MEMEDE İLTİHAP VE MEMEDE APSE

MEME İLTİHAPLARI VE MEME APSESİ

Genellikle doğurganlık çağında ve emzirmeye bağlı olarak meydana gelir.  18 – 50 yaş arasındaki kadınlarda sık görülür.  Emzirme dönemi dışında da  görülebilir. Genellikle hasta teşhisi kendi koyar.

MEMEDE APSE BELİRTİLERİ

Ciltte kızarıklık: Memenin iltihaplı alanının cildinde kızarıklık vardır.
Dokunmakla  hassasiyet ve ağrı: : Enfeksiyon başladığında memede bir hassasiyet vardır.Enfeksiyon arttıkça ağrı da artar. Önceleri künt başlayan ağrı giderek zonklayan bir karakter alır.Apse oluştuğunda şiddetli ,zonklayan, devamlı bir ağrı vardır.
Isı artışı: İltihaplı alanın cildi diğer bölgelere göre sıcaktır.
Ateş: Üşüme,titremeyle gelen bir ateş vardır. Hastalar ‘sıtma tuttu’ diye tarif ederler.

Memede şişlik:  Önceleri sert ağrılı bir şişliktir. Apse biriktiyse yumuşama gösterir.

Akıntı: Apse cerrahi yöntemlerle boşaltıldıysa boşaltılan yerde akıntı bir süre devam eder. Memenin bazı iltihapları kendiliğinden bir ya da bir kaç yerden boşalabilir (fistülize olur). Apsenin  oluşmasından  sonra kendiliğinden boşalmasına fırsat verilmemelidir. Cerrahi olarak boşaltmak ideal olan tedavidir.

MEMEDE APSE ÇEŞİTLERİ 

EMZİRMEYE BAĞLI OLAN İLTİHAPLAR 
meme apsesiSüt (laktasyon) mastiti ve apsesi : (Emzirme döneminde görülen iltihaplar)
Bu iltihaplar memenin başındaki çatlakları ve süt birikmeleri sonucunda meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle uca uzak bölgelerdedir. En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Verilen antibiyotik süte geçmemeli ya da geçse bile bebek için zararlı olmamalıdır. Bu durumda da emzirmeye devam edilmelidir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır.Emzirme sırasında sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır.  Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen enfeksiyon,mastit  antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir. Apsenin cilde yakın olması durumunda  kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir. Laktasyon apsesinde ise boşaltıldıktan sonra süt fistülü (kesi yerinden devamlı süt gelmesi) gelişebilir.
EMZİRMEYE BAĞLI OLMAYAN İLTİHAPLAR memede apse
Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte meme ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler.Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür.%25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri).

Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda risk faktörleri: Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. Sigara içen genç kadınlarda meme ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir.  Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.
Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda mutlaka parça alınmasıve  kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir,boşaltyma sırasında o bölgeden patoloji için doku alınmalıdır.

ÖZEL (SPESİFİK) İLTİHAPLAR ,GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER

meme iltihabı
Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda enfeksiyondan kültür yapıldığında hiçbir etken bulunamaz yani mikrop üretilemez.Bu nedenle antibiyotik tedavisine cevap vermez, tedaviye dirençlidir.

*Mutlaka kanserle ayırıcı tanısı gerekir ,yani kanser olmadığı biyopsiyle kanıtlanmalıdır. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

ERKEKLERDsüt apsesiE MEME İLTİHAPLARI
Çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

 

 

İLTİHABİ KANSERLER (ENFLAMATUAR MEME KANSERİ)

Bazı kanser türleri memede iltihap şeklinde  ortaya çıkar. Özellikle emzirmeyen ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apsenin  görülmemesi, iltihabın yaygın olması ilk olarak iltihabi kanseri akla getirmelidir. Bu çeşit iltihaplar tedaviye cevap vermezler. Aksine ilerlemeye devam eder. Tedaviye cevap vermeyen iltihaplarda zaman kaybetmeden patoloji için parça alınmalıdır. Çünkü bu tip kanserler agresif seyreder zaman çok önemlidir.

