MEMEDE İLTİHAP VE MEMEDE APSE

Genellikle doğurganlık çağında ve emzirmeye bağlı olarak meydana gelir.  18 – 50 yaş arasındaki kadınlarda sık görülür.  Emzirme dönemi dışında da  görülebilir. Genellikle hasta teşhisi kendi koyar.

MEMEDE APSE BELİRTİLERİ

Ciltte kızarıklık: Memenin iltihaplı alanının cildinde kızarıklık vardır.

Dokunmakla  hassasiyet ve ağrı:  Enfeksiyon başladığında memede bir hassasiyet vardır. Enfeksiyon arttıkça ağrı da artar. Önceleri künt başlayan ağrı giderek zonklayan bir karakter alır. Apse oluştuğunda şiddetli, zonklayan, devamlı bir ağrı vardır.
Isı artışı: İltihaplı alanın cildi diğer bölgelere göre sıcaktır.

Ateş: Üşüme, titremeyle gelen bir ateş vardır. Hastalar ‘sıtma tuttu’ diye tarif ederler.

Memede şişlik:  Önceleri sert ağrılı bir şişliktir. Apse biriktiyse yumuşama gösterir.

Akıntı: Apse cerrahi yöntemlerle boşaltıldıysa boşaltılan yerde akıntı bir süre devam eder. Memenin bazı iltihapları kendiliğinden bir ya da bir kaç yerden boşalabilir (fistülize olur). Apsenin  oluşmasından  sonra kendiliğinden boşalmasına fırsat verilmemelidir. Cerrahi olarak boşaltmak ideal olan tedavidir.

MEMEDE APSE ÇEŞİTLERİ 

EMZİRMEYE BAĞLI OLAN İLTİHAPLAR 
meme apsesiSüt (laktasyon) mastiti ve apsesi : (Emzirme döneminde görülen iltihaplar)
Bu iltihaplar memenin başındaki çatlaklardan ve meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle uca uzak bölgelerdedir. En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Verilen antibiyotik süte geçmemeli ya da geçse bile bebek için zararlı olmamalıdır. Bu durumda da emzirmeye devam edilmelidir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Emzirme sırasında sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen enfeksiyon, mastit  antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir. Apsenin cilde yakın olması durumunda  kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir. Laktasyon apsesinde ise boşaltıldıktan sonra süt fistülü (kesi yerinden devamlı süt gelmesi) gelişebilir.
EMZİRMEYE BAĞLI OLMAYAN İLTİHAPLAR memede apse
Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte meme ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri).

Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda risk faktörleri: Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. Sigara içen genç kadınlarda meme ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir.  Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.
Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda mutlaka parça alınması ve  kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir, boşaltılma sırasında o bölgeden patoloji için doku alınmalıdır.

ÖZEL (SPESİFİK) İLTİHAPLAR ,GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda enfeksiyondan kültür yapıldığında hiçbir etken bulunamaz yani mikrop üretilemez. Bu nedenle antibiyotik tedavisine cevap vermez, tedaviye dirençlidir.

*Mutlaka kanserle ayırıcı tanısı gerekir, yani kanser olmadığı biyopsiyle kanıtlanmalıdır. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

ERKEKLERDE MEME İLTİHAPLARI
Çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

İLTİHABİ KANSERLER (ENFLAMATUAR MEME KANSERİ)

Bazı kanser türleri memede iltihap şeklinde  ortaya çıkar. Özellikle emzirmeyen ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apsenin  görülmemesi, iltihabın yaygın olması ilk olarak iltihabi kanseri akla getirmelidir. Bu çeşit iltihaplar tedaviye cevap vermezler. Aksine ilerlemeye devam eder. Tedaviye cevap vermeyen iltihaplarda zaman kaybetmeden patoloji için parça alınmalıdır. Çünkü bu tip kanserler agresif seyreder zaman çok önemlidir.

        MEMEDE APSE TEDAVİSİ

Antibiyotik başlanır. Antibiyotiğin iltihaplı boşluğa geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar eklenmemesi için verilmelidir. Emziren annelerde bebeğe yan etkisi açısından dikkatli olmalıdır.
Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir. Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılarak iyice boşaltılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak enflamasyon azaltılır. Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder.
Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır (drenaj). Yani nerede olursa olsun apsenin yegane tedavisi cerahatı boşaltmaktır. Memede de apse tedavisi  mutlaka ameliyatla boşaltılarak yapılır. Lokal anestezi ile ciltte kesi yapılarak iltihap boşaltılır. Apse büyükse genel anestezi tercih edilir.  Kesinin hemen kapanmaması için kesi yeterince büyük olmalıdır. Kesi alttaki boşluk tamamen temizlenmeden kendiliğinden kapanırsa cerahat yeniden birikir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır..

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen kanserler iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybedilmemelidir. Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler (enflamatuar kanser) oldukça agresiftir, hızla yayılır.

Granülamatöz mastit tedavisi: Emzirmeyen kadınlardaki iltihaplardaki biyopsi sonucu granolamatöz  mastit denilen tip görüldüyse tedavi oldukça zor ve uzun sürelidir. Romatizmal çeşitte (otoimmün) bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Kortizonun önemli yan etkileri vardır. Hasta doz ayarlaması, iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. Tedaviden önce hasta yüksek tansiyon, şeker hastalığı, mide ülseri, tüberküloz gibi enfeksiyon varlığı açısından sorgulanmalıdır. İltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Nüks edebilir.

Tüberküloz mastitlerde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve genel cerrahi uzmanı birlikte tedavi etmelidir. İlaç tedavisi enfeksiyon uzmanı tarafından verilir. Apsenin ve iltihabın gerilemesi açısından da genel cerrahi uzmanı takip eder.

Periduktal (süt kanallarının atrafında oluşan) mastitte sigara en önemli faktördür. Diğer tedavilerin yanı sıra sigarayı bırakması gerekir.

https://www.ideaklinik.com/kadinlarda-meme-apsesi.html

717 comments

 1. Hocam merhabalar benim 1 buçuk aylık bebeğim var ve emziriyorum. Sağ göğsümde 7*5 büyüklüğünde apse oluştu antibiyotikle küçülmedi ve doktorum enjektorle apseyi boşalttı. Daha dün yapıldı işlem ama kızarıklık ve şişlik hala duruyor gibi. Normal mi?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sanıyorum milimetre olarak boyut vermişsiniz yani 7 milimetre 1 santimetre bile değil. Bu kadar küçükse enjektörle boşaltması normal. Ancak santimetre ise yani 7 x 5 santimetre ise cerrahi olarak boşaltılması daha doğru olurdu. Küçük olduğunda enjektörle boşaldıktan sonra bir süre daha kızarıklık devam edebilir. Emzirirken doktorunuz başka bir şey önermedi ise her iki memeyi de boşaltıncaya kadar emzirin, meme uçlarını bakımını niyi yapın, temizleyin. Kızarık olan yerde yere giysi üzerinden soğuk uygulama yapabilirsiniz. Geçmezse mutlaka kontrolünüze gitmelisiniz.

 2. Hocam ben halime yoğurt ben bir buçuk aydır göğsümde Ağrı hissettim 15 Aralık’ta ameliyat oldum apseden Şu an tekrardan böyle mosmor olmuş kızarıklık olmuş apsenin tekrardan başlandığını söylüyorlar tekrar bir kez de daha vurup Onu boşalttılar benim ne yapmam lazım kullandığı Antibiyotikler Bana Fayda vermiyor Ne yapmam lazım hocam Lütfen bana yardım edin

  • Hocam ben halime yurt 25 Kasım’da apse oldum şuan 15 Aralık’ta ameliyat oldum bugün ayın 29’u tekrardan hapse alındı hocam benim ne yapmam lazım Çok zor durumdayım ilaçlar Bana Fayda vermiyor iltihap ve enfeksiyon olduğunu söylüyorlar parça aldılar biyopsi yapıldı Temiz geldi hiç bir sıkıntı yoktu ama bu kitle gibi bir şey çok sert şişkinlik var Ne yapmam lazım hocam bana yardımcı olabilir misiniz

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Biyopsi sonucu temiz geldi derken acaba kanser gelmedi mi demek istiyorlar ya da iltihabın özel bir çeşit iltihap olmadığını mı söylemek istiyorlar. Bunu anlamadım. Çünkü bazen granülomatöz mastit ya da tüberküloz mastit ya da periduktal mastit gibi isimlendirilen mastit çeşitleri ayrı bir tedavi gerektirir. Bunları da hasta temiz olarak algılayabilir. Bazı biyopsilerde bu iltihaplardan hiçbiri çıkmaz normal mikrobik apsedir. Bu nedenle biyopsinin sonucunu alanın ve sizi takip eden doktorunuzun önerilerine uymanız en doğru yoldur

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bazı cins apseler ve enfeksiyonlar antibiyotiklere cevap vermez. Çünkü bunların sebebi mikrop değildir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda özellikle emzirmiyorsanız mutlaka biyopsi alınmalıdır. Tru-cut dediğimiz kalın iğne biyopsisi ile iltihabın cinsi belirlenir ve ona göre tedavi planı yapılır. Biyopsinin bir başka amacı da geçmeyen enfeksiyonlarda kanser olup olmadığını ispatlamaktır abse boşaltılırken biyopsi alınabilir ya da enfeksiyon geçince yerinde kalan herhangi bir kitle bir lezyon varsa oradan ultrason eşliğinde tru-cut biyopsi yapılabilir

 3. Yaklaşık 20 gün önce sağ mememde şişlik ve ağrı ile doktora gittim ulturasyon çekti doktor ve iltihap olduğunu söyledi. Antibiyotik yazdı kullan gel geçmezse iltihaplı yeri cerrahi müdahale gerekebilir dedi . 10 gün kullandım kontrolde iltihabın geçtiğini antibiyotiğin ise yaradığını söyledi. 5 gün geçti sindi tekrar şişlik ve ağrı oluştu antibiyotikle geçen iltihap tekrarlar mi bir hafta içinde:(

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bazı tip meme iltihapları tekrarlama özelliğine sahiptir. Bunlar daha çok mikrobik değil, otoimmün dediğimiz granülomatöz mastit gibi iltihaplardır. Enfeksiyon eklenmiş olabilir, bu nedenle de antibiyotikle gerilemiş olabilir. Yeniden muayene olarak yeniden tedavi olmalısınız. Tedaviye direnç gösterirse ve sık sık tekrarlarsa biyopsi almak, iltihabın çeşidini öğrenmek gerekir. İltihabın yanısıra çok çok nadir enflamatuar kanser dediğimiz kanser tipleri de olabilir, sizde gerileme olduğu için Bu çok daha düşük bir olasılıktır

   • Merhaba hocam 1 yıl önce sağ mememde kızarıklık ağrı ve şişlik oldu doktor antibiyotik tedavisi uyguladi ve geçti. Şimdi yine aynı memede ağrı kızarıklık ve şiskinlik oldu doktor 1 hafta antibiyotik tedavisi verdi kızarıklık ağrı geçti şişlik azaldı ama kitle duruyordu o sıra ultrason mr derken 15 gün geçti kotu huylu değil iltihap dedi ancak o süreçte şişlik ağrı yeniden oluştu sonra yine antibiyotik verdi 1 hafta oldu ama hala hiçbir şikayetim geçmedi. Doktor her seferinde farklı antibiyotik veriyor aceba bunların etkileri aynı olmadığı için mi geçmiyor yoksa başka bir sebebe bağlı olabilir mi? Teşekkürler.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Bir şey söyleyebilmek için biyopsiyi görmek gerekir, temiz çıktı derken kanser çıkmadı anlamında mıdır yoksa özel tedavi gerektiren iltihabın da olmadığı anlamındadır, bunu bilemem. Eğer emzirmeyen bir kadınsanız iltihap geçtikten sonra yerinde bir lezyon varsa oradan da biyopsi almak gerekebilir. Ancak muayene etmeden, ve diğer tetkiklerin ultrasonun mamografinin sonucunu görmeden ve patoloji sonucunu görmeden bir şey demek mümkün değildir. Eğer özel cins iltihap varsa antibiyotik yerine başka tedaviler gerekir. Buna uzaktan karar verilemez.

 4. Hocam merhaba. Ben 22 yaşındayım ve her iki göğsümde de kistler var. Ne zaman mr ultrason çekinsem hep farklı sonuçlar çıkıyor. Biyopsi de yapılmıştı ve onda da hiç bir şey çıkmamıştı. Ama şimdi göğsümde çok büyük bir ağrı var yanmalar ve şişlik de var. 3 ay önce falan hastaneye gittim yine aynı şikâyetlerim vardı ultrasonda hiç bir şey çıkmadı. Meme dokusu fazla olduğu için çok fazla görünmüyor dedi doktorlar. Antibiyotik verdi doktorum iki gün kullandım ve iyi geldi . 3 ay sonunda yani şu an tekrar aynı belirtileri yaşıyorum . Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz lütfen?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Memede şiddetli ağrı, şişlik özellikle kızarıklık da eşlik ediyorsa bu büyük olasılıkla enfeksiyondur. Antibiyotikle gerilemesi de enfeksiyon olduğunu gösterir. Yeniden aynı şikayetler varsa tekrar doktorunuza görünmelisiniz. 22 yaşında emzirmeyen bir kadında sık sık enfeksiyon olursa bunun sebebi biyopsi ile araştırılmalı, öncesinde yoğun meme dokusu olanlarda mr çektirilmesinin faydası var. Bir şekilde tekrar muayeneye gidin, Çünkü muayene etmeden herhangi bir kesin teşhis ve öneri sunmak doğru değildir. Soğuk uygulama yapabilirsiniz. Enfeksiyon bulunmazsa kistler ağrı yapabilir. Kistlerin boyutu değişebilir, bu nedenle ultrasonda her seferinde farklı sonuçlar çıkabilir. Önemli olan kistler değil içi katı olan solid dediğimiz kitlelerin varlığıdır. Onlar varsa takip gerekir

 5. Merhabalr hayırlı günler göğsümde devamlı apse oluyor temizletiyorum devamlı tekrar ediyor artık kendi kendine delikler açılmaya başladı sayfanızdaki göğüs gibi sizce neden kaynaklanıyor bu delikler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Memede iltihap olduğunda kendiniz temizlemeye çalışmayın. Eğer bir apse varsa cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Yoksa cilde kendiliğinden yayılarak, değişik yerlerde delik açarak, boşalmaya çalışır. Cerrahi olarak boşaltılırken biyopsi de alınabilir. Eğer boşalacak apse yok ise tru-cut dediğimiz biyopsi ile meme dokusundan örnekler alınmalı, iltihabın çeşidi belirlenmeli ve ona göre tedavi olmalısınız. Tarifiniz granülomatöz mastit dediğimiz meme iltihabı ile uyumludur ancak biyopsi olmadan böyle bir tanı koymak doğru değildir. Bu nedenle meme ile uğraşan bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda ve ileri tetkikler yaptırmanızda fayda var

 6. 35 Yaşındayım meme ucu kendimi bildim bileli içeri dönük 15 yıl önce sol memebaşının kenarında mısır tanesi büyüklüğünde kızarıklık oldu ve Dr tarafından boşaltıldı o günden bu güne dönem dönem bu apse tekrarladı sağ memede de olmaya başladı birçok Dr a göründüm düzenli Ultrason lar çekildi ama ben bu sorundan kurtulamadım meme ucu çıkarma operasyonu geçirdim ama kısa bir süre sonra uçlar tekrar içeri girdi bu arada bir doğum yaptım 9 aylık hamileliğim boyunca göğsümde apse hiç olmadı düzenli olarak olmadığı tek dönemdi hamileliğim bu durum hormonlarla ya da meme ucunun içeride olması ile ilgili olabilir mi şuan ikisinde de var biri söndü diğeri başladı ama hiç ikisi de aynı anda başladığı olmadı.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Memedeki tekrarlayan iltihaplarda granülamatöz mastit dedğimiz iltihaplarda veya iki memede de aynı yerde oluyorsa kist iltihaplarında olabilir. Meme ucunun içine çökük olmasıyla ilgisi yok. MR ile ileri tetkik yapılabilir. Biyopsi alıp iltihabın cinsini belirlemek gerekebilir. Muayene etmeden ve tüm tetkiklerinizi görmeden daha fazla öneride bulunmak yanlış olur

 7. 34 yasındayım önce sol goysmde bı 4 santım kadar apse oldu galiba ama agrı yoktu Dr gıttım ultrason cektı mastır tanısı koydu yaklasıl 4 ay onceydı gectı sımdıde 3 gundurde sag goysumun ucunda yanma ve sısme var kasıntı var fecı sekılde sızı hareket edemıyorum buda ıntıhap hnı duruyo napmalıyım annem teyzem anneannemı kanserden kaybettım buse 18 yasında yıyenım kanser kafam karısıyo kanser rızkı varmıdır

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Eğer emzirmiyorsanız, 18 yaşında bile olsanız meme iltihabında tetkik gerekmektedir. Büyük olasılıkla granülomatöz mastit dediğimiz bir iltihap çeşidi olabilir. Değişik memelerde olması bunu düşündürüyor ancak ailede 3 tane birinci ve ikinci derecede meme kanseri varken sizin bir an önce uzaktan yardım istemek yerine mutlaka muayene olmanız tetkiklerinizi yaptırmanız gerekir

 8. Hocam merhaba benim kızım 13 yaşında sol meme ucunda kurumuş iltihap var doktora gittik antibiyotik ve furacin merhem verdi kullandık kabuk oldu düştü sonra tekrar cıktı gecmedi ne yapmamız gerekir teşekkür ederiz.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   13 yaşında herhangi bir kanser durumu çok fazla düşünmüyoruz.Ama yine de meme ucunda kabuklu, bu şekilde geçmeyen yara varsa paget hastalığı açısından değerlendirmek ve kontrollerinizi yaptırmanız gerekir.Çocuk ucunu merak ederek yara var mı diye sıkıştırıp oynuyor mu, bunu da öğrenmenizde fayda var. Mutlaka daha önce muayene eden doktorunuza ya da meme ünitesi olan bir hastaneye tekrar götürün

 9. Merhabalar 37 yasindayim. Yaklasik 1 ay once sag meme ic tarafinda 1 cm kadar hafif kabarik kizariklik oldu. Pisik diye dusundum. Sonra morardi ve kucuk bir sislik oldu. Bugun toplu igne basi kadar delikle drene oldu. Enfexia basladim ve fusidik asit suruyorum. Kensi kendime muayenede ele gelen bir kitle yok. Biyopsi alinmasina Greek var mi? Cok tesekkur ederim

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Bu ilaçları kendiniz mi başladınız yoksa bir meme cerrahı gördü mü belirtmemişsiniz.İlaçlarla geçmezse enfeksiyon düzelmezse biyopsi yapılması gerekir. Biyopsinin iki amacı vardır: kanser olup olmadığını anlamak ve enfeksiyon ise enfeksiyonunun cinsini tespit ederek tedaviyi ona göre planlamak.

 10. Merhabalar bem.3 ay oncesinde sol mememde GRANÜLOMATÖZ MASTİT tanısı konuydu 1 ay kadar kortiZon ilacı kullandım ilacı bırakıp kortikosteroid melhaminama devam ettik….ilacı kullandığım da elime gelmiçek kadar kuculmuStudent ama melheme geçtim yine o şişlik büyüdü aynısı oldu neden acaba bi bilgim veririmisiNiz..ehliyet sartmi?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Granülomatöz mastit tekrarlama özelliğine sahip mikrobik olmayan bir iltihaptır. Vücudun kendi meme dokusuna karşı yaptığı reaksiyon nedeniyle olur. Kortizon tedavisinden sonra iyice küçülünce bazen almak gerekebilir. Her boka da almak şart değil ama duruma göre karar verilmeli. Bence yeniden sizi takip eden doktora başvurmalısınız. Muhtemelen tedaviye yeniden başlayacaktır. Kullanılan ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bu nedenle doktorunuzun kontrolünü ihmal etmeyiniz

  • Arzu hanım size nasıl ulaşabilirim ? Aynı tanı bende de var

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Zeynep Hanım meme iltihapları çok çeşitlidir. Aynı çeşit olsa bile hastadan hastaya değişebilir. Tıpta hastalık yoktur hasta vardır. Yani aynı hastalıkta bile değişik kişilerde değişik davranabilir, tedavisi değişik olabilir. Eğer Arzu hanımdan herhangi bir ilaç tavsiyesi alırsanız doğru olmaz. Örneğin granülomatöz mastitte kullanacağımız kortizonu her hastada kullanılamayabilirizBu nedenle doktor kontrolünde tedavinizi olmanızda fayda var

 11. Merhabala sağ meme de şişkinlik ve kızarıklık oldu.keserek apseyi boşalttılar uzun bir süre antibyotik tedavisi gördüm. 2 senedir sürekli tekrarlıyor ve hiç geçmiyor ? ne yapmam gerektiğini bilmiyorum artık. Bi çözüm bulmak istiyorum yardımcı olurmusunuz lütfen.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Memede kronik tekrarlayan apseler emzirme yapmıyorsanız eğer çoğunlukla granülomatöz mastit gibi bazı özel tip iltihaplardır. Tedavi ile geçmediğinde kanser de düşünülmelidir.fakat 2 yıldan beri tekrarladığına göre kanser olma ihtimali şu an için yoktur. Tru cut biyopsi dediğimiz biyopsi ile iltihabın hangi cins olduğu kanıtlananmalı ve ona göre uzun süren bir tedavi olmalısınız. Bu tedavi antibiyotik tedavisi değildir. İltihabın cinsine göre değişir.

 12. merhaba
  ben 42 yaşında bekarım. 1 ay önce sağ göğsümde şişme kızrıklık ateş oldu. doktara gittim.ultrason ve mamografi çektirdi.2 hafta antibiyotik tedavisi yaptı. düzelme olmadı. sonra mr çektirdim.ve biyopsi yapıldı.biyopsi sonucum daha çıkmadı. biyopsiden sonra 4 gün geçti. memekenarında iltihap gibi birşey oluşmaya başladı.bunun için doktora gitmelimiyim.yoksa biyopsi sonucunu bekleyeyimmi.mr resimlerini yollasam bakabilirmisiniz.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Emzirmeyen 40 yaş üstü her kadında bu tip enfeksiyonlarda tedbirli olmak gerekir. Biyopsi alınması çok iyi olmuş. 0542 621 08 88 numaralı telefona MR, ultrason ve mamografi raporlarınızı gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırım. Yaşınızı, bekar olduğunuzu, ailede kanser olup olmadığını tekrar belirtirseniz iyi olur. Yorumlarım yaklaşık ihtimalle olacaktır çünkü kesin bir şey söyleyebilmek için muayene şarttır. İltihap gibi bir akıntı varsa doktorunuza gitmelisiniz.Sonucu beklemeniz gerekmez. Çünkü tedavi gerekebilir bu süreç içerisinde.

 13. Merhaba bende mastıt oldu ve 8cmde dedı doktorum anlayamadım amelıyatla almam lazım dedı 3aylık bebegım var emıyor ve apse amelıyatı olunca memw alınır kaybedersın dıyolar dogrumu cok korkuyorum amelıyat olmasam kotu olacak olursam gogsumu kaybederım dıye korkuyorum yardım edermısınız napmalıyım

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Meme apsesi mutlaka ameliyatla boşaltılması gerekir. Antibiyotik tek başına işe yaramaz. Doktorunuz muhtemelen apse boşaltma ameliyatı önerdi. Aksi taktirde apse daha da büyür, meme dokusunu harap eder. Apse ameliyatında meme alınmaz. Bunu doktorunuza sorsaydınız size açıklık getirirdi. Emziren kadınlarda apse sık görülür, kötü huylu bir durum düşünmeyiz. Yine de ben apse boşaltma sırasında etraf dokudan biyopsi almayı tercih ediyorum. Apseyi boşaltan doktor duruma göre patoloji almaya karar verebilir.

 14. Hocam 8 aylık kızım var daha önce 3 kere mastit oldum şimdi de göğsümün alt tarafında sivilce yada çıban gibi bir kızarıklık oluştu ve acıyor sizce tehlikeli bişey midir yoksa mastitin dışarı vurmuş hali gibi bişey mi

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Mastit başlamış olabilir. Ağrı zonklayan tarzda ve devamlıysa, o bölgedeki şişlik büyükse apse oluşuyor demektir. O zaman boşaltmak gerekir. Apse oluşmamışsa emzirirken iyice boşaltın, emzirme dışında soğuk uygulayın.
   Dilerseni bu sitedeki instegram veya facebook hesabıma özelden fotoğraf gönderebilirsiniz. Fotoğrafları yalnız ben görürüm. Daha doğruya yakın yorum yapabilirim.

   • Hocam merhaba 32 yaşındayım evliyim emzirmiyorum ailemde de meme kanseri hiç olmadı 2gün önce sağ göğsümün yan tarafında Bi kızarıklık vardı şimdi morarmaya başlamış apse gibi ama içi boş ağrı ve kaşıntı yapıyor içi boş ama kenarları sert ve o bölge sıcak

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Emzirmeyen kadında meme iltihabı önemlidir. Mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir. Basit bir iltihap olabileceği gibi Özel tedavi gerektiren mastitler olabilir. Bazen meme kanserleri de iltihap gibi kendini gösterebilir. Basit bir apse olsa bile boşaltmak ya da tedavi etmek gerekir. Bu nedenle en kısa zamanda meme cerrahisi ile ilgili bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 15. hocam merhaba 1 haftadır göğüsümde ağrı oluyor koltuk altımda da böyle elime küçük bişey geliyo regli döneminde göğüslerim hep ağrır oda yakın acaba ondan dolayı mı dır?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Adet öncesi dönemlerde ağrı olabilir. Fakat muayene etmeden, başka belirtiler, yaş, aile öyküsü gibi ek bilgiler olmadan dönemsel ağrudır demem size zarar verir. Her aykinden farklı bir ağrı ise mutlaka muayene gerekir. Ayrıca koltuk altında ele gelen kitle önemli bir belirtidir. Muayene için adetin son günleri en uygun zamandır. İlk adetinizin bitiminde muayene olun. Ya da en kısa zamanda muayene olursanız adet bitiminde gereken tetkikler yapılabilir.

 16. hocam selamlar
  eşim 36 yaşında sağ memede 1 cm çapında kitle için yaptırdığı biopside alınan parça patolojide tanımlanamadı.2 defa biopsi 2 defa ilaçlı mr çekildi ve biopsiden sonra enfeksiyon oluştu.Enfeksiyondan dolayı ameliyat edilemiyor 40 kadar antibiyotik serum kullandı fakat iltahap geçmedi aksine bölgede aşırı şirme ve sertleşme var şu anda dr beklememiz gerektiğini söylüyor.farklı dr ların başka başka yorumları ve uygulamak istedikleri yöntemler kortizon tedaviisi uygulanması gerektiğini söyleyen var tekrar biopsi yapmak isteyen var kesilip akıtılması gerektiğini söyleyen var fakat yanlış tercih yapmak yapmak korkutuyor artık bizi.Hocam sizin görüşünüzü rica edebilirmiyim.teşekkür ederim.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Bu konuda bu kadar bilgiyle cevap vermek zor. Hastayı görmek, hasta hakkında ayrıntıları ve tetkiklerini bilmek gerekir. Ultrasonografide, MR da apse (birikmiş cerahat) varsa cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekir. Antibiyotiklerle tedavi olamıyorsa mutlaka biyopsi ile kanser olup olmadığını ya da iltihabın çeşidini belirlemek gerekiyor. Apse boşaltılırken de meme dokusundan biyopsi alınabilir. Granülamatöz mastit tanısı biyopsi ile konmadan kortizon tedavisi yapılmamalıdır.
   Dilerseniz 0542 6210888 numaralı telefona WhatsApp dan tetkiklerini yollayın. Fırsatım olduğunda size dönüş yaparım.

 17. Hocam ben 19 yaşında erkegim boyum 170cm ve 85 kiloyum 3 gün önce sabah kalktıgımda sol göğüs ucumun üstünde bir şişlik ile uyandım doktora gittiğimde bana iltihaplanmıs dedi ilac verdi haftaya kontrole gel dedi ve çok üstlemedi ama ben biraz evham yaptım araştırma yaptim erkeklerde nasıl olur nedeni nedir vs ve sağlıklı bilgi bulamadim sizce ne yapmam gerekir.ve birde apsenin cerrahi mudahale ile alınması durumunda jinekomasti yapılması doğru olur mu?Teşekkürler

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Meme ucundaki şişme erkeklerde daha çok cilde ait sebeplerden, kıl diplerinden olabilir. İltihap apsenin ilk aşamasıdır, tedavi olmazsa cerahat toplanarak apse oluşur. Apse boşaltılması gereken bir hastalıktır. Sizde de doktorunuz boşaltma önermediğine göre apse aşamasına gelmediğini düşünüyorum. Erkeklerde de meme kanseri olabilir ama çok nadirdir (99 meme kanserli kadına karşılık 1 meme kanserli erkek vardır). Ayrıca yaşınız kanser düşünmek için erken. Jinekomasti farklı bir hastalıktır. Apse ve enfeksiyonla ilgisi yoktur. Genç erkeklerde sıktır. Öncesinde bazı tetkikler yapılmalıdır. Sonra ekstra bir hastalık yoksa ameliyatla büyümüş meme bezleri alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri