Makat Yırtılması (Anal Fissür) Nedir?

Toplumda anal bölge hastalıkları oldukça sıktır. Kadınlarda daha sık rastlanır. Ancak çoğu zaman utanma duygusuyla saklandığından gerçek yaygınlık her zaman tespit edilemez. Makat hastalıkları arasında da en sık görülen hastalıklardan biri anal fissür (makat çatlağı) dür. Çoğunlukla hemoroid zannedilir. Hemoroide göre çok daha fazla ağrı yaptığından daha sıklıkla doktora  başvurulur.

Anal Fissur

Makat Yırtılması Nedir?

Anüs kanalında, iç yüzey derisinde çatlama şeklinde yaralanmadır. Akut ( yeni, 1-2 haftalık) ve kronik (müzminleşmiş 1-2 haftadan daha eski) olmak üzere iki çeşidi vardır. Fissürü bu şekilde sınıflamak ya da akut – kronik olması tedaviyi belirlemekte etkilidir. Çatlak kronikleştikçe yani süre uzadıkça ucunda bir meme oluşmaya başlar. Bu meme skin tag – bekçi meme – sentinal pili gibi adlarla isimlendirilir. Hemoroidle sık karıştırılma sebebi de bu memedir.

Anal Fissür Neden Olur?

En sık sebep sert dışkı yani kabız olmak
Sık tuvalete gitmek
Yoğun ishal
Amipli dizanteri
Yaralanmalar (anal ilişki, kazalar vs)

Makat Çatlağı Nasıl Anlaşılır?

Anal fissürde tanı %100 e yakın oranda muayeneyle konabilir. Gözle anüs muayenesinde çatlak rahatlıkla görülebilir. Parmak muayenesinde anüs etrafındaki kasın ileri derecede kasıldığı, spazm yaptığı tespit edilir.

Hasta dışkılama sırasında şiddetli ağrı duyar. Bu ağrıyı dışkılarken  ‘camla çiziliyormuş gibi acı ‘ şeklinde tarif eder. Özellikle dışkının ilk çıkan kısmı sert ise ya da çok sulu ishalse bu ağrı daha fazladır. Müzminleşmeye başladıktan sonra tuvaletten çıktıktan sonra saatlerce hatta bazı hastalarda gün boyu kasılma şeklinde sancı hissi olur. Dışkılama sırasındaki acı klasik kitaplarda “hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar” şeklinde tarif edilmektedir.

Makat Çatlağındaki Belirtiler:

*Ağrı:  Dışkılama sırasında camla kesilmiş gibi şiddetli bir ağrı vardır. İlk dönemlerde dışkılamadan 5-10 dakika sonra ağrı kesilir. Hastalığın süresi uzadıkça, derinliği arttıkça, kronikleştikçe ağrı süresi uzar, bazen gün boyu sürebilmektedir. Bu ağrıda fissürün derinliği ile beraber anüs etrafındaki kasların ileri derecede kasılması (spazmı) da önemli rol oynar.

Akut dönemde ağrıyı geçirmekte en etkili yöntem oturma banyosu şeklinde uygulanan sıcak uygulamadır. Makat kaslarını gevşettiğinden dolayı rahatlama sağlar. Neredeyse gün boyu küvetten çıkamadığını söyleyen hastalar vardır. İleri dönemlerde ise kasların spazmı çok arttığından sıcak su yetersiz kalır.

Ağrıyı gidermek için ağrı kesici pomatlar, tabletler alınabilir.

*Kanama:  Ağrı kadar belirgin değildir. Genellikle peçeteye çizgi şeklinde olan kanama şeklinde görülür.  Yara derinleştikçe damlama şeklinde görülebilir.

*Makatta meme: Genellikle hastalar bu memeler nedeniyle hastalığını basur (hemoroid) zannederler. Hastalık ilerledikçe, derinleştikçe, süre uzadıkça yani kronik anal fissür haline geldikçe bu memeler büyür. Bekçi meme, skin tag, sentinal pili gibi isimler alır. Bazen fissürün iç ucunda da aynı memeler mevcuttur. Hastalığın kendisi bu memeler değildir. Tedavide alınması tıbben şart değildir. Hastalığın alevlendiği dönemlerde meme ödem nedeniyle büyüyebilir. Hastalık iyileşince  bu pililer bir miktar küçülebilir, çoğunlukla  kalıcıdır.

*Kaşıntı: Fissür zemininden olan salgı nedeniyle görülebilir. Çok sık rastlanmaz.Ayrıca tedavi edilmesine gerek yoktur. Fissür iyileşince geçecektir.

*Tıkanıklık (Makatın Kapandığı) Hissi: Makat kaslarındaki ileri derecede spazm (kasılmadan ) dolayı makat adeta tıkanır. Muayene sırasında rektal tuşe ile (parmakla muayene) çok rahatlıkla bu spazm tespit edilebilir.Tedavide ana prensip bu spazmı çözmektir.Sıcak suya oturma, bazı ilaçlarla kasları gevşetme, botilium enjeksiyonu ile kası felç etme ya da ameliyatta kası kesme gibi yöntemler uygulanır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fissür tedavisinde hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın fissüre neden olan etkenin ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin kabızlık varsa kabızlık giderilmelidir. Kabızlığın giderilmesi için öncelikle beslenme tarzı değiştirilmeli. Bol sebze, salata, lifli tahıl ürünleri, lifli meyveler yenmeli. Mümkün olduğunca beyaz unlu mamüllerden kaçınılmalıdır. Bol su (en az 2-2,5 lt) tüketilmelidir. Sabah kalkar kalkmaz 2 içilen bardak su bağırsak hareketlerini başlattığından sabah dışkılamasını kolaylaştırır. Mutlaka bol hareket edilmeli, özellikle tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Dışkılama ihtiyacı olduğunda ertelenmemeli, bekletilmemelidir. Bekletilirse dışkının ilk kısmı sertleşir, sert dışkı da fissürü her zaman derinleştirir ve yaranın kapanması gecikir.

Tıbbi Tedavi (İlaç Tedavisi):

*İlk 1-2 haftalık dönemde bölgesel uyuşukluk sağlayan ve anal kasları gevşeten ilaçlar yüzde 30-40 oranında iyileşme sağlayabilir yani kullanan 100 hastadan 30-40 kadarında tam iyileşir.

*Sıcak suya oturma makat kaslarının gevşemesi ve ağrıyı rahatlatması nedeniyle önerilir. Özellikle dışkılamadan önce 5 dakika,sonra 5 dakika dayanabileceği kadar sıcak suya oturması yeterlidir.

*Dışkılamadan önce anüs kanalının hemen içine doğru cildi koruyan, kayganlaştırarak rahat dışkılamayı sağlayan, kasları gevşeten ve ağrıyı gideren kremler sürülmelidir. Dışkılama sonrasında da tedavi edici, yarayı kapatıcı kremler sürülebilir.

İlaçlarla 2-4 hafta içinde iyileşmediyse fissür giderek kronikleşmiştir ve ilaçlarla zaman kaybetmek yerine daha etkili yöntemlere geçilmelidir.

Ameliyatsız  Makat Çatlağı Tedavisi (Botox Enjeksiyonu)

Hem erken dönem hemde müzminleşmiş dönemde başarıyla kullanılan bir yöntemdir. Tedavide botulinum toksini A denilen madde kullanılır. Bu toksin anüste istem dışı kasılan iç sfinkterlerin içine yapılır ve kası felç ederek gevşetir. Böylece daralmış olan anal kanal gevşer, genişler. Dışkının anüs kanalından geçerken tahrişi azalır ve  hastalık giderek iyileşir.

Botoks enjeksiyonu kullanımı özellikle yurt dışında giderek artmaktadır. Avrupa ülkelerinde sigorta şirketleri ilaç tedavi bedelini öderken Türkiye’ de ödememektedir, bu nedenle ülkemizde sgk nın ödeme yapmamasından dolayı devlet kurumlarında yapılamamaktadır. Bu durum hastaya ekonomik yük getirdiği için daha az tercih sebebi olmaktadır.

*100 ünite yapıldığında hastaların % 95 inde tam iyileşme sağlanır.

*1 dakikada uygulanan basit bir enjeksiyon işleminden ibarettir.  Muayenehane koşullarında rahatlıkla yapılabilir.

*İşlemden sonra ekstra bir ağrı görülmez, hasta işine, okuluna rahatlıkla dönebilir.

*Anestezi gerektirmez. Çok ağrılı hastalarda işlemi rahat yapabilmek ve internal anal kası rahat bulabilmek için lokal anestezi yapılabilir.

*Ameliyatta nadiren görülen ve kalıcı olan gaz – dışkı kaçırma gibi yan etkiler çok daha nadirdir. Görülse bile en geç 6 ayda kaybolur. Ciddi bir yan etkisi yoktur.

*Anüste şekil değişikliği yamulma olmaz

*Ameliyat korkusu yaşatmaz

*Hiçbir hazırlık (lavman, musil, traş, rektoskopi) ve tahlil gerektirmez.

*Kanama riski yoktur

Botoks enjeksiyonu  uygulaması:  İnce iğne yardımıyla parmak eşliğinde felç edilmek istenen internal sfinkter kasının  içine  soldan 50 ünite, sağdan 50 ünite enjekte edilir.

Cerrahi Tedavi-Makat Çatlağı Ameliyatı 

Çatlak sebebiyle oluşan kas krampını açmak anüs kaslarından istemsiz kasılan internal sfinkter kası kesilerek anüste gevşeme sağlanır, gevşeyen makat rahatladığı için iyileşmenin önü açılmış olur. Ameliyatın başarı oranı % 99 civarındadır, yani uygulanan her 100 hastadan 99 u tam iyileşir. Makatta yapısal değişim (yamuklaşma), kontrolsüz gaz veya dışkı kaçırma gibi sorunlar çok seyrekte olsa yaşanabilmektedir. Lokal anestezi ile yapılabilirse de genellikle ameliyat stresi yaşayan hastalar spinal ya da genel anestezi tercih edebilmektedir.

Anüsün hemen kenarından mini (yaklaşık 1 cm) bir kesiyle internal sfinkter kası bulunur, kesilir.

Nadiren az miktarda kanama, hematom gibi komplikasyonlar görülebilir.

Yine çok nadir olarak gaz kaçırma gibi bir yan etki görülebilir, olursa kalıcıdır.

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-nedir.html

183 Yorum

 1. Abdullah Yıldırım

  Merhaba hocam bende yaklaşık 2-3 yıldır anal fisütül rahatsızlığı var ilk başlarda makat bölgesine yakın bir yerde apse oluştu zamanla apseden iltihap akıntı oluştu bazende kanama oluyor ama öyle rahatsız edici ağrım olmadı şimdiye kadar. Açıktan geriye doğru bir kanal oluştuğunu hissediyorum. Tedavide geç kalmış olmak beni korkutuyor. Riski nedir tedavisi uzun zaman alır mı acaba teşekkür ederim.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Fistül varsa geriye doğru kanal vardır zaten. Fistül içeride ve dışarıda olan delikler arasında bir tünel-kanal olması halidir. Her apsede biraz daha ilerleyebilir, kasların arasına doğru gidebilir. Fistül ameliyatının riski kasların zarar görmesine bağlı gaz- dışkı kaçırma olabileceğidir. Bu risklerin miktarı fistülün tipine göre değişen oranlardadır. İsteğe bağlı kasılan kasın arkasından, içinden geçme durumuna göre komplike fistül tipindeyse risk daha fazladır. Bu gibi riskleri azaltmak için seton yapılabilir. Lazer tedavisi de riski az olan bir tedavidir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene etmek gerekir. Bazen MR da gerekebilmektedir.

 2. hocam merhaba 10 yıldır makat çatlağım var ancak bugüne kadar çok rahatsız etmiyordu son 2 gün hariç çok canım acıyor tuvalte çıkınca ameliyat olmak istemiyorum botoks yaptırmak istiyorum eğer uygunsam yardım edin hocam.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   10 yıldan beri fissür varlığında (doktor tarafından teşhis konulmuşsa) kronik fissürdür ve muhtemelen botoks ya da ameliyat gibi müdahale gerektirebilir. Kesin tedavi önerebilmek için fissürün derinliğini ve makat etrafındaki kasın kasıldığını muayene ile görmek gerekir. Muayene sonrasında uygun ise aynı gün botıks yapılabilir ve evinize gidebilirsiniz. Genel anestezi ve hastaneye yatış gerekmez.

   • Merhaba dr hanım benim sorun çok ciddi ama kimseye kendimi ifade edemiyorum
    Gittim dr ra endoskopi yaptılar sürekli gaz krampi yaşıyordum ama bu kramplarn sebebi makatta oluşan catlaktandir dedim dr ra orayla hic ilgilenmediler
    Ve ben sürekli kabızlık çekiyorum
    Dışkı ve gaz çıkarmada çok zorlanıyorum hatta bazen çok uzun süre vc de kalıyorum örneğin sıvı bir diski var ise onu çıkarana kadar canım çıkıyor
    Ne yapmam lazım bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

    • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

     Karındaki gaz, şişkinlik olması anüsle ilgili değil mide ve bağırsaklardan dolayı olur. En önemli sebebi ise beslenme ve yeme alışkanlıklarının yanlış olmasıdır. Yemekleri sık ve çok iyi çiğneyerek yiyin, yavaş ve ağzınız kapalı yemek yiyin, ayakta acele yemeyin. Gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durun. Kefir gibi probiyotikler tüketin. Kabızlıkiçin de lifli gıdalar, sebze, salata, lifli meyveler ve bol su tüketin.Hareketinizi artırın. Hala kabızlık ve şişkinlik geçmiyorsa kolonoskopi, ultrasonografi gibi ek tetkikler gerekebilir. Makatınızdaki ağrı anal fissürden, anal hematondan, boğulmuş basurdan olabilir. Kabızlığınız düzeldiğinde bunlarda da rahatlama olacaktır. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için anüs muayenesi olmalısınız.

 3. Hüseyin şeker

  Ekleme: hekim hanim bağışlayın az once yazmayi unutmusum. Bendeki fissur de son bir aydır hiç kanama olmadi. önceki iyilestim düşüncelerim sonrasında beslenmemi bozdugum da elbet kanama oluyor ve hastalik nüksediyordu. Şimdiler de ise hiç kanama olmuyor sadece sanki fissurun başladığı ilk bir haftaya döndüm yani hissettiğim acı ve sızlama o günlerdekinin aynısı. (dışkılama sonrası bir iki saat). Acaba ben iyilesirim umidiyle bir yıl daha beklemeyi düşünürken bu hastalık en başa mı döndü.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Kanama ve ağrı yeni başladıysa ilaçla geçebilir. Tabii ki 1 yıl önceki kanama ile aynı sebepten olduğu muayene ile tespit edilmelidir. Son muayenenizi 1 yıl önce olduysanız yeni kanama başladıysa başka bir sebep varlığı ya da tedavi belirlenmesi açısından tekrar muayene olmalısınız.

 4. Hüseyin seker

  Hekim hanim merhaba. Öncelikle tesekkur ve takdir ediyorum ki mesleğiniz de ender gorulen hic alismadigimiz bir hanımefendiniz hic bir karşılık beklemeden bu platform da soru soran herkese yılıp usanmadan cevap vermişsiniz. Bende de tam bir yil önce makat çatlağı anal fissür teşhisi konuldu ve ameliyat onerildi ama ben ameliyatdan hep kactim. Bu bir yil icinde bir hafta on gun hatta bir ay iyilestigim dönemler oldugu icin Bugüne kadar hep tamemen iyilesirim umidiyle bekledim. Beslenmeme dikkat ettigim de tam iyilestim diye düşünerek sizinde burada yazdığınız ve benim özlediğim yasak gidalara tekrar basladim (çay asitli içecek aci adana kebap cig kofte turşu vb.) Velhasıl bu günler de tekrar nüksetti bu hastalık. Benim sormak istediğim bir yıl sabredip bu hastalığı yenebilen varmıdır acaba. Bi bir yil daha beklesem bu sefer beslenmeme daha disiplinli sekilde dikkat etsem yani sfinkter kasi eski konumuna geldiğin de skar denilen o yara tumuyle iyilesirmi acaba. Engin bilgi ve tecrübelerinize güvendigim için vereceğiniz cevabı sabırsızlıkla bekliyor olacağım Sn. çok değerli hekim hanim. Başarılar dilerim esenlikle kalmanıza duacıyım.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.
   Dönem dönem oluşan fissürlrde hemen botoks ya da ameliyat gerekmiyor zaten. Fissür oluştuktan sonra 1 ayı geçen bir sürede iyileşme olmazsa, fissür giderek derinleşir ve makat etrafındaki kaslar kasılmaya başlar. Bu süre sonrasında kas iyice kasılmışsa müdahale gerekir. Başlangıçta kas kasılmadan ameliyat ya da botoks gereksizdir. Bu müdahale yapılsa bile kabız ya da ishal olduğunuzda tekrarlama olabilir. Önemli olan fissür derinleşmeden etkili bir tedavi olmaktır. Muayene ile fissürün durumu tespit edilir. İlaçla düzelme, iyileşme şansı verilebilir. Görmeden ilaç öneremem ama dışkıdan önce 5 dakika sıcak su oturma banyosu makat kasını gevşetir. Yine dışkılama öncesinde anüsün hemen giriş kısmına vazelinli pomatlar sürüp, sonra dışkılayın.

 5. Hocam makatta kaşıntı şikayetiyle cildiyeye gittim. makat çatlağı cerraha git dedi. makat çatlağı kaşıntı yapar mı

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Fissür ıslaklık, tahriş yaparak kaşıntı yapabilir. Fakat siğil, makat fistülü gibi hastalıklar da kaşıntı yapabilir. Bu nedenle genel cerrahi uzmanı size makat muayenesi yaparak kesin teşhis ve tedavi yapmalıdır.

 6. Hocam yeni doğum yaptım . doğumdan sonra büyük tuvaletimi yaparken canım çok yanıyor. botox tedavisini emzirenlere yapıyor musunuz

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Botoks tedavisini kronikleşmiş yani uzun süreden beri olan, derinleşmiş fissürlerde yapmak gerekir. Erken evrelerde kabızlığın düzeltilmesiyle ve bazı ilaç tedavileriyle düzelebilir. Özelikle doğumdan sonra olanların çok büyük bir kısmı iyi bir bakım ve tedaviyle düzeliyor. Sizde de böyle olacağını ya da müdahale gerekmeden iyileşme olabileceğini düşünüyorum. Botoksun süte geçmediği bilinse de yeterli bilimsel çalışma olmadığını düşündüğümden emzirenlerde yapmamaya çalışıyorum.

 7. Mrb hocam ben yaklaşik olarak 8 aydir anal füssür yasiyorum cok derece yirtik cok dr gittim ilac kullandim gecmedi yirtik iki adet ve bariz cok yirtik iki aykadar kabizlik sonrasi olustu ameliyat dedi gittigim dr lar korktum olmadim gaz ve diski kacirma riski var dye bakirkoyde özelbir muaynede botoks yaptirdim uc hafta oldu yara ayni yara sadece kanamasi azaldi kasinti devam ediyor yaptirdigim merjez hic tekrargel gbi bsey demedi bana ilgi yok yani nezaman gecer dye dua ediyorum artik botoks yapildigi halde gecmeyen füssür icin nezaman tekrar dr gitmeli ameliyat şartmi

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Botoks yapıldıktan sonra kası gevşetme etkisi 2 haftayı bulabilmektedir. Sonra da yavaş yavaş yara yani çatlak iyileşmektedir. Tam ağrının geçmesi 2 ayı bulabilir. Kanamanın azalması iyileşme yönünde olduğunu gösterir. İyileşmede kabızlığın ya da ishalin önlenmesi de önemli bir faktördür. Yine de kafanızda soru işaretleri varsa doktorunuza kontrole gitmelisiniz.En azından muayene ile kasın gevşeyip gevşemediğini kontrol edecektir. Gevşeme varsa etki etmiş demektir. Ameliyat kararı almak için çok erken.

 8. Merhaba hocam kas kesme işlemi analysis fissürde Botox tedavisinden daha mı başarılıdır. Siz bu işlemi yapıyor musunuz

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Başarıda ikis arasında çok anlamlı fark yok sayılır. Bir miktar ameliyat daha başarılı. Her tedavinin başarısını etkileyen ana etken kabız ya da ishal olmamak. Fissür tedavisinde diğer makat hastalıklarındaki tedaviler gibi tüm yöntemleri uyguluyorum. Botoks ve ameliyat tedavilerinin yan etkileri, iyileşme süreci ile ilgili bilgileri hastayla paylaşıyorum. Hastanın isteğine göre tedavisini yapıyorum.

 9. Ameliyatla fissür tedavisi yapıyor musunuz?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Evet, yapıyorum. Ameliyat bazı kalıcı olan ve çok nadir görülen yan etkileri olsa da cerrahi olarak kabul edilmiş, yıllardır uygulamada olan bir tedavi şeklidir.Son zamanlarda botoks tedavisi çıkıncaya kadar ve devlette sgk ödemediğinden çalıştığım süre içinde fissür tedavisini yalnızca ameliyatla yapıyorduk. Halen de yapmaya devam ediyorum.

 10. HOCAM BEN Bİ KAÇ AYDIR ANAL FİSSÜR SIKINTISINI YAŞIYORUM. DOKTORA GİTTİM ÇATLAK VAR KAŞINTI OLUYO VA HAFİF KANAMA OLUYO DEDİM İKİ ADET İLAÇ VERDİ (PROCTOLOG RECTAL 30 GR KREM İLE ANESTOL %5 30,GR POMAD)
  İKİSİDE MERHEM KULYLANDIM GEÇMEDİ. GENEL CERRAHA GİTTİM MUAYENE ETMEDEN BUNLARI YUKARIDAKİ İLAÇLARI KULLANDIYSAN VE GEÇMEDİYSE AMALİYAT DEDİ BENDE AMALİYAT OLMAM İLAÇ YAZIN DEDİM ODA
  DOXIUM 1000 MG 60 TABLET
  ARVELES 25 MG 20 FILM TABLET
  PROCTO-GLYVENOL 30 GR KREM
  ARVELES 25 MG 20 FILM TABLET BU İLAÇLARI YAZDI AĞRI ACI FAZLA OLMUYO AMA KAŞINTI OLUNCA KANAMA OLUYO. BEN NAPABİLİRİM AMELİYAT SONUNDA TUTAMAMA OLDUĞU SÖYLENİYO BEN BUNU NASIL ATLATABİLİRİM AMALİYAT ŞARTMI

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Fissürde ilaçlara cevap vermemesi ameliyat kriterlerinden biridir. Ama fissürün derinliği,makat etrafındaki kasın kasılmış olması, başında bekçi memenin olması, aylardır devam etmesi yani kronikleşmesi daha önemli kriterlerdir. Ben muayene etmeden, bu kriterleri görmeden özellikle makat kasındaki kasılmayı görmeden ameliyat önermiyorum. doxiumu fissürde vermiyorum,diğer pomatlar az da olsa kortizon içerdiğinden hastalarımın uzun süre kullanmasını önermiyorum. Ayrıca ağrınızın fazla olmaması,kaşıyınca kanaması fssür düşündürmekten öte kaşıntının başka bir sebebi olabileceğini düşündürüyor. Yeniden ayrıntılı bir muayene gerekiyor. Eğer ameliyat gerektiren bir fissürse ve ameliyat istemiyorsanız botoks tedavisi de olabilirsiniz.

 11. 7aylık hamileyim.Dışkılama deliğimin yanında bir şişlik var.Hemoroid olduğunu tahmin ediyorum. Hamileyken tedavi olunur mu?

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Kabızlık,ishal,ıkınma sonrasında anal hematom, dış hemoroid olablir. Zonklayan ağrı varsa apse olabilir,apsede hamile bile olsanız acil ameliyat olmalısınız. Anal hematom ya da pıhtılaşmış basur çok ağrı yapıyorsa minik bir kesi ile pıhtı boşaltılabilir. Hemoroid ya da fissür gebelik sonrası düzelebilir de bu nedenle kalıcı ameliyattan kaçınıyorum. Yani hastayı ağrı ve kanama ile çok rahatsız etmiyorsa bazı önlemler ve ilaç tedavisi ile devam ediyorum. Ameliyatı sonraya bırakmayı tercih ediyorum. Yine de teşhis ve kesin tedavi önerebilmek için muayene etmek gerekir.

 12. Safiye Çalık

  Merhaba ben kabızlık yaşıyorum 1 hafta kadar oldu ve makatimda yırtılma oldu bazen çok zorlandığı zamansa avuç dolusu kanıyor çiş yaparken de çiş asidiyle yakıyor resmen ağlayarak çıkıyorum tuvaletten bı kaç gündür de aynadan baktım ve tahriş olmuş gibi pişik gibi kıpkırmızı olmuş ve dokunamiyorum. Ben ne yapmalıyım?
  Bu arada esimde bir kaç gündür beni yaşadığın gibi sorun yaşıyor onun da makatta yavaş yavaş küçük bilye gibi şeyler çıkıyor acaba biz bir şekilde enfeksiyon falan mı kaptik anlamadım ki.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Kabızlıkta oluşan fissür ya da anüs çevresi kızarık ve tahrişli ise dermatit gibi durumlar olur. İshal,ateş, devamlı zonklayan ağrı olmadığından eşinizle beraber olacak bulaşıcı enfeksiyon olduğunu düşünmüyorum. Bahsettiğiniz bol kanama mutlaka muayene olmanızı gerektiren bir durumdur. Kanamanın sebebi basit bir tahrişten, fissürden olabileceği gibi ciddi hastalıklarda da olabilir. Bu nedenle muayene özellikle anoskop muayenesi olabilirseniz anüsün içi de değerlendirilerek kanama sebebi kesin teşhis edilmeye çalışılmalıdır.

 13. Hekim hanım merhaba kolay gelsin.
  Lis ameliyatında stinger kasi kesilmeden olmuyor mu sadece fissü lu bolge ve papila denilen çıkıntı kesilse sfinger kasi kesilmese boyle bir şansımız varmi sizin kliniğimizde. (Stinger kasi kesildiğinde gaz diski kaçırma vb. Istemsiz durumlar olduğu için stinger kasi kesilmesin istiyorum)

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Hemoroid,kıl dönmesi,fıtık gibi hastalıklarda değişik ameliyat yöntemleri vardır,fakat fissür ameliyatında cerrahi müdahale olarak tek bir ameliyat yöntemi vardır. Mutlaka iç makat kası (internal sfinkter) kesilmelidir. Fissürü(çatlak) kesmek ya da dikmek gibi bir uygulama yok. Makatı genişletmek ana amaçtır. Fissür dikilirse genişleme yerine makat daha da daralmış olur. Ameliyat yerine ameliyat kadar başarılı botoks enjeksiyonu yapılırsa gaz kaçırma riski yok denecek kadar azdır.çok nadiren olsa bile kalıcı değildir,en geç 6 ay sonra biter

 14. Hocam ben alaturka tuvalete otururken tuvaletin yakınına konulan tuvalet fırçasına oturdum yanlışlıkla sert bir şekilde oturduğum için makata mı denk geldi yoksa yan tarafına mı anlayamadım o an. O acı ile hemen tuvaletten çıktım ve makatta aşırı kanama meydana geldi. Sonrasında makatın ucunda meme gibi bir et parçası sarktı 2 gün geçti ama her hareket halinde kanama meydana geliyor bu durumda doktorada gitmeye çekiniyorum ne yapmalıyım.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Doktora mutlaka gitmelisiniz. Travmaya bağlı anüs yırtılması ,rektum (barsağın son kısmı) yaralanması olabilir. Bazı durumlarda özellikle rektum yaralanmalarında karına torba bağlamaya varan müdahaleler gerekebilir.

 15. Merhaba ismimi vermek istemiyorum benim anal ilişkiden dolayı makatimda aşırı derecede yırtılma oldu vede hic bir sekilde iyleşme olmadı vede çok kötü durumdayım daha onceden 2 defa botoxs yaptırdım amaliyat olmakta istemiyorum aslında sadece korkum ileri yaşlarda gaz kaçırma oluyor ondan yardımcı olurmusunuz bana birde makatımda daralma oldu ben bir erkeğim

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Anal ilişki yaşayanlarda ben ameliyat önermiyorum. Çünkü ilişki nedeniyle kaslarda zaten bir hasar ve gevşeme görülüyor. Bu durumdaki çoğu kişiler zaten gaz kaçırabiliyor. Ameliyat durumu daha da vahimleştirebilir. Fissür olduğunda kaslarda kasılma geçici olarak oluştuğunda tekrar botoks yapılabilir. Botoks kasları 6 ay süreliğine gevşetir,bu sürede de yaraların (fissürün) iyileşmesi için yeterli bir süredir.

 16. Doktor hanım bende de 5 aydır fissur var. Simdilik maddi anlamda yetersiz olduğum icin botox yaptiramiyorum. Beslenmemi ve wc alışkanlığımi gozlemledigim de ufacık bir acılı gıda yediğim de hemen kabız oldugumu farkettim.(örneğin üç dort dilim az acılı sucuk) Acaba benim midem de mi sorun var bir yara olabilir mi ki acı gıda yedigim de midem ogutmuyor ve kabiz oluyorum. Bu acı yemesi sonrasında da kabiz olma sorunu sade bende mi var acaba. Fissur olmamın sebebi de mide rahatsızlığım olabilir mi. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim doktor hanım.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Kabızlığınızın midedeki sorunla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Midede sorun olsa kabızlık olarak ortaya çıkmaz,öncelikle yanma,ağrı,kusma gibi belirtiler olur. Bazı kişilerde acı ishal,bazı kişilerde kabızlık yapabilir. Acı makat çatlağında çıkışta aşırı yanmalara sebep olur. (acı biber ellediğinizde elinizi yüzünüze, gözünüze dokunmanız bile gözde acıma,yanma yapar.) Bu sebepten (yanma endişesiyle) dışkıyı erteliyor olabilirsiniz. Ayrıca acı yediğinizde sebze,lifli meyve ve su tüketimini artırabilirsiniz.

 17. Meraklı hasta Nesrin

  Merhaba sn doktor hanim. Bana da kronik fissur teşhisi konuldu. Arastirmalarim sonucu lis denilen ameliyat ve Botox tedavisi genelde tercih ediliyor.
  Sn hocam izin verirseniz değerli vaktinizi çalmak istemiyorum ama sorma dan da öğrenmek olmucak.bilmemek ayıp değil ogrenmemek ayıp demiş buyuklerimiz.
  Bunca ilaç icerisinde fissur icin neden antibiyotik vermiyor doktorlarimiz. Sonuçta fissur denilen catlak bolge bir yara değil mi. envayi çeşit ilaç icerisinde bu yarayı kurutacak iyilestirecek bir antibiyotik,serum vb. yokmudur acaba.
  Hal böyle iken tip ilminin eskiye oranla ilerledigini geliştiğini dile getirmek ne kadar doğru olacaktır. Saygılar Seher hocam.

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin

   Antibiyotik tedavisi enfeksiyon varlığında verilir. Fissürde yara vardır fakat enfeksiyon yoktur. Yaraya reaksiyon olarak makatı saran kaslarda kasılma olur. İlk dönemde bu kasılmaları geçiren ve yarayı iyileştiren ilaç tedavisi verilir. Fakat kronikleştikten sonra bu ilaçlar işe yaramaz. Botilium tedavisi bu kasa enjeksiyon şeklinde verilerek kas geçici şekilde felç edilir. Yara daha sonra iyileşir. Botoks tedavisinde de ameliyatta da yaraya müdahale edilmez. Botoks tıptaki gelişmelerin ürünü olan çağdaş bir tedavidir. Uygulama antibiyotik kullanılmasından daha kolaydır.

 18. Hocam merhaba. Benim senelerdir hemoroidim var. kolay kolay beni zorlamaz yani ortaya çıkmaz. Fakat 2 aydır makatta felaket derecede ağrım var. Tuvalette ağlıyorum. Sürekli kabız oluyorum. Kabizi hallediyorum normal tuvalete çıkıyorum yine durum aynı. Maksat deliği kapanmış gibi hissediyorum bazen. Zonklama şeklinde ağrı oluyo. Kaşınma oluyo. Aşırı kaşılmis bi sekildeyim ve idrar için tuvalete çıktığımda bile kasilmadan dolayı canım çok yanıyor.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Hemoroid normalde ağrı yapmaz. Ancak dışarı çıkıp boğulan iç hemoroidler,içinde pıhtılaşma yapmış tromboze hemoroidler ağrı yapar. Bu durum olsaydı sizi 2 aydır bekletmez mutlaka doktora gitmek zorunda bırakırdı. Sizde hemoroid yerine fissür olabilir. Fissürde süre uzadıkça,yani kronikleştikçe makat kasında kasılma olur,daralma hissedilir. Bu durumda da ilaç tedavisi pek işe yaramaz. Ameliyat ya da ameliyata yakın başarı sağlayan, 2 dakikada anestezisiz yapılabilen botilium enjeksiyonu yapılmalıdır.

 19. Hocam ayrıca eklemek istedim bu makat çatlakları ve diğer makat hastalıkları tedavi edilmezse ne olur ileride kansere falan yol açarmı?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Fissür kansere dönmez. Ağrı nedeniyle yaşam konforunu ileri derecede bozar. Ancak fissür zannedilip,muayeneye gidilmeyen ve rastgele fissür tedavisi uygulayanlarda ya da muayene edilmeden doktor tarafından fissür tedavisi verilen bazı anal kanserler vardır. Bunlar baştan itibaren kanserdir,sonradan dönüşmemiştir. Bu nedenle muayene çok önemlidir.

 20. Merhabalar hocam ben 28 yaşındayım 2 haftadır makat bölgesinde dayanılmaz ağrılar oluyor ağrıyla beraber tuvalete çıktığımda kanamada oluyor bu öyle bir ağrı ki tuvaletten çıktıktan sonrada devam ediyor oturamıyorum yemek bile yiyemiyorum oturma simidi aldım o bile fayda etmedi doktora gitmeye çok utanıyorum aileme bile söyleyemiyorum aynı zamanda çölyaklıyım bunun içinde sık sık kabız veya ishal oluyorum bunun dışında birçok hastalığım var ayrıca bende hemoroid de var. Bu arada şiddetli ağrı sadece makat bölgesinin sağ tarafında oluyor acaba kötü birşey çıkarmı özele gitme imkanım hiç yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgileri