Gebelikte Görülen Makat Hastalıkları

           GEBELİKTE GÖRÜLEN MAKAT HASTALIKLARI

Gebelik döneminde annenin vücudunda birçok değişiklik olmaktadır. Bunlardan makat hastalıklarında önemi olanlar; barsak hareketlerinin azalması sonucunda kabızlık ve karın içinde  büyüyen bebek nedeniyle karın içi basıncının artmasıdır.

Hamilelerde bu etkilerin sonucu olarak hemoroid ve anal fissür(makat çatlağı) önemli miktarda artış gösterir.Makattan kanama ve makatta şiddetli ağrı gibi belirtilerle gebeye zor günler yaşatır. 

         Gebelikte   Hemoroid (Basur)  

Hemoroid makat bölgesindeki toplar damarlarının genişlemesi yani bir çeşit varisidir.

      Gebelikte basur neden çok görülür?

 • Makat ve rektum (kalın bağırsağın son kısmının) toplardamarları kirli kanı kalbe doğru taşırken önünde bir engel olması nedeniyle damarda genişleme, göllenme olur. Bebeğin ana damarlarda yaptığı bası ve bağırsaklarda fazla dışkı olması kanın ana toplardamara (vena cava inferior) ulaşmasına engel oluşturur. Kabızlık ve ıkınma sonucunda da karın içi basıncı artarak kanın dönüşünü engeller.
 • Gebelikte anal bölgenin kanlanmasının artması da hemoroid oluşmasında etkendir.
 • Hamilelik döneminde tüm vücutta olduğu gibi bağ dokularının gevşemesi anal bölgede de olur ve damarların etrafındaki bağ dokusu desteği kaybolduğu için genişlemesi kolaylaşır.
 • Gebelikte artan progesteron hormonu  damar duvarındaki adeleyi de gevşeterek damarın genişlemesine sebep olur

Tüm bu sebepler gebelikte görülen bacaklarda ve genital bölgede oluşan varislerin de sebebidir.

Hamilelikte Basura Bağlı Şikayetler

adet-duzensizligi-gebelik-belirtisi-640x360   * Makattan taze, kırmızı kanama: Damar duvarının dayanıksızlığı, o bölgede kanın artması nedeniyle ıkınma ve sert dışkılama nedeniyle bu damarlar kolaylıkla kanar. Genellikle dışkılamadan sonra durur, her dışkılamada tekrarlar. Bu kanama bazen önemli miktarda olabilir ve zaten gebelikte görülen kansızlığı daha da ağırlaştırabilir.

 

* Makatta ağrı: Hemoroid normalde ağrı yapmaz. Hemoroidler ıkınmayla makat dışına çıkarlar ve şişerler. Normalde bu memeler tekrar kendiliğinden içeri girerler. Giremeyip dışarıda kalırsa ve içindeki kan pıhtılaşırsa boğulmuş basurdan (tromboze hemoroid) bahsedilir ve makatta şiddetli ağrı yapar. Ağrı dışkılamayla başlar ve uzun süre devam eder.

*Makatta devamlı bir dolgunluk hissi vardır.

      Basur şikayetini azaltmak için alınacak önlemler:

* Kabızlığın giderilmesi: Kabızlığın önlenmesi  gebede hemoroid tedavisinde olmazsa olmaz koşuldur. Aksi takdirde hiçbir tedavi başarılı olmaz. Beslenme şekli düzenlenir. Lifli ve posalı gıdaların (sebze, salata, lifli meyveler, kuru bakliyatlar, kepekli un mamulleri) tüketimi artırılır. Bol su içilmesi gereklidir. Egzersiz ve yürüyüşlerle barsak hareketinin artırılması sağlanır.Tuvalet alışkanlığı edinilmelidir. Dışkılama ihtiyacı geldiğinde ertelenmemeli. Mecbur kalınırsa ishal yapmayacak şekilde kabızlık ilaçları kullanılabilir.

*Dışkılamadan sonra dışarı çıkan memeler kendiliğinden içeri girmiyorsa krem sürerek parmakla içeriye itilmeye çalışılmalı. Basur memeleri dışarıda kalırsa boğulmuş basur halini alır ve şiddetli ağrı yapar, üzeri kuruyarak kolaylıkla kanar.

*Oturma banyoları ağrının azalmasına yardımcı olur.12436310_1702383849997965_540630386_o

Gebelikte Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroidlerde 3 tip tedavi  vardır.

*İlaç tedavisi: Hemoroidler tedavi gerektirecek seviyedeki hemoroidlerde  lokal tedavi önerilir. Ödem çözücü ve ağrı kesici kremler lokal olarak kullanılır.

***Ağızdan hemoroid tedavisi gebelerde önerilmez.

*Cerrahi yöntemler: Gebelerdeki basurda kan dolaşımı ve ödem artmış, akut durumdadır. Doğumdan sonra giderek azalacak bir hastalık olduğundan cerrahi tedavi önerilmez.

* Tromboze hemoroide de ağrı çok fazla ise ve gerileme olmuyorsa 3. aydan sonra lokal  müdahale ile tromboz  boşaltılabilir.

*Cerrahi dışı yöntemler: Infra red koagülasyon gebelikte önerilmez. Lastik bantla boğma yöntemi (LBB, RBL) çok kanayan iç hemoroidlere uygulanabilir fakat gebelerde görülen hemoroid genellikle dış hemoroid olduğundan RBL pratikte uygulanmamaktadır.

Hemoroidli gebe normal doğurabilir mi?

Doğurabilir. Hemoroid normal doğuma engel değildir. Normal doğum sırasındaki ıkınma hemoroidi daha kötüye götürebilir. Fakat sezeryan sonrasında düzenli beslenememe, hareketsizlik gibi faktörlerle kabız kalan annede yine hemoroid kötüleşecektir.

    Gebelikte Makat Çatlağı (Fissür) 

   Gebelikte fissür hemoroidden sonra sık görülen bir hastalıktır. Ana sebep kabızlık ve sert dışkılamadır.

Gebelikte progesteronu hormonunun barsak kaslarını gevşetmesinin  ve bebeğin bağırsaklara basısı sonucu olarak oluşan kabızlık vardır. Ağrı, üşenme, tuvalet beğenmeme gibi nedenlerle dışkılamanın ertelenmesi bağırsağın son kısmında tutulan dışkının suyunun çekilerek sertleşmesine neden olur. Sert dışkı zaten gebelik sonucu ödemli olan anal mukozayı yırtarak fissür oluşturur.

Gebede Fissür Tedavisi:

 *Tedavide ana prensip kabızlığın önlenmesi  ve sert dışkılamamadır. Bunun için beslenmenin düzene sokulması, bol sıvı alınması ve dışkılama alışkanlığının edinilmesi şarttır.

*Sıcak suya oturma anal sfinkteri  gevşeteceğinden ağrıyı büyük oranda azaltır. Dışkılamadan önce sıcak suya oturarak ağrının azalması sağlanır. Böylece dışkılamanın ertelenmesi engellenir.

* Lokal ağrı kesici kremler ve ödem çözücü kremler kullanılabilir. Anal sfinkteri gevşeten ilaçların tansiyon düşürücü etkisi olabileceğinden kullanılmaz.

*Botilium enjeksiyonu  tedavisi önerilmez.Cerrahi tedavi mecbur kalınırsa gebeliğin uygun dönemlerinde yapılabilir.Yine de cerrahi tedaviden de kaçınmak gerekir.

Peri Anal Apse – Kıl Dönmesi Apsesi

Apsenin gebelikle pek ilgisi yoktur. Daha önceden fistülü ya da kıl dönmesi hastalığı varsa herkesde olabileceği gibi gebelik süresinde de apseleşme yapabilir. Eğer gebelikte kan şekerinde yükselme olursa enfeksiyon ve apse gelişimi kolaylaşır.

**Apse geliştiğinde mutlaka cerrahi olarak boşaltmak gerekir.

43 Yorum

 1. Merhaba hocam, hamilelikte makatimda agri ve sisme olustu neden kaynaklanmis olabilir? gelsem tedavisi mumkun mu tesekkurler

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Hamilelikte oluşan ağrılı şişlikler pıhtılaşmış basur,anal hematom ya da dış basurlar olabilir. Pıhtılaşmış basur ve anal hematomda ağrı fazla ise ağrıyı gidermek için küçük bir cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekebilir. Ağrı gebe kadını yapılacak müdahaleden daha fazla etkiler. Acil müdahale gerekmeyen durumlarda bir takım ilaçlar ve tavsiyelerle tedavi edilebilir. Tedavi önerebilmek için şişliğin ne olduğunu teşhis etmek gerekir. Muayene etmeden kesin teşhis koymak da doğru olmaz.

 2. Hocam merhaba dokuz haftalık hamileyim evlenmeden önce de makat apsesi yaşamıştım bir krem ve antibiyotik vermişti doktorum. Geçmişti onlarla yada ötelendi bilmiyorum, şimdi tekrarladı yeniden henüz uç vermedi ama elimle hissedebiliyorum içerde. makatımda rahatsızlıkta yaşadım bir hafta öncesinde durduk yere makat ağrısı yaşadım ne ishaldim ne de kabız. Yalnız düşük riskim sebebiyle progestoron kullandım 15 gün kadar. 15 günün sonunda çıktı bu durum bilmiyorum o mu sevep oldu. tuvaletimi çok zorlukla yaptım kantoron yağıyla filan atlattım onu şimdi yeniden ufak ufak ağrı hissetmeye başladım yine kantoron sürüyorum biraz içeri doğruda iterek. Gebelikte herhangi bir müdahale yapılabilir mi buna karnım büyüdükçe daha kötü olmasından korkuyorum bu durumun ne yapmalıyım

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   evlenmeden önce yaşadığınız makat apsesi olabilir ama şimdiki durumunuz pek apseye benzemiyor. Apseyi dışkılamadan sonra içeri itemezsiniz. Durumunuz iç hemoroid 3. evre olabilir. Bu duruma progesteron sebep olmaz. Mecbur kalındığında (apse boşaltılması,pıhtılaşmış basur tedavisi gibi)müdahale yapılabilir. Müdahale gerektiren bir durum olmasa da kesin teşhis,ilaç tedavisi ve ayrıntılı öneriler almak için genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 3. merhaba hocam eşim 20 haftalık hamile ve makat çatlağı sorunu yaşıyor . Çok fazla ağrısı oluyor . Doğumda ne kadar süre sonra tedavi olabilir ?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Şimdilik ilaç tedavisi ve bazı önlemlerle rahat edebilir. Gebelik döneminde ve doğumdan sonra oluşan fissürler çoğunlukla ameliyat ya da botoks gerektirmez. Şimdilik kabız ya da ishal olmasın. Kabızlık için beslenmesini ayarlayın. Bol sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketsin. Hamur işinden uzak dursun. Hareketini doğum doktorunun izin verdiği kadar artırsın. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya otursun, dışkılamadan anüsün hafif içine doğru,anüs ağzına vazelinli kremler sürsün. Ağrı devam ederse dışkılama sonrasında yine sıcak suya oturabilir. Tabii kesin teşhis ve tedavi için muayene olması gerekir. Gerekirse doğumdan hemen sonra ameliyat edilebilir. Botoksun süte geçmediği,bebeğe zarar vermediği bilinse de ben bir süre yapmamayı tercih ediyorum.

 4. iyi günler hocam 5 aylık hamileyim ve basur sorunu yaşıyorum ne yapmalıyım ? yardımcı olabilir misiniz ?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Yapabileceğiniz en önemli şey kabız olmamanız. Gebelik nedeniyle beslenmenizi fazla değiştirmeyin, hamur işi fazla yemeyin, sebze ağırlıklı beslenin. Hareketinizi azaltmayın. Kadın doğum uzmanınızın izin verdiği ölçüde yürüyüş yapın. Yatarken sırt üstü değil yan yatın. Fazla oturmayın,ayakta dikilmeyin. Tuvalette uzun oturmayın,ıkınmayın. Tabii şikayetinizin sebebi hemoroidmi, başka bir hastalık mı tespiti için genel cerrahi uzmanına muayene olun. Hastalığa göre gerekirse uygun ilaçlar verebilir.

 5. hocam hamilelikte makatım çatladı botoks yaptım kabız olduğum için tekrarlama oldu ne yapmalıyım?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Botoks ya da ameliyattan sonra fissürde tekrarlama olursa kronikleşmeden,fissür derinleşmeden ve makat etrafındaki kas kasılma yapmadan ilaçla tedavi olma şansı vardır. Kabız ya da ishal durumunuz varsa beslenmenizi ayarlayarak bu durumu düzeltin. Dşkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturun ve makatın hafif içine doğru vazelin krem sürüp sonra dışkılayın. İlaç tedavisi için ise genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir.

 6. İyi günler hocam 6 aylık hamileyim çok sık olmamak kaydıyla bazen kanamam oluyor. Makat çevresinde iki üç tane boncuk kadar meme var ağrım olmuyor ama kanamadan sonra yanma ve sizlama oluyor. Ne yapmam gerekiyor yardimci olur musunuz

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Gebelikte kanama da yapabilen makat hastalıkları sıktır. En önemli sebebi kabızlıktır. Beslenmenizi düzenleyin,yürüyüş yapın. Elinize gelen memeler hemoroid memesi veya fissür pilisi olabilir.Kanamanın sebebi mutlaka muayene ile belirlenmelidir. Bu nedenle ilk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 7. Hocam merhaba. 14 haftalık hamileyim ve yaklaşık 10 gündür çektiğim bir hemoroid acısı çekiyorum. Doktorum bir fitil ve krem söyledim kullandım fakat hiç bir işe yaramadı. Alternatif tıp çözümlerinden de araştırdım fakat gebe olduğum için birşey yapmaya cesaret edemiyorum. Dışkılama esnasında yarım saat WC de kaldığımı biliyorum kan ter içinde dışkılama yapmaya çalışıyorum çünkü çok canım acıyo ağlayacak kadar hemde. Ne önerebilirsiniz bana bu acı geçmiyo kesinlikle oturamıyorum bile. Lütfen yardımcı olun

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Hemoroid normalde bu kadar ağrı yapmaz.Pıhtılaşmış,boğulmuş basur, anal hematom ya da anal fissür olabilir. Her durumda da öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek dışkılamayı kolaylaştırmalısınız. Bol sebze,salata,lifli meyveler, baklagiller ve bol su tüketmelisiniz.Hareketinizi mümkün olduğunca artırmalısınız. Dışkınız gelince ertelemeyin. En önemlisi tuvalette bu kadar uzun oturup ıkınmayın. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun ve anüsün hafif içine doğru vazelinli pomat sürün. Geçmezse kesin teşhis, tedavi önerisi ve kontrol için tekrar muayene olmalısınız.

 8. Hocam,7 aylık hamileyim kabızlık şikayetim yok ishalim tam tersine fakat makat çatlaği oluşmuş aşırı derecede ağrım oluyor kremler fayda etmiyor ne yapmam gerekiyor acaba?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   İshal de makat çatlağı sebeplerinden biridir. İshal geçince genellikle düzelir. Devamlı ishaliniz varsa bağırsak hastalığı açısından dahiliye ve gastroenterolojiye muayene olmalısınız. Makat çatlağı için dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturduktan sonra makatın hafif içine doğru ve etrafına vazelinli kremler sürün.sonra dışkılayın. İlaçlarla geçmediyse genel cerrahiye tekrar muayene olmanızda fayda var.

 9. Merhaba 7 haftalık gebeyim, büyük abdestimi yapmaya çalışırken makattan sıvı sümüksü akıntı geliyor, daha önce kanlı oldugu için gcye göründüm,çatlak olmuş fakat artık kansız şekilde geliyor? Ağrım yok, çoğunlukla ishal gibiyim? Sizce başka bir sebep olbilir mi?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Daha önce muayenede tespit edilmiş fissür iltihaplanmış olabilir, fissürle birlikte bir apse varsa o boşalmış olabilir. Ya da ishale bağlı dışkının kendi iltihaplı akıntısı olabilir. Doktorunuza tekrar muayene olursanız, sebebi tespit edebilir,ek ilaçlar önerebilir. Apse varsa müdahale gerekebilir.

 10. hocam 5 aylık hamileyim hemoroidim yoktu geçen gün tuvalet sonrası dışarı 1 tane meme çıktı hamileyken tedavi olur mu ?

 11. Hocam merhaba bir kaç yıl önce makatımda siğil vardı birkaç tane yaktırdım küçük meme büyüklüğünde bağsurumda mevcut. Şuan 4 aylık gebeyim bağsur hala aynı ve çevresinde bir tane siğil mevcut küçük ele geliyor ben gibi. Normal doğum gercekleşir mi yoksa sezeryanmı direk ? Doktoruma dha soylemedim muayenemde solicem durumu. İlkden bilgi almak istemekteyim. Tşk

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Anüsteki siğil normal doğuma engel değildir.Siğil varsa tedavi edilmesi gerekir. Anüsün iç kısmının da kontrol edilmesi gerekir.Kadın hastalıkları uzmanı vajinada siğil olup olmadığını kontrol ederek normal doğuma engel durum olup olmadığını size belirtir. Anal siğil olduğu hakkında ona bilgi vermelisiniz.

 12. Merhaba hocam 33 haftalık hamileyim ve makatımda geceleri çoğaln ve uyutmayan bir kaşıntı var. Ayrıca hamilelikle oluşan bir de hemoroidim var. Bu kaşıntı neden oluyor kıl kurdu olanilir mi? lütfen bana yardımcı olun.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makatta olan hemoroidleriniz,çatlak ,memelere bağlı olarak iyi temizlenememe,gebelikte şeker yükselmesi,barsak parazitleri kaşıntı yapabilir. Anüsteki durumun ne olduğu muayene ile belirlenmeli, yapılabilecek ilaç tedavileri ya da öneriler uygulanmalı. Parazit için dışkı tahlili yaptırmak gerekir. Makatınızı fazla ya da az yıkamayın,mutlaka kurulayın.ıslak mendil, deterjan kullanmayın. Acılı,baharatlı yemekler yemeyin

 13. meraba hocam makat çatlağı olan bi gebe anal bölgeye botilium enjeksiyonu yaptirabilir mi cunku daha onceki ilac ve tedaviler sonuc vermiyor.hekimler bu tur sorunlar botilium enjeksiyonu ile gecer diyor gebeliye zarari varmi sizce.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Gebelerde botilium enjeksiyonu yapmıyoruz. İlaç kullanmaktan daha önemli bazı şeylere dikkat ederseniz bu süreci kolay atlatabilirsiniz. Yazıda okumuş olacağınız gibi kabız kalmamalısınız,ishal olmamalısınız,beslenmenizi buna göre ayarlayın. Ağrıma korkusuyla dışkılamanızı ertelemeyin. Dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturun,anüsün içine doğru ilaç özelliği olmayan vazelin ve lanolinli kremler sürüp tuvalete öyle gidin.

 14. merhaba hocam ben 5 bucuk aylik hamileyim ve fissur sorunum var artik dayanilmaz agrilar ve yanmalar cekiyor ve dayanamiyorum lutfen yardimci olunuz.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Gebelikte artan kabızlık nedeniyle fissür sorunu artabilir. Ve maalesef gebelikte botilium toksin tedavisi uygulayamıyoruz.Verebileceğimiz ilaçlarda kısıtlı. Kabız kalmamak için bol sebze,salata,lifli meyveler ,baklagiller ve bol su tüketin. Hareketinizi artırın. En önemlisi ağrıma korkusuyla dışkılamanızı ertelemeyin. Dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturun,çıkınca yine dayanabileceğiniz kadar sıcak suya 5 dakika oturun.Muayene olursanız bazı ilaçlarla da destek alabilirsiniz.

 15. Hocam merhaba ben ulseratif kolit hastasıyım ve 1 aylik hamileyim benim makatta hem hemoroid hemde fissur sorunum oluştu onerebileceginiz bu merhem varmı saygilar

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Ülseratif kolitte ishale bağlı belirttiğiniz hastalıklar artabilir,gebelik te artırıcı bir faktördür. Fakat muayene etmeden ilaç önermek hastaya zarar verebileceğinden prensip olarak yapmıyorum. Muayene olursanız,hastalığınız kesinleşir ve muayene eden doktor gereken ilacı verir.

  • bende ulser atif kolitim belki birbirimize yardımcı oluriz

   • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

    Ülseratif kolit uzun süreli,tedavi ve devamlı takip gerektiren bir hastalıktır.Takip sabır gerektirir fakat takipte olduğunuz sürece sorun yaratmaz.Takip ve tedavi gastroenteroloji uzmanı yapmaktadır. Bu tip kronik hastalıklarda hastaların birbirine desteği önemlidir.

 16. Merhaba hocam benim sorum sadece adet dönemlerimde makatım da bir ağrı oluyor bazen hafif bazen de bıçak saplanması gibi ama normalde yok sadece adet döneminde oluyor evli ve iki çocuğum var ikisi de normal doğum ve hamilelik döneminden varislerim var sizden cevap bekliyorum teşekkür ederim şimdiden

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Adet döneminde rahimdeki bazı değişiklikler makatı etkileyebilir,özellikle rahim arkaya yatıksa bu şikayet fazladır.Öncelikle kadın hastalıkları uzmanına muayene olmalısınız.Kadın hastalıkları bir hastalık bulamazsa kabız kalmayın,sert dışkılamayın ve genel cerrahiye muayene olun
   Varislerinizi de damar cerrahisi uzmanı arkadaşlar değerlendirip tedavi etmeliler.

 17. Buyuk aptesimle billikte geliyo akinti olmuyor

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Büyük abdestle gelmesi bağırsak kaynaklı olabileceğini gösteriyor. Gebeliğin ileri aylarında kolonoskopi önermiyoruz. Ama 10 cm. kadar olan anoskopla bağırsağın son kısmı görülebilir. Anestezi gerektirmez.

 18. Hocam benim makatim da enfeksiyon geliyo 36 haftalik mamileyim biseyden mikrop kapmisim bi tetavi yapamiyorlar bebege zarar olur diye bn de kirkuyorum bebegime bisey olur gecer diye ne ne yapa bilirim nasil kurtulurum kötu bisey mi makatimdan enfeksiyon gelmesi

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makatınızdan iltihaplı akıntı var anladığım kadarıyla. Bu akıntı durup dururken olmaz.Fistül gibi hastalığınız olabilir. Fistül ameliyatsız, yalnız ilaçla geçmez.Bebeği genel anestezi ve ilaç risklerinden korumak için ameliyatı genellikle doğum sonrasına ertelenir. Apse bu kuralın dışında.Şişlik ,şiddetli zonklayan ağrı olursa apseleşiyor demektir.O zaman apse ameliyatla temizlenmelidir,doğumu beklemez,acildir.

 19. Merhaba hocam 36 haftalık hamileyim kronik anal fissürüm var kabız olmamaya dikkat etsemde arada oluyor ve o zaman çok canım yanıyor.Böyle zamanlarda doğuma kadar ne kullanmamı önerirsiniz?Normal doğum yaparsam fissürüm daha da artar mı?bir de doğumdan sonra hangi tedavi yöntemini ne zaman yaptırmamı tavsiye edersiniz?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Kronik anal fissür ilaç tedavisinden pek fazla yarar görmez. Ancak gebelikte bazı önlemlerle rahatlayabilirsiniz.Kabız kalmamak için bol sebze,salata,su tüketin. Bol yürüyüş yapın. Kabızlığınız çok olduğunda bebeğe geçmeyecek şuruplardan kullanabilirsiniz. Hemoroid ve fissür gibi hastalıklar normal doğuma engel değildir. Doğum sırasında ıkınma geçici bir süre olduğundan oluşabilecek olumsuzluklar sonradan düzelecektir. Sezeryan olan kadınlar da ameliyat sonrasında dışkılayamadıklarından aynı olumsuzluklarla karşılaşmaktadırlar.Doğumdan sonra da bir süre kabız kalmamaya dikkat etmelisiniz. Sıcak suya oturabilirsiniz. En önemli şeylerden biri de bebeğin işlerine dalıp dışkılamayı ertelemeyin.

 20. Merhaba,
  İki yıldır makatımda çatlaklar var, ağrılı sancılı ve fazlaca hemoroitimde bulunuyor, şuanda 6 aylık hamileyim makatımdaki çatlaklar normal doğum yapmama engel midir?
  Teşekkürler, İyi çalışmalar.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   2 yıldan beri olan çatlak ilaç tedavisinden pek fazla yarar görmez. Ancak gebe olduğunuz için kabız kalmamak ,dışkılama alışkanlığınızı değiştirmek gibi bazı önlemler yapabilirsiniz.Hemoroid ve fissür gibi hastalıklar normal doğuma engel değil. Doğum sırasında ıkınma geçici bir süre olduğundan oluşabilecek olumsuzluklar sonradan düzelecektir. Sezeryan olan kadınlar da ameliyat sonrasında dışkılayamadıklarından aynı olumsuzluklarla karşılaşmaktadırlar.Kadın Doğum uzmanınız bebek açısından olabilecek bir duruma karşı doğum şeklini önermeli.

   • Mrb hcm ben 26 haftalık gebeyim ve büyük abdesti mi yaptıktan sonra adet sancısı gibi sancı çekiyorum .yatınca yada pozisyon değiştirince geçiyor, kabız değilim daha önceden olmuştum kabız kanama falnda olmuştu ama şimdi değilim.Bu ağrının sebebi nedir, yardımcı olur musunuz ve gebelerde makattan muayene yapiliyormu

    • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

     Anal fissür ya da iç hemoroidler nedeniyle kaslarda ani spazm olabilir. Muayene ile kesin tanı konulabilir. Gebelerde anüs muayenesi yapılabilir. Kolonoskopi sakıncalı olabilir. Ama gebe olduğunuzdan (yaşınız genç sanırım),kanama olmadığından zaten kolonoskopi gerekmez diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri