Makat Apsesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hastayı oldukça fazla rahatsız eden, doktora gitmeyi mecbur bırakan hastalıkların biri de anüsteki ve anüs çevresindeki apselerdir. Makattaki apseler her yaşta görülebilse de en sık 30 – 40 yaşlarında görülür. Sıklığı %0.5 – 1 arasında değişir.

MAKAT APSESİ NEDENLERİ 

makatta apseEnfeksiyon etkeni sıklıkla dışkıdaki ve ciltteki mikroplardır. Apse oluşumunda en önemli sebep anüs etrafındaki adaleler arasındaki salgı bezlerinin tıkanması ve sonra iltihaplanmasıdır. Ani ishal atakları, yabancı cisim ya da anüs travmaları da sebep olabilir. Bazen iltihaplı bağırsak hastalıkları (crohn hastalığı, ülseratif kolit), tüberküloz, bağırsak parazitleri gibi altta yatan başka sebep vardır. Şeker hastalığı, lenfoma, lösemi gibi hastalıklar, bağışıklık sistemini bozan ilaçlar (kortizon, kanser ilaçları) apse oluşumunu kolaylaştırır ve hızlandırır.

MAKAT APSESİ BELİRTİLERİ 

Ağrı: Anüs bölgesinde ağrı en önemli şikayettir (%93). Oldukça şiddetlidir ve zonklama tarzındadır. Devamlıdır, bir süre ağrıdıktan sonra kendiliğinden geçmez ve sonra yeniden şiddetlenmez. Örneğin 1 aydan beri yalnız sabahları 1 saat süren, sonra geçen ağrı apsenin ağrısı değildir. Hasta oturamaz. Ağrı ıkınma ve öksürmekle artar. Hastaların yarısında ağrı olan bölgede şişlik vardır.
Şişlik: Özellikle yüzeysel apselerde şişlik belirgindir. İlk zamanlarda şişlik sert ve ağrılı olarak ele gelir.  Giderek büyür ve yumuşamaya başlar. Yumuşadıktan sonra biriken iltihap cerrahi müdahale ile dışarıya akıtılmalıdır. Yüksek seviyedeki apselerde şişlik olmadığından ağrının sebebi güç anlaşılır ve teşhiste birtakım radyolojik tetkikler gerekir.
makat apsesiKızarıklık: Makat etrafında kızarıklık yalnız şişlik üzerinde Apsenin boşaltılmasının geciktiği durumlarda, vücut direncini düşüren hastalıkların vardığında, diyabetli hastalarda, yada direnç düşüren ilaçların kullanıldığı durumlarda daha kolaylıkla oluşabilir. değil tüm makatın etrafında olabilir.

Makattan akıntı: İlk zamanlarda akıntı yoktur. Apse boşaldıktan sonra olur. Boşaldıktan sonra şişlikte azalma ve ağrıda rahatlama görülür. Bazen apsenin  geçmesinden sonra günlerce hatta aylarca devam edebilir. Akıntının 3 ay kadar devam etmesi fistülün oluştuğunu gösterir.

Dışkı yapamama: Ağrıya ve şişliğe bağlı olarak oluşan,sonradan gelişen çoğunlukla psikolojik bir durumdur. Yani daha fazla ağrıyacağı korkusu vardır.
Ateş: Her apsede görülebileceği gibi anüs apselerinde de üşüme, titreme ve beraberinde ateş yükselmesi vardır. Hastalar sıtma tuttu diye tariflerler. Küçük apselerde belirgin ateş yükselmesi olmayabilir.
Diğer Şikayetler: İdrar yapamama gibi şikayetler de mevcuttur.
Mikrobun kana karışması: İleri evrelerde hasta sepsis denilen iltihabın tüm vücuda yayılması tablosuyla gelebilir. Oldukça ciddi bir durumdur.

   Fournier Gangreni

!!!! Apsenin boşaltılmasının geciktiği durumlarda, vücut direncini düşüren hastalıkların vardığında, diyabetli hastalarda, yada direnç düşüren ilaçların kullanıldığı durumlarda daha kolaylıkla oluşabilir.

Nadir görülen bir durumdur fakat oluştuğunda çok ciddi seyreder. Bazen ölüme sebebiyet verebilir. Anüs bölgesindeki dokular hızla çürümeye başlar. Hastaneye yatırılması ve iyi tedavi edilmesi şarttır. Her gün hatta bazen günde 2 kez genel anestezi altında ameliyatla bu çürümüş ve ölü dokuların temizlenmesi gerekir. Çoğunlukla o bölgeden dışkının geçmemesi için dışkının karından çıkarılması gerekir. Hastaların karnına torba bağlandı dedikleri durum (saptırıcı kolostomi) ruhsal açıdan oldukça sıkıntı veren bir durumdur.

TEŞHİS

Teşhisi dikkatli bir muayeneyle kolayca konur. Hastaların ağrıyla ilgili verdiği bilgiler yani anamnez çok önemlidir. Parmakla makat muayenesi ağrılıdır. Yüksek seviyelerdeki apselerde teşhiste güçlük çekilir. Tomografi, MR, bağırsak endoskopisi gibi tetkikler gerekebilir.

MAKAT APSESİ AMELİYATI 

Makatapsesi tedavi edilmezse;
Makat apseleri, zaman geçirilmeden hızla tedavi edilmelidir. Aksi takdirde “fournier gangreni” denen makatın ve etrafındaki dokuların çürümesiyle seyreden hastalığa dönüşür. Bu durumun tedavisi oldukça güçtür ve uzun sürer.

Tanı konulduktan sonra hızla tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Zamanda gecikmemek çok önemlidir. Tek tedavisi apsenin boşaltılmasıdır. Apse bazen enjektörle boşaltılsa da yeterli gelmez, cilt kesisi ile tamamen boşaltılmalıdır. Yüzeyel apseler lokal anesteziyle, yüksek apseler kısa süreli genel anestezi altında boşaltılabilir. Sonra içerisi antiseptikler ve serumlarla yıkanır. Kesi açık bırakılarak iltihabın akmasının devamı sağlanır. Kesinin erken kapanmaması için bazı tedbirler alınır. İyileşme döneminde pansumanlar ve oturma banyoları önerilir. Apse içerisine antibiyotiğin geçmediği bilinse de başka mikropların eklenmemesi açısından antibiyotik tedavisi uygulanır. Apse boşaltıldıktan sonra 24 saatte rahatlar ve şikayetleri geriler. Ancak yerinin tamamen iyileşmesi 3 – 5 haftayı bulabilir. Hastanın işe dönüşü 1 – 2 gün içinde olabileceği gibi bazen uzayabilir. Kesi bazen erken kapanırsa apse yenileyebilir. Apse boşaltıldıktan sonra bir süre akıntı devam eder. 2 aydan daha uzun süre devam ederse kronikleşmiştir ve fistül haline gelmiştir. Apse hastalarının yarısında hastalık fistül haline gelir. Hangi tip apselerin fistül hastalığına döneceği önceden kestirilemez.

51 comments

 1. Hocam merhaba kasık fıtıgı mudahalesi yapiyormuaunuz ?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Evet. Genel cerrahi uzmanıyım. dolayısıyla 28 yıldan beri yaptığım gibi yapmaya devam ediyorum.

 2. Hocam merhaba bartolin apsesi fistüle dönüsür mü ?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Bartolin apsesi o bölgede vajinal fistül yapabilir belki, vajinal fistülü hakkında kadın hastalıkları uzmanı daha doğru yorum yapabilir. Bartholin apsesi peri anal fistüle (makat fistülü) çoğunlukla yol açmaz.

 3. Hocam merhaba. Babam anal apse ameliyatı oldu. Apsenin bir tanesi derindeydi. Şimdi 3 seanstır Vac uygulaması yapılıyor. En son Vac takılmadan önce ameliyathanede yaraya bakıldı kalan ölü dokular temizlendi ve Vac tekrar takıldı. Daha önceki Vac uygulamalarında gelen sıvı koyu renkli kanla karışıktı son bir gündür sarı idrara benzer renkte su gibi geliyor. Bu iyileştiğini mi gösterir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Akıntı sarıya döndüyse seröz mayii dediğimiz şekle dönmüştür büyük ihtimalle,bu da iyiye gittiğini gösterir. Ameliyattan sonraki ilk günlerde kanlı gelmesi normal. Çünkü ameliyatta doku temizlerken kanlı-canlı dokuya kadar ilerleriz.Kanamanın olması olumlu bir durum. Ancak bu şekilde anal apseler yakın takip edilmelidir. Yarayı ve durumunu bilmediğimden kesin bir şey söylemem doğru değil. Doktorunuzun bu konuda bilgilendirmesi daha doğru olur.

 4. Hocam öncelikle ilginiz ve detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Öyleyse sizde tedavi sürecinde dışkının dışarı tahliyesi için bağırsağın karına taşınmasını öneriyorsunuz. 3-4 ay kadar bu şekilde olacağı söylendi peki bu süreci hastanede mi evde mi geçirmeliyiz ne önerirsiniz? Birde ben ailemden farklı bir şehirde yaşıyorum ameliyat sonrası bulunduğum Şehre götürsem sorun olur mu babam için?

 5. Hocam merhaba. Babam kurban bayramında aşırı sancı ve Ateş sebebiyle hastaneye gitti ancak bayram tatiline çıktıkları için genel cerrahi doktorları hastanede olmadığından bayram boyunca acilde iğne serum tedavisi yapıp gönderdiler. 4 gündür de 3 ameliyat geçirdi bu ameliyatların ardından detaylı bakmak akıllarına geldi ve bugünkü 3.ameliyatta makatın çürüdüğünü farkettiler bu sebeple yarın tekrar ameliyata girecek ve makat çürümesi olduğu için tedavi süresince bağırsaklarını dışarı çıkaracaklarını söylediler. Bu süreçte doğru müdahalenin ne olduğu ve ne yapılması gerektiği konusunda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Makat apsesinde her zaman uyardığımız,tedavinin gecikmesi durumunda korktuğumuz durum fournier gangreni dediğimiz bir durumdur. Bu hastalıkta hızla makat ve etrafı çürümeye başlar. Sanırım sizin babanızda da bu durum var. Çok dikkali bir bakım ve tedavi gerekir. Gerekirse her gün ameliyat yapılmalı ve temizlenmelidir. Bazı ciddi durumlarda dışkının makattan geçişini önlemek için bağırsağı karına almak gerekir. Bu işlem doğru bir işlemdir.Tabii babanızdaki hastalık fournier ise. Takip eden doktorlarınızla ayrıntılı bilgi alabilirsiniz sanırım. Yaptırmazsanız hayati tehlike mevcuttur.

 6. Kolay gelsin ben yaklaşık 2 gün önce genel cerrah doktoruna başvurdum makattaki apse yüzünden ve bana ilaç tedavisi önerdi suan sisik daha duruyo siz ilaç tedavisiyle geçmez diyorsunuz ne yapmam lazim

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Dokuda önce iltihap oluşur,sonra bu iltihap cerahat şeklinde toplanır. Toplandıktan sonra adı apse olur. İrin toplamadıysa antibiyotikle geçer. Apse olduktan sonra boşaltılması gerekir. Biz bu durumu muayenede yumuşaklığından (içi su dolu kese gibi)(bu belirtiye fluktuasyon denir) ,kızarıklığından vs.anlarız. Sizde doktorunuz apse oluşmadığını görmüştür,iltihap olduğundan antibiyotik vermiştir muhtemelen.

 7. Merhaba hocam 5 gün oldu makat apsesi bosaltıldi ameliyattan 2 gün sonra gittim pansuman için yine biraz birikmis doktorum temizledi antibiyotik kullanıyorum bu apse ‘ne zaman kurur bu şekilde kontrol edilip pansuman edilirse antibiyotikle kururmu doktorum evde kendin bastır icinde varsa aksın dedi ama ben yapinca olmuyor geçermi en çok bunu merak ediyorum teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   5 gün çok erken bir süre. Apse boşaltılırken açtığımız kesinin hemen kapanmasını istemeyiz,kapanırsa tekrar bu şekilde birikir. Doktorunuz da tekrar temizlemekle çok iyi etmiş.İltihabın daha rahat boşalabilmesi için üzerine oturun ya da sırt üstü yatın.Ağrıma korkusuyla oturmamazlık etmeyin.Ağrıda,şişlikte artma olursa doktorunuza başvurmalısınız.

 8. Hocam yazamadım bir türlü. Çekilen en son ne da yani 3 ay önce her iki levator ani arasında rektum posterorunda sifinktere komşu yaklaşık. 3 cm çapında apse. Ancak belirgin fistül traktina rastlanmamistir. Hocam akintim makat içinden geliyor.her günüm ağrı.agrisiz bir günüm yok. Ne yapmalıyım. Ne olur yardım edin. Ben bu hastalıktan nasıl kurtulurum tam 1 yıldir çekiyorum bu hastalığı.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   1 yıldır çekiyorsanız fistül oluşma ihtimali yüksektir. Son tetkik ne zaman çekildi bilmiyorum ama apsenin yeteri kadar boşaltılması sonra da bir süre izlenmesi gerekir. İltihap iyice geriledikten,apse tedavi olduktan sonra tekrar muayene ve bazı tetkiklerle fistül varlığı araştırılmalı ve gerekirse ameliyat önerilmelidir.

   • hocam çok teşekkür ederim. 3 ay önce makatın içinden boşaltma yapıldı. sonra tekrar doldu. hocam akıntı makatın içinden geliyor. Belirgin bir fistül dış ağızı yok. Çok ağrı olduğunda renk pembemsi oluyor. son mr 3 ay önce felen çekildi. tekrar mr çekilmeme gerek varmı. çok sıkıntılar çekiyorum her günüm ağrı. apsenin tedavi ve gerilemesi için ne yapmam gerekiyor hocam. bana 3 ay cefaks ve biteral kullandırdırlar. APSE BİRTÜRLÜ TEDAVİ OLMADI. DOKTOR MAKATIN ARKASINDA BOŞLUK OLUŞTUĞUNU DIŞTAN GİRİP İP TAKACAĞINI VE BU BOŞLUĞU TEL KALINLIĞINA KADAR DÜŞÜRECEĞİNİ SÖYLEDİ. BİR SEY ANLAMADIM.

 9. Hocam öncelikle vermiş olduğunuz cevap için şimdiden teşekkürler. Hocam bundan tam 1 yıl once la

 10. Hocam öncelikle vermiş olduğunuz cevap için şimdiden teşekkürler. Hocam bundan t

 11. Bilgileriniz için teşekkür ederim hocam makat apsesi oldum hastanede apsesi bugün boşalttılar yaranın içine gazlı bez koydular yarın gazlı bezi çıkar gel dedi yarın hastanede ne yapacaklar acaba teşekkür ederim

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Apsenin içini tekrar kontrol edeceklerdir. Gerekirse tekrar gaz koyabilirler.Apsenin gerilemesini kontrol etmek isteyebilirler.

 12. Hocam oncelikle iyi gunler vermis oldugunuz cevaplara tesekkur ederim

  Hocam benim makat bolgesinde yaklasik 1 ay once baslayan bi sislik vardi hemaroid sandim ama ilk 3 gun icersinde hastaneden randevu alarak genel cerrah doktoruna gorundum muayene sonrasi apse oldugunj soyledi ama apse bosaltma islemi icin birsey demedi 1 doz yeterli olur diyerek antibiyotik tropikal antibiyotik melhem vererek beni yolladi ilaclari kullanirken sislik gunden gune azaldi ama ilac bitince tekrar cogaldi bu sefer baska doktora gittim muayene etti ve apse cok az kalmis antibiyotige gerek yok diyerek melhem yazdi gonderdi internette kk arastirmalarim sonucu hemen hemen herkes apsenin bosaltilmasini soyluyor bende bu kez ozel bir klinige gittim muayene etti apse var bosaltilmasi lazim dedi doktorun konusmasi bana para almak icin kesiyorum der gibi geldi simdi melhemleri kullanmaya devam ediyorum ama yuzeysel bir sislik var zonklama kanli diski gibi sikayetlerim yok ne yapmaliyim apse sonrasinda fistule donusur diye endiseliyim 3 doktor muayene etti 2 si apseyi bosaltma islemine gerek duymadi mi yoksa ilgilenmediler mi diye dusunuyorum cevaplarsaniz memnun kalirim

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makatta ya da vücudun herhangi bir yerindeki her şişlik ve iltihap apse olmayabilir. Önce yaygın bir doku iltihaplanması vardır. Sonra iltihap toplanırsa,yani içinde cerahat birikirse apse oluşmuş denir.Apse oluştuğunda zonklama tarzında ağrı olur,apse yüzeydeyse,derinde değilse ellediğinizde sert değil yumuşaktır. Bunun gibi apse belirtileri varsa yani apse oluşmuşsa artık antibiyotik işe yaramaz apseyi boşaltmak gerekir. Muayenede emin olmadığım durumlarda enjektörle kontrol ederek,enjektöre cerahat gelip gelmediğine bakıyorum. Eğer varsa mutlaka boşaltmak gerekir. Gecikme durumunda apse büyüyebilir,fistül ihtimali ya da komplike fistül olma ihtimali artar.

   • Bilgileriniz icin tesekkur ederim hocam sislik derinde anüsün hemen yaninda sert bir sislik var kizariklik yok hani patlama zamani gelmis sivilce gibi sert birsey bastirinca aci veriyor as parmagin yarisi kadar oyle uzun vi sislik var. apse olsaydi bu kadar zamanda ustune oturamiyo ve agrisindan duramiyo olmam lazimdi sanirim..

 13. Ekliyim dedim hocam evet lavabo sırasında şişlik oluyo ama ağrılı değil ayrıca krem ve fitil ise yarisiyosa tedaviye cevap veriyorsa ameliyat gerekmez degilmi

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   İlaç tedavisi ile iyileşiyorsa ameliyat gerekmez. Fakat krem de olsa muayene olmadan kendiliğinizden,komşunun ya da eczacının önerisiyle krem ,fitil kullanmamalısınız. Tedavide yapabileceğiniz ana prensip kabız ya da ishal olmamaktır. Bunun için diğer bir yorumda belirttiğim gibi bağırsaklarınızı tetkik etmek ve gastroenteroloji uzmanının görmesi gerekir.

   • Hocam kabızlık sorunu çok sık yaşamıyorum dışkıyı ertelegimden mi kaynaklanıyor bilemiyorum ama önce biraz sert geliyo sonra yumuşak geliyor bide bu kayısı incir gibi şeyleri çok fazla tüketmek ishal yaparmi ve muayeneniz ucretsizmi

    • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

     Dışkılamayı ertelediğinizde,dışkıyı beklettiğinizde bağırsak dışkının suyunu çektiğinden dışkı sertleşir. Bu nedenle ıkınmak zorunda kalabilirsiniz,fissür oluşumu kolaylaşabilir. Kayısının ve incirin fazla tüketilmesi ishal yapabileceği gibi şeker oranı fazla olduğu için obesite ve diyabetiniz varsa hastalığınızı artırabilir. makat hastalıklarında ishal de en az kabızlık kadar zarar verir. Ücret ve randevu bilgisi için 0212 5727265,0542 6210888 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

 14. Hayırlı günler seher hocam ben 26 yaşındayım ilk doğum da bende çatlak meydana geldi ben dikkat ediyorum Arda çıkıyordu ikinci doğumdan 1.5 ay sonra yine çıktı ben gitmedim genel cerraha ama cam gibi kesiyo tarifi var ağlıyorum tuvaletten çıkarken aile hekimi fitil ve krem verdi tam iyilestim sonra yine kabız ve ardından ishal olunca yine çıktı önceki kadar ağrılı değil bolca su içip lifli besleniyorum tuvaletten çıktığımda ağrı çok sürmüyor üstüne oturursam oluyor birde benim kafam karıştı bu makat apsesini okurken makatta öyle şişlik yok devamlı yada dayanılmaz bı ağrım yok bu makat apsesini nasıl anlarız korkuyorum acaba makat apsesimi catlakmi diye sağolun cevap için simdiden

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makat apsesi başlangıçtan sonra giderek artan,devamlı ve zonklayan tarzda bir ağrı,şişme olur. Arasıra geçmez. Kendiliğinden patlayıp akar rahatlar ya da cerrahi müdahaleyle boşaltmak gerekir. Sizdeki daha çok çatlak gibi görülüyor. Kabızlık ve isal nöbetleri sık sık oluyorsa bağırsaklarınızı incelemek gerekir. Makat ağrınız çok olduğunda muayene olmanızda fayda var.

 15. Merhaba hocam benim makat bölgemde bi şişlik oldu ağrı ile doktora gittim bana iki tane antibiyotik ve bir tane ağrı kesici ilaç verdi eğer etmezse boşaltacağız dedi acaba direk boşlaması mı gerekir yoksa ilk önce ilaç tedavisi mi daha iyi kafam çok karışık ve çok korkuyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Eğer iltihap olupta apse8irin) birikmemişse önce ilaç tedavisi yapılabilir. Birikmişse ilaç tedavisi pek işe yaramaz. Doktorunuz daha apse olmadığını düşünmüş sanırım. 2 gün içinde ağrıda artma olursa apseye gidişat var demektir . O zaman boşaltmak gerekebilir,mutlaka kontrole gidin.

 16. Merhabalar hocam. Hayırlı cumalar. Hocam size bir sorum vardı. İnanın güzel bilgiler veriyorsunuz teşekkürler. İnternettede pek araştırmayı sevmiyorum, insanın moralini bozuyor. Size sorayım dedim apse ile ilgili sorumu.

  Hocam ben 2014’te, 2017 martta ve 2017 ekimde yani bu pazartesi apse boşaltımı oldum. İlk ikisi apse olgunken drene edildi, bu son olduğum drenaj ise apse küçükken oldu. Hatta uyuşturulmadı bile, kolay oldu. Hocam, Allah rızası için bu apsenin çıkmasını önlemek için neler yapılmalı ? Hijyene, yememe içmeme dikkat ediyorum. içki, sigara yok. Boğazım da yok. Psikolojim bozuldu. Sürekli kalçayı kontrol ediyorum birşey çıktımı diye. Ne yapmam lazım? Birde hocam 2.apseden kalan bir sertlik var drenaj yerinde o öyle kalacakmı? Hayırlı cumalar.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Apseden sonra fistül geliştiyse ve fistül ameliyat edilmediyse sık sık apse tekrarlar.Fistül gelişmeden apse tekrarlıyorsa,tekrar etmesini önleyecek bir önlem yok maalesef. Genellikle apse sonrasında fistül oluştuysa akıntı devam eder.Fistülün gelişip gelişmediğini muayene sonrasında öğrenebilirsiniz. Nadiren muayenede saptanamaması durumunda MR dan faydalanılabilir. Epey uzun bir süre olduğundan eski apse yerinizdeki sertlik aslında geçmeliydi. Şu anki apseyle bağlantısı varsa yeniden şişmiş olabilir. Doktorunuza göstermelisiniz.

 17. Merhabalar değerli hocam. Sitenizde verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sorum ise şu. Benim 4-5 ay önce makat apsem tamamen güzel bir şekilde boşaltıldı. İlaçlarımı kullanıp pansuman yaptım. Akıntılar 1 hafta veya 10 gün anca sürdü sonra asla olmadı. Fakat şunu merak ediyorum. Şu an apsenin drene edildiği yerde nohut tanesinden hafif büyük bir sertlik var. Ağrı sızı ve akıntı yapmıyor. Sadece aşırı bir şekilde sert bastırınca ve kendimi çok sıkınca acıyor ve hemen acısı geçiyor. Sitenizi araştırdım. Fistül desek akıntım yok ve akıntı 10 günü geçmedi. Fissür desek dışkılarken kan akıntı ve acı gibi sorunlarım yok. Oradaki doku bozukluğu diye düşünüyorum. Tabi siz daha iyi bilirsiniz hocam. Başınızı ağrıttığım için özür dilerim. Panikli bir insanım ve birdaha apse oluşacak ve o ağrıyı çekeceğim diye çok korkuyorum. Allaha emanet olun.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Apsenin boşaltılan yerinde boşluğu dolduran yeni doku sert bir şekilde ele gelebilir ve iyileşen her yara gibi zaman zaman ağrı yapabilir.Akıntı olmadığından fistüle dönmemiş. Ağrı olmadığından da iltihabı geçmiştir. Şu anda tedirgin olacak bir durum yok. Makatta zonklayan ağrı olursa apse tekrarlayacaktır,bu durumda vakit geçirmeden muayeneye ve tekrar boşalttırmaya gitmelisiniz.

 18. Merhaba öncelikle İstanbul da yaşamıyorum makat bölgemde bir kaç aydır bir şişlik var doktora gittim ve makat apsesi olduğu boşaltılması gerektiği söylendi. İnternetten bakıp araştırdığımda kesinlikle ağrı yapıyor deniliyor. Bende hiç ağrı Yok sadece bazen küçülüp bazen büyüyen bir şişlik var. Eğer gerçekten apse ise Ameliyat iÇin yanınıza İstanbul a gelmeyi düşünüyorum. Fiyat hakkında nasıl bilgi alabilirim

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makattaki apse ise ağrı yapar ve acil boşaltılması gerekir,beklemez. Şişlik akıntı yapıp boşalıyorsa apse olma ihtimali yüksek,akıntı olmadan kendiliğinden küçülüyorsa anal hematom,hemoroid gibi hastalıkların olma ihtimali daha fazladır. 0542 6210888,0212 5727265 numaralı telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

 19. Merhaba hocam
  Makatta apse oldugu nasil anlasilir tuvalet yaparken cok agrim var ama bu normaldede oluyor sag kisimda disardan gorulen bi kirmizilik var ve dokundugmda cok agri oluyor napmam gerek apse olmussa sonrasi sikintilimi cevaplarsaniz sevinirim

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Ağrılı (devamlı) şişlik ve kızarıklık varsa iltihap olma ihtimali yüksektir.İltihap toplayıp cerahat birikirse apseleşir. Apsede birkaç günde artan,zonklayan ağrı vardır.Siz anlamayabilirsiniz,doktor muayenesi ile anlaşılır. Apse varsa acil müdahale ile apse boşaltılmalıdır.Bu nedenle vakit kaybetmeden muayene olmalısınız.

 20. Bu arada ben operasyondan korkuyordum be buradaki doktor tavsiyesine uyarak yola çıktım. Bu siteyi kim kurdu kim açtıysa bu bilgileri buraya kim paylaştıysa Allah ondan razı olsun. ÇOOOOOOOOOOOOK dua ediyorum herkimse o çoook. ALLAH ona dünyada ahirettede selamet ihsan eylesin..

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Güzel sözleriniz ve dualarınız için çok çok teşekkür ederim.

   • Hocam makat apsesi olmadim hic ama cok tedirgin oluyorum bi onlem almak gerekirmi olmamak icin

    • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

     Şimdiye kadar apse olmadıysanız apse olacak diye endişelenmeniz çok yersiz. Olmasın diye yapılması gereken bir şey yok. Apse oluşursa tedavide geç kalmayın yeter.Bu konuda rahat olun. Bunun yerine önlenebilecek hastalıklarla ilgili yapılacak şeyleri yapabilirsiniz. Örneğin sigara içiyorsanız kalp,akciğer ve diğer bir çok organın hastalıklarını önlemek için bırakın, yine kalp ,kalın barsak ya da mide hastalıklarını önlemek için sağlıklı beslenin. Ailede meme ,kolon,tiroid kanseri varsa kontrollerinizi yaptırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri