Randevu Al Tedavi Fiyatları

 Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi Ne Demektir?

Hastalıklı alanda 5 mm.den daha az kesi yapılıyorsa  o  yöntem için ameliyatsız tedavi denilebilir.

Kıl dönmesinde tedavi kıl yumağını etrafındaki zarı yani kapsülüyle birlikte  ve kıl giriş çıkış deliklerini de alacak şekilde çıkarmaktır. Bu durumda ameliyatsız tedavilerde kapsül  çıkarılmadığı için  gerçek bir tedavi sayılmaz. Bazı ameliyatsız  yöntemlerde kıl giriş-çıkış deliği de çıkarılmaz.

Ameliyatsız tedavide farklı yöntemler kullanılsa da prensip  aynıdır.Genellikle lokal anestezi ile yapılır. Ciltteki  giriş deliğinden girilir, kistin  (sinüsün) içeriği, içindeki kıllar iyice temizlenir. Temizlenmiş kistin içine dokuyu yakan maddeler (fenol,gümüş nitrat) verilir.Böylece sinüsün iç duvar örtüsü tahrip edilmiş olur. Daha sonra vücut bu tahrip olan alanı tamir ederek iyileştirir.Bu tedavi yöntemi 1-2 giriş deliği olan sinüslerde daha iyidir, ameliyat olamayan hastalarda geçici olarak iyileştirme sağlayabilir. Fakat tekrarlama oranı çok yüksektir. Çok sayıda  giriş çıkış deliği olması durumunda hem uygulama zordur,hem de geçici de olsa iyileşme sağlanamaz.

ameliyatsiz-kil-donmesi

Fenol Yöntemi:

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavilerinden en yaygın kullanılan yöntemdir. Fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) kullanılarak yapılır. Kıl giriş deliğinden  ince aletlerle girilerek kıllar temizlenmeye çalışılır,kistin içerisi kazınır .İçeriye fenol solüsyonu verilerek  içerisi yakılır.

Gümüş Nitrat Yöntemi:

Ameliyatsız  yöntemlerden diğer yaygın kullanılanı da gümüş nitrat  yöntemidir. Gümüş nitrat kimyasal olarak yakıcı etkisi olan bir kimyasal maddedir ve tedavide bu yakıcı etkisinden yararlanılır.Fenol tedavisindeki gibi kıl giriş deliğinden bir aletle girilerek sinüs içi temizlenir ve içeriye gümüş nitratlı sıvı verilir.

Küretaj (kazıma) Yöntemi:

Burada kistin üst kısmındaki deri parçası biraz daha genişçe alınır. Kistin içi küretle (kaşık benzeri bir alet) iyice kazınır.  Üstteki yara açık bırakılır. Açık bırakma ameliyat tekniğine benzer,açık bırakmada kapsül (zar) da alınır. Burada kapsül alınmaz ,boşluğu kistin duvarı oluşturur.Bu nedenle açık yara daha küçük gibi görülse de kapanması daha uzun sürer. Kolay ve çabuk uygulanması doktor açısından avantaj gibi görülebilse de yara kapanması uzun süreceğinden hasta için dezavantajdır.

Sinüsotomi;

Pilonidal sinüs deliklerinin genişletilerek kistin içi tel fırça ve küretle kazınır. Ayakta uygulanması ve istirahat gerektirmemesi gibi avantajları vardır.

Laser Tedavisi:

Kıl giriş deliğinden girilerek temizlenen alan yani kistin içi diğer maddelerle yakmak yerine laserle yakılır. Diğer ameliyatsız yöntemlerden (fenol,gümüş nitrat vs.) bir farklılığı yoktur. Yine kapsül çıkarılmadığı için  gerçek tedavi sayılmaz ve tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Hastaların laser tedavisine  karşı bilmeden  ilgi duymalarından dolayı suistimale açık bir tedavi yöntemidir.Yani bir aldatmaca dan öte gitmez.

Ancak kıl dönmesi tedavisinden sonra tekrarlama ihtimalini azaltmak,o bölgenin hijyenini daha iyi sağlamak için laserli epilasyon önerilmektedir. Burada amaç tedavi değildir. Sinüsü yok etmeye değil ciltteki kılları yok etmeye yöneliktir.

ameliyatsiz

Ameliyatsız yöntemlerin avantajları

Lokal anestezi ile hastaneye yatmadan kısa sürede yapılabilmeleri ,istirahat gerektirmemesi avantaj gibi görülebilir.Şu noktayı unutmamak gerekir ki ; kist çıkarılmadığından ,gerçek tedavi olmadığından tekrar tekrar müdahale edilmek durumunda kalınabilir.

Ameliyatsız yöntemlerin dezavantajları:

Teorik olarak çok pratik bir yöntem gibi görülse de  dezavantajları çoktur.

*Sinüs kapsülü ,giriş çıkış delikleri çıkarılmadığından gerçek tedavi değildir.

*Giriş delikleri çıkarılmadığından için tekrar kıl girer,hastalık tekrar tekrar alevlenir.

*Sinüs (kist) alınmadığından cilt altında şişlik kalır.

*Cilt altında yanık dokular kalır,bu nedenle enfeksiyon sıktır.

*Kılların tamamının temizlendiğinden emin olunamaz

*Hastalığın tekrar etme ihtimali % 70 ler civarındadır.Tekrarın bu kadar yüksek olması gerçek tedavi olmadığının kanıtıdır.

*Bazen 3-5 ay kadar yara bakımı ve pansuman gerektirebilir.

SONUÇ:

Kıl dönmesinde çok fazla çeşit tedavi yöntemi vardır. Ameliyatsız yöntemleri bazı meslektaşlarımız tercih etmektedir. İş gücü kaybı olmaması,hastaneye yatış gerektirmemesi avantaj gibi görülebilir. Daha önemlisi  ‘AMELİYATSIZ’ kavramı hastalara cazip gelmektedir.

Fakat bu yöntemi tercih eden hastalara yine hastaneye yatmadan ,lokal anestezi ile olabilen,kapsülünde alındığı gerçek tedavi yöntemi olan mikrosinüsektomiyi hatırlatmak ve önermek gerekir. Mikrosinüsektomi de aynı avantajlar vardır ,ama % 70 yerine %3-5 nüks ihtimalini göze alarak  ameliyat olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018