Randevu Al Tedavi Fiyatları

MEME İLTİHAPLARI VE MEME APSESİ

Genellikle doğurganlık çağında ve emzirmeye bağlı olarak meydana gelir.  18 – 50 yaş arasındaki kadınlarda sık görülür.  Emzirme dönemi dışında da  görülebilir. Genellikle hasta teşhisi kendi koyar.

MEMEDE APSE BELİRTİLERİ

memede apse belirtileriCiltte kızarıklık: Memenin iltihaplı alanının cildinde kızarıklık vardır.
Dokunmakla  hassasiyet ve ağrı: : Enfeksiyon başladığında memede bir hassasiyet vardır.Enfeksiyon arttıkça ağrı da artar. Önceleri künt başlayan ağrı giderek zonklayan bir karakter alır.Apse oluştuğunda şiddetli ,zonklayan, devamlı bir ağrı vardır.
Isı artışı: İltihaplı alanın cildi diğer bölgelere göre sıcaktır.
Ateş: Üşüme,titremeyle gelen bir ateş vardır. Hastalar ‘sıtma tuttu’ diye tarif ederler.

Memede şişlik:  Önceleri sert ağrılı bir şişliktir. Apse biriktiyse yumuşama gösterir.

Akıntı: Apse cerrahi yöntemlerle boşaltıldıysa boşaltılan yerde akıntı bir süre devam eder. Memenin bazı iltihapları kendiliğinden bir ya da bir kaç yerden boşalabilir (fistülize olur). Apsenin  oluşmasından  sonra kendiliğinden boşalmasına fırsat verilmemelidir. Cerrahi olarak boşaltmak ideal olan tedavidir.

MEMEDE APSE ÇEŞİTLERİ 

EMZİRMEYE BAĞLI OLAN İLTİHAPLAR 
meme apsesiSüt (laktasyon) mastiti ve apsesi : (Emzirme döneminde görülen iltihaplar)
Bu iltihaplar meme başı çatlakları ve süt birikmeleri sonucunda meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle meme ucuna uzak bölgelerdedir. En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Verilen antibiyotik süte geçmemeli ya da geçse bile bebek için zararlı olmamalıdır. Bu durumda da emzirmeye devam edilmelidir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır.Emzirme sırasında sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır.  Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen enfeksiyon,mastit  antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir. Apsenin cilde yakın olması durumunda  kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir. Laktasyon apsesinde ise boşaltıldıktan sonra süt fistülü (kesi yerinden devamlı süt gelmesi) gelişebilir.
EMZİRMEYE BAĞLI OLMAYAN İLTİHAPLAR memede apse
Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte meme ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler.Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür.%25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri).

Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda risk faktörleri: Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. Sigara içen genç kadınlarda meme ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir.  Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.
Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda mutlaka parça alınmasıve  kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir,boşaltyma sırasında o bölgeden patoloji için doku alınmalıdır.

ÖZEL (SPESİFİK) İLTİHAPLAR ,GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER

meme iltihabı
Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda enfeksiyondan kültür yapıldığında hiçbir etken bulunamaz yani mikrop üretilemez.Bu nedenle antibiyotik tedavisine cevap vermez, tedaviye dirençlidir.

*Mutlaka kanserle ayırıcı tanısı gerekir ,yani kanser olmadığı biyopsiyle kanıtlanmalıdır. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

ERKEKLERDsüt apsesiE MEME İLTİHAPLARI
Çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

 

 

İLTİHABİ KANSERLER (ENFLAMATUAR MEME KANSERİ)

Bazı kanser türleri memede iltihap şeklinde  ortaya çıkar. Özellikle emzirmeyen ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apsenin  görülmemesi, iltihabın yaygın olması ilk olarak iltihabi kanseri akla getirmelidir. Bu çeşit iltihaplar tedaviye cevap vermezler. Aksine ilerlemeye devam eder. Tedaviye cevap vermeyen iltihaplarda zaman kaybetmeden patoloji için parça alınmalıdır. Çünkü bu tip kanserler agresif seyreder zaman çok önemlidir.

        MEMEDE APSE TEDAVİSİ

Antibiyotik başlanır.Antibiyotiğin iltihaplı boşluğa geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar eklenmemesi için verilmelidir. Emziren annelerde bebeğe yan etkisi açısından dikkatli olmalıdır.
Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir.Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılarak iyice boşaltılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak enflamasyon azaltılır.Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder.meme kanseri iltihabı
Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır (drenaj). Yani nerede olursa olsun apsenin yegane tedavisi cerahatı boşaltmaktır. Memede apse tedavisi de mutlaka ameliyatla boşaltmaktır.Lokal anestezi ile ciltte kesi yapılarak iltihap boşaltılır.Apse büyükse genel anestezi tercih edilir Kesinin hemen kapanmaması için kesi yeterince büyük olmalıdır. Kesi alttaki boşluk tamamen temizlenmeden kendiliğinden kapanırsa cerahat yeniden birikir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır..

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen kanserler iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybedilmemelidir. Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler (enflamatuar kanser) oldukça agresiftir,hızla yayılır.

Granülamatöz mastit tedavisi: Emzirmeyen kadınlardaki iltihaplardaki biyopsi sonucu granolamatöz  mastit denilen tip görüldüyse tedavi oldukça zor ve uzun sürelidir. Romatizmal çeşitte (otoimmün) bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Kortizonun önemli yan etkileri vardır.Hasta doz ayarlaması,iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. Tedaviden önce hasta yüksek tansiyon,şeker hastalığı,mide ülseri,tüberküloz gibi enfeksiyon varlığı açısından sorgulanmalıdır. İltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Nüks edebilir.

Tüberküloz mastitlerde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve genel cerrahi uzmanı birlikte tedavi etmelidir. İlaç tedavisi enfeksiyon uzmanı tarafından verilir. Apsenin ve iltihabın gerilemesi açısından da genel cerrahi uzmanı takip eder.

https://www.ideaklinik.com/kadinlarda-meme-apsesi.html

614 Comments

Add a Comment
 1. merhaba hocam meme de kitle olduğunu anlamak için mamografi mi çektirmem gerekli ?

  1. Önce muayen olmalısınız. Doktorunuz muayene bulgularına göre yaşınız, adet,doğum,aile durumunuza göre gereken tetkikleri isteyecektir. 40 yaş üstünde kitle ele gelmese bile mamografi öneriyoruz.

 2. Mrb hocam ben 12 martta göğsümden ameliyat oldum patoloji sonucum temiz geldi ama bu ameliyattan bi 40 gün sonra tekrar göğsümde bi sertlik oluştu bunun sonucunda bitkisel İlaçlar kullandım geçti ama bu 15 gündür tekrar oluştu o sertlik vede kötülük bugün ultrasona girdim apse olduğunu söyledi ama ağrılarım vede göğsüm de çok yanma var artık ne yapacağımı bilmiyorum tek isteğim eski sağlığıma dönmek 😔

  1. Ultrasonda yeniden apse varsa yeniden boşaltmak gerekir. Boşaltılmadığında apse büyüme yapacaktır. Apsede yani cerahat biriktiyse antibiyotik tedavisi yeterli olmaz. Boşaltma sırasında tekrar biyopsi alınmalı. Temiz denilen sonuç kanser değil, iltihap anlamında ise iltihabın cinci önemlidir. Tekrarlayan meme iltihap ve apselerinde bazı iltihap çeşitlerinde uzun süren ve yan etkileri fazla olan kortizon gibi ilaçlar kullanmak gerekir.

 3. Merhaba hocam bizim yakin bi komşu da meme iltihabi var test felan yapildi bisi cikmadi 3 4 kez cerahi müdahele yapildi fakat sürekli olarak kendini tekrarliyor. Doktor bi çaresi yok demiş dogrumu acaba caresi yokmu

  1. Her meme iltihabının çaresi var ama bazılarının tedavisi uzun sürer,tekrarlamalar yapabilir. İltihaplı alandan patoloji alınması gerekir. Kan tahlilleri tam olarak iltihabın çeşitini belirlemez. Arkadaşınız dilerse 0542 6210888 numaralı telefona WhatsApp ya da instegram veya facebook hesabıma özelden mesajla gönderebilir. İlk fırsatta cevap vermeye çalışırım.

 4. hocam 2 yıl önce sol meme altında meme apsesi teşhisi ile antibiotik krem ile tedavim başladı..om evrede emzirme dönemimdi. şimdi aynı bölgede tekrar aynı şikayet başladı.onkol0ji hastanesine gittim tetkikler sonrası meme apsesi teşhisi konuldu.cerrahi müdahale ile bölgedeki apse dolu kis alındı..alınan parça patalojiye gitti..oğrasyon sırasında hocamız alınan parçanın kanser olamayacağı ama her ihtimale karşın inceleneceğini söyledi.

  1. Patoloji almakla çok iyi yapılmış. Kanser çıkmasa da iltihabın cinsini belirlemek için gerekli. Çünkü bazı kanser türleri iltihap şeklinde belirti verebiliyor. Bazı tip iltihaplarda uzun süreli kortizon tedavisi gerekebiliyor. Yan etkisi olan bir ilacı da uzun süre kullanmak patoloji olmadan doğru olmaz. Bazen de tüberküloz iltihapları çıkabiliyor. Doktorunuz patoloji sonrasında size uygun tedaviyi yapacaktır.

 5. merhaba hocam 28 yaşındayım 2 ay önce doğum yaptım . 2 aydır bebemi emzire biliyordum . Son 2 gündür iltihap geliyor . Bu yüzden de emziremiyorum ne yapmalıyım ?

  1. İltihabın nereden geldiğini belirtmemişsiniz. meme ucundan gelmesi daha nadirdir. Meme ucu yaralıysa bu yara iltihaplanabilir. Meme iltihabında apse biriktiyse boşaltmak ve ilaç kullanmak gerekir. Bu nedenle müdahale gerekip gerekmediği ve ilaç tedavisi açısından muayene olmanız gerekir. Bu arada meme ucunu iyi temizleyin. Memeye giysi üzerinden soğuk uygulayın.

 6. merhaba hocam gebelikte memeden iltihap gelmesi normal mı ?

  1. Gebelikte meme ucundan süt kıvamında az miktarda akıntı gelmesi kanda prolaktin hormonunun erken yükselmesi nedeniyle olabilir. Sizde de gelen iltihap değil böyle bir akıntıdır muhtemelen. İltihap ise bu normal değil tabii. Süt kanallarındaki polipler,genşleme böyle akıntılara sebp olabilir. İltihap,akıntı, hormon yüksekliği olup olmadığının kontrolü için muayene olmanız gerekir.

 7. hocam merhaba hocam iki gögüsümde de 4 gündür kızarıklık var deneni ne olabilir ?

  1. Her iki memede olması(ağrı olup olmadığını belirtmemişsiniz) iltihap olasılığını fazla düşündürmez. Cilde it allerji ya da başka bir cilt hastalığı düşünülür. Ama yine de başka şikayetlerinizi de bilerek muayene etmek gerekir. Vakit kaybetmeden genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Eğer iltihap belirti ve bulguları yoksa sizi cildiyeye yönlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018