Anal Hematom

ANAL HEMATOM

Makatta ani gelişen şişlik ve ağrının en sık görülen sebeplerinden biri de anal hematomdur, yani makatta pıhtı toplanmasıdır. Her iki cinste de görülebilir. Genellikle hastalar bu sorunu basur (hemoroid) zannederek hekime başvururlar. Maalesef proktoloji konusunda deneyimi olmayan hekim arkadaşlar da sıklıkla hemoroid özellikle tromboze hemoroid teşhisi koyabilmektedirler.

Makatta Pıhtı

  Anal Hematom Neden Olur?

Anüs etrafındaki hastalıklar çok büyük oranda kabızlıkla doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidir.

 En önemli sebep  fazla ıkınmadır. Tüm makat hastalıklarında olduğu üzere en önemli sebep kabızlık ve buna bağlı olarak fazla ıkınmadır.

Toplumda kabızlığın sık görülmesinin yanı sıra tuvalette uzun zaman geçirme ve ıkınma da oldukça sıktır. Bu da hematom, hemoroid, mukoza prolapsusu (makat sarkması) şeklinde hastalıklara sebep olur. Bu hastalıklardan biraz ağrı yapmasına rağmen en masumu anüste hematomdur.

Ikınma sonrasında vücuttaki toplardamarın içindeki kanların kalbe dönüşüne engel olunur. Dolayısıyla tüm toplardamarlarda kan göllenir ve kan basıncı artar. Hemoroid damarları da toplardamardır, burada da basınç artar, damarda genişleme olur.

Bazen toplardamarlardaki basınç ileri düzeye ulaşırsa küçük kılcal damarlarda yırtılma olabilir. Damarın yırtılması sonucu damar ve cilt arasındaki gözeli, yumuşak dokuda kan toplanır. Kan bu bölgede cilt ve diğer damarlarla yani  dirençli dokularla sınırlandırılır. Dışarıdaki toplanan kanın basıncıyla da damardaki basınç eşitlenince kanama durur. Bu arada ıkınma faktörü  ortadan kalktığı için kanama devam etmez. Bir taraftan da her kanayan damarda olduğu şekilde  kanamayı durdurma mekanizmaları devreye girer: Örneğin kanayan damarın büzülmesi, kanamanın olduğu damarın yırtık olan yerinin pıhtı tıkacıyla kapatılması gibi. Böylelikle hematomun büyümesi durur. Kanama durduktan sonra mevcut birikmiş kan pıhtılaşır. Hamatomun  büyüklüğü mercimek büyüklüğünden iri bir fındık hatta ceviz büyüklüğüne kadar değişebilir.

Normal doğumda da kabızlık dışında kuvvetli ıkınma vardır.Sonrasında anal hematom veya hemoroid gelişebilir.Ancak bu hastalıkların  gelişme ihtimali normal doğum yapmaya engel bir durum değildir.

Diğer çok nadir görülen sebepler ise travma, kanama bozukluğu gibi sebeplerdir. Ağır kaldırma, ani hapşırma  da nadiren sebep olabilir. Ancak bunlar pratikte çok çok az görülürler.

 Belirtiler Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu hastalık  basurla özellikle de boğulmuş – pıhtılaşmış basurla sıkça karışır.

Hastaya yürürken de otururken de ağrı gibi rahatsızlık verir.

Anal hematomda belirtiler birdenbire çıkar.

Makatta şişlik: İlk dikkat çeken ve fark edilen belirti makatta ele gelen şişliktir. Şişliğin boyutu mercimek tanesinden iri bir ceviz büyüklüğüne kadar erişebilir. Sınırları oldukça düzgün, elle oynatılabilen, mor renkli bezelerdir. Hasta kitleyi bir anda fark eder, çünkü kitle şiddetli ıkınma sonucunda aniden gelişmiştir.

Makatta ağrı: Aniden saplanan bir ağrı hisseder. Ikınma öncesinde bir şikayeti yoktur. Ayrıca makat apseleri şiddetli ağrı yapar fakat apsede ağrı aniden olmaz, hızlı ve giderek artan bir seyir gösterir.

Kanama: Pıhtılaşan bölgede ciltte bir açılma olursa koyu renkli pıhtı şeklinde bir kanama çamaşıra bulaşabilir.

Tedavi:

Makatta pıhtı toplanması nasıl geçer:Tedavide amaç ağrıyı azaltmaktır. Daha kolay tedavi olabilmesi için tuvalette uzun oturulmamalı, ıkınmamalıdır.

Cerrahi Tedavi (pıhtının boşaltılması): İlk 48 saatte şiddetli ağrı varsa tercih edilir. Lokal anestesi ile çok küçük bir kesi ile pıhtı boşaltılır. Kesi çok küçük olduğundan ve tekrar pıhtı toplanacağından dikiş atılmaz. Hasta ameliyat diye düşünerek çok korkabilir fakat çok kısa sürecek, hastanın ağrısını giderecek basit bir işlemdir. İşlem sonrasında çok nadiren bir süre kanama şeklinde sızıntı olabilir.

Oturma banyosu: Sıcak suya oturma ağrıyı azaltabilir. Dilediği kadar oturabilir, sınır yoktur. Bu tip tedavide şişliğin gerilemesi 10-15 gün hatta daha uzun zaman alabilmektedir.

İlaç tedavisi: Hemoroid ilaçlarının (krem ve fitillerin) tedavide yeri yoktur. Ağrı kesici tabletler, ödem çözücü ilaçlarverilebilir. İstirahat önerilir.

Hiç bir tedavi uygulanmasa bile zamanla kendiliğinden % 100 geçecek bir hastalıktır. Vücudun neresinde olursa olsun biriken pıhtılaşmış kanı organizma bir takım mekanizmalarla eritilir, ancak bu olay zaman alır.

Korunma:

Tüm hastalıklarda olduğu gibi olduktan sonra tedavi olmak yerine hiç olmamasını sağlamak yani korunmak önemlidir.

Korunmak oldukça kolaydır: Kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Tuvalette uzun kalmak ıkınma duygusu oluşturacağından oyalanmadan tuvaletten çıkmak gerekir. Tuvalete gazeteyle,telefonla girmemek ve uzun oturmamak gerekir.

Yani kısaca kabız kalıp ıkınmamaya özen göstermelisiniz. https://www.ideaklinik.com/anal-hematom-tedavisi.html

284 Comments

Add a Comment
  1. Hocam makatımda 2.3 tane torbalık var ağrı yapmıyo baya bi süre önce baslamişti hiç bişey uygulamadim kendim torbacıkları patlatsam geçermi

    1. Memeleri boşaltma tedavisinin etkili olup olmadığı torbacıkların ne olduğuna bağlı. Pıhtılaşmış basur, anal hematomda boşaltma gerekebilir. Bu boşaltmayı kendiniz yapamazsınız. Zaten sizdeki hastalık da büyük olasılıkla bunlar değil. Çünkü pıhtılaşmış basur ve anal hematom şiddetli ağrı yapar. Sizdeki dış hemoroid ve fissür bekçi memesi olabilir.Onlara da boşaltma tedavisi uygulanmaz.Hastalığınızın ne olduğunu tespit için ve uygun tedavi için genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda fayda var.

  2. Merhaba hocam 1 2 gundur makatimda cok agrim vardi biranda başladı sivi iltihap geliyor kokulu neden kaynaklidir yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler

    1. Makatta ağrılı şişlik ve sonrasında iltihaplı akıntı anal apse olabileceğini düşündürür. Apse kendiliğinden aktıtsa ilaveten iyi temizlenmesi ve ilaç tedavisi için genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Akıntı 3 ay devam ederse fistüle dönüştüğü anlamına gelir. Apsenin büyük olması veiyi tedavi edilememesi fistül oluşma şansını artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?