Randevu Al Tedavi Fiyatları

BEN NEDİR?

ben aldırmak zararlımı
Ben ciltte oluşan bazıları ciltten kabarık,bazıları ciltle aynı seviyede,koyu siyahtan ten rengine kadar değişen renklerde olabilen lezyonlardır. Bu nevüsler halk arasında “ben”diye adlandırılır.Benlerin nasıl oluştuğu bilinmiyor.  Boyutları birkaç mm. den vücudun büyük bir kısmını kaplayan büyüklüğe kadar değişebilir. Bir kısmı doğuştan yada ilk 1 yıl içinde olur,bunlarda genetiğin rolü vardır.  Büyük bir kısmı sonraki yıllarda özellikle 30 yaşına kadar ortaya çıkar,sonradan olanlarda güneş ışığı gibi faktörlerin rolü vardır.  Benlerin çoğunluğu  güneşe maruz kalmayla ve  gebelikte koyulaşırlar.

Benler Nasıl Oluşurlar ?

Derinin bazı kısımlarının kontrolsüz gelişimiyle oluşabilir: Kıl kökü,yağ bezleri, ter bezi,bağ dokusu (derinin destek dokusu),  kan damarları(damar benleri) içerebilir.Benlerin bir kısmında ise deriye rengini veren melanosit yani pigment hücrelerinin aşırı çoğalması vardır.Bunlar  melanositik nevüs olarak adlandırılır.

Ben Tipleri Nelerdir?

Benlerin bir kısmı doğuştandır. önemli bir kısmı  çocukluk çağında oluşur. Bir kısmı ise ileri yaşlarda artış gösterirler.

Junctional Nevüs: İlk  evrede ben hücreleri derinin üst tabakası (epidermis) ile derinin orta kısmı (dermis) arasında gelişir.Bu benler düzdür ve renklidirler.

Compound nevüs: Benler geliştikçe nevüs hücreleri dermise (alt tabakalara)  yayılır .

Dermal nevüs:   Benlerin bir kısmı sadece dermistedir. Çoğunlıkla deri yüzeyinden kabarıktırlar.

Mavi Nevüs: Koyu mavi renktedirler .

Pigmente nevüs (Konjenital-Doğuştan): Doğumdan itibaren olan koyu renkli benlerdir. Değişik boyutlarda olabilir. Toplu iğne başı büyüklüğünden geniş alanları kaplayan şekle kadar değişiklik gösterebilir. Kanserleşme açısından özellikle büyük olanlar dikkatli takip edilmelidir.

Çil: Açık kahve renkli ,çoğunlukla  küçük , deriden kabarık olmayan lekeleridir. Vücudun güneş gören alanlarında ve  güneşte çok kalan insanlarda yaygın görülür. Güneş ışınlarına maruz kaldıkça rengi koyulaşır,kış mevsiminde açılır. Açık renkli kimselerde sıktır. Benlerle karıştırılır. Bazı güneş lekeleri  güneşle rengi koyulaşıp kışın açılmayabilir, bu lekeler nadir de olsa kanserleşebilir, Lentigo solaris olarak isimlendirilir.

Atipik nevüs: Clark Nevüs olarak  da adlandırılır. Düzensiz kenarları olması, boyutunun  büyük olması nedeniyle kanserleşme riski taşıdığı düşünülür. Bu nedenle yapılan biyopsilerin çoğu gereksizdir,sonucu genellikle iyi huylu (benign) olarak gelir. Özellikle ailede melanom  varsa,melanom riski açısından yakın takip ve biyopsi yapılmalıdır.

 

İyi huylu benler açık ve sarı renkteki bireylerde daha fazla görülür.Ten renginde,mavi,kırmızı,kahverengi ve siyah olabilir.İyi huylular çoğunlukla 6 mm.den küçüktür.Bazıları üzerinde kıl vardır.En sık Avusturalya halkında görülmüştür.Kadın erkek oranı arasında belirgin fark yoktur.Kadınlarda yüzde ve dudaklarda,erkeklerde gövdede daha fazla görülür. Gebelerde görülme sıklığı artabilir.Güneşten korunma yeni benlerin ortaya çıkmasını azaltabilir.

Benlerdeki bazı değişme kanserleşme belirtisi olabilir!

Tehlikeli benler,Benlerin çok az bir kısmı tehlikelidir,çoğunluğu iyi huyludur.

 • Benlerde en korkulan şey melanom denilen kötü huylu tümöre dönüşmesidir.Bazı melanomlar başlangıçtan itibaren kötü huyludur.Bazıları mevcut benlerin değişimi ile kötü huylu hale gelir. Melanomlar çok erken dönemde lenf yollarıyla vücuda yayılabilir.
 • Benin büyüklüğünde ,şeklinde ,renginde değişiklik varsa mutlaka şüphe ile karşılanmalı,incelemeye alınmalıdır.
 • Takip ederken ayak tabanı,el ayası,genital bölgedeki benler yada sütyen ve kemer gibi devamlı tahriş bölgelerinde olan benlere dikkat etmelidir.
 • Yeni benler çıktığında ,özellikle erişkin yaşlarda dikkatli incelenmelidir.

Bu gibi değişiklikler olduğunda kanser şüphesine karşı biyopsi yapılmalıdır. Punch biyopsi ile küçük doku örnekleri alınabilir.

Benlerin büyümesine etki eden faktörler nelerdir?
Benler çoğunlukla yıllarca aynı büyüklükte kalır.Doğuştan yada çocukluk dönemindeki çok fazla sayıda benler bazen sistemik(vücudun başka yerlerindeki )hastalıkları düşündürmelidir.ben görünümü
Benlerin güneşe fazla maruziyeti (devamlı veya yakıcı etki oluşturacak kadar fazla şiddette) gebelik,ergenlik,büyüme hormonu fazlalığı,kemoterapi gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar,ciddi kimyasal yanıklar benlerin boyutunda büyüme yapabilir.
       Ben tedavisi neden yapılmalı:
Ben çoğunlukla iyi huylu olduğundan hastayı estetik olarak rahatsız eder ve aldırmak ister,
Bulunduğu bölge dolayısıyla devamlı tahrişe maruz kalıyorsa alınmalıdır.Örneğin saçlı derideki benler tararken,yüzdeki sakal bölgesindekiler tıraş olurken kanayarak ,sütyen hizasındakiler giyinmekle rahatsızlık verirler.
Malign melanoma dönüşme ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla ben alınmalıdır.
      ben aldıramk risklimidirBen tedavisi nasıl yapılır?
Kliniğimizde ben tedavisinde değişik yöntemler kullanılmaktadır. Kozmetik açıdan daha az iz kalması nedeniyle Radyo dalgalarıyla ve laserle tedavi uygulamaktayız.Muayene sonucunda şüpheli bir durum tespit edilirse punch biyopsi denilen daha az iz kalacak biyopsi uygulanmaktadır ve çıkarılan materyal patolojiye tahlile gönderilmektedir. Hastanın isteği doğrultusunda yada benin  çok şüpheli olması durumunda  lokal anestezi ile en az iz kalacak şekilde cerrahi çıkarılma da yapılmaktadır.

13 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhaba sıcak havalardan mı bilemedim ama yüzümde ve vücudumda fazlasıyla küçük benler çıkmaya başladı ne yapmalıyım?

  1. Güneş ciltteki benleri artıran bir faktördür.Ben oluşumunu azaltmak için yüksek korunma faktörlü koruyucu kremler sürebilirsiniz ve güneşlenmemelisiniz. Önlemek için maalesef yapılabilecek başka bir şey yok. Oluşan benlerin muayenesinde herhangi bir kanser şüphesi görmezsek radyofrekansla alıyoruz. En az iz bırakan yöntem radyofrekansla alma yöntemidir.

 2. hocam merhaba boynumun kenarın da ben var aldırmak istiyorum iz kalırmı oradaa alınınca

  1. Radyofrekansla ben aldırma sonrasında çoğunlukla iz kalmamakla birlikte, bazen belli belirsiz,bazen belirgin iz kalabilir.Kalsa bile bu iz ameliyat izi ile kıyaslanamayacak kadar azdır. Kalacak olan iz benin derinliğine ve kişinin doku iyileştirme özelliklerine göre değişebilir. bu konuda garantisi olan hiç bir yöntem yoktur.

 3. hocam merhaba göğüsüm de bi tane ben var biraz büyük aldırmak istiyorum ama zararı oluur mu?

  1. Ben tedavisini ameliyatsız radyofrekans yöntemiyle dikişsiz alıyoruz.Bu yöntemin bir zararı yok. Almadan önce muayene edip kanser açısından şüphe taşıyıp taşımadığını kontrol ediyoruz. Şüphe fazla değilse radyofrekanstan önce punch biyopsi denilen küçük doku örnekleri alıyoruz. Kanser şüphesi fazla ise sağlam sınır kalacak şekilde cerrahi müdahale ile alıyoruz. Dilerseniz WhatsApp dan 0542 6210888 numaralı telefona ya da facebook hesabıma özel mesajla fotoğraf gönderebilirsiniz. Az-çok fikir verebilirim.

 4. hocam gözümün kenarında büyük bir yüzeysel ben var. aldırsam iz kalır mı

  1. Vücuda yapılan her müdahaleden sonra iz kalma ihtimali olabilir. En az iz kalma radyofrekans yöntemindedir. Çoğunlukla iz kalmamakla birlikte bunun garantisi yoktur. İz kalsa bile ameliyatla kıyaslanamayacak ölçüde az iz kalacaktır.

 5. hocam merhaba vajinamın üst kısmında et beni var aldırmak istiyorum.

  1. Et benleri dikişsiz radyofrekansla 2 dakika içerisinde alınabilir. Benin sapının kapladığı alan kadar küçük bir yara oluşur, genellikle 1 hafta kadar sürede kapanır. Dikiş olmadığından deformasyon olmaz.Et beninin görüntüsünden şüpheli bir durum olduğunu düşünürsek patolojik incelemeye gönderiyorum.

 6. merhaba rf ile tedavi edilen bir ben yıllar sonra kanserleşmiş olarak sağlık sorunu yaratır mı benin köküne iniliyor mu? ve birde çukurlardan çok bahsedilmiş çukurlar çok derin mi oluyor?

  1. Beni ilk gördüğümüzde bir şüphe görürsek (büyüklük,renk,sınır özellikleri açısından) punch biyopsi dediğimiz doku örneği alıp tahlile gönderiyoruz.Kalan zemini radyofrekansla yakıyoruz. Beni melanin hücresi kalmayıncaya kadar derine gerekirse birden fazla seansta iniyoruz,bu nedenle alındıktan sonra kanserleşme olmaz. Benin derinliğine ve vücudun onarma gücüne bağlı olarak çukurluk kalabiliyor. Bazen hiç belli olmuyor, bazen sohbet mesafesinden farkedilebiliyor. Diğer yöntemlerle kıyaslanırsa en az iz kalan yöntem radyofrekanstır.

 7. zerle ben nevüs yakma dedokuya zarar verebilirmi benin incelenmesi aklımda soru işareleri iyi çalışmalar
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Laserle ben alındığında incelenecek doku kalmaz. Öncesinde şüpheli bir durum görürsek yada siz isterseniz punch biyopsi ile küçük doku parçaları alıp tahlile gönderiyoruz.Kalan zemine radyofrekans uyguluyoruz.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018