MEMEDE İLTİHAP VE MEMEDE APSE

MEME İLTİHAPLARI VE MEME APSESİ

Genellikle doğurganlık çağında ve emzirmeye bağlı olarak meydana gelir.  18 – 50 yaş arasındaki kadınlarda sık görülür.  Emzirme dönemi dışında da  görülebilir. Genellikle hasta teşhisi kendi koyar.

MEMEDE APSE BELİRTİLERİ

Ciltte kızarıklık: Memenin iltihaplı alanının cildinde kızarıklık vardır.

Dokunmakla  hassasiyet ve ağrı:  Enfeksiyon başladığında memede bir hassasiyet vardır. Enfeksiyon arttıkça ağrı da artar. Önceleri künt başlayan ağrı giderek zonklayan bir karakter alır. Apse oluştuğunda şiddetli, zonklayan, devamlı bir ağrı vardır.
Isı artışı: İltihaplı alanın cildi diğer bölgelere göre sıcaktır.

Ateş: Üşüme, titremeyle gelen bir ateş vardır. Hastalar ‘sıtma tuttu’ diye tarif ederler.

Memede şişlik:  Önceleri sert ağrılı bir şişliktir. Apse biriktiyse yumuşama gösterir.

Akıntı: Apse cerrahi yöntemlerle boşaltıldıysa boşaltılan yerde akıntı bir süre devam eder. Memenin bazı iltihapları kendiliğinden bir ya da bir kaç yerden boşalabilir (fistülize olur). Apsenin  oluşmasından  sonra kendiliğinden boşalmasına fırsat verilmemelidir. Cerrahi olarak boşaltmak ideal olan tedavidir.

MEMEDE APSE ÇEŞİTLERİ 

EMZİRMEYE BAĞLI OLAN İLTİHAPLAR 
meme apsesiSüt (laktasyon) mastiti ve apsesi : (Emzirme döneminde görülen iltihaplar)
Bu iltihaplar memenin başındaki çatlaklardan ve meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle uca uzak bölgelerdedir. En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Verilen antibiyotik süte geçmemeli ya da geçse bile bebek için zararlı olmamalıdır. Bu durumda da emzirmeye devam edilmelidir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Emzirme sırasında sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen enfeksiyon, mastit  antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir. Apsenin cilde yakın olması durumunda  kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir. Laktasyon apsesinde ise boşaltıldıktan sonra süt fistülü (kesi yerinden devamlı süt gelmesi) gelişebilir.
EMZİRMEYE BAĞLI OLMAYAN İLTİHAPLAR memede apse
Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte meme ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri).

Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda risk faktörleri: Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. Sigara içen genç kadınlarda meme ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir.  Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.
Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda mutlaka parça alınması ve  kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir, boşaltılma sırasında o bölgeden patoloji için doku alınmalıdır.

ÖZEL (SPESİFİK) İLTİHAPLAR ,GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda enfeksiyondan kültür yapıldığında hiçbir etken bulunamaz yani mikrop üretilemez. Bu nedenle antibiyotik tedavisine cevap vermez, tedaviye dirençlidir.

*Mutlaka kanserle ayırıcı tanısı gerekir, yani kanser olmadığı biyopsiyle kanıtlanmalıdır. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

ERKEKLERDE MEME İLTİHAPLARI
Çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

İLTİHABİ KANSERLER (ENFLAMATUAR MEME KANSERİ)

Bazı kanser türleri memede iltihap şeklinde  ortaya çıkar. Özellikle emzirmeyen ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apsenin  görülmemesi, iltihabın yaygın olması ilk olarak iltihabi kanseri akla getirmelidir. Bu çeşit iltihaplar tedaviye cevap vermezler. Aksine ilerlemeye devam eder. Tedaviye cevap vermeyen iltihaplarda zaman kaybetmeden patoloji için parça alınmalıdır. Çünkü bu tip kanserler agresif seyreder zaman çok önemlidir.

        MEMEDE APSE TEDAVİSİ

Antibiyotik başlanır. Antibiyotiğin iltihaplı boşluğa geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar eklenmemesi için verilmelidir. Emziren annelerde bebeğe yan etkisi açısından dikkatli olmalıdır.
Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir. Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılarak iyice boşaltılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak enflamasyon azaltılır. Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder.
Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır (drenaj). Yani nerede olursa olsun apsenin yegane tedavisi cerahatı boşaltmaktır. Memede de apse tedavisi  mutlaka ameliyatla boşaltılarak yapılır. Lokal anestezi ile ciltte kesi yapılarak iltihap boşaltılır. Apse büyükse genel anestezi tercih edilir.  Kesinin hemen kapanmaması için kesi yeterince büyük olmalıdır. Kesi alttaki boşluk tamamen temizlenmeden kendiliğinden kapanırsa cerahat yeniden birikir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır..

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen kanserler iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybedilmemelidir. Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler (enflamatuar kanser) oldukça agresiftir, hızla yayılır.

