Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

    BEN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Benlerin çoğunluğu zararsız benlerdir. Aldırma talebinin hastalardan gelmesi durumunda neredeyse % 90 oranında  estetik açıdan  rahatsızlık vardır. Daha nadir olarak kanserleşme olma korkusuyla, benin cinsini merak ederek aldırmak isteyenler vardır. Bu durumlarda muayene ile incelendikten sonra  duruma göre biyopsi alarak ya da almadan benler alınabilir.

Özellikle siyah, koyu renkli  benlerde az ya da çok kanserleşme ihtimali vardır.  Benin alınması durumunda  kanserleşme ihtimali de ortadan kalkar. Benlerin  alınması  işlemi sadece estetik amaçlı olmayıp, kanserleşme riskine karşı da bir önlemdir. Özellikle koyu renkli benler güneşin zararlı ışınları ile cilt  kanseri riski taşımaktadır.

Ben Aldırma

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Önce bazı aletlerle ya da büyüteçlerle benin bazı özellikleri dikkate alınarak  kanser şüphesi taşıyıp taşımadığına bakılmalıdır.

Punch biyopsi: Az da olsa kötü huylu olduğu şüphesi içeriyorsa punç biyopsi dediğimiz işlemle benli alandan küçük örnekler alınır. Biyopsi alınırken özel bir alet kullanılır. Doku tam kat alınmalıdır. Örnek alındıktan sonra radyofrekans ile kalan zemin yakılır. Ameliyatla kıyaslandığında çok daha az iz kalır. Kalan iz ameliyattaki gibi büyük değil, benin kapladığı alan kadardır.

Çok büyük kanser şüphesi varsa punch biyopsi yerine cerrahi yöntem önerilebilir.

Benlerin Cerrahi Olarak Çıkarılması (Ameliyatla Ben Tedavisi):

Çok büyük bir kanser şüphesi varsa  ameliyat seçeneği düşünülmelidir.

Kanserli alanın sınırlarının tam olarak çıkarıldığından, etrafında ne kadar sağlam alan bırakıldığından emin olmak gerekir. Kanserli alan derinlik olarak da güvenli sınırlarda çıkarılmalıdır.

Örneğin benin sınırları düzensiz, boyutu aniden artmış, renginde koyulaşma, alacalı bir hal alma ve kanama oluşmuş benlerde kanser şüphesi fazla olduğundan ben tamamen çıkarılıp incelenmesi gerekebilir.Bu durumda cerrahi yöntemle ve sağlam sınırlarla çıkarmak gerekebilir.

Ben ameliyatı sonrası çok ciddi bir iz kalmaktadır. Kanser  şüphesi taşımıyorsa cerrahi olarak çıkarma yerine ameliyatsız ben tedavi yöntemleri olan Lazer, Radyo Frekans ve Elektrokoter yöntemi önerilmektedir.

Ben Ameliyatı Neden Önerilmez?
Öncelikle belirtmeliyiz ki ameliyatlı tedavi önermediğimiz benler kanser şüphesi çok yüksek olmayan benlerdir.

Benin ameliyatla çıkarılabilmesi için benlerin büyüklüğünün en az 2 katı kadar eliptik kesi yapmak gerekir. Cildin kesilmesi işlemi neşter yada lazer ile yapılmakta olup, operasyon sonrası bu kesi genelde dikiş ile kapatılmaktadır. Hem kesi, hemde dikiş ameliyat sonrası nedbe bırakan bir sorundur. Yüz bölgesinde yapılan ben ameliyatı çok ciddi bir ize sebep olabilir.

Benlerin Ameliyatsız Tedavisi:

Ameliyatsız Tedavi Öneriyoruz! Benler incelendiğinde kanser şüphesi yüksek değilse ameliyatla alınmasına gerek yoktur. Eğer az da olsa bir şüphe varsa ameliyatsız işlem sonrasında punch biyopsi dediğimiz özel aletlerle parça alma işlemi yapılır. Sonrasında kalan zemine radyofrekans gibi ameliyatsız yöntemler uygulanabilir.

Vücutta yapılan her müdahalede belli bir oranda iz kalmaktadır. İzin en az kaldığı yöntemler radyofrekans ve laser yöntemleridir. Çoğunlukla iz kalmamakla birlikte benin derinliğine ve kişinin yarayı kapatabilme, yeni doku oluşturabilme gücüne bağlı olarak değişen belirginlikte kalabilmektedir. Ameliyatsız ben tedavisinde ciltte sadece benin kapladığı alan radyofrekans veya laser yöntemiyle alınmaktadır. Etrafından sağlam doku alınmaz.Bu nedenle kalacak olan nedbe yalnız benin kapladığı bir alandır.

Radyo Frekans: Ses dalgaları kullanılarak benler dokusu yakılır. Buharlaştırma yöntemi olarak da bilinir. Ses dalgaları elektrokoterden farklı olarak çevreye fazla yayılmaz ve daha çabuk iyileşir.Yalnızca lezyonun kapladığı alan kadar açık yara olur. 4-5 gün kadar kabuklu olarak kalır. Kabuk düştükten sonra alttan pembe doku görülür. Giderek pembelik tenin rengini alır.En az oranda izin kalması için ilk seferde çok derin çalışılmaz. 2 ay sonra kabarıklık veya siyahlık görülürse tekrar biraz daha derince çalışılabilir (rötüş).

Bazı benlerde küçük de olsa kötü huylu olma ihtimali varsa beni radyofrekansla almadan önce patolojik inceleme amaçlı küçük doku örnekleri (punch biyopsi) alınabilir. Doku örneği alındıktan sonra kalan zemine radyofrekans uygulamayla  alım işlemi  tamamlanabilir.

Kaş, sakal, saçlı deri gibi bölgelerdeki benler radyofrekansla rahatlıkla alınabilir. Kıl kökler etkilenmez,çıkmaya devam eder. Böylece benlerin kapladığı alanlar kılsız kalmaz. Ameliyatla alındığında dikiş hattı boyunca kıl olmayacaktır. Bu durum bazen yüzün kılsız bir alanında özellikle kadınlarda üzerinde kıl olan benlerde dezavantaj olabilir. Kıllar çıkmaya devam eder. Yara  iyileşince bu bölgeye, kıllara epilasyon yapılabilir.

Lazerle Ben Tedavisi: Sağlık alanlarında sıkça kullanılan lazer benleri aldırma işlemleri için de kullanılmakta olup, sadece ciltten kabarık olmayan koyu renkli benlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı koyu benlerde etkisiz kalabilir.

Elektrokoter: Buharlaştırma ile tedavi olarak bilinen yöntem elektrokoter cihazı ile de yapılabilir. Katmanlar halinde buharlaştırılan ben cilt yüzeyine kadar uygulanmaktadır. Bu noktadan sonra bir kaç gün kabuklanma olup, sonrasında normal cildiniz belli bir iz olmayacak şekilde ortaya çıkmaktadır. Elektrik yanığı şeklinde olduğundan radyofrekansa göre daha zor iyileşme süreci vardır.

Ben Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Uygulanacak olan tedavi ve alınacak olan benlerin sayısına göre fiyatlandırma değişmektedir. Ücretsiz muayene ile benin yapısı, biyopsi gerekip gerekmeyeceği belirlenir.

https://www.bentedavisi.com

https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-ben-tedavisi.html

12 Comments

Add a Comment
 1. hocam merhaba yüzümdeki benlerden şikayetçiyim aldırmak istiyorum. işlem kaç dk sürüyor ve çok acıtıyor muu?

  1. Benleri almadan önce muayene ile kötü şüphe olup olmadığını belirliyoruz. Şüphe varsa punch biyopsi dediğimiz yöntemle parça alıp sonra radyofrekans uyguluyoruz. Şüphe yoksa parça almıyoruz. Her bir ben alımı 1 dakikadan kısa sürüyor.

 2. hocam merhaba koltuk altımda et beni var aldırmak istiyorum fiyat bilgisi alabilirmiyim .

  1. Ben alma fiyatları büyüklüğüne göre değişmektedir. Yasal prosedürler gereği açık yorumlarda fiyat veremiyorum. 0542 6210888 ve 0212 5727265 numaralı telefondan ,facebook hesabından özel mesajla sorarak öğrenebilirsiniz.

 3. Seher hanım merhaba çukur ne kadar sürede doluyor? Ben alındıktan sonra yüzümüze fondöten sürmemizde bir zarar var mı?

  1. Ben radyofrekansla alındıktan sonra 4-5 gün kadar kabuk kalıyor. Sonra alttan pembe bir doku ile dolduruluyor. Ne kadar dolacağı kişiye göre değişebiliyor. Ben derin olsa bile ilk seansta derin çalışmayıp ne kadar dolacağını görüyoruz.2 ay sonra değerlendiriyoruz,gerekirse yeniden biraz daha derine iniliyor. Pembelik 15 günde geçebileceği gibi birkaç ayda da geçebilir. İşlemden 1 gün sonra fondoten kullanabilirsiniz.

 4. Merhaba
  Vücüdumda küçüklü büyüklü 10 tane ben var fiyatı nedir

  1. Teşekkürler. Ben aldırma sonrasında herhangi bir iz kalıyor mu? Kanser riski nedir?

 5. Seher hanım yaklaşık 10 gün önce ben aldırdım çukur gibi görünüo ne ne önerirsiniz radio frekansla alındı

  1. 10 gün karar vermek için çok erken.Vücut çukurlukları doldurmaya devam edecektir.Göğsünüzden alınan benden bahsediyorsanız zaten bir miktar eski yara izi ve çukurluk varmış.Devam edeceğini açıklamıştım. Dilerseniz telefonla arayabilirsiniz,ayrıntılı bilgi verebilirim.

 6. Ben aldırdım izi kalmaması için hangi kremi önerirsiniz?

  1. Hangi yöntemle alındığını belirtmemişsiniz.Çabuk kapanması ve kolay dolması için bephanthen kullanabilirsiniz. Aşırı skar dokusu (keloid) yapmaya meyilli ciltlerde yara iyileştikten sonra kullanılabilecek kremler vardır. Bu ilaçları işlemi yapan doktorunuzun önermesi daha doğru. Tüm tekniklerde az da olsa iz kalma ihtimali vardır,En az ihtimal radyofrekans yöntemindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?