Randevu Al Tedavi Fiyatları

           GEBELİKTE GÖRÜLEN MAKAT HASTALIKLARI

Gebelik döneminde annenin vücudunda birçok değişiklik olmaktadır. Bunlardan makat hastalıklarında önemi olanlar; barsak hareketlerinin azalması sonucunda kabızlık ve karın içinde  büyüyen bebek nedeniyle karın içi basıncının artmasıdır.

Hamilelerde bu etkilerin sonucu olarak hemoroid ve anal fissür(makat çatlağı) önemli miktarda artış gösterir.Makattan kanama ve makatta şiddetli ağrı gibi belirtilerle gebeye zor günler yaşatır. 

         Gebelikte   Hemoroid(Basur)  

Hemoroid makat bölgesindeki toplar damarlarının genişlemesi yani bir çeşit varisidir.

      Gebelikte basur neden çok görülür?

 • Makat ve rektum(kalın barsağın son kısmının)toplardamarları kirli kanı kalbe doğru taşırken önünde bir engel olması nedeniyle damarda genişleme,göllenme olur.Bebeğin ana damarlarda yaptığı bası ve barsaklarda fazla dışkı olması kanın ana toplardamara(vena cava inferior) ulaşmasına engel oluşturur. Kabızlık ve ıkınma sonucunda da karın içi basıncı artarak kanın dönüşünü engeller.
 • Gebelikte anal bölgenin kanlanmasının artması da hemoroid oluşmasında etkendir.
 • Hamilelik döneminde tüm vücutta olduğu gibi bağ dokularının gevşemesi anal bölgede de olur ve damarların etrafındaki bağ dokusu desteği kaybolduğu için genişlemesi kolaylaşır.
 • Gebelikte artan progesteron hormonu  damar duvarındaki adeleyi de gevşeterek damarın genişlemesine sebep olur

Tüm bu sebepler gebelikte görülen bacaklarda ve genital bölgede oluşan varislerin de sebebidir.

Hamilelikte Basura Bağlı Şikayetler

adet-duzensizligi-gebelik-belirtisi-640x360   * Makattan taze,kırmızı kanama:Damar duvarının dayanıksızlığı,o bölgede kanın artması nedeniyle ıkınma ve sert dışkılama nedeniyle bu damarlar kolaylıkla kanar.genellikle dışkılamadan sonra durur,her dışkılamada tekrarlar.Bu kanama bazen önemli miktarda olabilir ve zaten gebelikte görülen kansızlığı daha da ağırlaştırabilir.

 • Makatta ağrı:Hemoroid normalde ağrı yapmaz.Hemoroidler ıkınmayla makat dışına çıkarlar ve şişerler.Normalde bu memeler tekrar kendiliğinden içeri girerler. Giremeyip dışarıda kalırsa,ve içindeki kan pıhtılaşırsa boğulmuş basurdan(tromboze hemoroid) bahsedilir ve makatta şiddetli ağrı yapar.Ağrı dışkılamayla başlar ve uzun süre devam eder.

*Makatta devamlı bir dolgunluk hissi vardır.

      Basur şikayetini azaltmak için alınacak önlemler:

*Kabızlığın giderilmesi:Kabızlığın önlenmesi  gebede hemoroid tedavisinde olmazsa olmaz koşuldur.Aksi takdirde hiçbir tedavi başarılı olmaz. Beslenme şekli düzenlenir.Lifli ve posalı gıdaların(sebze,salata,lifli meyveler,kuru bakliyatlar,kepek un mamulleri) tüketimi artırılır.Bol su içilmesi gereklidir. Egzersiz ve yürüyüşlerle barsak hareketinin artırılması sağlanır.Tuvalet alışkanlığı edinilmelidir.Dışkılama ihtiyacı geldiğinde ertelenmemeli.Mecbur kalınırsa ishal yapmayacak şekilde kabızlık ilaçları kullanılabilir.

*Dışkılamadan sonra dışarı çıkan memeler kendiliğinden içeri girmiyorsa krem sürerek parmakla içeriye itilmeye çalışılmalı. Basur memeleri dışarıda kalırsa boğulmuş basur halini alır ve şiddetli ağrı yapar,üzeri kuruyarak kolaylıkla kanar.

*Oturma banyoları ağrının azalmasına yardımcı olur.12436310_1702383849997965_540630386_o

Gebelikte Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroidlerde 3 tip tedavi  vardır.

*İlaç tedavisi:Hemoroidler tedavi gerektirecek seviyedeki hemoroidlerde  lokal tedavi önerilir.Ödem çözücü ve ağrı kesici kremler lokal olarak kullanılır.

Ağızdan hemoroid tedavisi gebelerde önerilmez.

*Cerrahi yöntemler:Gebelerdeki basurda kan dolaşımı ve ödem artmış,akut durumdadır. Doğumdan sonra giderek azalacak bir hastalık olduğundan cerrahi tedavi önerilmez.

* Tromboze hemoroide de ağrı çok fazla ise ve gerileme olmuyorsa 3. aydan sonra lokal  müdahale ile tromboz  boşaltılabilir.

*Cerrahi dışı yöntemler:Infra red koagülasyon gebelikte önerilmez. Lastik bantla boğma yöntemi (LBB,RBL) çok kanayan iç hemoroidlere uygulanabilir fakat gebelerde görülen hemoroid genellikle dış hemoroid olduğundan RBL pratikte uygulanmamaktadır.

Hemoroidli gebe normal doğurabilir mi?

Doğurabilir. Hemoroid normal doğuma engel değildir.Normal doğum sırasındaki ıkınma hemoroidi daha kötüye götürebilir.Fakat sezeryan sonrasında düzenli beslenememe,hareketsizlik gibi faktörlerle kabız kalan annede yine hemoroid kötüleşecektir.

    Gebelikte Makat Çatlağı(Fissür) 

   Gebelikte fissür hemoroidden sonra sık görülen bir hastalıktır.Ana sebep kabızlık ve sert dışkılamadır.

Gebelikte progesteronu hormonunun barsak kaslarını gevşetmesinin  ve bebeğin barsaklara basısı sonucu olarak oluşan kabızlık vardır. Ağrı,üşenme,tuvalet beğenmeme gibi nedenlerle dışkılamanın ertelenmesi barsağın son kısmında tutulan dışkının suyunun çekilerek sertleşmesine neden olur.Sert dışkı zaten gebelik sonucu ödemli olan anal mukozayı yırtarak fissür oluşturur.

Gebede Fissür Tedavisi:

     *Tedavide ana prensip kabızlığın önlenmesi  ve sert dışkılamamadır. Bunun için beslenmenin düzene sokulması,bol sıvı alınması ve dışkılama alışkanlığının edinilmesi şarttır.

*Sıcak suya oturma anal sfinkteri  gevşeteceğinden ağrıyı büyük oranda azaltır.Dışkılamadan önce sıcak suya oturarak ağrının azalması sağlanır. Böylece dışkılamanın ertelenmesi engellenir.

* Lokal ağrıkesici kremler ve ödem çözücü kremler kullanılabilir.Anal sfinkteri gevşeten ilaçların tansiyon düşürücü etkisi olabileceğinden kullanılmaz.

*Botilium enjeksiyonu  tedavisi önerilmez.Cerrahi tedavi mecbur kalınırsa gebeliğin uygun dönemlerinde yapılabilir.Yine de cerrahi tedaviden de kaçınmak gerekir.

Gebelik döneminde fissür yani makat çatlağı sık görülür, bunun sebebi dışkılama alışkanlığının değişmesidir.

39 Comments

Add a Comment
 1. merhaba hocam eşim 20 haftalık hamile ve makat çatlağı sorunu yaşıyor . Çok fazla ağrısı oluyor . Doğumda ne kadar süre sonra tedavi olabilir ?

  1. Şimdilik ilaç tedavisi ve bazı önlemlerle rahat edebilir. Gebelik döneminde ve doğumdan sonra oluşan fissürler çoğunlukla ameliyat ya da botoks gerektirmez. Şimdilik kabız ya da ishal olmasın. Kabızlık için beslenmesini ayarlayın. Bol sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketsin. Hamur işinden uzak dursun. Hareketini doğum doktorunun izin verdiği kadar artırsın. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya otursun, dışkılamadan anüsün hafif içine doğru,anüs ağzına vazelinli kremler sürsün. Ağrı devam ederse dışkılama sonrasında yine sıcak suya oturabilir. Tabii kesin teşhis ve tedavi için muayene olması gerekir. Gerekirse doğumdan hemen sonra ameliyat edilebilir. Botoksun süte geçmediği,bebeğe zarar vermediği bilinse de ben bir süre yapmamayı tercih ediyorum.

 2. iyi günler hocam 5 aylık hamileyim ve basur sorunu yaşıyorum ne yapmalıyım ? yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Yapabileceğiniz en önemli şey kabız olmamanız. Gebelik nedeniyle beslenmenizi fazla değiştirmeyin, hamur işi fazla yemeyin, sebze ağırlıklı beslenin. Hareketinizi azaltmayın. Kadın doğum uzmanınızın izin verdiği ölçüde yürüyüş yapın. Yatarken sırt üstü değil yan yatın. Fazla oturmayın,ayakta dikilmeyin. Tuvalette uzun oturmayın,ıkınmayın. Tabii şikayetinizin sebebi hemoroidmi, başka bir hastalık mı tespiti için genel cerrahi uzmanına muayene olun. Hastalığa göre gerekirse uygun ilaçlar verebilir.

 3. hocam hamilelikte makatım çatladı botoks yaptım kabız olduğum için tekrarlama oldu ne yapmalıyım?

  1. Botoks ya da ameliyattan sonra fissürde tekrarlama olursa kronikleşmeden,fissür derinleşmeden ve makat etrafındaki kas kasılma yapmadan ilaçla tedavi olma şansı vardır. Kabız ya da ishal durumunuz varsa beslenmenizi ayarlayarak bu durumu düzeltin. Dşkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturun ve makatın hafif içine doğru vazelin krem sürüp sonra dışkılayın. İlaç tedavisi için ise genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir.

 4. İyi günler hocam 6 aylık hamileyim çok sık olmamak kaydıyla bazen kanamam oluyor. Makat çevresinde iki üç tane boncuk kadar meme var ağrım olmuyor ama kanamadan sonra yanma ve sizlama oluyor. Ne yapmam gerekiyor yardimci olur musunuz

  1. Gebelikte kanama da yapabilen makat hastalıkları sıktır. En önemli sebebi kabızlıktır. Beslenmenizi düzenleyin,yürüyüş yapın. Elinize gelen memeler hemoroid memesi veya fissür pilisi olabilir.Kanamanın sebebi mutlaka muayene ile belirlenmelidir. Bu nedenle ilk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 5. Hocam merhaba. 14 haftalık hamileyim ve yaklaşık 10 gündür çektiğim bir hemoroid acısı çekiyorum. Doktorum bir fitil ve krem söyledim kullandım fakat hiç bir işe yaramadı. Alternatif tıp çözümlerinden de araştırdım fakat gebe olduğum için birşey yapmaya cesaret edemiyorum. Dışkılama esnasında yarım saat WC de kaldığımı biliyorum kan ter içinde dışkılama yapmaya çalışıyorum çünkü çok canım acıyo ağlayacak kadar hemde. Ne önerebilirsiniz bana bu acı geçmiyo kesinlikle oturamıyorum bile. Lütfen yardımcı olun

  1. Hemoroid normalde bu kadar ağrı yapmaz.Pıhtılaşmış,boğulmuş basur, anal hematom ya da anal fissür olabilir. Her durumda da öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek dışkılamayı kolaylaştırmalısınız. Bol sebze,salata,lifli meyveler, baklagiller ve bol su tüketmelisiniz.Hareketinizi mümkün olduğunca artırmalısınız. Dışkınız gelince ertelemeyin. En önemlisi tuvalette bu kadar uzun oturup ıkınmayın. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun ve anüsün hafif içine doğru vazelinli pomat sürün. Geçmezse kesin teşhis, tedavi önerisi ve kontrol için tekrar muayene olmalısınız.

 6. Hocam,7 aylık hamileyim kabızlık şikayetim yok ishalim tam tersine fakat makat çatlaği oluşmuş aşırı derecede ağrım oluyor kremler fayda etmiyor ne yapmam gerekiyor acaba?

  1. İshal de makat çatlağı sebeplerinden biridir. İshal geçince genellikle düzelir. Devamlı ishaliniz varsa bağırsak hastalığı açısından dahiliye ve gastroenterolojiye muayene olmalısınız. Makat çatlağı için dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturduktan sonra makatın hafif içine doğru ve etrafına vazelinli kremler sürün.sonra dışkılayın. İlaçlarla geçmediyse genel cerrahiye tekrar muayene olmanızda fayda var.

 7. Merhaba 7 haftalık gebeyim, büyük abdestimi yapmaya çalışırken makattan sıvı sümüksü akıntı geliyor, daha önce kanlı oldugu için gcye göründüm,çatlak olmuş fakat artık kansız şekilde geliyor? Ağrım yok, çoğunlukla ishal gibiyim? Sizce başka bir sebep olbilir mi?

  1. Daha önce muayenede tespit edilmiş fissür iltihaplanmış olabilir, fissürle birlikte bir apse varsa o boşalmış olabilir. Ya da ishale bağlı dışkının kendi iltihaplı akıntısı olabilir. Doktorunuza tekrar muayene olursanız, sebebi tespit edebilir,ek ilaçlar önerebilir. Apse varsa müdahale gerekebilir.

 8. hocam 5 aylık hamileyim hemoroidim yoktu geçen gün tuvalet sonrası dışarı 1 tane meme çıktı hamileyken tedavi olur mu ?

 9. Hocam merhaba bir kaç yıl önce makatımda siğil vardı birkaç tane yaktırdım küçük meme büyüklüğünde bağsurumda mevcut. Şuan 4 aylık gebeyim bağsur hala aynı ve çevresinde bir tane siğil mevcut küçük ele geliyor ben gibi. Normal doğum gercekleşir mi yoksa sezeryanmı direk ? Doktoruma dha soylemedim muayenemde solicem durumu. İlkden bilgi almak istemekteyim. Tşk

  1. Anüsteki siğil normal doğuma engel değildir.Siğil varsa tedavi edilmesi gerekir. Anüsün iç kısmının da kontrol edilmesi gerekir.Kadın hastalıkları uzmanı vajinada siğil olup olmadığını kontrol ederek normal doğuma engel durum olup olmadığını size belirtir. Anal siğil olduğu hakkında ona bilgi vermelisiniz.

 10. Merhaba hocam 33 haftalık hamileyim ve makatımda geceleri çoğaln ve uyutmayan bir kaşıntı var. Ayrıca hamilelikle oluşan bir de hemoroidim var. Bu kaşıntı neden oluyor kıl kurdu olanilir mi? lütfen bana yardımcı olun.

  1. Makatta olan hemoroidleriniz,çatlak ,memelere bağlı olarak iyi temizlenememe,gebelikte şeker yükselmesi,barsak parazitleri kaşıntı yapabilir. Anüsteki durumun ne olduğu muayene ile belirlenmeli, yapılabilecek ilaç tedavileri ya da öneriler uygulanmalı. Parazit için dışkı tahlili yaptırmak gerekir. Makatınızı fazla ya da az yıkamayın,mutlaka kurulayın.ıslak mendil, deterjan kullanmayın. Acılı,baharatlı yemekler yemeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018