MEMEDE İLTİHAP VE MEMEDE APSE

Genellikle doğurganlık çağında ve emzirmeye bağlı olarak meydana gelir.  18 – 50 yaş arasındaki kadınlarda sık görülür.  Emzirme dönemi dışında da  görülebilir. Genellikle hasta teşhisi kendi koyar.

MEMEDE APSE BELİRTİLERİ

Ciltte kızarıklık: Memenin iltihaplı alanının cildinde kızarıklık vardır.

Dokunmakla  hassasiyet ve ağrı:  Enfeksiyon başladığında memede bir hassasiyet vardır. Enfeksiyon arttıkça ağrı da artar. Önceleri künt başlayan ağrı giderek zonklayan bir karakter alır. Apse oluştuğunda şiddetli, zonklayan, devamlı bir ağrı vardır.
Isı artışı: İltihaplı alanın cildi diğer bölgelere göre sıcaktır.

Ateş: Üşüme, titremeyle gelen bir ateş vardır. Hastalar ‘sıtma tuttu’ diye tarif ederler.

Memede şişlik:  Önceleri sert ağrılı bir şişliktir. Apse biriktiyse yumuşama gösterir.

Akıntı: Apse cerrahi yöntemlerle boşaltıldıysa boşaltılan yerde akıntı bir süre devam eder. Memenin bazı iltihapları kendiliğinden bir ya da bir kaç yerden boşalabilir (fistülize olur). Apsenin  oluşmasından  sonra kendiliğinden boşalmasına fırsat verilmemelidir. Cerrahi olarak boşaltmak ideal olan tedavidir.

MEMEDE APSE ÇEŞİTLERİ 

EMZİRMEYE BAĞLI OLAN İLTİHAPLAR 
meme apsesiSüt (laktasyon) mastiti ve apsesi : (Emzirme döneminde görülen iltihaplar)
Bu iltihaplar memenin başındaki çatlaklardan ve meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle uca uzak bölgelerdedir. En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Verilen antibiyotik süte geçmemeli ya da geçse bile bebek için zararlı olmamalıdır. Bu durumda da emzirmeye devam edilmelidir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Emzirme sırasında sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen enfeksiyon, mastit  antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir. Apsenin cilde yakın olması durumunda  kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir. Laktasyon apsesinde ise boşaltıldıktan sonra süt fistülü (kesi yerinden devamlı süt gelmesi) gelişebilir.
EMZİRMEYE BAĞLI OLMAYAN İLTİHAPLAR memede apse
Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte meme ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri).

Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda risk faktörleri: Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. Sigara içen genç kadınlarda meme ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir.  Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.
Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda mutlaka parça alınması ve  kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir, boşaltılma sırasında o bölgeden patoloji için doku alınmalıdır.

ÖZEL (SPESİFİK) İLTİHAPLAR ,GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda enfeksiyondan kültür yapıldığında hiçbir etken bulunamaz yani mikrop üretilemez. Bu nedenle antibiyotik tedavisine cevap vermez, tedaviye dirençlidir.

*Mutlaka kanserle ayırıcı tanısı gerekir, yani kanser olmadığı biyopsiyle kanıtlanmalıdır. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

ERKEKLERDE MEME İLTİHAPLARI
Çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

İLTİHABİ KANSERLER (ENFLAMATUAR MEME KANSERİ)

Bazı kanser türleri memede iltihap şeklinde  ortaya çıkar. Özellikle emzirmeyen ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apsenin  görülmemesi, iltihabın yaygın olması ilk olarak iltihabi kanseri akla getirmelidir. Bu çeşit iltihaplar tedaviye cevap vermezler. Aksine ilerlemeye devam eder. Tedaviye cevap vermeyen iltihaplarda zaman kaybetmeden patoloji için parça alınmalıdır. Çünkü bu tip kanserler agresif seyreder zaman çok önemlidir.

