçkıranda etki eder bu etkisini bölgeyi tahriş edip gelen kan miktarını artırarak gerçekleştirir. Seyrek bıyığa asla etkisi olmaz. Boşa vakit harcamayın dudağınızı tahriş etmeyin Bunun gibi badem yağı, bıttım sabunu, zeytin yağı gibi doğal ürünlerin de etkisi olmaz.

Bıyık Ekim Fiyatı;

Kök (greft) sayısına göre belirlenir. Bir kök ekim ücreti 5 TL dir ve ekilen kök sayısı 5 ile çarpılarak bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?