Randevu Al Tedavi Fiyatları

Bir kadın için meme, hastalık ve sağlık dönemlerinde çok önemlidir. Memenin esas fonksiyonu süt salgılamak ve bebeğin beslenmesini sağlamaktır. Kadının farklı dönemlerinde, farklı hormonların etkisinde kalarak bazı değişikliklere uğrar. Bu değişikliklerin etkisiyle kadınlarda birtakım şikâyetlere ve hastalıklara sebep olur.

Kadınlarda Meme Sorunları

Meme hastalıklarının çok büyük bir kısmı iyi huyludur ve şikayetlerin çok büyük bir kısmı önemsiz sebeplerden ileri gelir.

Çok nadir olarak doğumsal bazı bozukluklar olabilir. Bunlar memenin tek taraflı ya da çift taraflı olmaması, meme başının olmaması, ikiden fazla meme ve meme ucunun olması (aksesuar meme) gibi bozukluklardır.

Hormonal sebeplerle erken ergenlik gelişmesi, ergenlikte fazla ve hızlı büyüme, erkeklerde tek veya iki taraflı büyüme (jinekomasti), ileri derecede meme büyümesi (gebelikte dev meme) gibi hastalıklar oluşabilir.

Ağrı

Kadınların polikliniklere en sık başvurma sebebi (neredeyse yarıdan fazlası) ağrıdır. Adet gören hanımların önemli bir bölümünde adete birkaç gün- bir hafta kala memelerinde bir dolgunluk, ağırlık hissi, hassasiyet ve şiddeti kişiye göre değişen ağrı olabilir. Bazen bu ağrı kişiyi ciddi şekilde etkileyebilir. Bazı kişilerde bu ağrı adetten epey bir süre önce başlayabilir ve şiddeti adete kadar giderek artar. Bu tip ağrıların en önemli özelliği periyodik (döngüsel) olmasıdır. Kadının periyodundaki hormonal değişme sonucu oluşur.

Diğer bir ağrı çeşidi de döngüsel olmayan devamlı ağrılardır. Genellikle 40 yaş üstündeki hanımlarda görülür. Altında genellikle bir patoloji bulunur; kistler, fibroadenom, süt kanalları genişlemeleri, vs. Bunların çoğunluğu önem arzetmez.

Ağrının sebebinin ne olduğu bilinmelidir. Ağrının altında önemsiz sebepler yatsa bile, bu sebebin belirlenebilmesi açısından doktor kontrolü önem arzeder.

Meme başı akıntısı

Meme ucunun sıkılmasıyla oluşan akıntılar önemsizdir. Önemli olan kendiliğinden çamaşıra gelen değişik renkli akıntılardır. Hormonal olabilir. Akıntı kanlı ise daha da önem kazanır.

MEMENİN İYİ HUYLU LEZYONLARI

Kistler, içi sıvı dolu keseciklerdir. Yaygın görülür, ağrı yapabilirler. Herhangi bir müdahale gerektirmez.

Fibroadenomlar

İyi huylu içi katı, düzgün sınırlı kitlelerdir. Takipte hızlı büyüme olursa, şekil değiştirirse, önem arzeder.

Yağ bezeleri

Herhangi bir müdahale gerektirmez.

Meme iltihapları

Çoğunlukla süt verme döneminde görülür. Önlenmesi açısından meme ucu hijyeni önemlidir. Ciltte kızarıklık, şişme ve şiddetli ağrı yapar. Apseleşirse dayanılmaz zonklama tarzında ağrı olur. Acil müdahale gerektirir. Tedavisi zordur, hijyen ile iltihap olmasını önlemek önem arzeder.

Süt verme dönemi haricindeki iltihaplanmalar oldukça önemlidir. Sıklıkla iltihabi meme kanserleriyle karışabilir. Gecikme durumunda iltihabi meme kanserleri ölümle sonuçlanabilir. Memeye ait spesifik iltihap mı yoksa iltihabi meme kanseri mi ayrımı yapılabilmesi için erkenden doktora başvurulmalıdır.

MEME KANSERİ

Kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Kadın kanserlerinin yüzde otuzunu oluşturur. Her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Kadınlarda ölüme sebep olan kanserler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sıradadır. Dünyada her yıl 44.000 kadın meme kanserinden ölmektedir. En sık görüldüğü yaşlar 40-59 yaşlar arasıdır. Ancak 30 yaş altı ve 70 yaş üstünde bile görülebilir.

Peki, meme kanserinden ölümler azaltılabilir mi? EVET. Erken teşhis ve tedavi ile. Yani erken teşhis ve tedavi edildiğinde meme kanseri artık öldürmeyen bir kanser türüdür.

Meme Kanseri Belirtileri

 • Kitle
 • Meme başı değişiklikleri ve akıntı
 • Ciltte çekilme
 • Deride kızarıklık veya portakal kabuğu görüntüsü
 • Koltukaltında ele gelen kitle

Meme Kanserine Neden Olan Riskler (Değiştirilemeyen Riskler)

 • Kadın olmak
 • 50 yaş üstünde olmak
 • Ailede meme kanserli bir ya da birden fazla kişinin olması
 • Adet yaşının 12 yaşından erken olması
 • Menopoz yaşının 55 yaşının üstünde olması
 • Başka bir sebepten ışına maruz kalma
 • Meme kanseri yapan genlerin mevcut olması (BRCA1, BRCA2)

Alınması Gereken Önlemler (Değiştirilebilen Riskler)

 • İlk gebelik yaşı ve emzirme (emzirmeyenlerde, doğurmayanlarda)
 • Obezite
 • Hormon tedavisi (Özellikle menopoz tedavisi)
 • Doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımı
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Fiziksel aktivite azlığı

Yaş gruplarına göre meme takibi

 • 20li yaşlarda ayda bir ya da birkaç ayda bir kendi kendine meme muayenesi.
 • 20-40 yaşlarında hiç şikayeti olmasa bile ayda bir kere kendi kendine muayene ve 3 yılda bir doktor muayenesi
 • 40- 50 yaşlarında ayda bir kere kendi kendine muayene, yılda bir doktor muayenesi, yılda bir veya duruma göre iki yılda mamografi ve ultrason
 • 50 yaş üzeri ayda bir kere kendi kendine muayene, yılda bir doktor muayenesi, yılda bir mamografi önerilmektedir.

Memedeki kitleler nasıl tespit edilir?

Meme Hastalığı

Hastanın kendi kendine meme muayenesinde (KKMM), kadın üst vücut kısmı çıplak, ayna karşısına geçer ve önce kolları yanlarda, başının arkasında ve belinde olmak üzere memelerini gözler. Dikkat edilmesi gereken hususlar; her iki meme başının simetrik ve aynı yöne bakıyor olması, meme başında içeri çökme olmaması, meme cildinde gamzeleşmelerin olmaması ve kızarıklık olmamasıdır.

Daha sonra yatar pozisyonda hangi memesini muayene edecek ise o kolunu başının altına alarak diğer eli ile muayeneye başlar. Memeyi yoklama saat 12 hizasından başlayarak meme başına doğru ışınsal çizgiler çizerek önce yüzeysel sonra parmak uçlarını bastırarak derin yapılır. Memede kitle aranır. Daha sonra meme başı hafif sıkılarak gelen akıntıya bakılır. Şu unutulmamalıdır ki her kadının memesi sıkılırsa mutlak bir akıntı gelir. Önemli olan kendiliğinden gelen, sutyeni kirleten ve kanlı akıntıdır. Bu yoklama işlemi her iki memeye yapılır.

Daha sonra kadın tekrar oturur pozisyon alır ve KKMM’nin son aşaması olan koltukaltı muayenesine geçer. Muayene edilecek koltukaltının kolu gayet gevşek gövdenin yanına sarkıtılmışken, diğer elin parmakları koltukaltının dört duvarını yoklar. Ön duvar, arka duvar, göğüs kafesine yapışık olan duvar ve kol iç kısmına yapışık olan duvar. Lenf bezi büyümeleri aranır.

Meme kanseri memede kitle olarak ortaya çıktığından KKMM’de yeni fark edilmiş kitle mutlaka doktora götürmelidir. Kitlenin iyi mi kötü mü olduğunun tespiti doktorun işidir.

Ele gelen kitlelerin %85’i iyi huyludur.

Önceden var olmayan, adetle kaybolmayan, elle muayenede sert, yüzeyi düzensiz pürtüklü, kaygan olmayan, üzerindeki ciltte portakal kabuğu görünümü veren, meme başında çekilmelere sebep olmuş kitle tespit edildiğinde vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır.

Doktor, hastanın yaşına ve bulduğu bulgulara göre ileri tetkikler ister.

Kanserde tanı yöntemleri

Mamografi: En önemli tanı yöntemidir. Şikâyetine ve doktorun isteğine göre çektirilir. Hastanın yaşına göre tarama mamografileri çektirilebilir. Tarama mamografisinde amaç kanser ele gelir büyüklüğe gelmeden erken evrede yakalayabilmek böylelikle tedavinin daha etkili olmasını sağlamak ve sağ kalımı artırmaktır. Son 30 yılda tarama mamografilerinin rutine görmesiyle dünyada ölümler yüzde 32 oranında azalmıştır.

Meme ultrasonu: ikinci önemli tanı yöntemidir. Kitlelerin karakteri hakkında bilgi verir.

MR: Gençlerde ve yoğun meme yapılı hastalarda önem kazanır. Kanser teşhisi konulan, meme koruyucu ameliyat planlanan hastalarda ameliyat öncesinde çok merkezli tümör varlığı kontrolü açısından çektirilir.

İğne biyopsisi: Meme kanserinin kesin tanısı biyopsi ile konulur. Kalın iğne biyopsisi (trucut) açık biyopsinin önüne geçmiştir.

Meme Kanseri Tedavisi

Cerrahi tedavi: Artık geçmiş yıllardaki gibi tedavide memenin hepsi alınmamaktadır. Kanserli kısım, çevrede sağlam doku bırakılacak şekilde alınır, koltukaltında lenf bezi sıçraması varsa koltukaltı lenf bezleri alınır. Bazı durumlarda meme alınması (mastektomi) gerekebilir. İlerlemiş meme kanserlerinde kemoterapi ameliyat öncesi döneme alınarak tümör küçültülür ve meme korunmaya çalışılır.

Kemoterapi: Hastalığın evresine, hastanın yaşına, tümörün özelliklerine göre yapılır.

Hormon tedavisi: Tümörün östrojen ve progesteron reseptör özelliklerine göre ilaç seçilir.

Işın tedavisi: Meme korunan hastalarda mutlaka kalan dokuya ve koltukaltına sıçramış hastalarda koltukaltına uygulanır. Kemik metastazlarında (kemiğe yayılmada) yayılan bölgeye uygulanabilir.

 

85 Comments

Add a Comment
 1. 21 yasindayim yeni dogum yaptim gogus uclarim yok emzirince cikiyo ama sonra yine icine giriyo ve cok aciyo ne yapmaliyim

  1. Bazı meme uçları yapısal olarak daha az belirgindir. Bebek emdikçe belirginleşecektir. Emzirme öncesinde elinizle hafif sündürerek bebeğin ağzına verin. Emzirmeden önce ve sonra ılık suyla temizleyin. Her emzirmede ikisini de emzirmeye çalışın,memelerin boşalmasını sağlayın. Emzirdikten ve temizledikten sonra bu konuda üretilmiş kremlerden kullanın.

 2. 17 yasindayim gosumun biri cok buyuk beni cok rahatsiz ediyo napmaliyim

  1. Gelişme döneminde memeler eşit büyümeyebilir. Yani asimetri görülebilir. Yine de bir memeyi büyüten her hani bir sebep (kitle vs) olup olmadığı açısından bir kez muayene olmanızda ve ultrasonografi yapılmasında fayda var.

 3. Zonklama devamlıysa,şişlik kızarıklık varsa apse olma ihtimali var,cerrahi olarak boşaltmak gerekir. Saniyelik,elektrik çarpar gibi zonklamaysa önemli olduğunu düşünmem. Muayenenizi yeni yaptırmadıysanız tekrar kontrole gitmelisiniz. Boyundaki hastalığınızdan kaynaklandığını düşünmüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN © 2018