        MEMEDE APSE TEDAVİSİ

Antibiyotik başlanır.Antibiyotiğin iltihaplı boşluğa geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar eklenmemesi için verilmelidir. Emziren annelerde bebeğe yan etkisi açısından dikkatli olmalıdır.
Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir.Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılarak iyice boşaltılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak enflamasyon azaltılır.Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder.meme kanseri iltihabı
Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır (drenaj). Yani nerede olursa olsun apsenin yegane tedavisi cerahatı boşaltmaktır. Memede apse tedavisi de mutlaka ameliyatla boşaltmaktır.Lokal anestezi ile ciltte kesi yapılarak iltihap boşaltılır.Apse büyükse genel anestezi tercih edilir Kesinin hemen kapanmaması için kesi yeterince büyük olmalıdır. Kesi alttaki boşluk tamamen temizlenmeden kendiliğinden kapanırsa cerahat yeniden birikir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır..

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen kanserler iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybedilmemelidir. Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler (enflamatuar kanser) oldukça agresiftir,hızla yayılır.

Granülamatöz mastit tedavisi: Emzirmeyen kadınlardaki iltihaplardaki biyopsi sonucu granolamatöz  mastit denilen tip görüldüyse tedavi oldukça zor ve uzun sürelidir. Romatizmal çeşitte (otoimmün) bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Kortizonun önemli yan etkileri vardır.Hasta doz ayarlaması,iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. Tedaviden önce hasta yüksek tansiyon,şeker hastalığı,mide ülseri,tüberküloz gibi enfeksiyon varlığı açısından sorgulanmalıdır. İltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Nüks edebilir.

Tüberküloz mastitlerde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve genel cerrahi uzmanı birlikte tedavi etmelidir. İlaç tedavisi enfeksiyon uzmanı tarafından verilir. Apsenin ve iltihabın gerilemesi açısından da genel cerrahi uzmanı takip eder.

https://www.ideaklinik.com/kadinlarda-meme-apsesi.html

657 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam 42 yaşındayım. 4 yıl önce sol meme idiyopatik granülomatöz mastit tanısı konuldu. Yaklaşık 8 ay kortizon tedavisi gördüm. Odak odak iltihaplı açılmadan oldu.Şuan elle hissettiğim kitle yok.mamografi sonucum iyi çıktı fakat hala meme ucu ileri çekik durumda. Ne yapmalıyım. Teşekürler

  1. İltihap sonrasında süt kanallarının tutulumuna ya da iltihaplı alanın yerine göre meme ucunda deformasyonlar olabilir. Çekinti yeni değilse ve mamografi normal çıktıysa edişelenmenize gerek yok. Şu anda bir şey yapmanıza da gerek yok. Rutin takplerinizi olmanız yeterli. Elinize kitle gelirse ya da başka bir şikayetiniz olursa muayeneye gitmelisiniz.

 2. Hocam merhaba 35 yaşındayım. Hiç bebek emzirmedim göğsümden 2 gündür sıvı geliyor. Endişelenmelimiyim bu sivınin nedeni nedir acaba

  1. Siz sıkınca geliyorsa, berrak ve kansız ise önemli bir durum yoktur. Sıkmadan, kendiliğinden geliyorsa, kanlı ya da koyu renkli ise muayene ve ileri tetkik gerekir.

 3. merhaba hocam eşim 1 ay önce doğum yaptı ve doğumdan sonra meme ucunda iltihap oluştu .Nedeni ne olabilir ?

  1. Doğumdan sonra meme ucunun yaralanması, oluşan çatlaklar, sütle hep bulaşık kalması, süt kanallarının genişlemesi enfeksiyonun kolaylıkla başlamasına ve ilerlemesine zemin hazırlar. Meme ucunu emzirmeden önce ve sonra temiz ıslak bir bezle temizlesin. Emzirme dışında ağrıyan iltihaplı yere giysi üzerinden soğuk uygulaması yapsın. İlaç tedavisi için, daha önemlisi apse olup olmadığının belirlenmesi için de genel cerrahi uzmanına muayene olmalı.

 4. Hocam merhaba,

  15 haftalık hamileyim. 2 hafta önce apse drenajı yapıldı agumentin antibiyotik kullandım ama çözüm olmadı. apseler göğsümün büyük bir bölümünde var ne sancılı. daha önce işlemi lokal anesteziyle yaptılar ama çok zor dayandım. çok canım yandı. hamile olduğum için bana genel anestezi uygulanabilir mi?

  1. Genel anestezi hamilelerde de yapılabilir. Benim bildiğim ilk 3 ayda genetik bozulma ve düşük açısından ve son aylarda erken doğum açısından riskli. Anestezi uzmanı ve kadın hastalıkları uzmanı daha iyi bilirler, gereken önlemleri alırlar. Ama her işlemin bir riski vardır. Lokal anestezinin ve çekilen ağrı- stresin de olumsuz etkisi olduğunu düşünüyorum. Sizdeki gibi henüz emzirmemiş kişide ve uzun süre tedaviye yanıt alınamamış kişilerde apse boşaltılırken parça almak ve patolojik inceleme gerekir.

 5. merhaba hocam eşiminde meme ‘de apse oluştu . Kliniğiniz ‘de apse boşaltma işlemi gerçekleştiriyor musunuz ?

  1. Evet. Eğer apse küçükse ve lokal anestezi ile olabilecek gibi ise muayenehanede boşaltıyorum. Apse büyükse yakın bir hastanede genel anestezi altında boşaltmayı tercih ediyorum. Eşiniz emzirmeyen bir kadınsa apse boşaltılırken apse duvarlarından biyopsi almak gerekir.

 6. 3gun önce göğsümde şişlik sertlik
  Ağrı ve kızarıklık oldu yardımcı olursanız sevinirim

  1. Memedeki ağrı,şişlik,sertlik enfeksiyon belirtilerindendir. Enfeksiyonda cerahat biriktiyse yani apse oluştuysa apseyi boşaltmak gerekir. Emzirmeyen bir kişi iseniz apseyi boşaltırken, müdahale sırasında ya da apse yoksa tedavi sonrasında iyileşmezse kalın iğne ile (trucut biyopsi ) biyopsi almak gerekir. Tedavi ve müdahale gerekip gerekmediğinin tespiti için muayene olmalısınız. Bu arada soğuk uygulaması yapın.

 7. Merhaba hocam memede ki apse tedavisinde lokal anestezi mi yapıyorsunuz

  1. Apse küçük ise lokal anestezi ile yapıyorum. Büyük apselerde genel anestezi tercih ediyorum. Çünkü meme apsesi tek bir boşluk halinde değil aralarda küçük bölmeler olan odacıklar halinde olabiliyor. Bu odacıkların hepsinin açılması ve temizlenmesi gerekir. Apsede apse duvarından da biyopsi almak gerekebiliyor. Tüm bu işlemler çok ağrılı olduğundan lokal anestezi hasta için zor olmaktadır.

 8. Merabalar 23 yaşındayım adedim13 gün gecikti ve sol göğs ucunun alti 3 gundur sis şimdi çevrelerine de dağılmaya başladı kaşıntı ve kizariklikta var göz le görülür bi fark var ve cok sert bi halde ne yapmam gerekiyo

  1. Kızarıklık ve şişlik olması enfeksiyon olabileceğini gösteriyor. Ağrı varsa enfeksiyonu destekler. Kaşıntı olduğundan cilde ait dermatit gibi bir durum da olabilir. Bu nedenle kesin teşhis için muayene olmalısınız.

 9. Kızarıklık,şişlik ve ağrı enfeksiyon belirtileridir. Apseye dönüşüp dönüşmediğini belirlemek için muayene gerekir. Apse oluştuysa küçük bir müdahale ile boşaltmak gerekir. Memenize giysi üzerinden soğuk uygulayın ve ilk fırsatta ilaç tedavisi ya da gerekirse müdahale için muayene olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018