        MEMEDE APSE TEDAVİSİ

Antibiyotik başlanır. Antibiyotiğin iltihaplı boşluğa geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar eklenmemesi için verilmelidir. Emziren annelerde bebeğe yan etkisi açısından dikkatli olmalıdır.
Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir. Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılarak iyice boşaltılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak enflamasyon azaltılır. Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder.
Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır (drenaj). Yani nerede olursa olsun apsenin yegane tedavisi cerahatı boşaltmaktır. Memede de apse tedavisi  mutlaka ameliyatla boşaltılarak yapılır. Lokal anestezi ile ciltte kesi yapılarak iltihap boşaltılır. Apse büyükse genel anestezi tercih edilir.  Kesinin hemen kapanmaması için kesi yeterince büyük olmalıdır. Kesi alttaki boşluk tamamen temizlenmeden kendiliğinden kapanırsa cerahat yeniden birikir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır..

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen kanserler iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybedilmemelidir. Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler (enflamatuar kanser) oldukça agresiftir, hızla yayılır.

Granülamatöz mastit tedavisi: Emzirmeyen kadınlardaki iltihaplardaki biyopsi sonucu granolamatöz  mastit denilen tip görüldüyse tedavi oldukça zor ve uzun sürelidir. Romatizmal çeşitte (otoimmün) bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Kortizonun önemli yan etkileri vardır. Hasta doz ayarlaması, iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. Tedaviden önce hasta yüksek tansiyon, şeker hastalığı, mide ülseri, tüberküloz gibi enfeksiyon varlığı açısından sorgulanmalıdır. İltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Nüks edebilir.

Tüberküloz mastitlerde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve genel cerrahi uzmanı birlikte tedavi etmelidir. İlaç tedavisi enfeksiyon uzmanı tarafından verilir. Apsenin ve iltihabın gerilemesi açısından da genel cerrahi uzmanı takip eder.

Periduktal (süt kanallarının atrafında oluşan) mastitte sigara en önemli faktördür. Diğer tedavilerin yanı sıra sigarayı bırakması gerekir.

https://www.ideaklinik.com/kadinlarda-meme-apsesi.html

693 comments

 1. Merhabalar 37 yasindayim. Yaklasik 1 ay once sag meme ic tarafinda 1 cm kadar hafif kabarik kizariklik oldu. Pisik diye dusundum. Sonra morardi ve kucuk bir sislik oldu. Bugun toplu igne basi kadar delikle drene oldu. Enfexia basladim ve fusidik asit suruyorum. Kensi kendime muayenede ele gelen bir kitle yok. Biyopsi alinmasina Greek var mi? Cok tesekkur ederim

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Bu ilaçları kendiniz mi başladınız yoksa bir meme cerrahı gördü mü belirtmemişsiniz.İlaçlarla geçmezse enfeksiyon düzelmezse biyopsi yapılması gerekir. Biyopsinin iki amacı vardır: kanser olup olmadığını anlamak ve enfeksiyon ise enfeksiyonunun cinsini tespit ederek tedaviyi ona göre planlamak.

 2. Merhabalar bem.3 ay oncesinde sol mememde GRANÜLOMATÖZ MASTİT tanısı konuydu 1 ay kadar kortiZon ilacı kullandım ilacı bırakıp kortikosteroid melhaminama devam ettik….ilacı kullandığım da elime gelmiçek kadar kuculmuStudent ama melheme geçtim yine o şişlik büyüdü aynısı oldu neden acaba bi bilgim veririmisiNiz..ehliyet sartmi?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Granülomatöz mastit tekrarlama özelliğine sahip mikrobik olmayan bir iltihaptır. Vücudun kendi meme dokusuna karşı yaptığı reaksiyon nedeniyle olur. Kortizon tedavisinden sonra iyice küçülünce bazen almak gerekebilir. Her boka da almak şart değil ama duruma göre karar verilmeli. Bence yeniden sizi takip eden doktora başvurmalısınız. Muhtemelen tedaviye yeniden başlayacaktır. Kullanılan ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bu nedenle doktorunuzun kontrolünü ihmal etmeyiniz