Granülamatöz mastit tedavisi: Emzirmeyen kadınlardaki iltihaplardaki biyopsi sonucu granolamatöz  mastit denilen tip görüldüyse tedavi oldukça zor ve uzun sürelidir. Romatizmal çeşitte (otoimmün) bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Kortizonun önemli yan etkileri vardır. Hasta doz ayarlaması, iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. Tedaviden önce hasta yüksek tansiyon, şeker hastalığı, mide ülseri, tüberküloz gibi enfeksiyon varlığı açısından sorgulanmalıdır. İltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Nüks edebilir.

Tüberküloz mastitlerde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve genel cerrahi uzmanı birlikte tedavi etmelidir. İlaç tedavisi enfeksiyon uzmanı tarafından verilir. Apsenin ve iltihabın gerilemesi açısından da genel cerrahi uzmanı takip eder.

Periduktal (süt kanallarının atrafında oluşan) mastitte sigara en önemli faktördür. Diğer tedavilerin yanı sıra sigarayı bırakması gerekir.

https://www.ideaklinik.com/kadinlarda-meme-apsesi.html

675 Comments

Add a Comment
 1. hocam selamlar
  eşim 36 yaşında sağ memede 1 cm çapında kitle için yaptırdığı biopside alınan parça patolojide tanımlanamadı.2 defa biopsi 2 defa ilaçlı mr çekildi ve biopsiden sonra enfeksiyon oluştu.Enfeksiyondan dolayı ameliyat edilemiyor 40 kadar antibiyotik serum kullandı fakat iltahap geçmedi aksine bölgede aşırı şirme ve sertleşme var şu anda dr beklememiz gerektiğini söylüyor.farklı dr ların başka başka yorumları ve uygulamak istedikleri yöntemler kortizon tedaviisi uygulanması gerektiğini söyleyen var tekrar biopsi yapmak isteyen var kesilip akıtılması gerektiğini söyleyen var fakat yanlış tercih yapmak yapmak korkutuyor artık bizi.Hocam sizin görüşünüzü rica edebilirmiyim.teşekkür ederim.

  1. Bu konuda bu kadar bilgiyle cevap vermek zor. Hastayı görmek, hasta hakkında ayrıntıları ve tetkiklerini bilmek gerekir. Ultrasonografide, MR da apse (birikmiş cerahat) varsa cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekir. Antibiyotiklerle tedavi olamıyorsa mutlaka biyopsi ile kanser olup olmadığını ya da iltihabın çeşidini belirlemek gerekiyor. Apse boşaltılırken de meme dokusundan biyopsi alınabilir. Granülamatöz mastit tanısı biyopsi ile konmadan kortizon tedavisi yapılmamalıdır.
   Dilerseniz 0542 6210888 numaralı telefona WhatsApp dan tetkiklerini yollayın. Fırsatım olduğunda size dönüş yaparım.

 2. Hocam ben 19 yaşında erkegim boyum 170cm ve 85 kiloyum 3 gün önce sabah kalktıgımda sol göğüs ucumun üstünde bir şişlik ile uyandım doktora gittiğimde bana iltihaplanmıs dedi ilac verdi haftaya kontrole gel dedi ve çok üstlemedi ama ben biraz evham yaptım araştırma yaptim erkeklerde nasıl olur nedeni nedir vs ve sağlıklı bilgi bulamadim sizce ne yapmam gerekir.ve birde apsenin cerrahi mudahale ile alınması durumunda jinekomasti yapılması doğru olur mu?Teşekkürler

  1. Meme ucundaki şişme erkeklerde daha çok cilde ait sebeplerden, kıl diplerinden olabilir. İltihap apsenin ilk aşamasıdır, tedavi olmazsa cerahat toplanarak apse oluşur. Apse boşaltılması gereken bir hastalıktır. Sizde de doktorunuz boşaltma önermediğine göre apse aşamasına gelmediğini düşünüyorum. Erkeklerde de meme kanseri olabilir ama çok nadirdir (99 meme kanserli kadına karşılık 1 meme kanserli erkek vardır). Ayrıca yaşınız kanser düşünmek için erken. Jinekomasti farklı bir hastalıktır. Apse ve enfeksiyonla ilgisi yoktur. Genç erkeklerde sıktır. Öncesinde bazı tetkikler yapılmalıdır. Sonra ekstra bir hastalık yoksa ameliyatla büyümüş meme bezleri alınabilir.

 3. Merhaba hocam. 27 haftalık gebeyim. Memede şişlik ten dolayı gittim biyopsi yapıldı granülomatöz mastit çıktı. Bu emzirmeye engel mi. Gebe olduğum için Bi tedavi uygulanmıyor

  1. Bir engel değil. Üzerine bakteryel enfeksiyon eklenmemesi için emzirme sırasında memeyi iyice boşaltmanız ve meme ucu bakımına dikkat etmeniz gerekecek. Bakteryel mastit normal emzirenlerde de sık görülen bir durum. Gebeliğin son aylarında kadın doğum uzmanı izin verirse kortizon tedavisi verilebilir. genel cerrahi uzmanı ve kadın hastalıkları uzmanı sizin durumunuzun şiddetine bağlı olarak karar vermeliler.

 4. Hocam iki hafta önce sabah kalktığımda sağ göğsümün üst kısmında bir acı hissettim.dokundugumda daha cok aciyordu ve elime sertlik gelmişti.ertesi gün genel cerraha gittim kitleden suphelenmedigini ama yinede bir usg istedigini soyledi.meme ultrasonu yaptırdım.dr sertlik olduğunu ama kotu bişey olmadığını söyledi.3.haftadayim sertlik hala geçmedi ve ne yapacağımı bilmiyorum.bir oneriniz var mi?buarada emzirmiyorum 2 sene oldu

  1. Meme guddeleri bazen özellikle adet öncesi dönemde sertlik gibi ele gelebilir. Meme muayenesinde doktorunuzun eline kitle gelmediyse ve ultrasonografide bir özellik yoksa önemli bir durum yok demektir. 40 yaş üzerinde ve ailede meme kanseri olması durumunda mamografi çektirilebilir. Şüphede kalındığında meme MR çektirilebilir. Ama doktorunuz gerek görmediyse benim uzaktan öneride bulunmam doğru değil.

 5. Mrb hocam benim sol gogsum de mastit oluşmuş ve aşırı ilerlemiş antibiyotik artı damardan iğne kullandım yinede gecmiyo iğneyle boşaltıldı ama şişlik kızarıklık hala devam ediyo

  1. Geçmeyen, ilerleyen meme iltihaplarında mutlaka biyopsi almak gerekir. Apse varsa apse boşaltılırken etraf dokulardan, apse toksa tru-cut dediğimiz yöntemle kızarık ve iltihaplı sert olan alanlardan parça almak ve patolojik inceleme yapmak gerekir. Bu iki amaçla yapılır: Özel çeşit olan ve antibiyotikle geçmeyen mastitlerin (granülamatöz mastit, tüberküloz mastit gibi) tanısı için ve daha önemlisi herhangi bir kanser olup olmadığını tespit etmek için yapılır. Çünkü emzirmediği halde meme iltihabı olan ve geçmeyen, uzayan mastitlerde bu ihtimaller vardır.

 6. Hocam bir sorum olacak; adet dönemimde aniden avuç içi büyüklüğünde kitle tespit ettim adet dönemi sonrası geçer diye bekledim, geçmedi geçmeyince Dr gittim, Usg de abse denildi antibiyotik tedavisi ( cefamed enj.2*1 3 gün ve cipro tb. 2*1 devam ediliyor) enj tedavi bitimine göğüs ucunda kızarma başladı tekrar Dr gittim abse koyu altı sıvı şeklinde perkutan abse drenajı yapılıp kültür alındı, enf uzmanı kanlarıma baktı crp(54) ve sedim (62) diğerleri normal brucella ve özel bir kan yaklaşık 1 ay sonra çıkacak , buna müteakip cipro ilaca devam yanına ağumentin 1000 mg 14 tb (3*1 ) ilaç başlandı kültür sonucu daha çıkmadı, drenaj yapılalı 3 gün oldu göğsüm şiş ve ağrılı ayrıca iltihap tekrarladı sanırım sertlik aynı.bu konu hakkında bilgi verirse iz çok sevinirim.(3 yaşında oğlum var ve ben yaklaşık bir sene emzirebildim.)

  1. Ponksiyonla drenaj(enjektörle boşaltma) yapıldıktan sonra hala apse varsa yani cerahat varsa cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekir. Boşaltma sırasında apse duvarlarından parça alınmasını öneririm. Bu şekilde iltihapsa iltihabın cinsi belirlenir ya da kötü huylu olup olmadığı ayırt edilir. Uzun süren iltihaplarda granülamatöz mastit, tüberküloz mastit olabileceği gibi nadiren kanser de olabilmektedir. Bu nedenle biyopsi(patoloji) mutlaka öneririm. Siz süre belirtmemişsiniz. Alınan tetkik muhtemelen tüberküloz testi. CRP ve Sedimin yüksek olması iltihabı daha çok düşündürüyor.

 7. Hocam 45gün önce doğum yaptım . sol göğsüm şişti daha sonra apse oldu. emzirdiğim için ilaç kullanmak istemiyorum ne yapılabilir. teşekkür ederim

  1. Apse varlığı muayene ve ultrasonla kanıtlanmışsa müdahaleyle boşaltmak gerekebilir. Emziren kadında önce iğne ile boşaltmaya çalışırız ve antibiyotik tedavisi veririz. Bu arada memeyi iyi boşaltmak, soğuk uygulamak da gerekir. Tabii apse büyükse cerrahi müdahale yani yararak boşaltma gerekebilir. Süte geçse bile bebeğe zarar vermeyen antibiyotikler verilecektir .

 8. Merhaba. hayır bir sorun olmaz. Kıllar cilt tabakasındadır. Cildin altındaki meme dokusuyla ilgisi yoktur. Ancak kıllanma fazla ise hormonal bir bozukluk olabilir. Bu nedenle endokrinoloji uzmanına muayene olmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?