MEMEDE İLTİHAP VE MEMEDE APSE

Genellikle doğurganlık çağında ve emzirmeye bağlı olarak meydana gelir.  18 – 50 yaş arasındaki kadınlarda sık görülür.  Emzirme dönemi dışında da  görülebilir. Genellikle hasta teşhisi kendi koyar.

MEMEDE APSE BELİRTİLERİ

Ciltte kızarıklık: Memenin iltihaplı alanının cildinde kızarıklık vardır.

Dokunmakla  hassasiyet ve ağrı:  Enfeksiyon başladığında memede bir hassasiyet vardır. Enfeksiyon arttıkça ağrı da artar. Önceleri künt başlayan ağrı giderek zonklayan bir karakter alır. Apse oluştuğunda şiddetli, zonklayan, devamlı bir ağrı vardır.
Isı artışı: İltihaplı alanın cildi diğer bölgelere göre sıcaktır.

Ateş: Üşüme, titremeyle gelen bir ateş vardır. Hastalar ‘sıtma tuttu’ diye tarif ederler.

Memede şişlik:  Önceleri sert ağrılı bir şişliktir. Apse biriktiyse yumuşama gösterir.

Akıntı: Apse cerrahi yöntemlerle boşaltıldıysa boşaltılan yerde akıntı bir süre devam eder. Memenin bazı iltihapları kendiliğinden bir ya da bir kaç yerden boşalabilir (fistülize olur). Apsenin  oluşmasından  sonra kendiliğinden boşalmasına fırsat verilmemelidir. Cerrahi olarak boşaltmak ideal olan tedavidir.

MEMEDE APSE ÇEŞİTLERİ 

EMZİRMEYE BAĞLI OLAN İLTİHAPLAR 
meme apsesiSüt (laktasyon) mastiti ve apsesi : (Emzirme döneminde görülen iltihaplar)
Bu iltihaplar memenin başındaki çatlaklardan ve meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle uca uzak bölgelerdedir. En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Verilen antibiyotik süte geçmemeli ya da geçse bile bebek için zararlı olmamalıdır. Bu durumda da emzirmeye devam edilmelidir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Emzirme sırasında sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen enfeksiyon, mastit  antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir. Apsenin cilde yakın olması durumunda  kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir. Laktasyon apsesinde ise boşaltıldıktan sonra süt fistülü (kesi yerinden devamlı süt gelmesi) gelişebilir.
EMZİRMEYE BAĞLI OLMAYAN İLTİHAPLAR memede apse
Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte meme ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri).

Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda risk faktörleri: Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. Sigara içen genç kadınlarda meme ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir.  Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.
Emzirmeye bağlı olmayan iltihaplarda mutlaka parça alınması ve  kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir, boşaltılma sırasında o bölgeden patoloji için doku alınmalıdır.

ÖZEL (SPESİFİK) İLTİHAPLAR ,GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda enfeksiyondan kültür yapıldığında hiçbir etken bulunamaz yani mikrop üretilemez. Bu nedenle antibiyotik tedavisine cevap vermez, tedaviye dirençlidir.

*Mutlaka kanserle ayırıcı tanısı gerekir, yani kanser olmadığı biyopsiyle kanıtlanmalıdır. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

ERKEKLERDE MEME İLTİHAPLARI
Çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

İLTİHABİ KANSERLER (ENFLAMATUAR MEME KANSERİ)

Bazı kanser türleri memede iltihap şeklinde  ortaya çıkar. Özellikle emzirmeyen ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apsenin  görülmemesi, iltihabın yaygın olması ilk olarak iltihabi kanseri akla getirmelidir. Bu çeşit iltihaplar tedaviye cevap vermezler. Aksine ilerlemeye devam eder. Tedaviye cevap vermeyen iltihaplarda zaman kaybetmeden patoloji için parça alınmalıdır. Çünkü bu tip kanserler agresif seyreder zaman çok önemlidir.

        MEMEDE APSE TEDAVİSİ

Antibiyotik başlanır. Antibiyotiğin iltihaplı boşluğa geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar eklenmemesi için verilmelidir. Emziren annelerde bebeğe yan etkisi açısından dikkatli olmalıdır.
Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir. Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılarak iyice boşaltılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak enflamasyon azaltılır. Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder.
Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır (drenaj). Yani nerede olursa olsun apsenin yegane tedavisi cerahatı boşaltmaktır. Memede de apse tedavisi  mutlaka ameliyatla boşaltılarak yapılır. Lokal anestezi ile ciltte kesi yapılarak iltihap boşaltılır. Apse büyükse genel anestezi tercih edilir.  Kesinin hemen kapanmaması için kesi yeterince büyük olmalıdır. Kesi alttaki boşluk tamamen temizlenmeden kendiliğinden kapanırsa cerahat yeniden birikir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır..

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen kanserler iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybedilmemelidir. Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler (enflamatuar kanser) oldukça agresiftir, hızla yayılır.

Granülamatöz mastit tedavisi: Emzirmeyen kadınlardaki iltihaplardaki biyopsi sonucu granolamatöz  mastit denilen tip görüldüyse tedavi oldukça zor ve uzun sürelidir. Romatizmal çeşitte (otoimmün) bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Kortizonun önemli yan etkileri vardır. Hasta doz ayarlaması, iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. Tedaviden önce hasta yüksek tansiyon, şeker hastalığı, mide ülseri, tüberküloz gibi enfeksiyon varlığı açısından sorgulanmalıdır. İltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Nüks edebilir.

Tüberküloz mastitlerde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve genel cerrahi uzmanı birlikte tedavi etmelidir. İlaç tedavisi enfeksiyon uzmanı tarafından verilir. Apsenin ve iltihabın gerilemesi açısından da genel cerrahi uzmanı takip eder.

Periduktal (süt kanallarının atrafında oluşan) mastitte sigara en önemli faktördür. Diğer tedavilerin yanı sıra sigarayı bırakması gerekir.

https://www.ideaklinik.com/kadinlarda-meme-apsesi.html

749 comments

 1. Merhaba hocam bebegim 8 aylik emziriyorum ama bir haftadir sol gogsum cok kasinti yapti ve gogus ucu kenarindan iltihap akiyor goguste herhangi bir sisme sertlik veya ates yok sadece kasinti ve iltihap var mantar gibi bir yara olmus hastaneden en erken 2 hafta sonra randevu veriliyir ne yapmam lazim eczaneden antibiuotik veya krem alsam mi bilemedim yardimci olur musunuz?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Göğüs ucu kenarından derken nereden dediğinizi anlayamadım. Dilerseniz 0 542 621 0 888 numaralı telefona görüntü atabilirsiniz. Süt fistülü dediğimiz süt kanaldan dışarıya bir akıntı olabilir ya da cilde ait herhangi bir hastalık olabilir. Görüntülü görsem de ilaç yazacağımı düşünmüyorum,ancak fikir verebilirim. Çünkü muayene etmeden ilaç yazmak doğru değil Üstelik emziriyorsunuz. İlk fırsatta da muayene olabileceğiniz bir yere gidiniz. Şimdilik görüntüden yardımcı olmaya çalışırım

  • merhaba 27 yaşındayım sağ gögüs ucum küçüklükten beri dışı kılcal damar kaplı ince zar şeklinde içi beyaz şekilde herhangi sıvı ağrı vs olmadı ama bugün baktığımda kılcal damarlı yer hasar görmüş beyaz yer meydana çıkmış çok korkuyorum bu neden olabilir

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Gerçekten kılcal damar ise bu zaman zaman hasar görebilir, üstünde pıhtılar ya da iltihap yapabilir. 27 yaşında her ne kadar kötü huylu bir şey fazla aklımıza gelmese de meme ucundaki hadiseler paget hastalığı dediğimiz bir hastalık açısından değerlendirmek gerekir. Bu nedenle görmeden kesin birşey söylemek doğru değildir

 2. Merhabalar doktor hanım, 26 yaşındayım bekarım, sağ gögsümün yan tarafında etrafı kılcal kırmızı damarlı geniş yuvarlak kızarıklı içinde beyaz apsemsi bir yara oluştu .hiçbir şekilde ellemedim sabah uyandığımda yaranın içindeki apsenin patladığını kırmızılık ve yuvarlak bir çukur oluştunu gözlemledim .çalıştıgım için hastaneye gidemiyorum.aynı zamanda sol gögsümdede yuvarlak hafif küçük kızarıklık gördüm.
  Acaba sebebi ne olabilir, ne önerirsiniz.
  aynı zamanda geçen sene polikistik ve insülin direnci teşhisi konuldu.
  teşekkür ederim iyi çalışmalar

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Büyük ihtimalle memede cilde yakın bir kist varsa o enfeksiyon yapmış olabilir enfeksiyon kendiliğinden boşaldıysa ağrınız rahatlamış demektir.Bir süre giysi üzerinden soğuk uygulama yapın, yatarken yüzükoyun yatarsanız enfeksiyon,iltihap daha rahat akabilir. Birkaç gün içinde geçmezse mutlaka muayene olmanız gerekir

 3. Nuray aydemir

  Merhabalar doktor hanım 23 yaşındayım bekarım mememin ucunda kıl dönmüştü iğneyle çıkardım sağ göğsüm şişmeye başladı acaba sebebi ne olabilir

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muhtemelen iğneyle oynarken orası enfeksiyon kaptı. Eğer şişme ve ağrı çok fazla ise doktora başvurmalısınız, gereken ilaçlar verilmeli. Eğer apse varsa boşaltılmalı çok büyük değilse giysi üzerinden soğuk uygulama yapabilirsiniz

 4. Merhaba hocam 29 yaşındayım ve 18 yaşından beri sol göğsümde meme başı etrafında iltihaplanma söz konusu ilk sistiginde cerrahi operasyonla boşaltıldı daha sonra derimde incelme oluştu ve her tekrarladiginda o ince deriden patlayıp kendi kendine akti apse bu süreçte bi çocuğum oldu ve o göğsümden sut gelmedi ve emzirme yapamadım senede 1 kez oluyor bu durumdan nasil kurtulucam estetik olmak istiyorum çözüm olur mu sizce büyütme silikon ameliyati olurken o iltihap temizlenebilir mi yada süt kanalları kesilse apse tekrari kesilir mi bu konuda bana fikrinizi ve olması gerekeni söyleyin lütfen nolur bazen mememden akıntı geliyor sıvı değil yanliz hafif katı şuan tekrar apse yaptı ve bosaldiktan sonra açılan o küçük delik aylar içinde kapanmıyor bunun için ne yapabilirim cok zor bi durum ağlayarak yazıyorum şimdiden çok teşekkür ediyorum…

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bu şekilde tekrarlayan iltihaplarda otoimmün iltihaplar dediğimiz granülomatöz mastit, periduktal mastit gibi iltihaplar düşünülür. Kesin tanı için biyopsi alınmalıdır. İltihaplıyken tedaviye gittiğiniz yerde biyopsi alınıp alınmadığını bahsetmemişsiniz Apse olduğunda apseyi yararken genellikle biyopsi alma şansımız oluyor. İltihap geçtikten sonra yapılan tetkiklerde o bölgede bir odak varsa oradan da biyopsi alınabilir. Estetik ameliyat ya da silikon bu duruma çözüm olmaz. Zaten Plastik Cerrah arkadaşlar estetik ameliyat yapmadan önce meme tetkiki için genel cerrahi uzmanından konsültasyon yani görüş isterler. Öncelikle iltihabın tedavisinde yapsanız sonra estetik düşünseniz çok daha iyi olur. Süt kanallarını kesilmesi de iltihaba bir çözüm olmaz

 5. Merhaba hocam temmuz ayında dogum yaptım sol gogsumden apse olustu ve antibiyotik tedavisiyle gecmedı cerrahı müdahaleyle bosaltıldı amaliyattan sonra meme cok kuculdu ve öyle kaldı yapısı Boylemı kalacak ve ben tekrardan hamile kalırsam tekrardan emzıre bılırmıyım analıyatlı gogsume sut gelırmı ve ucunda yara oldugu ıcın hastane tipi pompalrda düştü ucu yok bu bebegımı emzıremdım doktorum suttn kesmemj soylemıstı tekrar aynı seylerı yasarmıyım diye sureklı korkuyorum. Ve granülmatöz mu diye arstrmam sylenmıstı ama ben daha gıtmedım oyle olma ıhtımalı yuksekmı

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Emziren kadında iltihap olduğu zaman granülomatöz mastit düşünülmez sonra zaten tahmin ediyorum ki düzelmişsiniz. Tekrarlayan iltihaplarda daha çok granülamatöz mastit aklımıza gelir. Yeniden doğurduğunuzda ve emzirdiğinizde tekrar olma ihtimali tabii ki var, her emziren kadında olduğu kadar sizde de var. Bunun için endişelenmeyin. İltihap olmaması için gereken tedbirleri öğrenirsiniz. Örneğin her emzirmede iyice iki memede boşaltırsınız. Meme ucunu temiz tutarsınız, yara olmamasına özen gösterirsiniz. Meme ucu düştü diyorsunuz ama azcık vardır yine de. Eğer emmiyorsa pompayla boşaltarak verebilirsiniz. Size kontrol önerildiyse yine de bir kez gitmelisiniz. Memede deformasyon olduysa büyük ihtimalle kalıcıdır. Yeniden emzirirken dolgunlaşacaktır.

 6. Merhabalar hocam memenin kahve rengi kısmında beyaz kabarcıklar olurdu benim dün küçük delik gibi bir kanama gördüm telaslanmalimiyim lütfen cevap verin tedirginim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Meme başı çevresinde areola dediğimiz kahverengi kısımda küçük, beyaz, pütürcükler olabilir. Genellikle telaş edecek bir şey yoktur, memenin normal yapısıdır. Fakat yeni oluştuysa, küçük kist iltihapları ya da başka bir hadise olup olmadığı açısından muayene olmanız şarttır. Memede hangi hastalık ne olursa olsun muayene etmeden bir şey demek zordur

   • Merhaba hocam ben 40 yasindayim solmememde iltaplanma oldu sonra abseye döndü amabusirada ben sürekli antibiyotik verdi ama yine de abseye dönüştü abseyi boşalttı ama boşalttı günden ağrı şiş hiç gitmedi

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Apse boşalttıktan sonra etrafındaki ödem bir süre kalıcı olur. Sişliğin ve ağrının giderek azalması gerekir. Gerileme yoksa mutlaka biyopsi almak gerekiyor. İlk planda tru-cut biyopsi dediğimiz iğne biyopsi alınır. Eğer yeniden apse olursa ve boşaltılırsa boşaltma sırasında da biyopsi alınabilir. Doktorunuza tekrar kontrole gitmeniz de fayda var

  • Merhaba ben 30 yaşındayım ve granülomatöz mastit teşhisi ile ameliyat oldum ve ameliyat sonrası pataloji sonucum da
   TANI
   1 sol meme segmental kastettiği
   Granülomatöz mastit
   2 sol aksiller lenf notları eksizyonel biyopsi
   Fokal nonnekrotizon granülomatöz inflamasyon
   Şeklinde geldi bana da bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Daha önceden konulan granülomatöz mastit ön tanısı doğru çıkmış. Patoloji sonucunda granülomatöz mastit çıkmış. Koltuk altından biyopsi muhtemelen kötü bir şey şüphelenildiği için alındı. Normalde iltihapta oradan biyopsi alınmaz. Ama önceki durumunuzu bilmediğim için bunun gerekli ya da gereksiz olduğu hakkında bir yorum yapamam. Bundan sonra da eğer hala iltihaplı bir alan varsa granülomatöz mastit tedavisi olmalısınız

   • Merhaba hocam bende granülotöz mastit var kortizon kullandım 1 yıl gecti..2 yıl sonra hafif etti kendiliğinden iyileşti.geçen normal kontrol muanesine gittim hiçbirsey yoktu eve geldim ertesi gün bir agrı ve göğüs akintisi ile uyandım sonra şisti kızardı koca bir sertlik olustumeme ucu altında sertlik 2 günde kocaman oldu antibiyotik macrol 500 kullaniyorum sertlik biraz küçüldü ateş ve kızariklık geçti.
    Bu durum enfeksiyon mu hocam ve sadece bu antibiyotik yeterli olur mu???

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Bazı enfeksiyonlar yalnızca antibiyotikle geçebilir. Apseleşti ise apsenin boşaltılması şarttır. Geçmişte granülomatöz mastit geçirdiğiniz için o da tekrarlamış olabilir. Antibiyotikle hafiflemesi iyiye işarettir. Belki basit mikrobik bir enfeksiyondur. Geçmezse mutlaka tekrar biyopsi almak ve sonuca göre tekrar tedavi planlamak gerekir

 7. Mrb 33 yasindayim meme ucunda gecen ay agri sizi oldu emzirmiyorum sanki sut doluyo gibi gogsum sizladi onemsemedim bir ay sonra tkrar sizi aci oldu meme ucunda ust kisminda apse intihap enfeksiyon olmus ben cok korktum bugun genel cerraha gittm rantudil ve aksef 500ml verdi sizce onemli bisey olabilirmi

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muhtemelen meme ucunun altındaki bir süt kanalında ya da mevcut olan bir kistte iltihaplanma oldu. O nedenle ağrınız oldu. Verilen antibiyotiğinizi ve ilaçlarınızı kullanın. Emzirmeyen kadında sebep ne olursa olsun iltihap olduğunda takip ve ileri tetkik gerekir. Geçmiyorsa biyopsi almaya kadar gider. Bu nedenle şikayetleriniz geçmezse mutlaka ve mutlaka kontrole gitmelisiniz

 8. Hocam merhaba mememde apse oluştu antibiyotikle geçmeyince cerrahi drene ettiler. Şimdi orada bir sertlik ve kitle var. 1,5 cm dediler ama ele daha büyük bir alan geliyor. Zaman zaman yine iltihap oluşup patlayıp akıyor. Biyopside granülomatöz mastit tanısı kondu. Tedavi olarak ameliyat yada Steroid dediler. Birde tamamlayıcı tıp ozon tedavisi veya sülük tedavisini öneriliyor. Bu konuda ne dersiniz ne önerirsiniz?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   1,5 santimetre dedikleri yer apseli alandır. Bunun etrafında ödem ve enflamasyon dediğimiz alan da söz konusudur. O nedenle elinize daha büyükmüş gibi gelir. Granülomatöz mastit oldukça zor tedavi edilen bir mastit tipidir. İlk etapta ameliyat çok fazla öneremem. Öncelikle steroid tedavisi ve ek tedavi olarak ozon tedavisi olabilir. Sonrasında kalan bir kitle ya da iltihabı bir odak varsa onun cerrahi olarak çıkarılması uygundur. Sülük tedavisi tasvip ettiğim bir tedavi yöntemi değildir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri