Randevu Al Tedavi Fiyatları

Makat Ağrısında Ne Yapmalı?

Öncelikle muayene olmalı!!!

Makat ağrısı makattaki bazı hastalıkların erkenden teşhisi için çok önemli bir bulgudur. Bu nedenle öncelik ağrıyı gidermek değil,neden ağrıdığını bilmek yani doğru teşhistir.Teşhis konduktan sonra sebebe yönelik yöntemlerle ağrı giderme yoluna gidilmelidir. Makat ağrısını yapan sebepler %100 e yakın bir oranda makat muayenesi ile tespit edilebilir. İç hemoroid trombozu,rektal apse gibi bazı hastalıklarda anoskop muayenesi gerekebilir.

Makatta ağrı  yapan hastalıkları gözden geçirirsek :

*Anal fissür (makat çatlağı);şiddetli ağrı vardır,

*Tromboze  hemoroid,ileri evre hemoroid(basur) ağrısı da oldukça şiddetlidir.

*Anal hematom;Ikınma sonucu ani gelişir,

*Anal apse;dayanılması zor bir ağrı vardır,

*Anal fistül,condilom,makat kanseri gibi hastalıklarda ağrı çok fazla olmaz,başka belirtiler ön plandadır.

*Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) apsesi, ağrısı çok şiddetlidir.

Bu hastalıkların hemen hepsi gözle,elle ve anoskop muayenesiyle tesbit edilebilir.Çok büyük bir kısmı ek tetkik gerektirmez.Bu kadar kolay teşhis edilen hastalıklar için gereksiz yere acı çekmek hastanın kendine eziyettir.

Makat muayenesi 5 dakika süren bir işlemdir. Anoskop muayenesi çoğu kliniklerde önemsenmeyen ama mutlaka yapılması gereken bir muayenedir. Bu kadar kısa sürede  belki de bir kanser erken yakalanacaktır.

Muayene için proktoji konusunda uzmanlaşmış genel cerrahi uzmanına gidilmelidir.

erkekllerde-makat-agrisi

Teşhisten sonra  hangi yöntemlerle ağrı giderilir?

  Sıcak oturma banyosu:   

Ağrının en önemli sebebi anüsün etrafındaki makat kaslarının kasılması,spazmıdır. Sıcak suya oturma makat adelelerini gevşetip spazmı çözdüğünden ağrıyı  kesmekte iyi bir metotdur. Özellikle ilaç kullanımının ve tedavi imkanlarının kısıtlı olduğu hamilelerde , süt veren annelerde,ileri derecede yaşlı ve ek  hastalıkları fazla olan, tedaviyi  kaldıramayacak hastalarda sık başvurulan iyi bir çözümdür.  Oturma banyosu suyu çok sıcak olmamalı ve 5 dakikayı geçmemeli.Belli bir dozu yoktur,hastanın istediği kadar tekrarlanabilir.Örneğin fissürde dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturup sonra ağrı kesici veya bazı bitkisel kremler kullandıktan sonra tuvalete gitmesi dışkılamayı kolaylaştırır. Ağrısı devam ederse dışkılamadan sonra yine oturabilir.

    Fakat sıcak  oturma banyosu her hastalıkta iyi gelmez.Fissür ve hemoroidde işe yaramaktadır.Apse varsa kesinlikle uygulanmamalıdır, iltihabı artırır,apsenin boyutunu büyütür. Kondilomda da nemlenmeyi artıracağından yayılmayı artırır.

    Soğuk tatbiki:

Tromboze hemoroidde ve 4.evre  hemoroidde  ödem çözmek için 5 dakikayı geçmeyecek şekilde aralıklı olarak soğuk kompres uygulanabilir.Sıcak su oturma banyosu ile makat adelesinin spazmı çözüldükten bir süre sonra gün içinde aralıklarla giysi üzerinden soğuk uygulama tromboze ve 4.evre hemoroiddeki ödemi çözerek ağrıyı kesmede yardımcı olur.

  İlaç tedavisi:

Ağrı kesici ve ödem çözücü pomadlar ve tabletler alınabilir.İleri evre ve tromboze hemoroidlerde falvonoid grubu ilaçlar(daflon gibi),damar dolaşımını etkileyerek ödem çözen (doxium,venoruton gibi) ilaçlar kullanılabilir.Ağrı kesici olarak lidokain içeren pomadlar (anestol gibi) ve antienflamatuar dediğimiz gruptan ağrı kesiciler ve parasetemol içeren tabletler kullanılabilir.

Anal fissürde akut,yeni oluşmuş dönemde spazm çözücü,nitrogliserin içeren pomatlar (rectoderm, rectogesik) kullanılır, baş ağrısı ve tansiyon düşürücü etkisine karşı düşük dozda ve dikkatli olmalı,doktor önerisi ile kullanılmalıdır.Akut hemoroidde dolaşım düzenleyici pomadlar (recbutin) kısa süreli kullanılabilir.

Makat ağrısında bitkisel ilaçlar kullanılır mı? 

Yerinde kullanıldığında bitkisel ilaçlar oldukça faydalı olabilir. Özellikle fissür ya da üzeri erezyonlu hemoroidlerde yaranın üzerinde tabaka oluşturan bazı bitkisel ilaçlar kullanılabilir.

İyi bir Bitkisel Anal Fissür Kremi:  ** Bölgesel olarak uyuşturma yapabilmelidir.Daha az ağrı olacağından kas kasılması (kramp-kasılma) daha az olacaktır. Bu da ağrının daha az olmasına sebep olacaktır. ** Makat kaslarındaki spazmı,kasılmayı çözmelidir,yani gevşetmelidir. ** Fissür zemini üzerini bir  tabakayla kapatarak koruma sağlamalıdır. Yaranın dışkıyla tahriş olmasını engellemelidir. Böylelikle dışkının kaygan şekilde geçmesi sağlanır.** Anüsteki ödemi azaltmalıdır. Ödem azalması da ağrıyı daha da azaltacaktır. Ödemin azalması kan dolaşımını da düzelteceğinden yaranın iyişeşmesini hızlandırır.

Bu amaçlar için:      Karanfil özü ile bölgesel uyuşturma ,
Aynı safa özü ile kası gevşetme,
Vazelin ve çinko oxit ile çatlak zemininde bariyer oluşturma,
Bitkisel kortizon ve meyan kökü özü ile ödemi azaltma  yapılabilir.
Böyle bir kombinasyonla dışkılama esnasında acı azalır, buna bağlı olarak kas krampı azalmış olur, kas krampı çözülünce fissürün olduğu alan daha iyi kan alır, zeminde oluşan bariyer dışkının yaraya değmesini engeller, makat çatlaklarının önemli bir kısmı iyileşebilir. Bu kombinasyonla iyileşmedi ise ya botulinum toksini veya ameliyat yaptırılmalıdır.

Sinameki otu

İlaç olmayan ama ilaç kadar önemli bitkisel çözümler ise şunlardır:

Kepekli tahıl ürünleri yemek, Armut,elma,kayısı,erik,incir,hurma gibi lifli meyveler tüketmek, öğünlerde sebze ağırlıklı yemek,bol su tüketmek çok önemli,tedavide yardımcı unsurdur.

Sinameki otuyla  yapılmış çaylar kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur.

Bitkisel Anal Fissür Merhemi

Ameliyatsız Yöntemler:

İç hemoroidde derecesine göre lastik bantla boğma,laser,yapılabilir.  Kronik fissürde  ameliyat ya da ameliyat başarısına yakın başarı elde edilen,sfinktere  botilium toksin enjeksiyonu gibi ameliyatsız  yöntem uygulanabilir. Kondilomlar elektokoter veya kriyoterapi ile tedavi edilir.  Makat fistülünde laser tedavisi oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Makatta Ağrı Tedavisi

Cerrahi Yöntemler:

Apse (kıl dönmesi apsesi ,makat apsesi) mutlaka cerrahi olarak boşaltılmalıdır . Lokal anestezi ile basit bir cerrahi müdahale genellikle yeterlidir. Büyük makat apseleri genel anestezi gerektirebilir.  Tromboze hemoroidde ve anal hematomda ağrının çok şiddetli olduğu ilk günlerde cerrahi olarak boşaltılabilir.5 günden sonra ağrı rahatlamaya başladıktan sonra cerrahi müdahale gereksizdir. Akut olmayan 3 ve 4. derecede hemoroidlerde THD,longo ameliyatı yada klasik ameliyatlar yapılır. Peri anal fistül ameliyatla  tedavi edilir.  Kıl dönmesinin de  tedavisi cerrahidir. Hastalık uygunsa mikrosinüsektomi en başarılı olan yöntemdir,genel anestezi ve hastane yatmayı gerektirmez.

38 Comments

Add a Comment
 1. Fistül ameliyatı dıskı kacırmaya neden olur mu?

  1. Bazı perianal fistüller (komplike fistül) makatta dışkı ve gaz tutmaya yarayan kasların arkasından geçer. Ameliyat sırasında bu kasların hasar görme ihtimali vardır. Bu durumda dışkı kaçırma olabilir. Belki böyle bir riski blmemiz nedeniyle dikkatli davrandığımızdan dolayı pratikte pek görmüyoruz. Ama bu risk her zaman oluşabilir.

 2. merhaba hocam makat bölgemde kil dönmesine bağlı olarak abse oluştu .Abse boşaltılmalı mı ?ilaç tedavisi mi olmalıyım ?

  1. Apse oluştuysa bence mutlaka cerahatın boşaltılması gerekir. Yalnız ilaç tedavisi yeterli gelmez. Eğer apse varsa ve boşaltılması gecikirse kıl dönmesi hastalığı daha da genişleyerek, ilerleyerek sonraki tedaviyi zorlaştırır. Bu nedenle genel cerrahi uzmanına en kısa zamanda gitmelisiniz.

 3. merhabalar hocam oğlum 13 yaşında makat bölgesinde ağrı var . Her dışkılama esnasında kan geliyormuş tedavi olabilir mi hocam ?biraz daha büyümesi mi beklenmeli ?

  1. Tedavi olması için tabii ki büyümesini beklemeyin. Çocuklarda makatta ağrı ve kanama yapan hastalıklar farklı olabilir. Bu nedenle kesin teşhis ve tedavi için çocuk cerrahisi uzmanına muayeneye götürmelisiniz. İhmal etmeyin çünkü kanama sebebi önemli olabilir.

 4. Hocam 1 sene önce botoks uygulaması yaptiniz makatimda çatlak var diye. Allah razı olsun ağrım sızım kalmamisti Kabız.olmamaya dikkat et dediniz ama ben bu süreçte kabizligima çözüm bulamadim. Dünden beri çok ağrım var kanama var.botoksun etkisi geçti herhalde Ameliyatmi olmaliyim

  1. Botoksun etkisi 6 ay sürer. Bu süre de fissürün iyileşmesi için yeterli bir süredir. ameliyat olsanız da tekrarlama olacaktır. Tekrarlama olduğunda erken dönemde tedavi olursanız yani çatlak derinleşmeden, kronikleşmeden tedavi yapılırsa tekrar botoks ya da ameliyat gerekmez. Öncelikle kabızlık için beslenmenizi tekrar ayarlayın. Bol sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketin. Hareketinizi artırın. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun, dışkılamadan anüsün hafif içine doğru,anüs ağzına vazelinli kremler sürün. Ağrı devam ederse dışkılama sonrasında yine sıcak suya oturabilirsiniz. İlaç tedavisi için yeniden muayene olmanız gerekir. Çünkü kanamanın gerçekten fissürden gelip gelmediğinin araştırılması gerekir. Bazen kanama kötü hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

 5. hocam elimde 4 adet siğil var onu nasıl bir tedavi uygun görürüsünüz yardimcı olun çok sevinirim?

  1. Siğilleri radyofrekansla almak daha kesin sonuçlar veriyor. HPV kaynaklı olduğundan tekrarlama durumu var. Eğer tekrarlarsa,tekrarlama başladığı zaman vakit kaybetmeden yeniden işlem yapıyoruz.

 6. hocam makatımda kaşıntı ıslaklık ve arasıra ağrı var ne olabilir yada ne yapmam lazım?

  1. Makat fistülü,dış hemoroidler,çatlak,siğil gibi makat hastalıkları makatta kaşıntı ve ıslaklık yapabilir. Bu hastalıkların varlığı açısından genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Hastalıkların tespiti sonrası her birinin tedavisi ayrıdır. Duruma göre kesin tedavi önerilebilir.

 7. hocam makat çatlığım var ve aynı zamanda hemoroidem de var ikisi için ne önerirsiniz?

  1. Makat çatlağınız derin ve kronikse,kasta kasılma meydana gelmişse ameliyat ya da ameliyat kadar başarı sağlayan botoks enjeksiyonu önerebilirim.Hemoroidin derecesi önemli. Çok ileri derecede olmayan hemoroidler fissür tedavisi yapıldıktan sonra o bölgede basıncın azalması,kabızlığın giderilmesi gibi sebeplerden dolayı gerileyebiliyor. 3. derecede olan iç hemoroidler aynı seansta lastik bantla boğma ve infrared tedavisi yapılabilir. Ya da daha ileri seviyede anestezi altında THD ve fissür ameliyatı önerilebilir. Fissür ve hemoroidde tedavi çok değişken olduğundan muayene etmeden kesin bir tedavi önermek doğru değildir.

 8. Hocam anal dissur ve enfeksiyon var genel cerrahi uzmanına muayene oldum cipro voltaren bitarel dalfon bu ilaçları verdi gecmezse cerrahi müdahale yaparız dedi üçüncü gün ve ağrıların sancilarim hiç azalmadi ne yapmalıyım

  1. Eğer enfeksiyon durumu apse yaptıysa cerrahi müdahale ile boşaltılması gerekir. Apse yoksa iltihaplı bir fssürse iltihap geriledikten sonra ameliyat ya da ameliyat kadar başarılı olan botoks tedavisi uygulanabilir.

 9. hocam benim makatımde 3 çatlak var botoks yapmaya düşünyorum kesin faydaı olur mu?

  1. Botoks fissürde ameliyat kadar başarı sağlayan,kısa süren,hastaneye yatış gerekmeyen bir yöntemdir. 1 tane ya da 3 tane olması önemli değildir. Önemli olan kasılmış durumda olan makat kaslarının gevşetilmesidir. Hiç bir tedavi yöntemi için kesin düzeltilir garantisi verilemez. Kabızlık,ishal,sert dışkılama,ıkınma gibi hastaya ait faktörler de iyileşmede etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018