MEMEDE İLTİHAP VE MEMEDE APSE

Genellikle doğurganlık çağında ve emzirmeye bağlı olarak meydana gelir.  18 – 50 yaş arasındaki kadınlarda sık görülür.  Emzirme dönemi dışında da  görülebilir. Genellikle hasta teşhisi kendi koyar.

MEMEDE APSE BELİRTİLERİ

Ciltte kızarıklık: Memenin iltihaplı alanının cildinde kızarıklık vardır.

Dokunmakla  hassasiyet ve ağrı:  Enfeksiyon başladığında memede bir hassasiyet vardır. Enfeksiyon arttıkça ağrı da artar. Önceleri künt başlayan ağrı giderek zonklayan bir karakter alır. Apse oluştuğunda şiddetli, zonklayan, devamlı bir ağrı vardır.
Isı artışı: İltihaplı alanın cildi diğer bölgelere göre sıcaktır.

Ateş: Üşüme, titremeyle gelen bir ateş vardır. Hastalar ‘sıtma tuttu’ diye tarif ederler.

Memede şişlik:  Önceleri sert ağrılı bir şişliktir. Apse biriktiyse yumuşama gösterir.

Akıntı: Apse cerrahi yöntemlerle boşaltıldıysa boşaltılan yerde akıntı bir süre devam eder. Memenin bazı iltihapları kendiliğinden bir ya da bir kaç yerden boşalabilir (fistülize olur). Apsenin  oluşmasından  sonra kendiliğinden boşalmasına fırsat verilmemelidir. Cerrahi olarak boşaltmak ideal olan tedavidir.

MEMEDE APSE ÇEŞİTLERİ 

EMZİRMEYE BAĞLI OLAN İLTİHAPLAR 
meme apsesiSüt (laktasyon) mastiti ve apsesi : (Emzirme döneminde görülen iltihaplar)
Bu iltihaplar memenin başındaki çatlaklardan ve meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle uca uzak bölgelerdedir. En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Verilen antibiyotik süte geçmemeli ya da geçse bile bebek için zararlı olmamalıdır. Bu durumda da emzirmeye devam edilmelidir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Emzirme sırasında sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen enfeksiyon, mastit  antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir. Apsenin cilde yakın olması durumunda  kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir. Laktasyon apsesinde ise boşaltıldıktan sonra süt fistülü (kesi yerinden devamlı süt gelmesi) gelişebilir.
EMZİRMEYE BAĞLI OLMAYAN İLTİHAPLAR memede apse
Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte meme ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri).

Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda risk faktörleri: Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. Sigara içen genç kadınlarda meme ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir.  Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.
Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda mutlaka parça alınması ve  kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir, boşaltılma sırasında o bölgeden patoloji için doku alınmalıdır.

ÖZEL (SPESİFİK) İLTİHAPLAR ,GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda enfeksiyondan kültür yapıldığında hiçbir etken bulunamaz yani mikrop üretilemez. Bu nedenle antibiyotik tedavisine cevap vermez, tedaviye dirençlidir.

*Mutlaka kanserle ayırıcı tanısı gerekir, yani kanser olmadığı biyopsiyle kanıtlanmalıdır. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

ERKEKLERDE MEME İLTİHAPLARI
Çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

İLTİHABİ KANSERLER (ENFLAMATUAR MEME KANSERİ)

Bazı kanser türleri memede iltihap şeklinde  ortaya çıkar. Özellikle emzirmeyen ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apsenin  görülmemesi, iltihabın yaygın olması ilk olarak iltihabi kanseri akla getirmelidir. Bu çeşit iltihaplar tedaviye cevap vermezler. Aksine ilerlemeye devam eder. Tedaviye cevap vermeyen iltihaplarda zaman kaybetmeden patoloji için parça alınmalıdır. Çünkü bu tip kanserler agresif seyreder zaman çok önemlidir.

        MEMEDE APSE TEDAVİSİ

Antibiyotik başlanır. Antibiyotiğin iltihaplı boşluğa geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar eklenmemesi için verilmelidir. Emziren annelerde bebeğe yan etkisi açısından dikkatli olmalıdır.
Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir. Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılarak iyice boşaltılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak enflamasyon azaltılır. Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder.
Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır (drenaj). Yani nerede olursa olsun apsenin yegane tedavisi cerahatı boşaltmaktır. Memede de apse tedavisi  mutlaka ameliyatla boşaltılarak yapılır. Lokal anestezi ile ciltte kesi yapılarak iltihap boşaltılır. Apse büyükse genel anestezi tercih edilir.  Kesinin hemen kapanmaması için kesi yeterince büyük olmalıdır. Kesi alttaki boşluk tamamen temizlenmeden kendiliğinden kapanırsa cerahat yeniden birikir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır..

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen kanserler iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybedilmemelidir. Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler (enflamatuar kanser) oldukça agresiftir, hızla yayılır.

Granülamatöz mastit tedavisi: Emzirmeyen kadınlardaki iltihaplardaki biyopsi sonucu granolamatöz  mastit denilen tip görüldüyse tedavi oldukça zor ve uzun sürelidir. Romatizmal çeşitte (otoimmün) bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Kortizonun önemli yan etkileri vardır. Hasta doz ayarlaması, iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. Tedaviden önce hasta yüksek tansiyon, şeker hastalığı, mide ülseri, tüberküloz gibi enfeksiyon varlığı açısından sorgulanmalıdır. İltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Nüks edebilir.

Tüberküloz mastitlerde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve genel cerrahi uzmanı birlikte tedavi etmelidir. İlaç tedavisi enfeksiyon uzmanı tarafından verilir. Apsenin ve iltihabın gerilemesi açısından da genel cerrahi uzmanı takip eder.

Periduktal (süt kanallarının atrafında oluşan) mastitte sigara en önemli faktördür. Diğer tedavilerin yanı sıra sigarayı bırakması gerekir.

https://www.ideaklinik.com/kadinlarda-meme-apsesi.html

805 comments

 1. Hocam merhaba sağ göğüsümun ucu yarık çatlak gibi ve o yarikta beyazlik var ağrım felan yok 6 aydır boyle meme ucum yarildigi için çökük gibi ayrıca bekarım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Meme ucundaki yarıklık ergenlikten beri olsaydı pek fazla sıkıntı olduğunu düşünmezdim. Ama son 6 ayda olduysa mutlaka doktor muayene etmelidir, bekar olmanız fazla bir şey değiştirmez. Meme ucundaki yaralar önemli bir belirtidir. Paget hastalığı açısından değerlendirmek gerekebilir. Bu nedenle muayene olmanız, belki de İleri tetkikler gerekiyor. Vahsettiğim durumlarla sık karşılaşılmasa da görmeden bir şey demek zordur.

 2. Merhaba hocam benim gorumcemin gecen hafta cuma gunu gogsu agrimis doktora gitmis surupla hap vermis dunde meme ucunun yantarafindan intihap akmis surekli dikunduklarinda orda cok az topaklik varmis hastaneye sevk etmisler sabah gitcek ama bura karsima cikinca size yazmak isedim cokk korkuyor meme kanserimiyim acaba diye olabilirmi

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Her iltihap kanser değildir. Eğer emzirmiyorsa ve meme iltihabı oluştuysa Öncelikle özel tipte (granülomatöz mastit, tüberküloz mastit gibi) mikrobik olmayan iltihaplanmalar, mastitler düşünülür. Bunların uzun ve zor tedavileri vardır. Kesin tanıyı koymak için ultrason, gerekirse mr, özellikle de tru-cut biyopsi dediğimiz biyopsi gerekir. İltihap şeklinde kendini gösteren kanserler de vardır. Ama diğer iltihapların yanında daha az oranda görülür. Zaten emzirmeyen kadındaki meme iltihaplarının mutlaka biyopsi ile ne olduğunun kanıtlanması gerekir

 3. Merhaba hocam 43 yasindayim 2 cocugum var 15 Nisanda sag memede agri dolgunluk ates sikayetiyle dr gittim 3 kutu duocid antibiyotik verdi kullandim daha sonra ultrason ilacli meme mr ve Momografi cekildi ULTROSAN SONUCU bitarel memede fibrokistik mastopati lehine duktal belirginlesmeler mevcut olup sol retroarelar capi 3.6 mm sag retroarelar capi 4.8mm ölçülmüştür sol memede belirgini saat hizasi areolaya yaklasik 1cm uzaklikta yaklasik 5.1 mm capinda olmak üzere bir kac adet mikrokistik degisiklik mevcuttur. Sağ memede saat 11 hizasi areolaya yaklasik 3 cm uzaklikta yaklasik 7.9 mm capli santrali 2.5 mm capli kistik alanda mikrokristaloid? Mikrokalsifik? ayrımı sonografik olarak yapılamayan multipl sayida sub milimetrelik hiperekolar izlenmiştir momografi fetaylamdirma önerilir. Saat 10-11 hizası areolaya yaklasik 1 cm uzaklikta yaklasik 6.4×3.1 mm boyutta duzgun kontorlu solid ekoda gorunum mevcuttur bilateral aksiller lojlarda kronik reaktif gorunumlu lenfadenomegali ve lenf nodlari mevcuttur sag ust on derin aksiller( saat 11 hizasinda meme gogus on duvar bileskesi derin planda) belirgin yaklasik 8.5×7.2 mm boyutta olmak üzere bir kac adet hipoekoik lenf nodu izlenmiştir MEME MR SONUCU her iki meme cilt dokusu kontorlari kalınlığı normal cilt alti duzenli izlenmis olup patolojik sinyal degisikligi saptanmamistir. Sagda sayica fazla olmak uzeri her iki meme parankiminde subsantimetrik capta birkac adet nodüler IVKM sonrasi tip 1 paternde kontrast tutulumu gösteren odaklar izlenmistir.6 ay sonra meme mr incelemesi önerilir. Her iki memede en buyugu sol meme alt orta kadranda 8mm çapında olmak üzere dağınık yerleşimli birkac adet IVKM sonrasi kontrast tutulumu göstermeyen kistler izlenmistir. Sol memede orta dis kadran düzeyinde yaklasik 16×14mm boyutlarinda T1 agirlikli görüntülerde hipo- hiperintens yağ baskılı sekanslarda sinyal kaybi gosteren IVKM sonrasi belirgin kontrastlanma bulunmayan alan izlenmistir. ( lipom?kalsifikasyon? )mamografi kontrolü önerilir . Her iki areola ve retroarelar alanlar normal olup duktal yapılar normal kalibrasyonda izlenilmektedir. Inceleme alanina dahil edilen ger iki aksilla göğüs ön duvari yumusak doku kompartmanlari ve kemik yapilarinfa patolojik bulgu saptanmamistir.SONuC .her iki meme parankiminde subsantimetrelik capta birkac adet nodüler IVKM sonrasi tip 1 paternde kontrast tutulumu gösteren odaklar 6 ay sonra meme mr incelemesi önerilir. Her iki memede birkac adet IVKM sonrasi kontrast tutulumu göstermeyen kistler .Sol memede orta dış kadranlar düzeyinde T1 agirlikli görüntülerde hipo hiperintens yag baskili sekanslarda sinyal kaybi gösteren odaklar IVKM sonrasi belirgin kontrastlanmasi bulunamayan alan lipom ?kalsifikasyon? Mamografi kontrolü önerilir. MAMOGRAFİ SONUCU. Belirgin dens parankim ACR tip 4 bilateral cilt yüzeyi normal olup kalinlasma ve retraksiyon saptanmamistir. Her iki memede glandüler yogunluk alanlarda süperpoze spiküler lezyon ve yapisal distorsiyon degerlendirilmesi kisitli kalmakta olup her iki memede mikrokalsifikasyon kümesi saptanmamistir. Sag memede kaba benign kalsifikasyon ve dağınık yerleşimli tekil mikrokalsifikasyonlar gözlendi. Görüntülenen aksiller alanlarda patolojik boyut ve özellikte lenf nodu izlenmemistir. Her iki aksillada radyoografik olarak benign reaktif görünümde lenf nodu izlenmiştir. SONUC. Sol ACR BI RANDS KATEGORİ 0 SAG ACR BIRANDS KATEGORİ 0 HOCAM BU SONUCLARIMI YORUMLARSANIZ COK SEVINIRIM DR 6 AY SONRA KONTROL SÖYLEDİ SIZ NE DÜŞÜNÜRSUNUZ SINUCLARA GORE SIMDIDEN COK TEŞEKKÜRLER

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bütün tetkiklerde de meme dokusu, fibroglandüler doku dediğimiz doku yoğun. Bu tip memelerde maalesef teşhis biraz daha zor. MR da ilaç tutan bazı lezyonlar var, ultrasonda mikrokalsifikasyon dediğimiz bazı şüpheli alanlar var. Net çok iyidir denilemiyor ama kötü denilebilecek bir lezyon da yok. O nedenle olası durumlara karşı takip en ideal yol. Gereksiz biyopsi yapmak yerine takip edilmeli. Tabii ki aile öyküsü, adet durumunuz, menopoz, hormon alma durumu gibi durumları da bilmek gerekiyor. Muayene bulguları çok önemlidir tetkiklerden yola çıkarak başka bir şey söylemem mümkün değil

   • Merhaba hocam öncelikle çok teşekkürler ailede öykü yok menopozda degilim herhangi bir hormon ilaci da kullanmadim adet düzenim normal şuan memede görüntü bozuklugu filan da yok yani acaba ilerde kötü bir durum olabilme ihtimali varmı çok teşekkür ederim

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Her kadınndaki kanser ihtimali kadar kanser olma riskiniz var. Fibrokistler kansere dönüşmez. Yalnız bu şekildeki yoğun memelerde tetkiklerde ve muayene de tespit etme biraz daha zordur. Bu nedenle daha sık kontrol gerekir. İlk zamanlarda 6 aylık kontroller yaptırırsanız, muayene ve ultrason kontrolleri yaptırırsanız, herhangi bir şey kaçırma durumu olmaz.

   • Merhaba Hocam.Meme sa hastasıyım. Memem alındı ve protez konuldu.Daha sonra kemoterapi aldım.Şu anki sorunum memede apse olustu.Şu anda antibiyotik aliyorum.Doktorlar apsenin alınması gerektiğini söyluyor. Fakat protez için risk olabileceğini de söylediler.Ne yapmam gerekir?Teşekkürler.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Enfeksiyon ya da apse nerede olursa olsun mutlaka boşaltmak gerekir. Apsenin boşaltılması önerisi bence de yerinde. Apse orada kalmaya devam ederse büyür, genişler, cilde hasar verebilir. Zaten protez de yine sıkıntıya girer. Bence doktorunuzun önerisini inleyin, çünkü alınıp içine protez konması prosedürü gayet uygun bir prosedür. Demek ki meme kanseri ve meme ile ilgilenen bir doktorunuz var, önerilerine güvenin ve uygulayın

     • Hocam sol memede yaklaşık 2cm 4cm ebatlarında komplike fibroadenom var abse yapmıştı biopsi alınırken abse temizlendi kistlerdende biopsialinamadi antibiyotik kullandım ama yaklaşık 10gun oldu hala arada bı zonklama gibi bı ağrı var tekrar antibiyotik kullanmama gerek varmı bı daha yaparmi abse

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Fibroadenom genellikle apse yapmaz. Komplike kist vardır muhtemelen, onlar apse yapabilir. İltihaptan biyopsi alındıysa eğer biyopsinin sonucu önemlidir. Tekrarlama ihtimali yüksek olan iltihap çeşitlerini de biyopsi daha iyi gösterebilir. Örneğin bazı tip iltihaplar sık tekrarlayan iltihaplardır. Öncelikle muayene etmek, biyopsi sonucunu ve tetkik sonuçlarını görmek gerekir. Sırf arada zonklama ya da şişlik var diye antibiyotik kullanılmaz. Tekrar doktorunuza kontrole giderseniz o size gereken tedaviye verecektir

  • Merhaba hocam. Ben bundan 3-4 hafta önce göğsümde aşırı bir ağrı hissettim ve hemen doktora gittim. Ultrason,mr ardından biyopsi yapıldı. Şuan sonucunu bekliyorum. Bu arada kan tahlilimde crp 13 çıktı ve sürekli üşüyor,titriyorum. Radyoloji dr memede enfeksiyon olabileceğini belirtti ama henüz biyopsi sonucu çıkmadı. Bu arada mememin ağrılı kısmı sarardı,morardı bir dğeişik oldu. Ve inanılmaz ağrıyor. Bu arada ben kendim augementin 1000 mg a başladım dr biyopsi çıkmadan vermedi. Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Ağrı, şişlik, kızarıklık varsa ve CRP yüksekse enfeksiyon olma ihtimali çok yüksek. Enfeksiyonda öncelikle antibiyotik tedavisi başlıyoruz, fakat mutlaka takip ya da ileri inceleme gerekiyor. Biyopsi alınması çok iyi olmuş.Biyopsi sonucunda iltihabın cinsi belirlenir ya da çok nadiren görülen iltihaplı meme kanserleri varlığı ya da yokluğu ispatlanır. İltihabın cinsine göre de tedavi planı yapılır. Granülamatöz mastit gibi bazı iltihapların uzun ve zor bir tedavisi vardır. Mutlaka meme ile ilgilenen bir merkezde tedavinizi olun. Zaten biyopsi yapıldığına göre doğru bir yoldasınız. Evde yapılacak önlem olarak soğuk uygulama yapabilirsiniz. Direkt cildinizin üstüne uygulama yapmayın. Bir havluya sarıp buz kalıbını öyle uygulayın.Sararması ve morarması da biyopsi sırasında olan küçük kanamalar nedeniyle olabilir. Ağrı zonklama tarzında ve arttıysa apseleşmiş olabilir. Onun için bir kontrole gitmeniz de fayda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri