Gebelerde Kabızlık Neden Olur,Nasıl önlenir?

Genel olarak günde 1 kez den daha az sıklıkta, yada miktar olarak az veya sert dışkılamak kabızlık olarak adlandırılır.
Hamilelikte hazımsızlık, mide ağrısı, reflü, kabızlık gibi sindirim sistemine ait şikayetler sık görülür. Bunlar içerisinde kabızlık en yaygın ve en rahatsız edici olan şikayettir.Gebeliğin sonlarına doğru giderek artar.

Gebelik Döneminde Dışkı Zorluğu

Hamilelerde kabızlık neden olur?
Hamilelerde kanda progesteron hormonu artar. Progesteron düz kaslarda gevşeme yapan bir hormondur. Rahim kaslarını gevşettiği gibi mide ve barsak kaslarını da gevşeterek midenin boşalma süresini uzatır. Barsakların hareketi yavaşlar, dışkının anüse iletilme süresi uzar. Besinlerin barsaktan geçiş süresi uzayınca dışkının suyu barsak tarafından fazla emilerek dışkının katılaşmasına sebep olur. Gebelikte alınan kilolardan, birtakım şikayetlerden dolayı veya gebelik psikolojisiyle hareket azalır.Hareketin azalması barsak hareketlerini azaltır,kabızlığı artırır. Aş erme psikolojisiyle gebe canının istediğini yer,lifli gıdaların tüketimi azalır.

Sıvı Tüketimi Önemlidir!
Hazımsızlıktan dolayı sıvı tüketimi de azdır. Büyüyen rahim barsaklara bası yaparak dışkının anüse iletilmesini zorlaştırır.
Gebelikte alınan demir ve kalsiyum ilaçları kabızlık yapar. Gebelikteki stres de kabızlığı artırır.

(Önemli Not: Şu anda bu klinikte çalışmamaktayım. Yeni iş yerime 0212 5727265,0212 5727266, 0542 6210888 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.)

Hamile Kadınlarda Kabızlık Nasıl Geçer?Nasıl önlenir?
Progesteron hormon artmasına ve bebeğin, rahimin büyümesine engel olamayacağımıza yani sebebi ortadan kaldıramayacağımıza göre bazı önlemlerle kabızlığı azaltabiliriz.

1) Beslenme tarzı gözden geçirilmeli:Lifli ,posalı gıdalar bolca tüketilmeli.Her çeşit sebze,salata her öğün tüketilmeye çalışılmalı.Posalı meyveler (elma,erik, kayısı,armut,incir,hurma vs) tazesi veya kurusu yenmeli.Bu meyvelerin mevsimi dışındaysa kompostosu tanesiyle birlikte tüketilmeli.Hamur işi yeneceği zaman kepekli ekmek,kepekli makarna tercih edilmeli.Kuru bakliyat tüketimi artırılmalı.Öğün saatleri düzenli olmalı.

2) Bol sıvı tüketilmeli,günde en az 2 litre (8-10 bardak) su içilmeli.

3) Hareket artırılmalı.Egzersiz yapılmalı.Özellikle yürüyüş barsak hareketlerini artırdığından kabızlığı azaltır.Mümkünse her gün,yapılamıyorsa haftada en az üç gün yarım saat yürüyüş yapılmalı.

4) Tuvalet alışkanlığı edinmeli. Gebe için en rahat olduğu zamanda,tercihen sabah kahvaltı sonrasında veya sabah aç karnına ılık su içtikten sonra evin içinde birkaç hareketten sonra tuvalete gidip dışkılama yapılabilir.Dışkılama ihtiyacı geldiğinde ertelenmemeli.

5) Eğer demir ve kalsiyum ilaçları alınıyorsa bol su ile birlikte alınmalı.

6) Gebelikte kabızlık ilaçları genellikle önerilmez.Sıvı ve tuz kaybı yapacağından rahim kasılmasını başlatabilir.

7) Gebeler özellikle son dönemde uyurken sırt üstü yatmamalı.

8) Stresten uzak kalınmalı.

Tüm bu önlemlerle kabızlık geçmiyorsa doktora başvurulmalı.

Makat Hastalıklarına Davetiye Çıkarmaktadır
Gebenin yaşadığı kabızlık sonunda hemoroid, fissür gibi hastalıklar da sık görülür. Bu hastalıklar tedavi edilmediği taktirde tuvalete gitmeye korkulduğundan dışkılama geciktirilir.Bu gecikme kabızlığı daha da artırır.Ayrıca bu hastalıklar makattan kanama yaparak gebede mevcut kansızlığı da artırır.Bu iki nedenden dolayı bu hastalıkların tedavisi yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018