Randevu Al Tedavi Fiyatları

MEME İLTİHAPLARI VE MEME APSESİ

Genellikle doğurganlık çağında ve emzirmeye bağlı olarak meydana gelir. Memede apse 18 – 50 yaş arasındaki kadınlarda sık görülür.  Emzirme dönemi dışında da memede apse olabilir. Genellikle hasta teşhisi kendi koyar.

MEMEDE APSE BELİRTİLERİ

memede apse belirtileriCiltte kızarıklık: Memenin iltihaplı alanının cildinde kızarıklık vardır.
Dokunmakla  hassasiyet ve ağrı: : Enfeksiyon başladığında memede bir hassasiyet vardır.Enfeksiyon arttıkça ağrı da artar. Önceleri künt başlayan ağrı giderek zonklayan bir karakter alır.Apse oluştuğunda şiddetli ,zonklayan bir ağrı vardır.
Isı artışı: İltihaplı alanın cildi diğer bölgelere göre sıcaktır.
Ateş: Üşüme,titremeyle gelen bir ateş vardır. Hastalar ‘sıtma tuttu’diye tariflerler.

Memede şişlik:  Önceleri sert ağrılı bir şişliktir. Apse biriktiyse yumuşama gösterir.

Akıntı: Meme apsesi cerrahi yöntemlerle boşaltıldıysa boşaltılan yerde akıntı bir süre devam eder. Bazı meme iltihapları kendiliğinden bir ya da bir kaç yerden boşalabilir (fistülize olur).

MEMEDE APSE ÇEŞİTLERİ 

EMZİRMEYE BAĞLI OLAN İLTİHAPLAR 
meme apsesiSüt (laktasyon) mastiti ve apsesi : (Emzirme döneminde görülen iltihaplar)
Bu iltihaplar meme başı çatlakları ve süt birikmeleri sonucunda meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle meme ucuna uzak bölgelerdedir. En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Verilen antibiyotik süte geçmemeli ya da geçse bile bebek için zararlı olmamalıdır. Bu durumda da emzirmeye devam edilmelidir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır.Sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır.  Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen enfeksiyon antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir. Apse cilde yakınsa kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir. Laktasyon apsesinde apse boşaltıldıktan sonra süt fistülü (kesi yerinden devamlı süt gelmesi) gelişebilir.
EMZİRMEYE BAĞLI OLMAYAN İLTİHAPLAR memede apse
Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte meme ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler.Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür.%25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri).

Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda risk faktörleri: Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. Sigara içen genç kadınlarda meme ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir.  Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.
Emzirmeye bağlı olmayan iltihapların mutlaka parça alınarak kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir.

ÖZEL (SPESİFİK) İLTİHAPLAR (GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER)

meme iltihabı
Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda enfeksiyondan kültür yapıldığında hiçbir etken bulunamaz yani mikrop üretilemez.Bu nedenle antibiyotik tedavisine cevap vermez, tedaviye dirençlidir.

*Mutlaka kanserle ayırıcı tanısı gerekir ,yani kanser olmadığı biyopsiyle kanıtlanmalıdır. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

ERKEKLERDsüt apsesiE MEME İLTİHAPLARI
Çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

 

 

İLTİHABİ KANSERLER (ENFLAMATUAR MEME KANSERİ)

Bazı kanser türleri memede iltihap şeklinde  ortaya çıkar. Özellikle emzirmeyen ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apse görülemiyorsa, yaygın iltihap varsa ilk olarak iltihabi kanser akla gelmelidir. Bu çeşit iltihaplar tedaviye cevap vermezler.Aksine ilerleme devam eder. Tedaviye cevap vermeyen meme iltihaplarında zaman kaybetmeden patoloji için parça alınmalıdır. Çünkü bu tip kanserler agresif seyreder zaman çok önemlidir.

        MEMEDE APSE TEDAVİSİ

Antibiyotik başlanır.Antibiyotiğin apse poşuna geçmediği bilinsede başka enfeksiyonlar eklenmemesi için verilmelidir.Emziren annelerde bebeğe yan etkisi açısından dikkatli olmalıdır.
Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir.Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılarak iyice boşaltılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak enflamasyon  azaltılır.Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder.meme kanseri iltihabı
Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır (drenaj). Memede apse tedavisi de mutlaka ameliyatla boşaltmaktır.Lokal anestezi ile ciltte kesi yapılarak apse boşaltılır.Apse büyükse genel anestezi tercih edilir Kesinin hemen kapanmaması için yeteri büyüklükte olmalıdır. Kesi alttaki boşluk tamamen temizlenmeden kendiliğinden kapanırsa apse yeniden birikir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır..

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen meme kanserleri apse ve iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybedilmemelidir.Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler(Enflamatuar kanser) oldukça agresiftir,hızla yayılır.

Emzirmeyen kadınların meme iltihabında  biyopsi sonucu granolamatöz  mastit denilen tip görüldüyse tedavi oldukça zor ve uzun sürelidir. Romatizmal çeşitte (otoimmün) bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Kortizonun önemli yan etkileri vardır.Hasta doz ayarlaması,iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. Tedaviden önce hasta yüksek tansiyon,şeker hastalığı,mide ülseri,tüberküloz gibi enfeksiyon varlığı açısından sorgulanmalıdır. İltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Nüks edebilir.

Tüberküloz mastitlerde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve genel cerrahi uzmanı birlikte tedavi etmelidir. İlaç tedavisi enfeksiyon uzmanı tarafından verilir. Apsenin ve iltihabın gerilemesi açısından da genel cerrahi uzmanı takip eder.

https://www.ideaklinik.com/kadinlarda-meme-apsesi.html

582 Comments

Add a Comment
  1. Merhaba 10 aylık kızım var emziriyorum göğüs ucunda nokta kadar iltihap var 1 ayı geçkin gecmedi bir türlü cok ağrıyor dayanamıyorum tarif edilemez bir şey

    1. 1 aylık olan iltihap apse ise boşaltılması gerekir.Meme ucunu temiz tutun. Ucunda çatlak varsa düzelmesi için ilaç kullanın. Giysi üzerinden soğuk uygulayın.Doktora muayene olduysanız ve ilaç tedavisi yaptığı halde geçmeyen 1 aylık iltihaplarda kalın iğne biyopsisi yapmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018