 3. Merhabala sağ meme de şişkinlik ve kızarıklık oldu.keserek apseyi boşalttılar uzun bir süre antibyotik tedavisi gördüm. 2 senedir sürekli tekrarlıyor ve hiç geçmiyor ? ne yapmam gerektiğini bilmiyorum artık. Bi çözüm bulmak istiyorum yardımcı olurmusunuz lütfen.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Memede kronik tekrarlayan apseler emzirme yapmıyorsanız eğer çoğunlukla granülomatöz mastit gibi bazı özel tip iltihaplardır. Tedavi ile geçmediğinde kanser de düşünülmelidir.fakat 2 yıldan beri tekrarladığına göre kanser olma ihtimali şu an için yoktur. Tru cut biyopsi dediğimiz biyopsi ile iltihabın hangi cins olduğu kanıtlananmalı ve ona göre uzun süren bir tedavi olmalısınız. Bu tedavi antibiyotik tedavisi değildir. İltihabın cinsine göre değişir.

 4. merhaba
  ben 42 yaşında bekarım. 1 ay önce sağ göğsümde şişme kızrıklık ateş oldu. doktara gittim.ultrason ve mamografi çektirdi.2 hafta antibiyotik tedavisi yaptı. düzelme olmadı. sonra mr çektirdim.ve biyopsi yapıldı.biyopsi sonucum daha çıkmadı. biyopsiden sonra 4 gün geçti. memekenarında iltihap gibi birşey oluşmaya başladı.bunun için doktora gitmelimiyim.yoksa biyopsi sonucunu bekleyeyimmi.mr resimlerini yollasam bakabilirmisiniz.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Emzirmeyen 40 yaş üstü her kadında bu tip enfeksiyonlarda tedbirli olmak gerekir. Biyopsi alınması çok iyi olmuş. 0542 621 08 88 numaralı telefona MR, ultrason ve mamografi raporlarınızı gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırım. Yaşınızı, bekar olduğunuzu, ailede kanser olup olmadığını tekrar belirtirseniz iyi olur. Yorumlarım yaklaşık ihtimalle olacaktır çünkü kesin bir şey söyleyebilmek için muayene şarttır. İltihap gibi bir akıntı varsa doktorunuza gitmelisiniz.Sonucu beklemeniz gerekmez. Çünkü tedavi gerekebilir bu süreç içerisinde.

 5. Merhaba bende mastıt oldu ve 8cmde dedı doktorum anlayamadım amelıyatla almam lazım dedı 3aylık bebegım var emıyor ve apse amelıyatı olunca memw alınır kaybedersın dıyolar dogrumu cok korkuyorum amelıyat olmasam kotu olacak olursam gogsumu kaybederım dıye korkuyorum yardım edermısınız napmalıyım

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Meme apsesi mutlaka ameliyatla boşaltılması gerekir. Antibiyotik tek başına işe yaramaz. Doktorunuz muhtemelen apse boşaltma ameliyatı önerdi. Aksi taktirde apse daha da büyür, meme dokusunu harap eder. Apse ameliyatında meme alınmaz. Bunu doktorunuza sorsaydınız size açıklık getirirdi. Emziren kadınlarda apse sık görülür, kötü huylu bir durum düşünmeyiz. Yine de ben apse boşaltma sırasında etraf dokudan biyopsi almayı tercih ediyorum. Apseyi boşaltan doktor duruma göre patoloji almaya karar verebilir.

 6. Hocam 8 aylık kızım var daha önce 3 kere mastit oldum şimdi de göğsümün alt tarafında sivilce yada çıban gibi bir kızarıklık oluştu ve acıyor sizce tehlikeli bişey midir yoksa mastitin dışarı vurmuş hali gibi bişey mi

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Mastit başlamış olabilir. Ağrı zonklayan tarzda ve devamlıysa, o bölgedeki şişlik büyükse apse oluşuyor demektir. O zaman boşaltmak gerekir. Apse oluşmamışsa emzirirken iyice boşaltın, emzirme dışında soğuk uygulayın.
   Dilerseni bu sitedeki instegram veya facebook hesabıma özelden fotoğraf gönderebilirsiniz. Fotoğrafları yalnız ben görürüm. Daha doğruya yakın yorum yapabilirim.

 7. hocam merhaba 1 haftadır göğüsümde ağrı oluyor koltuk altımda da böyle elime küçük bişey geliyo regli döneminde göğüslerim hep ağrır oda yakın acaba ondan dolayı mı dır?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Adet öncesi dönemlerde ağrı olabilir. Fakat muayene etmeden, başka belirtiler, yaş, aile öyküsü gibi ek bilgiler olmadan dönemsel ağrudır demem size zarar verir. Her aykinden farklı bir ağrı ise mutlaka muayene gerekir. Ayrıca koltuk altında ele gelen kitle önemli bir belirtidir. Muayene için adetin son günleri en uygun zamandır. İlk adetinizin bitiminde muayene olun. Ya da en kısa zamanda muayene olursanız adet bitiminde gereken tetkikler yapılabilir.

 8. hocam selamlar
  eşim 36 yaşında sağ memede 1 cm çapında kitle için yaptırdığı biopside alınan parça patolojide tanımlanamadı.2 defa biopsi 2 defa ilaçlı mr çekildi ve biopsiden sonra enfeksiyon oluştu.Enfeksiyondan dolayı ameliyat edilemiyor 40 kadar antibiyotik serum kullandı fakat iltahap geçmedi aksine bölgede aşırı şirme ve sertleşme var şu anda dr beklememiz gerektiğini söylüyor.farklı dr ların başka başka yorumları ve uygulamak istedikleri yöntemler kortizon tedaviisi uygulanması gerektiğini söyleyen var tekrar biopsi yapmak isteyen var kesilip akıtılması gerektiğini söyleyen var fakat yanlış tercih yapmak yapmak korkutuyor artık bizi.Hocam sizin görüşünüzü rica edebilirmiyim.teşekkür ederim.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Bu konuda bu kadar bilgiyle cevap vermek zor. Hastayı görmek, hasta hakkında ayrıntıları ve tetkiklerini bilmek gerekir. Ultrasonografide, MR da apse (birikmiş cerahat) varsa cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekir. Antibiyotiklerle tedavi olamıyorsa mutlaka biyopsi ile kanser olup olmadığını ya da iltihabın çeşidini belirlemek gerekiyor. Apse boşaltılırken de meme dokusundan biyopsi alınabilir. Granülamatöz mastit tanısı biyopsi ile konmadan kortizon tedavisi yapılmamalıdır.
   Dilerseniz 0542 6210888 numaralı telefona WhatsApp dan tetkiklerini yollayın. Fırsatım olduğunda size dönüş yaparım.

 9. Hocam ben 19 yaşında erkegim boyum 170cm ve 85 kiloyum 3 gün önce sabah kalktıgımda sol göğüs ucumun üstünde bir şişlik ile uyandım doktora gittiğimde bana iltihaplanmıs dedi ilac verdi haftaya kontrole gel dedi ve çok üstlemedi ama ben biraz evham yaptım araştırma yaptim erkeklerde nasıl olur nedeni nedir vs ve sağlıklı bilgi bulamadim sizce ne yapmam gerekir.ve birde apsenin cerrahi mudahale ile alınması durumunda jinekomasti yapılması doğru olur mu?Teşekkürler

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Meme ucundaki şişme erkeklerde daha çok cilde ait sebeplerden, kıl diplerinden olabilir. İltihap apsenin ilk aşamasıdır, tedavi olmazsa cerahat toplanarak apse oluşur. Apse boşaltılması gereken bir hastalıktır. Sizde de doktorunuz boşaltma önermediğine göre apse aşamasına gelmediğini düşünüyorum. Erkeklerde de meme kanseri olabilir ama çok nadirdir (99 meme kanserli kadına karşılık 1 meme kanserli erkek vardır). Ayrıca yaşınız kanser düşünmek için erken. Jinekomasti farklı bir hastalıktır. Apse ve enfeksiyonla ilgisi yoktur. Genç erkeklerde sıktır. Öncesinde bazı tetkikler yapılmalıdır. Sonra ekstra bir hastalık yoksa ameliyatla büyümüş meme bezleri alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri