Makat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Makat Muayenesi Neden Önemlidir?

Makat Hastalıkları, muayeneyle kolayca teşhis konulabilen hastalıklardır.

Makat bölgesine ait şikayetler hasta tarafından kolaylıkla fark edilebilen şikayetlerdir. Anal bölge ağrı açısından hassas bir bölge olduğundan hastalık daha erken aşamadayken ağrı nedeniyle fark edecektir. Kanama tuvaletten sonra bakıp dikkat etmese bile silince  peçetede fark eder. Akıntı çamaşırını kirletip ıslatacağından, kaşıntı ciddi rahatsızlık vereceğinden hastanın haberinin olmaması mümkün değildir.

Yani anal bölge hastalıkları erken dönemde hastanın farkında olabileceği sinyalleri verir. Bu erken teşhis için bulunmaz bir nimettir.

Makat bölgesine ait şikayetleri yapan hastalıkların çok büyük bir kısmı  ek tetkik gerekmeden yalnız muayeneyle kolaylıkla teşhis konabilmektedir. Çok az bir kısmında ek tetkik gerekebilir. Örneğin fistülde çoğunlukla muayeneyle teşhis konulduğu halde tipi, boyutu hakkında bilgi edinmek için MR yapılması gerekebilir.

Anal bölge hastalıklarının yaptığı şikayetler birbirine benzediğinden muayene şarttır. Anüs muayenesi mutlaka proktoloji (makat hastalıkları) konusunda deneyimli bir genel cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Gerek şikayetlerinin erkenden ortaya çıkmasıyla gerek hastalığın bu kadar kolay  tespit edilmesiyle anüs hastalıklarının her zaman erken teşhis edilmesi beklenir. Maalesef  çoğu zaman geç teşhis konulur. Hastalar bazen önemsemezler. Çok büyük kısmı utanma ve muayenenin itici olması nedeniyle  muayeneye gelmezler, hastalık ilerlediğinde, canlarına tak ettiğinde muayeneye gelirler. Bu aşamada da hastalık çoğu zaman ilaçla tedavi aşamasını geçip ameliyat aşamasına gelmiştir.

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Hasta muayene odasına alınır. Hastayla birlikte hasta yakını alınmamalıdır. Bazen yakınlarından birisi odaya girmek ister. Çoğunlukla anne ya da kız kardeş bile olsa hasta, yakınının girmesini istemez ve bunu açıkça onların yanında ifade edemez.

Odada bir yardımcı eleman mutlaka olmalıdır. Bu hem muayenede pozisyonda, araç gereç vermede yardım etmek için hem de hastanın özellikle erkek ya da kadın fark etmeden doktorla yalnız kalmayarak,  kendini rahat hissetmesi için gereklidir.

basur-muayeneyan-muayene

Muayene, genellikle diz dirsek pozisyonu dediğimiz pozisyonda yapılır. Dizlerinin üzerinde öne eğilerek secde haline gelir gibi, beli çökerterek ve makatı yukarı doğru tutarak yapılan bir pozisyondur. Diz problemi yaşayanlar, ileri dönem gebeler, yaşlılar, ağrıdan dolayı bayılma riski taşıyanlarda sol yan-cenin pozisyonu tercih edilebilir. Hasta sol tarafına yatarak dizini ve başını karnına doğru çeker.

 1) İnspeksiyon (Gözle Muayene):

Anüs gerektiği kadar açılarak makatın dış kısmında olan hemoroid memesi, kanamalı lezyon, siğil gibi lezyonlar, çatlak, iltihaplı delik (fistül) kolaylıkla görülür, hastalıkların çok büyük kısmı gözle muayeneyle tespit edilebilir. Örneğin dış hemoroidler, fissür, kondilom, dermatit, fistül, apse gibi hastalıklar görülebilir. Fakat hastalığın tam olarak değerlendirilebilmesi için yeterli gelmez.

2) Parmakla Muayene (Rektal tuşe):

Hastaların sıklıkla korktuğu, çekindiği, bazen ağrı duyduğu bir muayenedir. Anüs muayenesinde mutlaka ve mutlaka yapılması gereken bir muayenedir. Anal kanalın (makatın girişinin iç kısmının şişlikleri, tümörleri, iltihabı, siğilleri, çatlağı, fistül yolu nedbesi hissedilir. Bağırsağın son kısmında iç hemoroidler (bazen hissedilmeyebilir), fistül iç deliği (bazen hissedilmeyebilir),  kondilomlar, tümörler, apseler parmakla hissedilir.

3) Anoskop Muayenesi:

Çoğu polikliniklerde  ihmal edilen ama olması gerekli çok faydalı muayene yöntemidir. Anüs kanalının ve bağırsağın son 10 cm.lik kısmının gözle görülebilmesini sağlar. Parmakla hissettiğimiz durumların gözle görülmesi teşhisi kesinleştirir. İç hemoroidler, makatta ve bağırsakta olan kondilomlar (siğil), çatlak,barsak (rektum) kanseri, barsak iltihabı varsa bağırsak boşluğundaki kan ve bu kanın yukarıdan gelip gelmediği görülebilir.

anoskop anoskop-muaynesi

Anoskopla görülen lezyonlardan biyopsi alma imkanı da vardır. Örneğin görülen tümörlerden ve iltihaplı barsaktan biyopsi almaya olanak sağlar.

İçerideki hastalıkların tedavi sırasında da anoskopu mutlaka kullanıyoruz. Örneğin iç hemoroidlerin lastik bantla  bağlanması ve laserle (infrared) yakılması, bağırsak ve anal kanaldaki kondlomların yakılması sırasında anoskop kullanıyoruz.

4) Ek Tetkik Yöntemleri:

Bu 3 yöntemle muayeneyle anüs hastalıklarının teşhisi, hangi aşamada olduğu % 98 tespit edilebilir ve tedavi planlanabilir. Teşhisin konulamaması durumunda yada tanısı konulmuş hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ek tetkikler gerekebilir.

Kolonoskopi: Bazen anüste şikayeti açıklayacak bir hastalık bulunamayabilir. Mesela kanamanın anüsten gelmediği düşünülüyorsa mutlaka kolonoskopi gerekir.

Makatta şikayetini açıklayan bir hastalık bulunsa bile hastanın yaşı, aile öyküsü, kansızlık gibi durumların bulunup bulunmadığı durumlarına göre beraberinde başka bir hastalık olup olmadığını kontrol kolonoskopi ile yapılmalıdır. Örneğin hastanın ailesinde barsak kanseri varsa, 50 yaş üstüyse, derin bir kansızlığı varsa, erkekse hemoroidle birlikte kalın barsağı kanseri bulunabilir. Bu da ancak kolonoskopiyle tespit edilir.

Anoskopla muayenede bağırsağın son kısmında tümör veya iltihap varsa bağırsağın diğer bölümlerini kontrol etmek gerekir, bu nedenle kolonoskopi yapılmalıdır.

MR (manyetik rezonans), BT (tomografi) ve Ultrasonografi: Makat ağrısında apse derindeyse muayenede saptanmadıysa  veya tümör varsa tümörün etraf dokulara yapışıklığını ve tümör evresini tespit etmek amacıyla bu tetkikler yapılmalıdır. Makat fistülünün de  kompleks olup olmadığı veya fistülün yolu hakkında bilgi almaya MR (manyetik rezonans) yardımcı olur.

111 comments

 1. Merhaba
  Benim üç aydır fissurum var. Tablet ve kremlerin hiç biri fayda saglamadi. kabız olmadigim halde cogu zaman rektal tuse yapmadan defakasyon yapamıyorum. Bunun sebebi fissurun iyileşip kabuk bağlaması olabilir mi acaba.
  Birde anal dilatasyon yapmayı da öğrendim ve o kadar ilacın yapamadigi etkiyi bu işlem yapıyor Yani ağrılarımi kesiyor.
  Acaba iç hemeroid mi var ki dilatasyon yapınca ağrım kesiliyor.
  Muayene olmadım olmakta istemiyorum.
  Hayatımda sağlığın değerini bu denli anladığım bir dönem yasamamistim.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Anladığım kadarıyla muayene olmadan teşhisinizi koymuşsunuz ve rastgele krem-ilaç kullanmışsınız. fissür iyileşip kabuk döneminde darlaşma olur diye bir durum yok. Fissür varsa ve derinleştiyse,etrafındaki kasta kasılma meydana gelir. Anal dilatasyon bir süre için iyi gelir. sonra anal bölgede duyarsızlık,gereğinden fazla gevşeme gibi durumlar oluşur. İç hemoroidler normalde ağrı yapmaz,pıhtılaşma olursa ağrı yapar ve iç hemoroidde dilatasyon tedavisi diye bir tedavi yoktur.

 2. Merhaba hocam makatımda büyük abdesti yaparken bir acı hissediyorum her zaman olmuyo ama ve kaşıntı da oluyo zaman zaman gözle baktığımda bi çizik gördüm kırmızı renkte anal fissür olabilir mi olabilirse ilaç tedavisi mümkün müdür şimdiden tesekkür ederim

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Anal fissür olabilir. Erken dönemde ilaçla tedavi edilebilir, bu durumda ameliyat ya da botoksa gerek kalmaz. Kabız ya da ishal olmayın. Dışkınızı bekletmeyin,ertelemeyin.Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturun ve anüsün hafif içine doğru vazelinli pomatlar sürün. Yıkama sonrası makatınızı kurulayın,kuru tutun. Kesin teşhis ve ilaç tedavisi için muayene olmalısınız.

  • Sakın kabız olma sabah akşam lifli gıdalar ye. Ben de senin gibiydim başta umursamadim ardından fissur oldum. üç aydır çok acılar çektim. Hastalığın profu oldum nerdyse. denemediğim yöntem kalmadi ama iyileşmedi.artik ameliyat başka caresi yok sanirim.

   • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

    Fissür hastalarına beslenme tavsiyeleriniz gayet olumlu. Bu tavsiyelere bol su içmeyi ve yürüyüş yapmayı da eklemek gerekir. Sizde beslenmeye dikkat ettiğiniz halde ,3 ayı geçtiyse,tedaviye cevap vermediyse ameliyat ya da botilium tedavisi gerekebilir. Bu işlemlere karar vermek için fissürün derinliğini,etrafındaki kasın kasılıp kasılmadığını kontrol etmek gerekir. Kas spazmı geliştiyse (kasılma yaptıysa) tedavi etkinliği yüksektir.

 3. İyi günler hocam 6 yıldır makat içi nohut büyüklüğünde memeler var herhangi bir kanama ağrı veya rahatsızlık yok fışkıran sonra içeri parmagimla geçiriyorum nasıl bir tedavisi olabilir

 4. tarikyilmazkargo@hotmail.com

  Hocam makat içi nohut büyüklüğünde memeler var 6 yıldır ağrı kaşıntı veya kanama yok nedir ve tedavisi nasıl yapılmalı

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Anoskopla yapılan muayenede makat içinde iç hemoroidler varsa 2. derecedeyse kanama olmadığından tedavi gerekmez. 3. derece iç hemoroidse lastik bantla boğma ve infrared koagülasyon yöntemi ile tedavi edilebilir. Bu memeler anal polip ise alınıp patolojik olarak incelenmesi gerekir.

 5. hocam iki seferdir büyük tuvalete çıktığımda kan geliyor daha önce yoktu sol bacağımda sakatlıktan dolayı tam bükemiyorum tam doğru pozisyonda oturamıyorum bunun etkisi varmıdır

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Kan gelmesinin oturmakla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bacağınızdaki sakatlık ve oturamama yetersiz boşaltmaya sebep olabilir ama kanama sebebi değildir. Kanamanın sebebi hemoroid,fissür,barsak iltihabı, barsak ülseri olabileceği gibi barsak tümörü de olabilir. Bu nedenle mutlaka muayene olup kanamanın sebebinin izah edilmesi gerekir.Şimdilik kabız ya da ishal olmayın. Tuvalette uzun kalıp ıkınmayın

 6. Hocam 3 günde bir tuvalete çıkıyorum öğrenci olduğum için beslenme saatlerim düzensiz 1 aydır falan büyük tuvaletimi yaparken bıçak kesmesi gibi acı olur son iki seferdir makatımdan kan geliyor bu seferki böyle 3 saniye damladı sonra peçete bastırınca kesiliyor kan sizce nedir ne yapmalıyım endişeliyim kabız da yapıyorum yani

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Büyük olasılıkla makatınızda kabızlığa bağlı fissür oluştu. Anal fissür erken aşamada ilaçlarla ve bazı önlemlerle tedavi edilebilir.Öğrencili sırasında beslenme düzenini ayarlamak zor olabilir fakat bir şekilde ayarlama yapmalısınız. Saat önemli değil. Gün içinde her yerde su bulabilirsiniz. Yanınızda elma armut,erik,kayısı,hurma,incir kurusu,mevsimine göre tazesini, badem taşıyabilirsiniz. Yemeklerde sebze yemeği bulmak zor olabilir ama bulabildiğiniz ölçüde tercih edin. Yürüyüş mutlaka yapın (bunu yapabileceğiniz en rahat dönem öğrencilik yıllarıdır). İlaç tedavisi için de genel cerrahiye muayene olun.

 7. İyi günler.Bundan bir hafta önce büyük tuvaletimi yaptıktan sonra çok az 6-7 damla denilebilecek derecede peçeteye sildiğimde parlak kırmızı kanın geldiğini gördüm.Üç gün devam etti.Ve tuvaletimi yapmakta oldukça zorlanıyorum karnımda şiş.Ama kan az geliyordu şimdi yok üç gün böyle sürdü.Bir doktora gözükmem gerekir mi ? Kasık ağrım şiddetli.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Karın şişliğiyle beraber olan kanama önemli bir belirtidir. Şu anda geçmiş olsa bile önce kanamanın makattan gelip gelmediği anüs muayenesi ve anoskopla kontrol edilmeli,bir hastalık tespit edilemezse kolonoskopi gerekebilir.Bu nedenle ilk fırsatta genel cerrahiye muayene olmalısınız.

 8. hocam iyi günler bn sabah kalktğmda makatta morarmış bi sivilce oluşmuştu 2 gündr yürümkte zorluk yaşıyorm hiç olmamş birden oluştu kaşıntı ve ağrı var giderek daha ağrıyor

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Mor olduğundan ve aniden oluştuğundan anal hematom veya pıhtılaşmış basur olabilir. Ağrı giderek artıyorsa apse olma ihtimali de var. Apse varsa mutlaka boşaltılması gerekir. Hematomda ve pıhtılaşmış basurda ise ilaç tedavisi verilebilir ya da büyükse boşaltmak gerekebilir. Bu nedenle kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir.Bu arada kabız kalmayın,ıkınmayın.

 9. Merhaba
  Yaklaşık 50 gün önce makatımdan kan gelmişti 5-10 dk sonra durmuştu. 50 gün sonra tekrar bu sefer dışkı yoluyla hafif kanamam oldu. 16 yaşındayım . Ne olabilir?
  (Belirtmeme gerek var mı bilmiyorum fakat b12 ve Demir eksikliğim fazladır.)

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Belirttiğiniz iyi olmuş,genç yaşta demir eksikliğinin neden olduğunu bilmek gerekir. Adet kanamalarının fazlalığı sebep olabilir. Makattan kanama fazlaysa sebep olabilir . Bu nedenle makattaki kanamanın sebebini belirlemek için muayene olmanız gerekir. Bu süre içinde kabız kalmayın,ıkınmayın.

 10. Hocam merhaba. Ben 1 buçuk ay roaccutane kullandım. Kabızlık ve kanama yapınca ilacı kestik. Doktorum genel cerrahiye görünmemi istedi ama gidemedim. İlaçtan sonra kabızlık ve kanama geçti ialcı bırakalı 1 ayı geçti ama yeniden kabızlık başladı. Dışkı içeride kalıyor çıkmıyor ve koyu yeşil siyah renginde ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Eğer siyah ise mideyi tetkik etmek gerekir. Koyu yeşilde mide tetkiki gerekmez. Kabızlığı çözmek için beslenme ve dışkılama alışkanlığınızı değiştirmelisiniz.Bol sebze,salata, lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketmelisiniz. Mutlaka hareketinizi artırın,bol yürüyüş yapın. dışkınız gelince bekletmeyin,ertelemeyin. Yine bu sitede kabızlıkla ve makat hastalıklarında beslenmeyle ilgili geniş bilgiler mevcuttur.

 11. Hocam merhaba cok utaniyorum bu hastalikla ilgili hastaneye gitmeye su kdr soliyim size ucunda olum olsa gene gitmem diyim yardim ederseniz ilac tedavisi varsa hemen uygularim simdiden saolun hastaligimdan bahsedecek olursak 20 21 yazindayke anus etrafi temizlik yaparken hocam makas elimden kaydi ve anusten parca kotu zamanla et parcasi gibi bisey disari cikti ve arada bir bazen kanama yapiyor bunun onune gecemiyorum bahsettigim gibi olsem de hastaneye gidemem lutfem kinamayin ama utanmana gerek yok diyeceksiniz ama olmuyo gidemiyorum bunun ile ilgili bana yardim ederseniz cok sevinirim saygilarimla

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Yaralanmaya bağlı olarak fistül oluşmuş olabilir. Yaralanma haricinde dış basur, ya da evre 3-4 iç basur, çatlak memesi olabilir. Fistül ise ilaç tedavisi yoktur,mutlaka ameliyat gerekir. Ben de sizi ayıplamıyorum ama şunu söyleyeyim: Muayene etmeden asla ilaç vermem,bu hastanın zararınadır. Bence rastgele ilaç kullanmak gibi böyle bir yol izlememelisiniz.

 12. Merhaba hocam. Bende yaklasik bir haftadir makatin yaninda minik sislik var ucu beyaz sivilce gibi. kasinti ve hafif sanci var. Korkuyorum.rahatsizligim ne olabilir. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Bahsettiğiniz belirtiler minik bir makat apsesi,fistülü,dış hemoroid ve anal hematomda olabilir. Anal hematom,pıhtılaşmış basurda 1 hafta içinde ağrının yavaş yavaş azalması beklenir. Azalmıyorsa tedavi gerektirir. Apse ya da fistül cerrahi müdahale gerektiren hastalıklardır. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekiyor. Hemoroid,anal hematom olması ihtimaline karşı kabız olmayın,ıkınmayın.

 13. Merhabalar.3 gündür kasıklarımdan makatıma vuran bir ağrı var.genellikle oturduğum zamanlarda ya da zıpladığım zaman ağrıyı hissediyorum.1 gün öce kadın doğuma gittim idrar testi ve de ultrason görüntüsü temiz çıktı.ayrıca karın içinde ultrasona bakıldı ve de o da temiz çıktı.içim rahat etmesi ve bugünde genel cerraha göründüm.makattan kontrol etti fakat bişey olmadığını söyledi.bebek emzirdiğim için ilaçta vermedi.Kolonoskobi yapmaya gerek duymadığını oradaki kasların gerilmiş olabilir olduğunu söyledi.Bu durumda içim rahat etmeli mi?korkuyorum çünkü hamileyken 35 haftalıkken apandistim patlamış ve doktorlar bilememişti malesef ve çok acı çekmiştik bebeğimle.Bağırsaklarda bir sıkıntı varsa makattan kontrolle anlaşılabilinilir mi?bu ağrının başka bir sebebi varmıdır.Aynı zamanda dışkılamada kan veya başka birşeyde görmedim.teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makatta ağrı yapan sebeplerin çok büyük kısmı muayenede anlaşılır. Fissür,anal hematom gözle bakınca,kas spazmı ve iç basur pıhtılaşmaları parmak muayenesiyle anlaşılabilir. Genel cerrahi uzmanı muayene ettiyse görebilirdi. Gebelikte apandisit tanısı çok daha zordur,değişik şikayetler ve belirtiler verebilir,bu nedenle yanılma payı daha yüksektir.

 14. Taner Dolunay

  Hocam merhaba.Gaz sancısı sorunu yaşıyorum ve karnım çok şiş gözüküyor.Bazen çok şiddetli ağrılar yaşıyorum.Büyük tuvaletime çıkamama gibi bir sorunum da var ve çıktığımda ise bazenleri kanama olduğunu fark ediyorum.Ve makat kısmımda kaşınmalar çok oluyor. Doktora gittiğimde gaz sancısı için ilaç veriyorlar genellikle.Ve son olarak bi genel cerraha görünmemi istediler.Sice rahatsızlığım nedir yardımcı olabilir misiniz

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Gaz şikayetinin en sık sebebi yanlış beslenmedir. Sık sık ve az yemek yiyin,çok yavaş ve ve iyi çiğneyerek,ağzınız kapalı yiyin. Yemek yerken konuşmayın. bol yürüyüş yapın. Fiziksel bir rahatsızlık kontrolü amacıyla genel cerrahiye muayene,karın ultrasonu,gastroskopi,kolonoskopi gibi tetkikler yaptırmanız gerekebilir.

   • Hocam iyi günler makat içini elle muayene ettiğimde sol tarafta sert bir şey hissediyorum.acaba kitle midir..doktora gitmeyede korkuyorum..

    • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

     Hissettiğiniz sertlik anal hematom,iç hemoroidler,anal polip olabilir. Beraberinde kanama gibi başka belirtiler varsa tabii ki az da olsa kötü huylu olma ihtimali vardır.Bu nedenle muayene olmanız gerekir.

 15. Kolay gelsin. Hocam, yaklaşık iki sene önce ağrılı, kaşıntılı şekilde dışkıda kan görüyordum , kulaktan duyma ve internet araştırmalarım sonucu utandım, gitmedim hiç hastahaneye , sıcak suya oturmak gibi kulaktan duyma şeyler yaptım, bu ikinci sene şu an Ağrı,sızı,kaşıntı yok ama , kan geliyor . Bu sürekli olmuyor hiç belli olmuyor ne zaman kan geleceği bazen 2 ay geciyor görüyorum bazen 10 günde bir yani hic belli olmuyor… beni rahatsız etmiyor ağrı kaşıntı olmadığı için ( AYRICA İLK SENE GİTMEMEMİN bir SEBEBİ de BU BASUR MEMESİ GİBİ BİRSEY OLUYORMUŞ ÖYLE BİRSEY OLMUYORDU )ilk seneki gibi. HOCAM ne yapmalıyım şuan rahatsız edici tek şey yaa kötü bir şey olursa düşüncesi. ne yapmalıyım ve sorun hakkında bir düşünce rica edebilirmiyim.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makattan dışkıyla gelen kanamalarda mutlaka kötü bir şey olup olmadığı düşünülmeli ve kötü olmadığı kanıtlanıncaya kadar sebep araştırılmalıdır. Önce anüs muayenesi yapılmalı,muayenede anoskopla anüsün iç kısmına bakılmalıdır. Muayenede kanama yapan bir sebep yoksa kolonoskopi gerekir.

 16. Merhaba hocam, genel cerrahide kanamaya meyilli derin anal fissür teşhisi konuldu. Ayrıca biri büyük üçü küçük nöbetçi memeler de var. Doktor, fitil ve prokto gylvenol verdi. Kullandım fakat işe yaramadı. Sülük tedavisi ile fissürün iyileştiğini söyleyenler oldu. Salgıladığı enzimler ve pis kanı emmesi iyileştiriyormuş dediler. Siz tavsiye eder misiniz? Saygılarımla…

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Fissürde anüs ağzında bir yara vardır. Pis kan diye bir sebep yoktur. Eğer ilaçlarla iyileşmiyorsa ,nöbetçi memeler varsa ameliyat ya da ameliyata yakın başarı sağlayan ,küçük bir enjektörle 1 dakikada yapılabilen botilium enjeksiyonu tedavisi gerekecektir. Tedavi sürecinde kabız ya da ishal olmamalısınız.Makat hastalıklarında sülük tedavisini önermiyorum,şiddetle karşıyım.

 17. Hocam makatimi parmaklamistim ama 3 gündür karnim agriyo bi sey olurmu yaşım 16

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makatınızı parmaklamakla karın ağrısınızın bir ilgisi yok.

 18. Hocam buyuk abdeste gunde 2 3 defa cıkıyorum ve sarı sümüksü akıntı oluyo karnımda agırıyo

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Karın ağrısı ve sık ve sümüksü dışkı bağırsak hastalığı belirtisi olabilir.Öncelikle gastroenteroloji uzmanı muayene etmeli. İnce bağırsağın son kısmının (terminal ileum) da inceleneceği kolonoskopi ve karın ultrasonografisi yapılması gerekebilir.

 19. Şenay anbarlı

  Merhaba hocam yaklaşık 1 ila 2 yıldır aynı dertten şikayetçiyim büyük abdest sorunu yasıyorum hemen hemen her çıkışında vc ye büyük abdeste çıkıyorum işgal yada kabızlık değil fakat bağırsaktan makata kadar gelip dışarı çıkarma işlemini yapmakta sıkıntı yasıyorum eldiven yardımıyla vc yapıyorum karnım sürekli ağrıyor ve sısıyor bi çaresi yokmu çok doktorlara gittim fakat hep sindirim düzenleriyle yolladılar hiç bi faydası olmadı rahatsızlığım ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Beslenme düzenlenmesiyle sorununuz düzelmediyse bazı ileri tetkikler gerekir. Önce anal muayene ve anoskopla anüs bölgesi incelenmeli. Kolonoskopi ve anal defekografi gerekecektir. Ayrıca gastroenteroloji uzmanının da muayenesi gerekir.

 20. Barış kara

  Hocam iyi günler hpv virüsü var makat bölgesinde siğiller oluştu yaşım 16 bu makat siğili sadece cinsel ilişkiyle mi oluyor

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Çoğunlukla cinsel yolla bulaşıyor. Bazı bilimsel yayınlar reddetse de başka yollarla bulaşabilmektedir. Siğiller varsa mutlaka tedavi olmalısınız. Anal kondilomda en iyi tedavi siğilleri tek tek radyofrekansla yakmaktır. Tek seansta tüm siğilller yakılsa bile dokuda HPV mevcut olduğundan yeniden,giderek azalan miktarda çıkacaktır. Her seferinde tüm lezyonları yakmak gerekir. Aksi taktirde lezyonlar giderek büyüyeceğinden anüsün içinde,dışında tıkanmaya sebep olabilir. Anüs kanseri ihtimali düşük de olsa vardır.

  • Selam , En iyi tedavi sirkeli pamuktur . BÜtün gece kalacak şekilde sirkeli pamuğu yapıştırın siğilin üzerine .. 4-5 gün de gidiyor .

   • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

    Sirke siğilli dokuyu yaktığı gibi etrafındaki sağlam dokuyu da yakarak anüs etrafında hasar oluşturmaktadır. özellikle küçük boyutta 1-5 mm,toplu iğne başı kadar olan siğillere sirke ya da kremi sürmek taktir edersiniz çok zordur. Etraf sağlam dokulara mutlaka bulaşır ve hasar verir. Bu şekilde anüs etrafında geniş yara-yanıklarla gelen,siğilin devam ettiği çok sayıda hastalarımız vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri