Gebelikte Görülen Makat Hastalıkları

           GEBELİKTE GÖRÜLEN MAKAT HASTALIKLARI

Gebelik döneminde annenin vücudunda birçok değişiklik olmaktadır. Bunlardan makat hastalıklarında önemi olanlar; barsak hareketlerinin azalması sonucunda kabızlık ve karın içinde  büyüyen bebek nedeniyle karın içi basıncının artmasıdır.

Hamilelerde bu etkilerin sonucu olarak hemoroid ve anal fissür(makat çatlağı) önemli miktarda artış gösterir.Makattan kanama ve makatta şiddetli ağrı gibi belirtilerle gebeye zor günler yaşatır. 

         Gebelikte   Hemoroid (Basur)  

Hemoroid makat bölgesindeki toplar damarlarının genişlemesi yani bir çeşit varisidir.

      Gebelikte basur neden çok görülür?

  • Makat ve rektum (kalın bağırsağın son kısmının) toplardamarları kirli kanı kalbe doğru taşırken önünde bir engel olması nedeniyle damarda genişleme, göllenme olur. Bebeğin ana damarlarda yaptığı bası ve bağırsaklarda fazla dışkı olması kanın ana toplardamara (vena cava inferior) ulaşmasına engel oluşturur. Kabızlık ve ıkınma sonucunda da karın içi basıncı artarak kanın dönüşünü engeller.
  • Gebelikte anal bölgenin kanlanmasının artması da hemoroid oluşmasında etkendir.
  • Hamilelik döneminde tüm vücutta olduğu gibi bağ dokularının gevşemesi anal bölgede de olur ve damarların etrafındaki bağ dokusu desteği kaybolduğu için genişlemesi kolaylaşır.
  • Gebelikte artan progesteron hormonu  damar duvarındaki adeleyi de gevşeterek damarın genişlemesine sebep olur

Tüm bu sebepler gebelikte görülen bacaklarda ve genital bölgede oluşan varislerin de sebebidir.

Hamilelikte Basura Bağlı Şikayetler

adet-duzensizligi-gebelik-belirtisi-640x360   * Makattan taze, kırmızı kanama: Damar duvarının dayanıksızlığı, o bölgede kanın artması nedeniyle ıkınma ve sert dışkılama nedeniyle bu damarlar kolaylıkla kanar. Genellikle dışkılamadan sonra durur, her dışkılamada tekrarlar. Bu kanama bazen önemli miktarda olabilir ve zaten gebelikte görülen kansızlığı daha da ağırlaştırabilir.

 

* Makatta ağrı: Hemoroid normalde ağrı yapmaz. Hemoroidler ıkınmayla makat dışına çıkarlar ve şişerler. Normalde bu memeler tekrar kendiliğinden içeri girerler. Giremeyip dışarıda kalırsa ve içindeki kan pıhtılaşırsa boğulmuş basurdan (tromboze hemoroid) bahsedilir ve makatta şiddetli ağrı yapar. Ağrı dışkılamayla başlar ve uzun süre devam eder.

*Makatta devamlı bir dolgunluk hissi vardır.

      Basur şikayetini azaltmak için alınacak önlemler:

* Kabızlığın giderilmesi: Kabızlığın önlenmesi  gebede hemoroid tedavisinde olmazsa olmaz koşuldur. Aksi takdirde hiçbir tedavi başarılı olmaz. Beslenme şekli düzenlenir. Lifli ve posalı gıdaların (sebze, salata, lifli meyveler, kuru bakliyatlar, kepekli un mamulleri) tüketimi artırılır. Bol su içilmesi gereklidir. Egzersiz ve yürüyüşlerle barsak hareketinin artırılması sağlanır.Tuvalet alışkanlığı edinilmelidir. Dışkılama ihtiyacı geldiğinde ertelenmemeli. Mecbur kalınırsa ishal yapmayacak şekilde kabızlık ilaçları kullanılabilir.

*Dışkılamadan sonra dışarı çıkan memeler kendiliğinden içeri girmiyorsa krem sürerek parmakla içeriye itilmeye çalışılmalı. Basur memeleri dışarıda kalırsa boğulmuş basur halini alır ve şiddetli ağrı yapar, üzeri kuruyarak kolaylıkla kanar.

*Oturma banyoları ağrının azalmasına yardımcı olur.12436310_1702383849997965_540630386_o

Gebelikte Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroidlerde 3 tip tedavi  vardır.

*İlaç tedavisi: Hemoroidler tedavi gerektirecek seviyedeki hemoroidlerde  lokal tedavi önerilir. Ödem çözücü ve ağrı kesici kremler lokal olarak kullanılır.

***Ağızdan hemoroid tedavisi gebelerde önerilmez.

*Cerrahi yöntemler: Gebelerdeki basurda kan dolaşımı ve ödem artmış, akut durumdadır. Doğumdan sonra giderek azalacak bir hastalık olduğundan cerrahi tedavi önerilmez.

* Tromboze hemoroide de ağrı çok fazla ise ve gerileme olmuyorsa 3. aydan sonra lokal  müdahale ile tromboz  boşaltılabilir.

*Cerrahi dışı yöntemler: Infra red koagülasyon gebelikte önerilmez. Lastik bantla boğma yöntemi (LBB, RBL) çok kanayan iç hemoroidlere uygulanabilir fakat gebelerde görülen hemoroid genellikle dış hemoroid olduğundan RBL pratikte uygulanmamaktadır.

Hemoroidli gebe normal doğurabilir mi?

Doğurabilir. Hemoroid normal doğuma engel değildir. Normal doğum sırasındaki ıkınma hemoroidi daha kötüye götürebilir. Fakat sezeryan sonrasında düzenli beslenememe, hareketsizlik gibi faktörlerle kabız kalan annede yine hemoroid kötüleşecektir.

    Gebelikte Makat Çatlağı (Fissür) 

   Gebelikte fissür hemoroidden sonra sık görülen bir hastalıktır. Ana sebep kabızlık ve sert dışkılamadır.

Gebelikte progesteronu hormonunun barsak kaslarını gevşetmesinin  ve bebeğin bağırsaklara basısı sonucu olarak oluşan kabızlık vardır. Ağrı, üşenme, tuvalet beğenmeme gibi nedenlerle dışkılamanın ertelenmesi bağırsağın son kısmında tutulan dışkının suyunun çekilerek sertleşmesine neden olur. Sert dışkı zaten gebelik sonucu ödemli olan anal mukozayı yırtarak fissür oluşturur.

Gebede Fissür Tedavisi:

 *Tedavide ana prensip kabızlığın önlenmesi  ve sert dışkılamamadır. Bunun için beslenmenin düzene sokulması, bol sıvı alınması ve dışkılama alışkanlığının edinilmesi şarttır.

*Sıcak suya oturma anal sfinkteri  gevşeteceğinden ağrıyı büyük oranda azaltır. Dışkılamadan önce sıcak suya oturarak ağrının azalması sağlanır. Böylece dışkılamanın ertelenmesi engellenir.

* Lokal ağrı kesici kremler ve ödem çözücü kremler kullanılabilir. Anal sfinkteri gevşeten ilaçların tansiyon düşürücü etkisi olabileceğinden kullanılmaz.

*Botilium enjeksiyonu  tedavisi önerilmez.Cerrahi tedavi mecbur kalınırsa gebeliğin uygun dönemlerinde yapılabilir.Yine de cerrahi tedaviden de kaçınmak gerekir.

Peri Anal Apse – Kıl Dönmesi Apsesi

Apsenin gebelikle pek ilgisi yoktur. Daha önceden fistülü ya da kıl dönmesi hastalığı varsa herkesde olabileceği gibi gebelik süresinde de apseleşme yapabilir. Eğer gebelikte kan şekerinde yükselme olursa enfeksiyon ve apse gelişimi kolaylaşır.

**Apse geliştiğinde mutlaka cerrahi olarak boşaltmak gerekir.

43 Comments

Add a Comment
  1. Merhaba hocam, hamilelikte makatimda agri ve sisme olustu neden kaynaklanmis olabilir? gelsem tedavisi mumkun mu tesekkurler

    1. Hamilelikte oluşan ağrılı şişlikler pıhtılaşmış basur,anal hematom ya da dış basurlar olabilir. Pıhtılaşmış basur ve anal hematomda ağrı fazla ise ağrıyı gidermek için küçük bir cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekebilir. Ağrı gebe kadını yapılacak müdahaleden daha fazla etkiler. Acil müdahale gerekmeyen durumlarda bir takım ilaçlar ve tavsiyelerle tedavi edilebilir. Tedavi önerebilmek için şişliğin ne olduğunu teşhis etmek gerekir. Muayene etmeden kesin teşhis koymak da doğru olmaz.

  2. evlenmeden önce yaşadığınız makat apsesi olabilir ama şimdiki durumunuz pek apseye benzemiyor. Apseyi dışkılamadan sonra içeri itemezsiniz. Durumunuz iç hemoroid 3. evre olabilir. Bu duruma progesteron sebep olmaz. Mecbur kalındığında (apse boşaltılması,pıhtılaşmış basur tedavisi gibi)müdahale yapılabilir. Müdahale gerektiren bir durum olmasa da kesin teşhis,ilaç tedavisi ve ayrıntılı öneriler almak için genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?