Randevu Al Tedavi Fiyatları

Makatta ani gelişen şişlik ve ağrının en sık görülen sebeplerinden biri de anal hematomdur. Yani makatta pıhtı toplanmasıdır Her iki cinste de görülebilir..Genellikle hastalar bu sorunu basur (hemoroid) zannederek hekime başvururlar.Maalesef proktoloji konusunda deneyimi olmayan hekim arkadaşlar da sıklıkla hemoroid teşhisi koyabilmektedirler.

Makatta Pıhtı

  Anal Hematom Neden Olur?

Anüs etrafındaki hastalıklar çok büyük oranda kabızlıkla doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidir.

 En önemli sebep  fazla ıkınmadır. Tüm makat hastalıklarında olduğu gibi  en önemli sebep kabızlık ve buna bağlı olarak fazla ıkınmadır.

Toplumda kabızlığın sık görülmesinin yanı sıra tuvalette uzun zaman geçirme ve ıkınma da oldukça sıktır. Bu da hematom,hemoroid,mukoza prolapsusu(makat sarkması) gibi hastalıklara sebep olur.Bu hastalıklardan biraz ağrı yapmasına rağmen en masumu anal hematomdur.

Ikınma sonrasında Vücuttaki toplardamarın içindeki kanların kalbe dönüşüne engel olunur. Dolayısıyla tüm toplardamarlarda kan göllenir,ve kan basıncı artar.Hemoroid damarları da toplardamardır,burada da basınç artar.

Bazen toplardamarlardaki basınç ileri düzeye ulaşırsa küçük kılcal damarlarda patlama olabilir.Damarın yırtılması sonucu damar ve cilt arasındaki gözeli,yumuşak dokuda kan toplanır. Kan bu bölgede cilt ve diğer damarlar gibi dirençli dokularla sınırlandırılır. Dışarıdaki toplanan kanın basıncıyla da damardaki basınç eşitlenince kanama durur.Bu arada ıkınma faktörü de ortadan kalktığı için kanama devam etmez. Bir taraftan da her kanayan damarda olduğu gibi kanamayı durdurma mekanizmaları devreye girer: örneğin kanayan damarın büzülmesi, kanamanın olduğu damarın yırtık olan yerinin pıhtı tıkacıyla kapatılması gibi. Böylelikle hematomun büyümesi durur.Kanama durduktan sonra mevcut birikmiş kan pıhtılaşır.Genellikle büyüklüğü mercimek büyüklüğünden iri bir fındık hatta ceviz büyüklüğüne kadar değişebilir.

Normal doğumda da kabızlık dışında kuvvetli ıkınma vardır.Sonrasında anal hematom veya hemoroid gelişebilir.Ancak bu hastalıkların  gelişme ihtimali normal doğum yapmaya engel bir durum değildir.

Diğer çok nadir görülen sebepler ise travma,kanama bozukluğu gibi sebeplerdir. Ancak bunlar pratikte çok çok az görülürler.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hematom basurla özellikle de boğulmuş-pıhtılaşmış basurla sıkça karışır.

Hastaya yürürken de otururken de rahatsızlık verir.

Anal hematomda belirtiler birdenbire çıkar.

Makatta şişlik:İlk dikkat çeken ve fark edilen belirti makatta ele gelen şişliktir.şişliğin boyutu mercimek tanesinden iri bir ceviz büyüklüğüne kadar erişebilir.Sınırları oldukça düzgün,elle oynatılabilen,mor renkli bezelerdir.Hasta kitleyi bir anda farkeder,çünkü kitle şiddetli ıkınma sonucunda aniden gelişmiştir.

Makatta ağrı:Aniden saplanan bir ağrı hisseder.Ikınma öncesinde bir şikayeti yoktur.Makat apseleri de şiddetli ağrı yapar fakat apsede ağrı aniden olmaz,hızlı ve giderek artan bir seyir gösterir.

Kanama:Pıhtılaşan bölgede ciltte bir açılma olursa koyu renkli pıhtı şeklinde bir kanama çamaşıra bulaşabilir.

 Anal Hematom Tedavisi

Makatta pıhtı toplanması nasıl geçer:

Tedavide amaç ağrıyı azaltmaktır.

Anal hematom ameliyatı(pıhtının boşaltılması):İlk 48 saatte şiddetli ağrı varsa tercih edilir.Lokal anestesi ile çok küçük bir kesi ile pıhtı boşaltılır.Kesi çok küçük olduğundan dikiş atılmaz.Hasta ameliyat diye düşünerek çok korkabilir fakat çok kısa sürecek,hastanın ağrısını giderecek basit bir işlemdir.İşlem sonrasında Çok nadiren bir süre kanama şeklinde sızıntı olabilir.

Oturma banyosu:Sıcak suya oturma ağrıyı azaltabilir.Dilediği kadar oturabilir,sınır yoktur.Bu tip tedavide şişliğin gerilemesi 10-15 gün hatta daha uzun zaman alabilmektedir.

Hemoroid ilaçlarının(krem ve fitillerin) tedavide yeri yoktur. Ağrı kesici tabletler  ve istirahat önerilir.

Anal hematom,hiçbir tedavi uygulanmasa bile zamanla kendiliğinden % 100 geçecek bir hastalıktır.Vücudun neresinde olursa olsun biriken pıhtılaşmış kanı organizma bir takım mekanizmalarla eritilir,ancak bu olay zaman alır.

Anal hematomdan korunma:

Tüm hastalıklarda olduğu gibi olduktan sonra tedavi olmak yerine hiç olmamasını sağlamak yani korunmak önemlidir.

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Tuvalette uzun kalmak ıkınma duygusu oluşturacağından oyalanmadan tuvaletten çıkmak gerekir.

Yani kısaca kabız kalıp ıkınmamaya özen göstermelisiniz. https://www.ideaklinik.com/anal-hematom-tedavisi.html

252 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba makatta daha önce şişlik oldu ve küçük bir çizikle boşaltıldı yaklaşık 5 ay önce ama bir kaç gün önce yine agrı var yalnız ne ıkınma nede bir zorlama yapmadım. Kronik olabiliyor mu nohut büyüklüğünde gün içinde ara ara acıdını hissediyorum . Tekrar doktor mu yoksa pruzon kremi yada sıcak su mu yapmalıyım?

  1. Daha önce yaşadığınız büyük ihtimalle anal hematom du. kronikleşmez ama tekrarlayabilir.Kabızlığın yanı sıra ishal,ani ve kuvvetli öksürmek,hapşırmak,ağır kaldırmak da sebep olabilir. Ayrıca dış hemoroid varsa hemoroid pıhtılaşması da anal hematomla karışabilir. Bahsettiğniz ilaçlar bu durumda kullanılmaz. Ağrınız çoksa ve büyükse tekrar boşaltmak gerekebilir. Bu nedenle tekrar muayeneye gitmenizde fayda var.

 2. Merhaba,

  Benim 7-8 mm çapında perianal hematomum var. Bir süre (yarım saatten çok) yürüdüğümde anüsümden dışarı morumsu bir şişlik olarak çıkıyor. Önceki aylarda tuvalete çıktığımda kan gelirdi ve şişlik oluşmazdı. Son bir aydan uzun süredir ise kanama olmuyor ya da çok az oluyor ve yürüdüğümde bu şişlik dışarı çıkıyor. İçeri sokup bir süre oturursam rahatlıyorum. Birkaç saat oturduğumda yürümemle geri çıkması daha çok zaman alıyor. Örneğin sabahları bir saat yürüsem de çıkmadığı oluyor. Ancak uzun süre yürürsem ya da akşam yeniden yürüdüğümde mutlaka çıkıyor. Kendiliğinden geçer diye bekledim. Tuvalette okuma alışkanlığını bıraktım ancak bir aydan uzun süredir geçmedi. Çok acısı yok ama rahatsızlık veriyor. Artık bu durum yaşam kalitemi azaltıyor.

  Sizce bir süre yürümemek doğru olur mu? Bu şekilde iyileşir mi? Yoksa bir genel cerraha gitmem mi gerekli? Öyle ise Ankara’da tavsiye edeceğiniz bir yer var mı?

  Teşekkür ederim.

  1. Hastalığınız anal hematomdan çok 3.derecede hemoroidi hatırlatıyor. Anal hematom içeri girmez ve daha ağrılıdır. Kesin teşhis koyabilmek için muayene etmek gerekir. Muayenede 3. derecede hemoroid tespit edilirse lastik bantla boğma ve infrared yapılabilir. Hemoroidde yürümek zararlı değil,ayakta durmak,kabızlık ve ıkınma daha zararlı. Ankara’da Op.Dr.Adil Altınsoy’a gidebilirsiniz. 0312 4319547, 0505 1193690 numaralarından randevu alabilirsiniz. İsmimi verebilirsiniz.

 3. Merhaba hocam yaklaşık bir aydır sol makat da bir ağrı vardı.Sonra bi de morluk oluştu.morluk üstü şişti ve küçük bir kan geldi.Dr.â gittim teşhis kıyamadı.daflon ilacı verdi sadece .zamanla kanadikca şişlik ve morluk azaldı ve küçüldü ama hala gitmiyor.sizce bu anal hematom mu yoksa başka bir hastalık mı?

  1. Çok büyük olasılıkla anal hematom oluşmuş. Cerrahi olarak boşaltılmadığında bazen kendiliğinden boşalabilir.Bu durumda azar azar boşaldığından,tam olarak boşalamadığından şişlik ve ödem bir süre devam edebilir. Rkstra başka bir tedaviye şimdilik gerek yok. İlaç da kullanmanız gerekmez. Kabız kalmayın,ıkınmayın,tuvalette uzun oturmayın. Makattaki bu tip hastalıkların ayırt edilmesi güçtür maalesef.Makat hastalıklarında deneyimli olması gerekir.

 4. Mrb hocam benim makatta çatlak vardı doktora gittim ameliyat Olma dedi ilaçla tedavi etti. Geçti ama bundan 2 yıl önce kadar 4 günlük çok ağrılı bir süreç geçirdim ve sonunda kanamayla rahatladım.. Şimdi de 2 gündür makatta ama içeriden sert bir şişlik var ve otururken yürürken acı hissediyorum napmalıyım

  1. Makatta çatlak ilk başlangıçta ilaçla tedavi edilebilir. Doktorunuz uygun tedaviyi yapmış. Süre uzayınca,çatlak derinleşirse ameliyat ya da botoks tedavisi gerekir. Şu anda yaşadığınızın geçmişteki fissürle ilgisi yok. Büyük olasılıkla zorlanmayla ,ıkınmayla oluşan anal hematom (kan pıhtısı) olabilir. Küçükse ve ağrısı fazla değilse kendiliğinden geçebilir. Ağrı çoksa ve boyutu 1 cm .den büyükse küçük bir müdahale ile pıhtı boşaltılırsa ağrı geçecektir.

 5. Hocam merhabalar, ben 16 yaşındayım, yaşadığım bir kabızlığın ardından ilk gün büyük bir ağrı yaşadım sonrasında ağrı sadece oturup kalkarken nüksetmeye başladı bugün dördüncü günü, (affedersiniz büyük abdestin ardından ağrı azalır gibi oluyor) ayrıca makatta bir şişkinlik var meme olup olmadığını bilemiyorum ve özellikle sağ tarafıma vuruyor ağrı. dediğim gibi yürürken,uzanırken vb. Fazla hissetmiyorum fakat oturup kalkarken sancı hissediyorum. Kanama yok. Sıcak su torbasını yanımdan ayırmıyorum,ağrı için anestol kullandım,kullandığım zaman ağrı ciddi ölçüde azalıyor. Fikrinizi belirtirseniz çok memnun olurum,teşekkürler

  1. Şiddetli kabızlık sonrası oluşan ağrılı şişlik anal hematom ya da pıhtılaşmış basur olabilir. Genellikle çok büyük değilse 1 hafta kadar sürede kendiliğinden azalacaktır. Ağrı çoksa küçük bir müdahaleyle pıhtı boşaltılabilir. Gerilemesi için ve tekrar olmaması için kabız olmayın,ıkınmayın. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için genel cerrahi uzmanına muayene olun.

 6. Meraba ben yaklaşık bir ay önce lazerli basur ameliyatı oldum fakat ameliyattan hemen sonra makat deliğinin sağ tarafında bir beze oluştu ilk başlarda ağrı yoktu ama 2 3 hafta sonra aptılat dayanılmaz hale geldi doktora anal apse şüphesiyle gittiğimde anal apse olmadığını normal bi durum olduğunu söyleyip ihtiyol adlı kremi verdi krem ağrıları dindirdi iltihabıda azalttı ama 2 haftadır sürdüğüm kremler tamamen bitirmedi bu iltihabı hala şiskinlik duruyor akıntı devam ediyor ne yapmalıyım

  1. Doktorunuz apse olmadığını belirttiyse iltihap yoktur. Laser tedavisine bağlı olarak bir pıhtılaşma olabilir. Bu durumu en iyi müdahaleyi yapan doktor açıklayabilir. Hem ameliyatta yaptığı işlemleri daha iyi bilir hem de muayene ederek nasıl bir şişlik olduğunu görebilir. İlaçlar fayda etmediyse tekrar kontrole gitmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018