Randevu Al Tedavi Fiyatları

Makattan kanama ne demektir?

Makattan kan gelmesi şiddeti,şekli,rengi hastalıklara göre değişebilen bir belirtidir.
*Gözle görülemeyecek,hastanın farkedemediği kadar olabildiği gibi hastanın genel durumunu bozacak kadar bol miktarda da olabilir.
* Çoğunlukla dışkılama sırasında veya hemen sonrasında görülür.
*Dışkıyla karışık, iltihap ve sümüksü dışkıyla karışık, dışkının üzerine sıvanmış, dışkının üzerine damlayan, peçeteye bulaşık şeklinde yada gözle görülemeyen ancak dışkıda gizli kan tetkikiyle tesbit edilebilen şekillerdedir.
*Parlak kırmızı,koyu kırmızı,vişne çürüğü şeklinde ,siyah katran renginde olabilir.
*Çoğu zaman başka belirtiler eşlik eder.
Görüldüğü gibi makattan kanama çeşitleri oldukça farklıdır ve makattan kanama belirtileri de oldukça değişiktir.

Op. Dr. Seher Şirin Anlatıyor

Rektal kanama sebepleri nelerdir?

Makattan kanama nedenleri yaşa göre değişiklik gösterir. Yaşlı hastalarda kalın barsak tümörleri, polipleri, barsak divertikülleri, angiodisplazi denen damar yumakları daha sık görülen kanama sebepleridir. Gençlerde ise hemoroidal hastalık, makat çatlağı (fissür), barsağın iltihabi hastalıkları sık görülen kanama sebepleridir.

Hemoroid:

boğulmuş basurHalk arasında basur diye bilinen hastalık en sık makat kanaması sebebidir. Fakat hastalar genellikle her makat şişliğini basur zannettikleri gibi her kanamayı da basur zannederler. Bu inanış bazı önemli hastalıkların teşhisinin gecikmesine yol açar.
Hemoroid makat bölgesindeki damarların çeşitli faktörlerin etkisiyle genişlemesidir. En sık sebebi kabızlıktır.İshal,fazla ıkınmak ,gebelik,akciğer hastalıklarında fazla öksürmek de hemoroidin oluşmasında rol alabilir.
Hemoroid ,özellikle gençlerde makattan kanamanın en sık sebebidir.
Hemoroidin ilk belirtisi genellikle kanamadır, çoğunlukla  dışkılama sırasındadır. Dışkıya sıvanmış tarzda ya da üzerine damlama şeklindedir.1 -2 damladan bol miktara kadar ulaşabilir.
Hemoroid de kanamaya genellikle ağrı eşlik etmez. Tek başına  olabileceği gibi kaşıntı, makatta ıslaklık hissi,dolgunluk hissi,3.ve 4.derecede makatın dışında meme,4.derecde ve tromboze hemoroidde ağrı eşlik eder.
Tedavide kabızlık ve ıkınma ortadan kaldırılmalıdır. Evresine göre ilaç tedavisi, lastik bantla boğma, infrared koagülasyon, laser,Ameliyat (THD,longo,klasik cerrahi) yapılabilir.

Anal Fissür:

Yine gençlerde sık görülen kanama sebebidir. Anüs mukozasında yırtık vardır.En sık sebebi kabızlık ve sert dışkılamadır.
Çoğunlukla peçeteye bulaşık tarzdadır, nadiren damlama şeklinde olur. Çoğunlukla şiddetli, ‘cam çiziyormuş gibi ‘ tarif edilen bir ağrı vardır.Akut fissürlerde meme yoktur, kronik fissürlerde basur memesi zannedilen bekçi meme görülebilir. Makatta kaşıntı,ıslaklık hissi eşlik edebilir.
Akut fissürler (ilk 1 ay içerisinde) ilaç tedavisine cevap verebilirler. 1 aydan sonraki kronik fissürler cerrahi olarak ameliyatla ya da botilium enjeksiyonu gibi ameliyatsız yöntemle tedavi edilirler. Kabızlık önlenmeli,yumuşak dışkı çıkarmalıdır.5 dakika kadar sıcak suya oturma geçici olarak ağrıyı giderebilir.

Makat Fistülü:

Nadir bir makat kanaması sebebidir. Bazen kanamalı , çoğunlukla iltihaplı akıntı vardır. Kaşıntı, yanma eşlik edebilir.
Anüsün dış kısmı ile barsağın son kısmı arasında tünel şeklinde bir yol olması durumudur.Apseyi takiben olabilir. İltihaplı barsak hastalıkları ile birlikte görülebilir.
Tedavide cerrahi , laser veya gümüş nitrat ile yakma gibi yöntemler kullanılabilir.

Kronik iltihaplı barsak hastalıkları:

Yine gençlerde sık görülen bir  kanama sebebidir. Çoğunlukla  ishalle birliktedir. Hastalığın barsakta tuttuğu bölgeye göre  miktar değişir.
Yaygın karın ağrısı, tenezm (dışkılama ihtiyacı hissetme),kilo kaybı görülebilir.
Crohn ve ülseratif kolit şekilleri vardır. Kronik seyirli, devamlı kontrol ,tedavi gerektirir. İlaç tedavisi uygulanır.Tedavi olunmazsa sıklıkla bazı komplikasyonlara sebep olurlar.

Barsak divertikülleri:

İleri yaşlarda sık görülen bir kanama sebebidir.70 yaş üzerinde ani başlayan, parlak renkli ve bol kanama divertikül kanamasını akla getirmelidir. 1 yada 2 günde kendiliğinden durabilir. Sonra yeniden tekrarlayabilir. Aspirin kullananlarda daha sık görülür.
Barsak duvarında parmak şeklinde çıkıntılar vardır. Orta yaşlarda divertikül sık görüldüğü halde kanama daha ileri yaşlarda görülür.

Kalın Barsak Tümörleri:

Orta yaş sonrası kanamaların  sebeplerinden biridir . Kanama şekli tümörun kalın barsakta bulunduğu yere göre kolon kanserideğişir. Başlangıç kısmında olan tümörler ancak gizli kan testiyle belirlenebilen kanama yapabildiği gibi son kısımdaki tümörler aşikar, dışkıyla karışık kanama yaparlar. Kansızlık, karın ağrısı, dışkıda incelme gibi belirtiler eşlik edebilir.
Kalın barsaktaki kanserler çoğunlukla polip denilen parmaksı çıkıntılı yapılardan kaynaklanır. Kolonoskopide bu polipler ameliyatsız alınabilir. Böylelikle barsak kanseri önlenmiş olur. Barsak kanseri kesinlikle önlenebilen nadir kanser türüdür.
Kolonoskopi 50 yaş sonrası nedeni bilinmeyen kansızlık,makat hastalığı ile izah edilemeyen aşikar kanamalarda kolonoskopi mutlaka yapılmalıdır.

Barsakta dolaşım bozukluğu(iskemik kolit)

Kanama ani oluşan karın ağrısından yaklaşık 1 gün sonra görülür. Çoğunlukla ishalle birlikte birliktedir.. Genellikle tıkayıcı damar hastalığı olanlarda, diyabetlilerde ve 50 yaşından sonra görülür. Kesin teşhis kolonoskopiyle konur.Çoğunlukla kendiliğinden geçer, nadiren ameliyat gerekir.

Işın Tedavisi Sonrası Kanama

Prostat ve kadın genital organ kanserleri sonrası yapılan radyoterapilerden 4 -40 ay sonrası görülebilir.Kanamalar sulu dışkıyla karışıktır. Tanı hasta öyküsüyle birlikte endoskopiyle  konur.

Barsak duvarındaki damar yumakları(angiodisplaziler)

Barsak duvarındaki toplardamar yumakları vardır. İleri yaşlarda ani başlayan, bazen şiddetli olabilen,2-3 günlük süreler halinde tekrar eden kanamalarda anjiodisplazi akla gelmelidir. Çoğunlukla müdahale ve tedavi gerekmez.

kolon

Makattan Kanama Yapan Hastalıklar Nasıl Teşhis Edilir?

Makattan kanamalarda  genellikle hastalar basur zannedip muayene olmadan rastgele ilaç kullanırlar. Bu ise bazen hayati önem taşıyan olaylarla sonuçlanabilir. Bu sebepten dolayı kanaması olan her hasta mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalıdır.
Makat kanaması yapan makat hastalıkların büyük bir kısmı muayene ile tesbit edilebilir.Özellikle gençlerde görülen fissür, fistül, hemoroid gibi hastalıklar gözle,elle ve anoskop muayenesi ile tesbit edilebilir.
Anoskop muayenesi: Makattan kanamaların tesbitinde mutlaka olması gereken bir muayene şeklidir. Anüsden itibaren 10 cm.lik kısmı görme şansı verir. İç hemoroidler,makat fistülünün iç deliği,barsağın son kısmının tümörleri, iltihapları anoskopla tesbit edilebilir.Anoskop tedavide de oldukça sık yararlanılan bir alettir.
Kolonoskopi: Anoskopla muayenede nedeni tesbit edilemeyen makat kanamalarında mutlaka yapılması gereken bir işlemdir.Barsak polipleri kolonoskopi esnasında alınabilir .Kolonoskopi ile iltihabi barsak hastalıkları, tümörler, ülserler ,iskemik kolit, radyasyon koliti kolonoskopi ile tesbit edilir.

Rektal kanama tedavisi

Rektal  kanamaların nedenleri tesbit edildikten sonra sebebe yönelik tedavi planlanır.
Kanama hemoroid kaynaklı ise ilaç tedavisi,ameliyatla tedavi(THD,Longo;klasik cerrahi) yada ameliyatsız infrared koagülasyon(laser),lastik bantla bağlama yöntemleri yapılır.
Fissür kaynaklı ise ilaç tedavisi,ameliyat yada ameliyatsız botilium enjeksiyonu ile  tedavisi uygulanabilir.
Fistül cerrahi tedavi,seton yöntemi,laser veya gümüş nitratla tedavi edilebilir.
İltihabi barsak hastalıklarında ilaç tedavisi düzenlenir.
Divertikül kanamaları kendiliğinden durabilir
Tümörler mutlaka ameliyat edilmelidir.
Kanamanın çok fazla olması durumunda bazı radyolojik yöntemlerle (embolizasyon v.s.) kanama durdurulur

10 Comments

Add a Comment
 1. Yaklasik iki sene once dogum dan yedi gun sonra dorduncu derece hemoroid amliyati oldum buhune kadar bisey yoktu fakat buaksam kabiz oldum ve cok fena bi sekilde kan geliyor durmuyo catladimi nedendir bilemiyorum acik parlak kirmizi renkte herhamgi bi agri yok lakin hafif bi sizlama var dr gitmelimiyim yoksa kendi gecermi

  1. Doğumdan bu kadar kısa süre sonra olduğunuz hemoroid muhtemelen tromboze,boğulmış hematomdu. Ağrılarınız geçtikten ve ödem,şişlik geriledikten sonra tekrar kontrole giderek hemoroidlerinizin durumu değerlendirilse iyi olurdu. Şu anda kanama olduğundan kanamanın hemoroid, çatlak ya da önemli bir hastalık olup olmadığının tespiti açısından muayene olmanız gerekir.

 2. Ben apandist ameliyatı oldum 2 ay oldu ve 2 haftadır ara ara dışkımı yaperken ve yaptıktan sonra siyaha dönük şeyler damlıyor kabız yada ishal değilim. göbek deliği çevremde 3 gündur ağrı var ağrım için daha önce hastaneye gittim o göbek deliğinde ağrı olması normal 6 ayla bir yıl arasında olur dedi bu şikayetlerle hastaneye gitmeli miyim dışkınım öyle olması beraberin de ağrım olması normal mı

  1. Apandisitten 2 ay sonra siyah kanama olması büyük ihtimalle ameliyattan bağımsız. öncelikle bahsettiğiniz akıntı kan mı onu tespit etmek gerekir. Anüs muayenesinde parmağa gelen dışkı rengi bir belirti vermiyorsa dışkıda kan testi yapılabilir. Siyah ise mide kaynaklı olduğu düşünülür. Doktora muayeneye gitmelisiniz.

 3. merhaba hocam ben 24 yaşındayım.son bir yıldır ara ara makatımdan kan geliyor. önceleri peçetemde fark ettim ama bu sabah lavabo kırmızı olmuştu ve ben adet olduğumu düşündüm ama makatım kanlıydı. annem dışkılarım sert olduğu için böyle olduğunu söylüyor. ben düzenli olarak tuvalete çıkıyorum yalnız bazen cam çizermiş gibi hissediyorum. doğrusu korkmaya başladım.. basit bir neden olmayıp bi hastalık olması beni çok korkutuyor hocam.

  1. Önemli hastalık düşünmek için yaşınız genç olsa da kanama önemli bir belirtidir.Cam çiziği gibi ağrı olduğundan fissür olma ihtimali yüksek.Kabız kalmamak ve sert dışkılamamak için bol sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketmelisiniz.Hareketinizi artırın.Kanamanın sebebini kesin olarak açıklayabilmek için ise muayene olmalısınız.

 4. Merhaba hocam.size daha önce yazmıştım sanırım ama durumlar değişti biraz yaşım 19.bi kaç aydır makatımdan ara ara kan geliyo.doktora gittim elle muayene yaptı çatlak hemoroid olmadığını söyledi.yaşımdan dolayı kötü bir seyden şüphelenmediğini dedi.ama benim ona gittiğimde makatımdan iki kere kan gelmişti sadece tuvalet pecetemde farkettim.bir ay sonra ara ara gelmeye başladı dışkımın üstünde.dışkıyla karışık.kabızlık gibi bi sorunum olmadı hocam.düzenli tuvalete çıkıyorum.çoğunlukla da sert dışkılamıyorum ve ıkınmıyorum.iyice endişe duymaya başladım.bir daha doktora gitmekten de utanıyorum ama gidicem tabii.sizce neden kaynaklanır bu ara ara olan dışkıda kan ? Ve izmirde ki şubeniz nerededir ? Tesekkurler şimdiden.

  1. Muayene eden doktorunuz yaşınızdan dolayı endişelenmemenizi söylemekle haklı. Ancak onun önerileriyle geçmediyse ya da kanama dışkıyla karışık kanama geliyorsa tekrar muayene olmalısınız. İzmir ‘de Op.Dr.Demet Ağras’a gidebilirsiniz. kanamanın kaynağını bulmak için muayenede anoskopla anüsün içine de bakılarak değerlendirme yapmak gerekir. İnternetten telefon ve tam adresi bulabilirsiniz.

 5. Bu arada büyük abdestimi yaptım.ama çok ıkınınıp zorlanmadım öyle de hocam ? Neden ? Yardım

 6. Merhaba hocam.18 yaşindayım.az önce makatımdan biraz kan geldi.dışkımda ve pecetemde farkettim.bunun sebebi nolabilir ? Ve beyaz hafif sarımsı ve biraz katı sıvı ? Bu kadın olduğum için olabilir normal gelen sıvı due düşündüm ama siz daha iyi bilirsiniz? Sebebi nolabilir ? Napmalıyım ? Gecer mi ?ne kadar süre normal bu ve ne kadar süre sonra gecer ? Lütfen yardım edin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018