Randevu Al Tedavi Fiyatları

Makatta ani gelişen şişlik ve ağrının en sık görülen sebeplerinden biri de anal hematomdur. Yani makatta pıhtı toplanmasıdır Her iki cinste de görülebilir..Genellikle hastalar bu sorunu basur (hemoroid) zannederek hekime başvururlar.Maalesef proktoloji konusunda deneyimi olmayan hekim arkadaşlar da sıklıkla hemoroid teşhisi koyabilmektedirler.

Makatta Pıhtı

  Anal Hematom Neden Olur?

Anüs etrafındaki hastalıklar çok büyük oranda kabızlıkla doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidir.

 En önemli sebep  fazla ıkınmadır. Tüm makat hastalıklarında olduğu gibi  en önemli sebep kabızlık ve buna bağlı olarak fazla ıkınmadır.

Toplumda kabızlığın sık görülmesinin yanı sıra tuvalette uzun zaman geçirme ve ıkınma da oldukça sıktır. Bu da hematom,hemoroid,mukoza prolapsusu(makat sarkması) gibi hastalıklara sebep olur.Bu hastalıklardan biraz ağrı yapmasına rağmen en masumu anal hematomdur.

Ikınma sonrasında Vücuttaki toplardamarın içindeki kanların kalbe dönüşüne engel olunur. Dolayısıyla tüm toplardamarlarda kan göllenir,ve kan basıncı artar.Hemoroid damarları da toplardamardır,burada da basınç artar.

Bazen toplardamarlardaki basınç ileri düzeye ulaşırsa küçük kılcal damarlarda patlama olabilir.Damarın yırtılması sonucu damar ve cilt arasındaki gözeli,yumuşak dokuda kan toplanır. Kan bu bölgede cilt ve diğer damarlar gibi dirençli dokularla sınırlandırılır. Dışarıdaki toplanan kanın basıncıyla da damardaki basınç eşitlenince kanama durur.Bu arada ıkınma faktörü de ortadan kalktığı için kanama devam etmez. Bir taraftan da her kanayan damarda olduğu gibi kanamayı durdurma mekanizmaları devreye girer: örneğin kanayan damarın büzülmesi, kanamanın olduğu damarın yırtık olan yerinin pıhtı tıkacıyla kapatılması gibi. Böylelikle hematomun büyümesi durur.Kanama durduktan sonra mevcut birikmiş kan pıhtılaşır.Genellikle büyüklüğü mercimek büyüklüğünden iri bir fındık hatta ceviz büyüklüğüne kadar değişebilir.

Normal doğumda da kabızlık dışında kuvvetli ıkınma vardır.Sonrasında anal hematom veya hemoroid gelişebilir.Ancak bu hastalıkların  gelişme ihtimali normal doğum yapmaya engel bir durum değildir.

Diğer çok nadir görülen sebepler ise travma,kanama bozukluğu gibi sebeplerdir. Ancak bunlar pratikte çok çok az görülürler.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hematom basurla özellikle de boğulmuş-pıhtılaşmış basurla sıkça karışır.

Hastaya yürürken de otururken de rahatsızlık verir.

Anal hematomda belirtiler birdenbire çıkar.

Makatta şişlik:İlk dikkat çeken ve fark edilen belirti makatta ele gelen şişliktir.şişliğin boyutu mercimek tanesinden iri bir ceviz büyüklüğüne kadar erişebilir.Sınırları oldukça düzgün,elle oynatılabilen,mor renkli bezelerdir.Hasta kitleyi bir anda farkeder,çünkü kitle şiddetli ıkınma sonucunda aniden gelişmiştir.

Makatta ağrı:Aniden saplanan bir ağrı hisseder.Ikınma öncesinde bir şikayeti yoktur.Makat apseleri de şiddetli ağrı yapar fakat apsede ağrı aniden olmaz,hızlı ve giderek artan bir seyir gösterir.

Kanama:Pıhtılaşan bölgede ciltte bir açılma olursa koyu renkli pıhtı şeklinde bir kanama çamaşıra bulaşabilir.

 Anal Hematom Tedavisi

Makatta pıhtı toplanması nasıl geçer:

Tedavide amaç ağrıyı azaltmaktır.

Anal hematom ameliyatı(pıhtının boşaltılması):İlk 48 saatte şiddetli ağrı varsa tercih edilir.Lokal anestesi ile çok küçük bir kesi ile pıhtı boşaltılır.Kesi çok küçük olduğundan dikiş atılmaz.Hasta ameliyat diye düşünerek çok korkabilir fakat çok kısa sürecek,hastanın ağrısını giderecek basit bir işlemdir.İşlem sonrasında Çok nadiren bir süre kanama şeklinde sızıntı olabilir.

Oturma banyosu:Sıcak suya oturma ağrıyı azaltabilir.Dilediği kadar oturabilir,sınır yoktur.Bu tip tedavide şişliğin gerilemesi 10-15 gün hatta daha uzun zaman alabilmektedir.

Hemoroid ilaçlarının(krem ve fitillerin) tedavide yeri yoktur. Ağrı kesici tabletler  ve istirahat önerilir.

Anal hematom,hiçbir tedavi uygulanmasa bile zamanla kendiliğinden % 100 geçecek bir hastalıktır.Vücudun neresinde olursa olsun biriken pıhtılaşmış kanı organizma bir takım mekanizmalarla eritilir,ancak bu olay zaman alır.

Anal hematomdan korunma:

Tüm hastalıklarda olduğu gibi olduktan sonra tedavi olmak yerine hiç olmamasını sağlamak yani korunmak önemlidir.

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Tuvalette uzun kalmak ıkınma duygusu oluşturacağından oyalanmadan tuvaletten çıkmak gerekir.

Yani kısaca kabız kalıp ıkınmamaya özen göstermelisiniz. https://www.ideaklinik.com/anal-hematom-tedavisi.html

274 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar hocam bugün genel cerrahi bölümüne gittim kan pıhtılaşması var içini boşaltmak gerekiyo dediler ve 5 dakkalık bi işlem yaptılar su an pamuk var ve beni bilgilendirmediler ne zaman cıkartıcam banyo yapcakmıyım nasıl olcak hıc bısey soylemedıler krem fitil ve ilaç yazdı bu kremi içine mi dışınamı sürücem ve bu pamugu cıkartıyımmı bilgi verirsebiz cok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Pıhtılaşmış basur ya da anal hematom boşaltıldıktan sonra 1 gün sonra pansumanı çıkarabilirsiniz. Eğer Bu süreden önce dışkılama ihtiyacı olursa yine çıkarabilirsiniz,sonrasında yıkayabilir ya da banyo yapabilirsiniz. Hafif kanlı akıntılar devam edebilir. Bu nedenle yıkadıktan sonra bir gaz bezi koyarak kapatabilirsiniz.

 2. seher hocam merhabalar öncelikle.benim sorunum 10 yıl önce bağsur boğma ameliyatı ile hemoroid tedavisi oldum.ameliyat local anestesi ile açık olarak yapıldı.son 1 ay a kadar her şey gayet iyi gidiyordu.yediklerime dikkat ediyordum.tuvalet alışkanlığımı düzene soktum.yanlız 1 aydır önce ciddi kabız olmaya başladım.en son çok ıkınma ve zorlanma oldu.2 gündür de ishal oldum.ishal olduğumdan beri dayanılmaz ağrılarım ve acı hissediyorum.tuvalet öncesinde ve sonrasında bugün bir doktora gittim.makatta yırtık olabileceği söylendi.ilaçla tedavi edilebilirmiş.bu ağrı ve acıları daha kolay atlatabilmem için ne yapmalıyım?sürekli oturarak çalışan birisiyim.bu ağrılara dayanamıyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. Doktorunuz fissür olduğunu belirtmiş. Fissürde ana tedavi ishal ya da kabız olmamanız yani sert ya da katı dışkı yapmamanızdır. Geçirmiş olduğunuz ishal makat ağzında çatlaklar oluşturmuştur. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun. Ve yine dışkılamadan anüsün hafif içine doğru,anüs ağzına vazelinli kremler sürün. Ağrı devam ederse dışkılama sonrasında yine sıcak suya oturabilirsiniz. Tabii ki doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın. Geçmezse kontrole gitmelisiniz.

 3. Hocam.merhaba anal hametom agrisi kasiklardada hissedilirmi

  1. Hissedilmez. Ağrının çok daha şiddetli olduğu anal apse, tromboze hemoroid gibi durumlarda makattaki ağrı ön tarafa yayılabilir. Kasık ağrısında muayene gerekir.

 4. merhaba seher hocam anal hematom sorunu yaşıyorum . Tedavisi kolay bir işlem mi ?

  1. Daha önce belirttiğim gibi büyük ve ağrılıysa boşaltmak gerekebilir. Boşaltma tedavisi kolay bir işlemdir. Lokal anestezi ile 1 cm. kadar minik bir kesi ile pıhtı çıkarılır. Sonrasında dikiş atılmaz. Dışkılamanızda bir sorun olmaz. Yıkayabilir,
   duş alabilirsiniz. Fakat öncesinde hastalığınızın anal hematom olup olmadığının kesin teşhisi için muayene olmanızda fayda var.

 5. merhaba hocam anal hematom sorunu yaşıyorum ne yapmalıyım ?

  1. Eğer anal hematom büyükse ve çok ağrılıysa hematomun yani pıhtının boşaltılması gerekir. Fazla büyük değilse ve ağrı yoksa müdahaleye gerek yoktur.Tekrarlamaması için ve tedavinin daha kolay olması için tuvalette ıkınmayın,zorlanmayın,uzun oturmayın. Ağır kaldırmayın. İlaç tedavisi için ve kesin teşhis için muayene olmalısınız.

 6. Hocam selamlar.bunca yildir makat kenarlarin sismesi ve uzun kabizlik hikayelerim sonrasinda en son care ameliyat olmaya karar verdim.ameliyat sonrasinda makat yastikciklari yoktu ama ilerleyen gunlerde tekrar cikti.hemoroidlerin kapali usul ile yapildi,bogma yontemi yada lastik yontemi tam olarak emin değilim.sikintim zaten kabizliktan kaynaklaniyordu,son 1 yildir duzenli diyebilecegim tuvalet aliskanligim olustu.ama ara malesef aksamalar oluyor.beni asil rahatsiz eden durum.malesef makat kenarlarindaki yastikciklar.malesef bunlarin sismesi bana acaip rahatsizlik veriyor.bunlarin alinmasi icin ameliyat eden doktoruma basvurdum ama tatmin edici bir cevap alamadim malesef.bana soylenen bu durum ile yasayacaksin.eger ki makat kenarlarindaki yastikciklari alirsak makat kontrolunu yapamayacagi icin altini bezleyerek dolasabilirmisim.henuz 40 yasinda oldugum icin suan erken ilerleyen yaslarda ameliyat olmami tavsiye ettiler.acikcasi ne bir sosyal hayat nede geleceege ait olumlu dusuncelerim yok.spor yapmaya calisiyorum o da sadece yuruyus ama malesef daha 1km bile yurumeden makat yastikciklarim sisiyor.hayat bile anlamsizlasmaya basladi.gunu birlik yasamaya calisiyorum.egerki o gun tuvalete rahatca cikabiliyorsam o gun mutluyum, eğer olmazsa mutsuzum.cevremdekilere de paylasamiyorum,onlarin gozunde dengesizmis gibi gozukuyorum.ama asil sebebi makat yastikciklari.

  1. Kabızlık,ishal,ağır kaldırma,uzun süre ayakta kalma gibi durumlarda makat damarlarında genişleme olabilir. Bu durum hastaya çok rahatsızlık vermez. Fakat yürürken bile makattan memeler çıkıyorsa 4. derecede hemoroid ya da anal prolapsus (makat sarkması) dediğimiz bir durum olabilir. Bu durum rahatsızlık vereceğinden ameliyat gerektirir. Hemoroid ve prolapsus ameliyatlarında makat kaslarına müdahale edilmez, bu nedenle makatınızı tutamama sorunu olmaz. aksine bazen bu ameliyatlarda makat daralması olabilir.Yine de görmeden kesin bir öneride bulunmak doğru olmaz. Kabız kalmamak için bol sebze,salata,lifli gıdalar ve bol su tüketin. Tuvalette uzun oturmayın,ıkınmayın.

 7. Hocam kolay gelsin 3 4 gun once kabizliltan dolayi tuvalette biraz fazla kaldim ve uzun süre ikindim.
  Tuvaletten cikip oturdugumda makatta sanki bisey batıyormus gibi bi his vardi. Geçeceğini düşündüm ancak geçmedi. Fazla bi acı yada ağrı vermiyordu sadece hafif bi batma hissi yada varlik hissi diyebilirim. Ertesi gun gecmeyince bakmaya calistim ve resmini cektim. Leblebi boyutunda ten renginde biraz koyu bi sislik. Tam deligin yan tarafında. Hafif hareket ediyor ancak tamamen iceri gitmiyor. 4 gun oldu henuz geçmedi kanama yada agri yok. Sadece oturup kalkerken hafif batma hissi var. Sizin yorumlarınızdan anal hematom olabilicegini düşündüm. Siz ne dersiniz nedir acaba? Acil hekime gitmeme gerek varmi gecmesi için biraz beklemelemimiyim? Sicak su banyosu gecmesini hızlandırır mi yoksa sadece anlik acisinimi azaltir. Degerli vaktinizi harcayip cevaplarsaniz cok sevinirim. Kolay gelsin

  1. Ikınma ve zorlanmayla ani gelişen mor şişlikler anal hematom ya da boğulmuş basur olabilir. Boğulmuş basur daha fazla ağrılıdır ve daha yaygındır. Siz zorlanma hikayesi de olduğundan anal hematom dibi görülüyor. Ağrı yapmadığı ve çok büyük olmadığı için acil bir müdahaleye gerek yok.İlaç kullanmanıza ve sıcak suya oturmanıza şimdilik gerek yok. Bir süre sonra gerileyecektir.Ancak 1 kaç güne kadar gerilemeye başlamazsa kesin teşhis için genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Bu durumun gerilememesi ve tekrarlamaması için ıkınmayın,zorlanmayın,ağır kaldırmayın. Tuvalette uzun oturmayın. Beslenmenizi kabız olmamamak için ayarlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018