Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Antalya’da ben tedavisi için tercih edebileceğiniz hekimlerden biri Op. Dr. Seher Şirin’dir; 30 yılı aşkın tecrübesiyle hizmet vermektedir. Birkaç dakika içerisinde, ameliyatsız yöntemlerle benlerden kurtulabilirsiniz.

Ben aldırma hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz? Op. Dr. Seher Şirin’in WhatsApp numarası yazının devamında yer almaktadır. Yazılı ve sesli olarak iletişim kurabilirsiniz.

WhatsApp numarası WhatsApp: 0542 621 08 88

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ben aldırma işleminin amacı, benin vücuttan yok edilmesidir. Ameliyat ile nevüsü keserek çıkarma veya herhangi bir kesme işlemine gerek bırakmayan, ameliyatsız buharlaştırma, yani ‘ben yakma’ yöntemleri mevcuttur.

Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri arasında, lazer, radyofrekans, plazma, elektrokoter ve dermatoloji uzmanlarının en sık uyguladığı yöntem olan kriyoterapi (benleri dondurma) bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesine (yaşlanmaya) bağlı olarak benlerin küçülmesi ve kaybolması da mümkündür. (1)

En iyi Ben Aldırma Yöntemi Hangisi?

Bu sorunun yanıtı her hekim için farklı olabilir. Ameliyatla ben aldırma işlemi yapan bir hekim, ‘Ameliyat en etkili yöntemdir.’ diyecektir. Veya ‘Lazerle ben tedavisi en iyisidir.’ diyebilir. Benim için de en iyi yöntem ‘Radyofrekans’tır. Yöntemden çok, uygulamayı yapacak hekimin tecrübesi ve el becerisi önemlidir.

Radyofrekans İle Ben Aldırma Nasıl Yapılır?

Radyofrekans nedir, nasıl bir cihazdır? Sorusuna yanıt vererek başlayalım. Radyo (ses) dalgaları ile ben, siğil, nasır gibi lezyonların buharlaştırılmasında sıkça kullanılan bir yöntemdir. Elektrokoter ile benzer bir yöntem olmasına rağmen, radyofrekans sadece uygulanan noktayı etkiler ve çevre dokulara zarar vermez. (2)

Nasıl yapıldığını İzlemek ister misiniz?

Aşağıda, RF ile ben tedavisi işleminin nasıl yapıldığını gösteren bir video yer almaktadır. 3 Farklı işleme ait görüntü yer almaktadır. 1-2 Dakika gibi kısa sürede yapıldığını göreceksiniz.

NEDEN RADYOFREKANS?

Lazer, plazma, elektrokoter vb. diğer yöntemler de varken, neden RF diye düşünebilirsiniz. Radyofrekans yöntemi ile tüm benler alınabilmektedir. Yüzeysel, kabarık, renkli veya açık renk tüm nevüsler; dakikalar içinde alınabilmektedir. Yani, başka bir yöntemi gerek bırakmamaktatdır. (3)

Ben Aldırma Resimleri, RF ile yapılan işlemlere ait öncesi ev sonrası birkaç görüntü paylaşmak istiyorum. Daha fazla görüntü ve video için “Ben Aldırma İnstagram” kanalını takip etmenizi öneririm.

Ben aldırma

Yazıda da belirttiğim gibi RF ile tüm benler alınabilmektedir. Leke kadar olanlar alınabileceği gibi konjentinal nevüsler dediğimiz daha büyük benlerde alınabilir. Aşağıda, kıllı ben olarak da tabir edilen öncesi ve sonrasına ait bir görüntü yer almaktadır.

Ben tedavisi

Ben Aldırma Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

İşlem yaptığımız alanda ilk olarak yaraya benzer bir kabuklanma olacaktır. Sonrasında ise kabuk yerini pembe bir cilde bırakacak ve bir sürede bu şekilde kaldıktan sonra, cilt kendi rengine dönüşecektir. Bu süreç, kişinin cilt durumuna göre 10 gün ile 1 ay arasında değişebilir. (4)

Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

Kendi adıma konuşmak gerekirse, Radyofrekans ile yaptığım ben aldırma sonrasında fark edilir bir iz kalmaz. İlk uygulama sırasında derine inmeyerek yüzeysel olarak işlem yaparız. İz kalmaması için ilk seferde çok derin çalışılmaz. 2 ay sonra kabarıklık veya siyahlık görülürse tekrar biraz daha derince çalışılabilir (ücretsiz rötüş) uygulaması yapılır.

Tabii ki iyileşme sürecinde, geçici olarak ciltte kabuklanma ve pembemsi bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Ben Aldırma Sonrası Krem Kullanmak Gerekir mi?

Kesin bir koşul olmamakla birlikte, iyileşmeyi hızlandırmak için Kutalin vb. kremlerden birini kullanabilirsiniz.

Ben Aldırmak Zararlı mı?

Hizmet alan insanların çoğu, estetik açıdan daha güzel bir görünüm elde etmek isterken, büyük bir bölümü ise kanserleşme riskini ortadan kaldırmak için bizlere ulaşmaktadır. Benler kanserleşir mi? Evet, arkadaşlar özellikle koyu renkli nevüslerin kanserleşme veya cilt kanseri ile karışma riski bulunmaktadır.

Ben çeşitleri ile ilgili yazımızda, iyi huylu ve kanserleşme riski taşıyan nevüslerle ilgili geniş çaplı bilgi ve görseller yer almaktadır.

Kliniğimize başvuranlara ücretsiz muayene imkanı sağlıyoruz. Nevüslerin fiziksel muayenesi ile kanserleşme riskinin olup olmadığı değerlendirilir. Şüphe uyandıran nevüslerden, punch biyopsi yoluyla tüm katmanlardan örnek alınır ve laboratuvarda incelenir.

Ben Aldırma Fiyatları Ne Kadar?

Doktorunuz ile görüşmek için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Yapmanız gereken tek şey randevu almaktır. Yüz yüze görüşerek bilgi alabilir veya WhatsApp hattımıza, benlerinizi gösteren fotoğraf göndererek de tedavi ve ücretlendirme hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın kararları doğrultusunda ücret bilgisi yayınlamak yasak olup, ücretlendirme benlerin büyüklüğü, sayısına bakılarak belirlenir.

SIK SORULAN SORULAR?

 • Ben Aldırma İşlemini Hangi Doktor Yapar?

  Üç farklı uzmanlık alanından hizmet alabilirsiniz: Genel Cerrahi, Dermatoloji ve Plastik Cerrahi. Bu alanlardaki hekimler, ben tedavisi konusunda oldukça deneyimlidirler. Güzellik merkezi adı altında hizmet veren noktalarda dikkatli olmanız gerekmektedir.

 • Cildiye Doktoru Ben Alır mı?

  Tabii ki, cildiye veya diğer bir tabirle dermatoloji uzmanları, ben tedavisi hizmeti vermektedirler. Uyguladıkları yöntem, kriyoterapi (nevüsü dondurma) yöntemidir. Diğer yöntemlere göre biraz daha ağrılıdır ve birden fazla seans uygulanması gerekebilir.

 • Ben Aldırma İşlemi Acıtır mı?

  Radyofrekans uygulamasında herhangi bir acı hissedilmez. Öyle ki, bu nedenle herhangi bir genel veya lokal anesteziye gerek yoktur. Tabii ki, ameliyat veya kriyoterapi yöntemlerinde ise bu durum geçerli değildir. Belirttiğim yöntemlerde mutlaka lokal anestezi gereklidir.

REFERANSLAR

 1. Stegmaier, O. C. (1959). Natural regression of the melanocytic nevus. Journal of Investigative Dermatology32(3), 413-421.
 2. Mutalik, S. (2009). Standard guidelines for electrosurgery with radiofrequency current. Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology75, 83.
 3. Chiarello, S. E. (2003). Radiovaporization: radiofrequency cutting current to vaporize and sculpt skin lesions. Dermatologic surgery29(7), 755-758.
 4. Sardana, K., Chakravarty, P., & Goel, K. (2014). Optimal management of common acquired melanocytic nevi (moles): current perspectives. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 89-103.

21 Yorum

 1. Hocam ben alindiktan sonra tekrar cikarsa iz kalırmı?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ben alındıktan sonra yeniden kahverengilik ya da siyahlık olması durumunda benin tekrar çıktığını değil alınma işleminin bitmediğini düşünüyoruz. Derin olan benlerde ilk seansta derin gidilirse benin boyutu kadar çukur kalma ihtimali daha yüksektir. Bazı derin kısımlarını sonraya bırakmak ikinci ve üçüncü seansta daha küçük alanı derin çalışmak gerektireceği için daha az iz kalacaktır. Rötuş uygulamamız da ben tedavisinden sonra daha az iz kalmasını sağlamaya çalışmaktan dolayıdır. Hiç bir yöntemde kesin iz kalmaz garantisi yoktur, daha az iz bırakan yöntemler ve uygulamalar vardır. Bazı hastalar yerini bile bulamıyor ama her hastada, her bende böyle olacağı anlamına gelmez. Burada cilt yapısı da önemlidir.

 2. Merhaba hocam sırt bölgem de çok koyu siyah ben var alındığı zaman iz kalır mı ?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   İz kalma ihtimali her yöntemde var. Sırt bölgesinde ve koyu renkli benlerde kanserleşme ihtimali biraz daha yüksektir. Bu nedenle muayene edilmeli ve gerekirse biyopsi yapılmalıdır. Şüphe çoksa cerrahi olarak çıkarılmalı, çok değilse ama yinede şüpheliyse punch bx. dediğiömiz biyopsi radyofrekansla aynı anda alınabilir. Şüphe yoksa radyofrekansla alınırsa beli iz kalmayabilir. Ama hiç bir yöntemde bu garanti verilemez.

 3. hocam merhaba göbeğimde doğum lekesi var tedavisi mümkün mü ? Eğer mümkünse bir gün içinde işlem biter mi ?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Lekeyi görmek gerekir. Radyofrekansa uygunsa bir günde bitebilir. Lezyon büyükse aşama aşama yapılabilir. Lezyon derinse 2 ay sonra da rötüş gerekebilir.

 4. seher hanım alınan benler ileri zaman da bir sıkıntı çıkarır mı sağlık açısından ?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Bir sıkıntı yaratmaz. Alınmadan önce sıkıntılı ben gibi görülüyorsa yani kanser şüphesi taşıyorsa punch biyopsi ya da cerrahi olarak çıkarmayı öneriyoruz. Bahsettiğimiz radyofrekans tedavisi tamamen tehlike içermeyen benlere yönelik bir tedavidir.

 5. hocam merhaba yüzümdeki benlerden şikayetçiyim aldırmak istiyorum. işlem kaç dk sürüyor ve çok acıtıyor muu?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Benleri almadan önce muayene ile kötü şüphe olup olmadığını belirliyoruz. Şüphe varsa punch biyopsi dediğimiz yöntemle parça alıp sonra radyofrekans uyguluyoruz. Şüphe yoksa parça almıyoruz. Her bir ben alımı 1 dakikadan kısa sürüyor.

 6. hocam merhaba koltuk altımda et beni var aldırmak istiyorum fiyat bilgisi alabilirmiyim .

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Ben alma fiyatları büyüklüğüne göre değişmektedir. Yasal prosedürler gereği açık yorumlarda fiyat veremiyorum. 0542 6210888 ve 0212 5727265 numaralı telefondan ,facebook hesabından özel mesajla sorarak öğrenebilirsiniz.

 7. Seher hanım merhaba çukur ne kadar sürede doluyor? Ben alındıktan sonra yüzümüze fondöten sürmemizde bir zarar var mı?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Ben radyofrekansla alındıktan sonra 4-5 gün kadar kabuk kalıyor. Sonra alttan pembe bir doku ile dolduruluyor. Ne kadar dolacağı kişiye göre değişebiliyor. Ben derin olsa bile ilk seansta derin çalışmayıp ne kadar dolacağını görüyoruz.2 ay sonra değerlendiriyoruz,gerekirse yeniden biraz daha derine iniliyor. Pembelik 15 günde geçebileceği gibi birkaç ayda da geçebilir. İşlemden 1 gün sonra fondoten kullanabilirsiniz.

 8. Merhaba
  Vücüdumda küçüklü büyüklü 10 tane ben var fiyatı nedir

 9. Seher hanım yaklaşık 10 gün önce ben aldırdım çukur gibi görünüo ne ne önerirsiniz radio frekansla alındı

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   10 gün karar vermek için çok erken.Vücut çukurlukları doldurmaya devam edecektir.Göğsünüzden alınan benden bahsediyorsanız zaten bir miktar eski yara izi ve çukurluk varmış.Devam edeceğini açıklamıştım. Dilerseniz telefonla arayabilirsiniz,ayrıntılı bilgi verebilirim.

 10. Begüm Sardoğan

  Ben aldırdım izi kalmaması için hangi kremi önerirsiniz?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Hangi yöntemle alındığını belirtmemişsiniz.Çabuk kapanması ve kolay dolması için bephanthen kullanabilirsiniz. Aşırı skar dokusu (keloid) yapmaya meyilli ciltlerde yara iyileştikten sonra kullanılabilecek kremler vardır. Bu ilaçları işlemi yapan doktorunuzun önermesi daha doğru. Tüm tekniklerde az da olsa iz kalma ihtimali vardır,En az ihtimal radyofrekans yöntemindedir.

 1. Pingback: Ben Aldırma Nasıl Yapılır, Hangi Yöntemler Uygulanır, İz Kalır mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri